Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

"AmaTur 2014", Sf. Gheorghe - 06.12.2014

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Au fost cazuri cand Gelu a organizat turneu tot cu 3 grupe pe 2 mese si s a terminat totul la 8 seara. Nu aveam cum sa ne asteptam ca acum sa se termine doar inferioarele la ora 7 seara...

    Comentariu


    • Da dar avea un microfon in mana ,Oly saracu dupa ce ca nu avea ajutoare nici macar portavoce nu avea

      - - - Actualizat - - -

      Problema nasoala a fost ca sala mica nu a corespuns organizarii turneului final.
      Poate era bine sa se fi organizat in doua locatii, Brașov si Sfintu Gheorghe (nu cred ca se ajungea la dicutiile astea).
      Aveti grija cu Focșaniul (nu cunosc conditiile decit din sala mare care sint bune)

      Comentariu


      • Postat în original de dantim Vezi post
        Aveti grija cu Focșaniul (nu cunosc conditiile decit din sala mare care sint bune)
        Las' ca le cunosc openistii pe cele din sala mica...

        Comentariu


        • Te rog sa te uiti la pag . 22 acolo scrie ca se va juca 3 gr pe 2 mese,si au fost grupe echilibrate multe meciuri sau terminat 3-2 in grp inferiore.

          Comentariu


          • Postat în original de dantim Vezi post
            Aveti grija cu Focșaniul (nu cunosc conditiile decit din sala mare care sint bune)
            Se vor vedea condițiile la primul turneu din primăvară. Așa că. .., stați liniștiți! ☺

            Comentariu


            • In sfarsit am reusit sa postez si instantanee de la acest TF , nu doar comentarii ( comentariile trec , amintirile vizuale raman ) :









































              Comentariu


              • Postat în original de Corcoz Costin Vezi post
                Se vor vedea condițiile la primul turneu din primăvară. Așa că. .., stați liniștiți! ☺
                - - - Actualizat - - -

                https://www.youtube.com/watch?v=1xwFa6t70QI

                Comentariu


                • Alandala, cum ai facut rost de semnatura....? E tare!
                  Hobby: Motoare si ski !
                  http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                  Comentariu


                  • Scuze. Nu inteleg la ce te referi.

                    Comentariu


                    • Dupa fiecare Turneu Final, discutiile, ideile, sfaturile, laudele sau reprosurile tin cateva zile. E interesant ca problemele sunt in mare parte aceleasi in fiecare an. Mai mult ca sigur ca sunt o groaza de lucruri pe care organizatorii le pot imbunatati dar, sa le reprosam lor conditiile de joc (ma refer desigur la situatia existenta in cele doua sali) mi se pare putin cam mult. Majoritatea (daca nu toate) salilor de sport din Romania au fost construite din pacate pentru sporturile cu minge ceva mai mare decat cea folosita de noi (handbal, baschet, volei, tenis de camp, fotbal in sala) sau chiar pentru sporturile "fara minge". Din acest motiv cativa lucsi in plus sau in minus nu au contat in proiectarea sistemului de iluminat. La fel si proiectarea ferestrelor pentru lumina naturala nu a contat foarte mult. Desigur, aceste doua aspecte sunt deranjante la tenis de masă dar observ ca sunt destui aici pe forum care o dau in "fotbalisme": terenul a fost greu, vremea a fost in defavoarea noastra etc. Daca ar fi sa ne luam numai dupa aceasta problema atunci, cu siguranta, la viitoarele Turnee Finale puteti da linistiti copy-paste la topicurile de acum ca aceasta problema va fi departe de a fi rezolvata. Si ar mai fi un aspect legat de iluminat: nu cred ca avem vreo sala in tara in care sistemul de iluminat sa nu dea rateuri atunci cand este folosit 12-15 ore neintrerupt. Cred ca nici nocturna de pe Arena Nationala nu face fata la asa consum (ca tot a pomenit-o cineva intr-unul din topicuri).
                      O alta problema ridicata aici a fost cea legata de timpii de asteptare mari dintre doua partide jucate de fiecare participant. Nu de putine ori am vazut organizatorii sau dintre participanti cum cautau jucatorii care urmau sa intre la masa. Daca tot le cerem organizatorilor sa fie cat mai aproape de perfectiune haideti va rog sa incercati si cei care participati sa respectati programul competitiei si sa stati cat mai aproape de masa (mesele) la care ati fost repartizati. Cu siguranta timpii de asteptare vor fi mult redusi. Sau organizatorii ar trebui sa dea acel 3-0 pentru neprezentare... dar atunci cu siguranta se vor isca alte discutii.
                      Referitor la disensiunile dintre openisti si amatori, intotdeauna una din cele doua "tabere" va fi defavorizata la Turneele finale deoarece nu avem orase cu doua Sali Polivalente. Intotdeauna una din cele doua categorii va fi nevoita sa joace intr-o sala care sa fie mai putin dotata decat cealalalta. Poate doar daca se va reveni la disputarea Turneului Final intr-o singura locatie s-ar rezolva aceasta problema. Sau, cum propunea cineva inainte, Turneul Final sa se dispute in doua zile.

                      In incheiere, daca imi permiteti, va fac o ALTFEL de propunere pentru anii ce urmeaza:
                      Pentru a evita aceste discutii care dupa parerea mea multe nu tin strict de organizatori si pentru ca, in viitor sa nu ne trezim ca nu o sa mai doreasca nimeni sa organizeze Turnee Finale de frica "bobarnacelor" ce si le va lua cred ca, dupa disputarea celui de-al patrulea turneu A+ din 2015 (cel de la Focșani) sa se aleaga o locatie in centrul tarii (undeva la sfarsitul lui octombrie sau inceputul lui noiembrie) unde premiantii si primii, sa zicem, 300 din clasamentul Amatur sa se intalneasca in cadru festiv, intr-o sarbatoare care sa tina vreo 2 ore intr-o sala de sport pentru premieri. Dupa care ne putem "strange" la o masa festiva... Cheltuielile cred ca ar fi aceleasi, tenis s-a jucat tot anul iar la sfarsit toata lumea poate pleca acasa multumita, unii chiar fericiti ... sau, incepand de a doua zi se poate analiza calitatea muzicii, tuicii, mancarii sau a partenerului de dans etc ))) Cred ca ar fi o adevarata SARBATOARE a AMATURULUI care n-ar mai fi umbrita de polemicile de dinainte, din timpul si de dupa.
                      Ultima editare de rasvan; 09.dec.2014, 19:40.
                      BUTTERFLY Romania
                      Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                      E-mail: office@prosoftbn.ro
                      BUTTERFLY Store Bucuresti
                      Tel. Mihai: 0736-887467
                      E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                      Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                      Instagram: @butterflyromania
                      YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                      http://www.tt-shop.ro
                      http://www.butterfly.tt
                      http://www.tenisdemasa.ro

                      Comentariu


                      • https://www.facebook.com/video.php?v=771302356348632

                        Comentariu


                        • Postat în original de alandala Vezi post
                          Scuze. Nu inteleg la ce te referi.
                          "Nu te certa cu prostii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta".Despre aceasta semnatura vorbea Gelu,care este a dvs.Oricum ea are si o alternativa antrenanta chiar:"Aduna toti prostii de partea ta si poti fi ales in orice pozitie".
                          Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                          Comentariu


                          • Postat în original de sevraj Vezi post
                            Au fost cazuri cand Gelu a organizat turneu tot cu 3 grupe pe 2 mese si s a terminat totul la 8 seara. Nu aveam cum sa ne asteptam ca acum sa se termine doar inferioarele la ora 7 seara...
                            ...adica superioarele))
                            Postat în original de FlorinBN Vezi post
                            [b]Grupa superioara
                            ...aici se vede ca la 20,00 erau si completate cu scorul,...asta a durat o ora, deja se juca "eliminatoriile"


                            Postat în original de FlorinBN Vezi post
                            ....Calificati in eliminatorii - Amatori....
                            (a se vedea ora)
                            Hobby: Motoare si ski !
                            http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                            Comentariu


                            • Postat în original de noro Vezi post
                              "Nu te certa cu prostii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta".Despre aceasta semnatura vorbea Gelu,care este a dvs.Oricum ea are si o alternativa antrenanta chiar:"Aduna toti prostii de partea ta si poti fi ales in orice pozitie".
                              Ce romantic esti

                              Comentariu


                              • A fost foarte proasta organizare.Turneul final este pentru cei mai buni.Nu trebuie sa se gandeasca la castiguri

                                Comentariu


                                • Am impresia ca este cel mai lung turneu, a inceput pe 06.11.2014 si inca "se joaca".

                                  Comentariu


                                  • In legatura cu viteza de desfasurare a turneului.
                                    Pe de-o parte, eu zic ca mult conteaza si felul cum ne organizam noi jucatorii si mai ales capii de serie la mese. Adica daca eu vreau ca totul sa se termine repede, am grija sa ma asez undeva aproape de mesele unde se joaca grupa mea, urmaresc atent cand se termina o partida, urmaresc foaia de concurs si daca jucatorul cu care urmeaza sa joc nu mai apare (poate o fi la buda), apai daca si eu am interesul sa se termine totul mai repede, ii las pe urmatorii jucatori care urmeaza pe foaie, sau de la alta grupa - sa joace. Nu cum am auzit ca s-a intamplat in prima sala, unde la o masa un jucator a tinut-o ocupata vre-o 15 minute, nelasand pe nimeni sa joace la masa respectiva - ca urmeaza sa-i vina partenerul. Si culmea el comenteaza mai vehement - ca ce multi participanti au fost, ca ce tarziu s-a terminat concursul... Mi-e lehamite.
                                    Deasemenea (poate unii o sa considere ilara propunerea), eu zic ca la modul serios ? cel care da foile de concurs sa le facu un instructaj rapid capilor de serie, sa-si sfatuiasca jucatorii din grupa sa stea pe-aproape, sa-i trimita la mesele la care s-au terminat grupele s.s.m.d. Pentru ca nu toti capii de serie stiu chiar foarte exact cum sta treaba.
                                    Pe de alta parte tot mi-am pus intrebarea de ce, asa cum au spus mai multi colegi pe forum, turneul final organizat de Gelu la Brașov, tot cu mai multe grupe la 2 mese, s-a terminat cu mult mai repede. Oare de ce? Eu cred ca aici intervine rutina, pentru echipa care a facut acest lucru de mai multe ori. Nu stiu. Ar trebui sa se analizeze si aspectul acesta, daca la urmatoarele turnee se va vrea si o participare numeroasa si o mai mare viteza de desfasurare.
                                    Ultima editare de alandala; 10.dec.2014, 01:17.

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de alandala Vezi post
                                      Pe de alta parte tot mi-am pus intrebarea de ce, asa cum au spus mai multi colegi pe forum, turneul final organizat de Gelu la Brașov, tot cu mai multe grupe la 2 mese, s-a terminat cu mult mai repede. Oare de ce? Eu cred ca aici intervine rutina, pentru echipa care a facut acest lucru de mai multe ori. Nu stiu. Ar trebui sa se analizeze si aspectul acesta, daca la urmatoarele turnee se va vrea si o participare numeroasa si o mai mare viteza de desfasurare.
                                      La Brașov fiecare din cei implicati in organizare a avut cate o sarcina de indeplinit,pe care si-a indeplinit-o.(uni mai bine ,altii mai putin ) ,iar problemele aparute au fost mai bine gestionate de cei implicati (nejucatori).

                                      Dupa parerea mea comunicarea dintre organizatorul local (prins si depasit de numarul mare de participantii) si organizatorii amatur (in acelasi timp si jucatori)nu a functionat dupa asteptari ,si cred eu ca nici nu si-au impartit anumite sarcini.

                                      La sectiunea Propuneri,chiar daca este tardiv a-si vrea sa se ia in calcul urmatoarea propunere.

                                      TURNEUL FINAL sa fie coordonat,gestionat de un organizator AMATUR cu experienta care sa isi aleaga echipa de organizare necesara ,si sa fie responsabil de actiunile intreprinse.Este totusi TURNEUL FINAL al AMATURULUI ceea ce mi se pare normal ca ,(virgula) chieltuielile,coordonarea si incasariile sa apartina AMATURULUI.

                                      Comentariu


                                      • La asta m-as baga si eu

                                        Comentariu


                                        • Excelenta idee. Acolo urma sa ajung si eu. Adica normal ar fi ca de organizare sa se ocupe organizatorul local, dar care sa fie coordonat de o echipa care a mai facut treaba asta si care sa aiba continuitate, indiferent de locatie, sa li se deconteze cheltuielile, chiar sa fie renumerata - din incasari si din fondul Amatur. Macar asa nu s-ar mai putea face acuzatii de "imbogatire", a organizatorilor locali.
                                          Deasemenea, ar trebui sa se identifice niste locatii corespunzatoare (cum a sugerat si (at)dantim), cat mai in centrul tarii, din care sa se aleaga una (care sa aiba si cazari - pensiuni cu preturi acceptabile), unde sa se desfasoare an de an turneul final. Care -in timp- sa poata sa fie imbunatatita -cu acordul primariilor- macar in legatura cu luminozitatea becurilor si cu obturarea ferestrelor corespunzator.

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de lauritheone Vezi post
                                            Ce-i draiful ala?
                                            un mare pasionat, care ?investește? mult în tenis de masă și care obligă organizatorii să-l cheme la turnee, drept pentru care i se pare logic să primească ceva în schimbul taxei de înscriere nu-i în stare nici un termen din tenis să scrie corect...

                                            te lămuresc eu cu plăcere, Laurențiu. este vorba despre DRIVE. iar marii noștri amaturiști cu experiență cât casa și cu milioane de turnee la activ, nu cu 2 ca mine :P scriu ?draif?, exact ca personajele lui Caragiale odinioară, care preluau cuvinte din limbile străine și, dintr-un snobism exagerat, le ?românizau?.
                                            exemple: monșer în loc de MON CHER
                                            musiu în loc de MONSIEUR
                                            parol în loc de PAROLE

                                            ?n ultima vreme se folosește cu sensul de FOREHAND într-adevăr, dar în realitate ?nseamnă o lovitură puternică și lungă, de obicei în lung de linie.

                                            Comentariu


                                            • din 57 de pagini, asta e cea mai tare.
                                              nimeni nu a comentat ca venea soarele pe geam...
                                              Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                              FH: Tenergy 05 FX
                                              BH: Tenergy 05 FX

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                                La asta m-as baga si eu
                                                Asta da joc cu capul! Si la propriu si la figurat. Nu mai dai bani pe fete ci la frizer! In functie de tunsoare ti-ai creat si "materialul"! Nu mai exista problema condensului, ci a transpiratiei! Aici chiar trebuie o sala mare. Daca-ti vine o minge de la vecinu ... nu e bine. Noroc ca nu se joaca cu mingii de baschet c-ar fi deranj mare sa-ti vina o minge pe varful nasului!
                                                Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                                FH: Butterfly - Dignics 80
                                                BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                                Comentariu


                                                • nu mă mai leg de comentariile altora. știu că deranjează

                                                  mai spun doar atât că am evitat să fac remarca asta la început tocmai din respect. până la urmă însă discuția a evoluat aproape pe nesimțite spre o concluzie clară: la mijloc sunt întotdeauna banii. oamenii încearcă prin remarci ocolitoare și bine meșteșugite să nu aducă ideea de bani în discuție, dar până la urmă cei care critică și sunt nemulțumiți după turnee sau în timpul lor la asta se gîndesc de fapt: la cei 20 sau 25 sau 30 de lei. (fără să mai amintim și costurile de deplasare, că așa nu mai ajungem chiar nicăieri)

                                                  e normal. nimeni nu scoate cu plăcere 30 de lei din buzunar ca să-i arunce sau să-i dea cerșetorilor.

                                                  dar nimeni nu vrea să țină minte nici 5 minute măcar că e vorba despre o competiție neoficială și că participanții sunt AMATORI. aici când spun AMATORI nu mă gîndesc la nivelul lor de joc, ci la scopul activității pe care o desfășoară. se urmărește petrecerea timpului liber cât mai plăcut. iar dacă în timpul ăsta liber mai practici și sportul preferat, atunci plăcerea e dublă.

                                                  vă rog să mă scuzați, dar INVESTIȚIE e un cuv?nt mult prea greu de folosit ca argument în discuția asta. eu dacă merg la un film la cinema și nu-mi place filmul, nu-i cer taxatoarei de bilete banii înapoi...

                                                  continuați să vorbiți despre AmaTur ca și cum ar fi de fapt o competiție oficială, serioasă. iar despre eforturile și „investițiile” pe care le faceți vorbiți ca și cum ar fi obligatoriu să și câștigați ceva în schimb.
                                                  ....?mi pare rău, dar nu este așa deloc.

                                                  ?n momentul în care dumneavoastră a început să vă placă tenisul de masă, nu exista AmaTur probabil. iar acum dacă există și dacă vreți să ajungeți la cutare sau cutare turneu, o faceți pentru că vă place ideea de competiție lărgită. v-ați săturat de aceeași 2 sau 3 adversari pe care-i aveți acasă și vreți să aveți alți 100 de adversari. iar ca să nu fiți nevoit să-i chemați pe toți cei 100 în fiecare săptăm?nă acasă la dumneavoastră, mergeți dumneavoastră acolo unde se întâlnesc ei: la turnee. din păcate, asta presupune niște costuri. dar le acceptați și le suportați pentru că vă place ceea ce faceți. așa că nu-i normal să cereți cuiva mereu ceva în schimbul banilor. taxa de înscriere și costurile de deplasare la turneele AmaTur sunt UN RISC ASUMAT pentru fiecare dintre dumneavoastră. eu dacă joc la loto și nu câștig, nu-i cer angajatei de la agenție banii pe bilet înapoi. nici după un an în care am făcut săptăm?nal bilet și n-am câștigat nimic, nu mă duc la sediul loteriei române să-i trag la răspundere pe manageri că organizează prost extragerile....

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de dinca daniel Vezi post
                                                    A fost foarte proasta organizare.Turneul final este pentru cei mai buni.Nu trebuie sa se gandeasca la castiguri
                                                    Da, "organizare" e de vină.
                                                    "Turneul final este pentru cei mai buni". Poate suntem de vină si pentru ca tu ai obtinut numai o victorie, sau tocmai asta s-a materializat in razbunare de afirmi la gramadă ca ne gandim numai la castiguri. Ai generalizat, ai calomniat si pentru ca suntem amatori prefer sa inchid postul.

                                                    Data viitoare ne gandim cum sa asiguram si nr de victorii, si cum sa te prezinti la masa cand iti vine randul....astea doua se bat cap in cap pt ca in mod normal ramai si fara victoria cu care ai plecat. De regula trebuie sa pleci din sala cand termini o partida, nu cand incepe, ...doar asa de dragul de a te cauta partenerul sau organizatorul.

                                                    Dupa cate stiu ai jucat toate partidele in Sala Polivalenta, ....trebuie sa vorbesc cu Oli sa refaca socotelile, si daca trebuie sa-ti dea rest te sun.

                                                    Am vreo zece posturi in care sunt de acord cu criticile, dar am si unul in care am spus clar ca atat subsemnatul cat si ceilalti coorganizatori (Catalin Cozma, Sorin Botirca si Florin Apian) nu am avut nicio legatura cu banii incasati, iar tu generalizezi si cam atat.

                                                    Cer scuze celor ce mai au de postat fotografii, filmulete, chiar si celor ce mai doresc sa posteze cate o impresie despre acest esec, si rog pe acestia (daca au ceva important) sa-mi dea un mesaj privat si se rezolva.
                                                    Hobby: Motoare si ski !
                                                    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X