Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru viitorul Amatur

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Mai complicati putin modul de alcatuire a clasamentului! Si asa saracu Florin deabia mai face fata! Mai bagati-i algoritmul acesta pe gat si va trece sigur de la Open... la categoria"glumeti" !!!!! Eu zic ca ar fi mult mai simplu si mai corect, ca sa se adune aritmetic punctele obtinute NUMAI la concursurile din cadrul sezunului in curs, care sa inceapa si sa se termine cu Turneele finale ! Bob cu bob se aduna sacul. Participi, ai puncte, nu participi, nu ai puncte. Se incheie sezonul, se declara campionul, se trage linia, clasamentul vechi se arhiveaza punem punct si o luam de la capat. Alt sezon, alt clasament. Eu zic ca asa e corect. Cine e interesat de punctele din Amatur, sa traga de turnee si sa-si faca punctele care sa-l readuca pe locul pe care il merita datorita prestatiei din anul in curs. Acesta ar fi cel mai corect, mod de departajare fiecare sezon cu clasamentul sau, bazat pe punctele acumulate in anul in curs, si nu din amintiri. Acest sistem ar avea avantajul real ca stimuleaza permanent participarea la turnee, nedand loc la speculatii de genul "pai, nu merita sa ma duc la turneul asta la care participa x jucatori, pentru ca daca il castig, pierd punctele castigate la turneul cu x+y participanti, cotat ceva mai bine, sau nu ma duc la turneul respectiv pentru ca cel care imi "sufla in ceafa ", oricum pierde punctele de la turneul de anul trecut scadent peste doua zile si oricum il depasesc. Stiu ca sistemul propus de mine are, dezavantajul de a nu face o departajare o reala in primele etape, a participantilor la categoria Open si Amatur, dar pana in faza cristalizarii unui clasament real, alcatuit pe baza punctelor acumulate la un numar relevant de turnee de toate categoriile, s-ar putea folosi, de exemplu pana in 30 Aprilie, clasamentul final al anului precedent. Incepand de aici criteriul de participare la cele doua categorii, se va face strict pe baza punctelor adunate in sezonul in curs. Sigur se vor rasturna niste ierarhii, dar rezultatul la sfarsitul anului, va reflecta strict efortul, forma sportiva si mai ales interesul pentru Amator IN SEZONUL CURENT.
    In plus alcatuirea si urmarirea evolutie clasamentului devine extrem de clara, nedand loc la speculatii si interpretari.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

    Comentariu


    • #52
      Propun ca amatorii sa fie amatori, adica, niciodata, in nici o situatie, la sectiunea ,,Amatori ", sa nu participe vreun fost sau actual legitimat, indiferent ca el este copil sau veteran.

      Comentariu


      • #53
        Cred ca atunci cand se propun diverse variante de calcul a clasamentului Amatur,care mai de care mai savanta,se cam trece cu vederea peste UNICA
        CONDITIE NECESARA,care te face sa aduni puncte in clasament:PARTICIPAREA.Vrei puncte,participa la turnee...e simplu.Restul e statistica si subiect de
        "barfa".Orice conditie suplimentara ,pusa la stabilirea clasamentului nedreptateste pe cei care participa frecvent si care sant sufletul acestei miscari!!!
        Eventual.ca sa fie toata lumea multumita,se pot acorda puncte pt neparticipare ...cam asta se vrea de cei ce participa mai rar, nu?

        Comentariu


        • #54
          1.Nr participantilor la fiecare turneu din amatour sa fie in asa fel stabilit incat sa se elimine situatiile cand la o masa se joaca doua grupe prelungind foarte mult durata turneului pana la ore foarte tarzii!
          2. Respectarea STRICTA a orei de inscriere a concurentilor si inceperea turneului indiferent unde s-ar tine cu un decalaj de MAXIM 30 minute!
          3. Incalzirea la masa a jucatorilor sa nu dureze mai mult de 1 minut pt a nu se pierde timpul inutil!
          Lemne: DHS Hurricane Long W997
          FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
          BH: DHS GoldArc 8

          Comentariu


          • #55
            1.Repartizarea turneelor A+,si anume:
            a.fiecarei zone sa-i fie repartizat un turneu A+(suplimentarea numarului de turnee,in functie de zonele care vor fi stabilite,conditii,etc),
            b.Stabilirea locatiei unde respectivul turneu A+va avea loc,va fi hotarata de coordonatorul zonal,impreuna cu organizatorii,din ai carui “colegiu”fac parte,


            2.Taxa anuala Amatur sa fie repartizata dupa cum urmeaza(procentajele urmeaza sa fie stabilite):
            a.-o cota parte pentru cumpararea de mese de tenis (care vor fi distribuite numai pentru zona din care participantul(cotizantul) isi are domiciliul.(zone care vor fi stabilite ),adica..zona x prin 200 de cotizanti,din aceasta taxa,cumpara mese pentru zona lor-decizia acordarii acestor mese pe locatii fiind in responsabilitatea coordonatorului zonal.
            (Este un stimulant pentru toata lumea;coordonatorul impreuna cu organizatorii sa atraga fonduri prin promovarea tenisului,sa atraga participanti,prin modul de organizare al acestor turnee,mediatizare,taxa participare,sponsori,etc.)
            b.Un procentaj cheltuieli ce include intretinerea site-ului.,
            c.Un procentaj pentru premii turneu final.

            Comentariu


            • #56
              [QUOTE=Vali Suta;144092]1.Repartizarea turneelor A+,si anume:
              a.fiecarei zone sa-i fie repartizat un turneu A+(suplimentarea numarului de turnee,in functie de zonele care vor fi stabilite,conditii,etc),
              b.Stabilirea locatiei unde respectivul turneu A+va avea loc,va fi hotarata de coordonatorul zonal,impreuna cu organizatorii,din ai carui “colegiu”fac parte,

              asta imi place..in Bucovina anul acesta nu o fost nici un A+.cel mai apropiat a fost la Focșani..
              Blade: Balsa Carbo x5
              FH : Sriver G3 Fx
              BH : Sriver G3 Fx

              Comentariu


              • #57
                Postat în original de laky Vezi post
                Sigur se vor rasturna niste ierarhii, dar rezultatul la sfarsitul anului, va reflecta strict efortul, forma sportiva si mai ales interesul pentru Amator IN SEZONUL CURENT.
                In plus alcatuirea si urmarirea evolutie clasamentului devine extrem de clara, nedand loc la speculatii si interpretari.
                Sunt total de acord cu d-vs, "rezultatul la sfarsitul anului, va reflecta strict efortul, forma sportiva si mai ales interesul pentru Amator IN SEZONUL CURENT."
                Exact acelasi rezultat, la sfarsitul anului il are si actualul clasament, care inregistreaza doar rezultatele dintre cele doua turnee finale!
                In privinta plecarii de la 0 la 1 ianuarie, cred ca varianta actuala reflecta mai fidel forma sportiva si interesul amatorilor. Din experianta anilor trecuti: doar ajustarea coeficientilor din grila de punctare (anul trecut, la trecerea de la 18 p spre 19 p) a creat dereglari in alcatuirea clasamentului, care s-au perpetuat pana prin iunie. De aceea, cred ca o plecare dura, stergand cu buretele tot istoricul valorii si al participarii jucatorilor ar face ca doar spre sfarsitul toamnei (dupa al patrulea turneu A+) clasamentul sa reflecte realitatea anului respectiv. Principiul actual este folosit si de ATP World Tour in tenisul profesionist.

                Comentariu


                • #58
                  Postat în original de laky Vezi post
                  Mai complicati putin modul de alcatuire a clasamentului! Si asa saracu Florin deabia mai face fata! Mai bagati-i algoritmul acesta pe gat si va trece sigur de la Open... la categoria"glumeti" !!!!!
                  Pot sa bag orice algoritm trazneste prin mintea oricui, problema tot a mea va fi cand va trebui sa-i explic fiecaruia de ce a scazut sau de ce nu a crescut atat de mult in clasament precum ar fi vrut.
                  TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                  Comentariu


                  • #59
                    Postat în original de FlorinBN Vezi post
                    Pot sa bag orice algoritm trazneste prin mintea oricui, problema tot a mea va fi cand va trebui sa-i explic fiecaruia de ce a scazut sau de ce nu a crescut atat de mult in clasament precum ar fi vrut.
                    Asa ne mai aducem si noi aminte de matematici .. superioare sau nu


                    Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                    FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                    BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                    Comentariu


                    • #60
                      Postat în original de mateidumitru Vezi post
                      Propun ca amatorii sa fie amatori, adica, niciodata, in nici o situatie, la sectiunea ,,Amatori ", sa nu participe vreun fost sau actual legitimat, indiferent ca el este copil sau veteran.
                      Nea Titi,
                      nu toti pot avea constanta ta ! (unii au Mangalia )
                      scrii in pleonasme care ma induc in eroare.."slabul va fi slab,adica slab,in nici o situatie la sectiunea"slabii",sa nu participe vreun fost sau actual gras,sau unul mai gras ca mine"....
                      acum daca-i asa,si vrea mai sus..deh...sunt acrii strugurii ?!
                      acum pe bune,la cateva turnee,te-ai "bagat" la grasi,nu prea ai avut statut de "gras",este ?..dar micii* au picat
                      dar tu stii ca si ceilalti,ca eu tin si la opinii glumete ca ale tale,care le si apreciez.si le dam "del"la urmatoarea intalnire...
                      *puncte
                      Ultima editare de Vali Suta; 03.dec.2012, 19:01. Motiv: am scapat Niciodata ! :

                      Comentariu


                      • #61
                        mda.. si in viitor sa nu joace meci de baraj, cel care termina grupa superioara pe primul loc
                        BL: Der Materialspezialist Revolution All+
                        FH: Andro Rasant Grip 1,9
                        BH: Der Materialspezialist Mega-Block 1,5

                        Comentariu


                        • #62
                          Postat în original de predesculevente Vezi post
                          mda.. si in viitor sa nu joace meci de baraj, cel care termina grupa superioara pe primul loc
                          Asta a fost tare {de Ando}adica fara cuvinte

                          Comentariu


                          • #63

                            Comentariu


                            • #64
                              Postat în original de dantim Vezi post
                              Asta a fost tare {de Ando}adica fara cuvinte
                              pai cred ca am putina dreptate, si nu e vorba doar de mine...
                              BL: Der Materialspezialist Revolution All+
                              FH: Andro Rasant Grip 1,9
                              BH: Der Materialspezialist Mega-Block 1,5

                              Comentariu


                              • #65
                                Postat în original de Vali Suta Vezi post
                                Nea Titi,
                                nu toti pot avea constanta ta ! (unii au Mangalia )

                                scrii in pleonasme care ma induc in eroare.."slabul va fi slab,adica slab,in nici o situatie la sectiunea"slabii",sa nu participe vreun fost sau actual gras,sau unul mai gras ca mine"....
                                acum daca-i asa,si vrea mai sus..deh...sunt acrii strugurii ?!
                                acum pe bune,la cateva turnee,te-ai "bagat" la grasi,nu prea ai avut statut de "gras",este ?..dar micii* au picat

                                dar tu stii ca si ceilalti,ca eu tin si la opinii glumete ca ale tale,care le si apreciez.si le dam "del"la urmatoarea intalnire...




                                *puncte
                                Desi esti greu de cap, faci poante bune

                                Comentariu


                                • #66
                                  -n-am reusit sa-nteleg cum ar putea unui jucator sa-i creasca media turneelor daca nu participa la turneele B, indiferent daca se calculeaza o medie aritmetica a celor 3 tipuri de turnee,cum am dat exemplu eu, sau daca se aplica o medie ponderata,cum a dat exemplu sorin botirca.
                                  (MA+MAplus+zero/3 este tot timpul mai mic decat MA+MAplus+orice alta medie a turneelor B/3)
                                  -la fel, in exemplu dat de nea titi, un jucator care castiga un turneu, daca apoi nu mai participa, nu are cum sa ramana pe primele locuri, indiferent daca i se-mparte la 3 acel turneu sau daca i se aplica o medie ponderata.
                                  -in schimb, sunt de acord cu cei care considera ca ar fi o complicatie, posibil inutila, schimbarea sistemului de alcatuire a clasamentului, chiar daca valoarea reala a jucatorilor ar fi sigur mai bine reflectata.

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                    Propun ca amatorii sa fie amatori, adica, niciodata, in nici o situatie, la sectiunea ,,Amatori ", sa nu participe vreun fost sau actual legitimat, indiferent ca el este copil sau veteran.
                                    Consider ca valoarea unui jucator este data doar de MA (media turneelor A si eventual A+), si nu este data de varsta, sex, religie ... sau daca a fost legitimat o data , chiar si pentru o perioada scurta de timp!
                                    - - - Actualizat - - -
                                    Nu cred ca schimbarea modului de punctare a turneelor si de constituire a clasamentului va rezolva micile nemultumiri ale unor colegi.
                                    Ba mai mult, vor aparea si mai multe neclaritati si neintelegeri, ce vor duce la si mai multe nemultumiri in intelegerea unui nou mod de punctare.
                                    Cine se angajeaza in implementarea unui model nou de punctare si intocmire a clasamentului, sistem care sa fie pe intelesul majoritatii?
                                    Si asa, in conditiile actuale, Florin are de dat raspunsuri la intrebarile unora dintre noi, pertinente sau mai putin pertinente!
                                    Ultima editare de gabi.gogu; 04.dec.2012, 09:28.

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Am vazut ca cel putin in ultima vreme la open poate juca oricine, chiar daca au MA mica, unde pot lua puncte mai multe decat daca joaca la amatori chiar daca nu castiga nici un meci. Eu as zice ca ori sa nu li se dea dreptul de participare daca nu au MA>17 ori sa li se acorde exact acelasi numar de puncte pe care l-ar fi luat si la amatori pentru zero victorii.

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                        Am vazut ca cel putin in ultima vreme la open poate juca oricine, chiar daca au MA mica, unde pot lua puncte mai multe decat daca joaca la amatori chiar daca nu castiga nici un meci. Eu as zice ca ori sa nu li se dea dreptul de participare daca nu au MA>17 ori sa li se acorde exact acelasi numar de puncte pe care l-ar fi luat si la amatori pentru zero victorii.
                                        Esti sigur? Obligat de pozitia in clasament, la un moment dat, a trebuit sa joc o vreme la OPEN. Acum sunt pe locul 86...

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Postat în original de amedeo Vezi post
                                          Esti sigur? Obligat de pozitia in clasament, la un moment dat, a trebuit sa joc o vreme la OPEN. Acum sunt pe locul 86...
                                          Dragos, eu cu OPENul am acumulat mai multe puncte. Acum de aceea doresc la OPEN pt . puncte si sa evit o infrangere la tine.

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                            Am vazut ca cel putin in ultima vreme la open poate juca oricine, chiar daca au MA mica, unde pot lua puncte mai multe decat daca joaca la amatori chiar daca nu castiga nici un meci. Eu as zice ca ori sa nu li se dea dreptul de participare daca nu au MA>17 ori sa li se acorde exact acelasi numar de puncte pe care l-ar fi luat si la amatori pentru zero victorii.
                                            Adica dupa ce o am mica .. am si 120 de kile .. mai alearga astia la open si ma si rup in bataie ... sa iau si puncte mai putine daca tot is oropsit .... Deci nu se poate dom-le .. sa se faca dreptate !!!! Asta e discriminare !!!

                                            Nica Ionut - Brașov - Open - Loc 54 -- MA 16
                                            Ultima editare de Ceausescu; 04.dec.2012, 17:04. Motiv: Cat de mica e


                                            Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                                            FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                                            BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Postat în original de Ceausescu Vezi post
                                              Adica dupa ce o am mica .. am si 120 de kile .. mai alearga astia la open si ma si rup in bataie ... sa iau si puncte mai putine daca tot is oropsit .... Deci nu se poate dom-le .. sa se faca dreptate !!!! Asta e discriminare !!!
                                              Nica Ionut - Brașov - Open - Loc 54 -- MA 16
                                              16 cu cat?

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Postat în original de amedeo Vezi post
                                                16 cu cat?
                                                16 cu 32 stiu sigur !

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                                  16 cu 32 stiu sigur !
                                                  Ups!

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Postat în original de amedeo Vezi post
                                                    16 cu cat?
                                                    Acum depinde de sistemul de referinta .... daca mai si ponderam cum am vazut in posturile de mai sus ..... s-ar putea ca asta cu 16 sa satisfaca multor cerinte


                                                    Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                                                    FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                                                    BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X