Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

CHESTIONAR 2 GRUPE

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • CHESTIONAR 2 GRUPE

    Eu sunt pentru 2 grupe valorice pentru
    -a nu mai avea probleme legate de aglomerarea turneelor (2 turnee sunt mai usor de organizat pe acelasi numar de mese decat unul),
    -a nu mai avea controverse legate de statutul jucatorilor (legitimati sau fosti sau ce-or-mai-fi)
    -putem accepta in circuit orice jucator chiar si pe cei legitimati (in grupa superioara)

    Cu toate acestea vom avea un singur clasament sau 2 in functie de cum se doreste, si cred ca va fi mai usor de organizat si punctat.

    HALELUIA

    Toti cei care voteaza sa-si argumenteze pozitia.
    1
    DA
    0,00%
    0
    NU
    100,00%
    1

  • #2
    Am votat pentru doua grupe valorice si nu cred ca mai sunt necesare justificari de ce am facut asta.
    Au fost destule controverse pe acest forum si cred ca deocamdata asta este singura solutie cit decit viabila, desi nu vreau sa fiu in pielea organizatorului unui turneu cu doua grupe.
    La Piatra Neamț oricum nu scap, dar pina atunci poate se va mai incumeta cineva sa organizeze un astfel de turneu si mai capatam ceva experienta.
    Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
    FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
    BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

    Comentariu


    • #3
      NU
      Pentru ca asa ai ocazia sa joci si cu jucatori mai buni decat tine , mai des .
      Iar daca acei jucatori legitimati joaca in acest circuit fie doresc sa ajute la dezvoltarea jocului , invatand cate ceva si pe altii , fie sunt doar un pic mai buni si se considera tot amatori, deci nu profesionisti.
      In me the WishMaster
      Blade : 729
      FH : Donic Coppa
      BH : Donic Coppa

      Comentariu


      • #4
        Constanța e dispusa sa organizeze un turneu pentru doua grupe.
        Optam pt aceasta forma pt. ca cei care participa sa joace cat de cat cu cei de nivelul lor, altfel s-a vazut ca diferentele de valoare sunt prea mari si multi isi pierd interesul de a mai participa.
        Este o necesitate prin prisma faptului ca numarul participantilor a crescut simtitor, ca au fost controverse bine argumentate pe aceasta tema, ca sistemul de retrogradare-promovare va creea si mai mult suspans si interes.
        Cu siguranta ca va fi mult mai atragator pentru participantii de pretutindeni, din ambele categorii, in noul sistem!
        Iar denumirea de open pt prima grupa valorica mi se pare de f. bun augur!
        Xiom -Mitzutani - Xiom

        Comentariu


        • #5
          Am votat DA pentru ca pot juca cu jucatori mai buni decat mine si in grupa inferioara iar daca ma ridic in fruntea grupei, voi promova in grupa superioara. Intotdeauna exista cineva mai bun decat tine! Jucatorii legitimati nu doresc sa ajute la dezvoltarea jocului, ci sa invinga, ca si noi de altfel . Asa cum am mai spus, totul este ca promovarile/retrogradarile sa se faca dinamic si as avea si aici o prounere: dupa fiecare turneu Amatour, cand se face calculul pt stabilirea clasamentului, ultimii 5 din grupa superioara sa retrogradeze in grupa inferioara, iar primii 5 din grupa inferioara sa promoveze in grupa de deasupra! Cei aflati la "granita" var fi cand sus cand jos dar asa va exista ocazia pt cei care-si doresc sa promoveze in grupa superioara sa o poata face.
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #6
            Nu vi se pare ciudat ca niciun votant contra noului sistem nu posteaza si argumente cu care sa-si sustina votul?
            Ma tem ca cei care voteaza NU noului sistem si nici nu aduc argumente, sunt cei care vor in continuare carne de tun, jocuri usoare, glorie cu orice pret.... imi pare rau, dar atat timp cat nu vad alte explicatii/argumente din partea lor, dati-mi voie sa cred astfel...
            PS subscriu la propunera lui Visco, care prin cei 5 promovati/retrogradati dupa fiecare turneu, se sporeste dinamica/interesul noului sistem!
            Xiom -Mitzutani - Xiom

            Comentariu


            • #7
              Eu am raspuns NU si nu am dat pana acum si motivele.
              Eu nu vreau carne de tun (nici nu cred ca s-ar gasi pentru mine asa ceva, vezi clasarile mele )
              Mie imi place mult mai mult sa iau bataie cu 3 - 0 si cu seturile pierdute rau de tot cu un jucator foarte bun decat sa castig cu 3 - 2 in fata unui jucator care joaca la fel de pros ca mine.
              Am jucat cu mai multi jucatori care au castigat turnee (Mihai Dascalitei, Bogdan Trifu, Mihai Bodeanu, Valentin Mircea) sau au jucat finale si am invatat mai mult decat daca castigam 5 meciuri cu jucatori de valoare apropiata cu a mea.
              Mai sunt si alti jucatori pe care as vrea sa-i intalnesc la masa de joc iar cu regula voastra nu-mi mai ramane decat sa fac deplasari de sute de kilometrii pentru o intalnire separata cu ei.
              Sunt multi jucatori care m-au batut rau (3 - 0) si pe care nu i-am mentionat in lista de mai sus dar pe aceasta cale as vrea sa le multumesc pentru meciurile pe care am putut sa le joc cu ei.

              Valentin

              Comentariu


              • #8
                eu inca nu stiu cum sa votez , oare in care sistem s-ar juca mai mult tenis ?
                Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                FH: Tenergy 05 FX
                BH: Tenergy 05 FX

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de valentin
                  Eu am raspuns NU si nu am dat pana acum si motivele.
                  Eu nu vreau carne de tun (nici nu cred ca s-ar gasi pentru mine asa ceva, vezi clasarile mele )
                  Mie imi place mult mai mult sa iau bataie cu 3 - 0 si cu seturile pierdute rau de tot cu un jucator foarte bun decat sa castig cu 3 - 2 in fata unui jucator care joaca la fel de pros ca mine.
                  Am jucat cu mai multi jucatori care au castigat turnee (Mihai Dascalitei, Bogdan Trifu, Mihai Bodeanu, Valentin Mircea) sau au jucat finale si am invatat mai mult decat daca castigam 5 meciuri cu jucatori de valoare apropiata cu a mea.
                  Mai sunt si alti jucatori pe care as vrea sa-i intalnesc la masa de joc iar cu regula voastra nu-mi mai ramane decat sa fac deplasari de sute de kilometrii pentru o intalnire separata cu ei.
                  Sunt multi jucatori care m-au batut rau (3 - 0) si pe care nu i-am mentionat in lista de mai sus dar pe aceasta cale as vrea sa le multumesc pentru meciurile pe care am putut sa le joc cu ei.
                  Valentin
                  Valentin, jos palaria pentru argumente!
                  Ma intreb insa cata experienta ai castigat din aceste meciuri fara istoric, daca nu esti inca in primii 100 in clasament...
                  Ma gandesc ca intitulandu-se open, prima grupa poate primii si jucatori cu clasamente mai slabe, doritori de meciuri total dezechilibrate, care spera sa castige experienta astfel... cred ca se poate face o dispensa!
                  eu am pierdut pe muchie de cutit in ianuarie la Dascalitei (3-2 si la avantaj in decisiv), 3-1 la Bogdanel Trifu, sunt dispus sa joc iar cu ei, dar lasati-ma sa dovedesc intai ca merit sa joc langa ei, sa promovez in elita batandu-i pe cei de categoria mea si apoi sa joc cu jucatorii de top!...
                  Xiom -Mitzutani - Xiom

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de valentin
                    Eu am raspuns NU si nu am dat pana acum si motivele.
                    Eu nu vreau carne de tun (nici nu cred ca s-ar gasi pentru mine asa ceva, vezi clasarile mele )
                    Mie imi place mult mai mult sa iau bataie cu 3 - 0 si cu seturile pierdute rau de tot cu un jucator foarte bun decat sa castig cu 3 - 2 in fata unui jucator care joaca la fel de pros ca mine.
                    Am jucat cu mai multi jucatori care au castigat turnee (Mihai Dascalitei, Bogdan Trifu, Mihai Bodeanu, Valentin Mircea) sau au jucat finale si am invatat mai mult decat daca castigam 5 meciuri cu jucatori de valoare apropiata cu a mea.
                    Mai sunt si alti jucatori pe care as vrea sa-i intalnesc la masa de joc iar cu regula voastra nu-mi mai ramane decat sa fac deplasari de sute de kilometrii pentru o intalnire separata cu ei.
                    Sunt multi jucatori care m-au batut rau (3 - 0) si pe care nu i-am mentionat in lista de mai sus dar pe aceasta cale as vrea sa le multumesc pentru meciurile pe care am putut sa le joc cu ei.
                    Valentin
                    Eu am luat bataie la Galați de la un domn care avea niste miscari extraordinar de necizelate si dadea un topspin de o calitate subinferioara, dar i-l dadea. Degeaba stiu eu sa dau topspin frumos la antrenamente, daca in meci nu-l dau. Ce am invatat de la dansul este ca nu numai miscarile corecte te pot duce pe drumul bun. Daca as fi fost intrebat acum jumatate de an, probabil as fi fost in grupa celor care mai considera ca pot invata de la cei buni in meciuri dar acum, de cand ma antrenez constant, stiu ca numai munca asidua la antrenamente te salta. Procedeele se fixeaza prin mii de repetari si nu prin simpla lor vizualizare.
                    Varbesc serios!
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      CEL MAI MULT INVETI DIN MECIURILE IN CARE PERZI SAU CASTIGI CU 3-2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nu va amagiti crezand ca jucand neaparat cu jucatori mai buni ca tine preogresezi sau inveti mai mult. Ideea este sa scoti din tine tot ce poti la masa de joc si cel mai bine o faci in setul decisiv...............

                      Comentariu


                      • #12
                        TOTAL de acord cu filo !

                        De exemplu, joc de 20 de ori cu Shuni : 3-0 sau 3-1 pentru el una dupa alta. Ce am invatat : ca nu are rost sa insist, atita timp cit nu ma antrenez suficient de mult ca sa micsorez un handicap evident.
                        Idem cu altii foarte buni din circuit ... nu are rost sa ma auto-amagesc degeaba.

                        Cine nu se antreneaza continuu si nu investeste masiv timp si bani in acest sport e putin probabil sa progreseze miraculos doar participind la turnee unde mereu ia bataie de la cei mai buni.

                        Dupa mai bine de 2 ani de AmaTour, imi cam cunosc adeversarii care ma intereseaza pentru masurarea fortelor. Maestrilor le pot ceda 3-0 meciul de la bun inceput, fac economie si de timp si de genunchi si nici nu ii plictisesc.

                        Deci DA pentru (cel putin !) 2 grupe valorice.

                        Comentariu


                        • #13
                          Zici tu ceva cu cel putin 2 grupe.............ar mai fi o varianta de joc in care se fac 4-8 grupe valorice in funtie de pozitia in clasament adica jucatorii sunt impartiti in grupe de cate 10-12 sa zicem, si acestia fac un miniturneu (ca o grupa inferioara) dar in care sa joace jucatorii aflati in apropiere in clasament, adica eu de pe 28 sa joc cu jucatori de pe pozitiile 23,25,27,32,37,38 etc si fiecare jucator sa primeasca +10, +9 sau -5, -4 puncte.
                          Acest sistem nu este prea bun pentru jucatorii noi care sunt destul de neomogeni ca valoare dar pentru jucatorii vechi ar fi excelent, ai sti ca mergi la un turneu si ai juca majoritatea meciurilor 3-2, dar nu prea ar mai suna a turneu cu 8 castigatori!!!!

                          Comentariu


                          • #14
                            Suna interesant !!!

                            Tema de gindire

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de george, c-ta
                              Nu vi se pare ciudat ca niciun votant contra noului sistem nu posteaza si argumente cu care sa-si sustina votul?
                              Ma tem ca cei care voteaza NU noului sistem si nici nu aduc argumente, sunt cei care vor in continuare carne de tun, jocuri usoare, glorie cu orice pret.... imi pare rau, dar atat timp cat nu vad alte explicatii/argumente din partea lor, dati-mi voie sa cred astfel...
                              PS subscriu la propunera lui Visco, care prin cei 5 promovati/retrogradati dupa fiecare turneu, se sporeste dinamica/interesul noului sistem!
                              Dle George , cand anume s-a zis ca acesta este "noul sistem" ? este un poll doar ;
                              2. Eu am votat "NU" si mi-am argumentat pozitia , post-and chiar al 3-lea , deci "niciun" nu este corect folosit , dvs. post-and dupa mine.
                              O zi buna.
                              In me the WishMaster
                              Blade : 729
                              FH : Donic Coppa
                              BH : Donic Coppa

                              Comentariu


                              • #16
                                Am votat DA .Eu cred ca numai dupa ce vom juca 1-2 turnee vom vedea ce va fi. Pana atunci ne dam doar cu parerea.Acum se joaca prea mult,la Galați daca treceam si de a doua grupa terminam la ora 23.00,cat ai fi de impatimit de acest sport este foarte obositor.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de Laurentiu
                                  Postat în original de george, c-ta
                                  Nu vi se pare ciudat ca niciun votant contra noului sistem nu posteaza si argumente cu care sa-si sustina votul?
                                  Ma tem ca cei care voteaza NU noului sistem si nici nu aduc argumente, sunt cei care vor in continuare carne de tun, jocuri usoare, glorie cu orice pret.... imi pare rau, dar atat timp cat nu vad alte explicatii/argumente din partea lor, dati-mi voie sa cred astfel...
                                  PS subscriu la propunera lui Visco, care prin cei 5 promovati/retrogradati dupa fiecare turneu, se sporeste dinamica/interesul noului sistem!
                                  Dle George , cand anume s-a zis ca acesta este "noul sistem" ? este un poll doar ;
                                  2. Eu am votat "NU" si mi-am argumentat pozitia , post-and chiar al 3-lea , deci "niciun" nu este corect folosit , dvs. post-and dupa mine.
                                  O zi buna.
                                  Draga Laurentiu, scuza-ma, dar nu am observat comentariul tau argumentat... acum sa vorbim despre folosirea cuvantului "niciun" ...aici tu esti in culpa si dupa ce te documentezi putin, o sa-mi dai tu dreptate in aceasta mica problema! Hai sa te ajut: tasteaza in google simplu: "niciun", "nicio" si primesti acolo informatiile care iti lipsesc acum! e o forma relativ noua, dar se pare ca precum si sistemul, preferi ce este mai vechi! ... la vinuri ar fi o alegere fericita!

                                  Cat despre noul sistem, voturile pe forum ne sunt deocamdata favorabile, iar Filo deja a "inverzit clasamentul" cu cei din grupa open...
                                  Hai sa incercam cateva turnee si asa, iar daca n-o fi bine, mai discutam!
                                  Seara buna!

                                  PS se pare ca m-am cam grabit cu sensul cuvantului "corect" folosit de tine, Laurentiu... oricum, ia-o ca o replica gramaticala la folosirea gratuita a cratimei din gerunziul verbului "a posta"= postand! intotdeauna legat!!
                                  Xiom -Mitzutani - Xiom

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    eu da numai datorita perioadei de joc f. lunga, si oboselii acumulate

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Am votat DA.

                                      Pana acum nu am fost sustinatorul sistemului cu doua grupe valorice dar consider ca este o solutie buna pentru moment pentru a pastra interesul celor care s-ar alatura miscarii dar din diverse motive renunta dupa prima sau a doua participare.

                                      Totusi, dupa parerea mea cel mai important aspect al primei grupe valorice nu a fost inca discutat. Va fi o grupa open (adica una in care te inscrii de buna voie?) sau o grupa exclusiva (in care nu poti decat sa promovezi).

                                      Eu as opta pentru a doua varianta desi in cazul in care apare un jucator foarte bun, s-ar putea sa nu aiba rabdare un sezon intreg sa joace numai in a doua grupa valorica pana sa promoveze. Trebuie gandit si votat si aspectul acesta cu mentiunea si rugamintea ca odata ce gasim si votam un sistem acceptabil pentru majoritatea participantilor sa respectam in totalitate regulamentul (fara niciun fel de exceptii individuale).

                                      Inca ceva.... cred ca prima grupa valorica nu trebuie sa aiba mai mult de 35-40 de jucatori. La nivel local cum se va juca? Daca localitatea respectiva nu are mai mult de 2-3 jucatori in prima grupa? Se mai impart turneele B in doua?

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        eu am votat DA
                                        acum sunt 2 variante: 1) eu am iesit, conform rezultatelor pe anul 2007, pe poz 49, deci ar trebui sa am o oarecare valoare si probabil ar trebui sa joc intr-o grupa valorica buna dar, acest punctaj l-am obtinut datorita participarii la mai multe turne decat altii si nu AM TERCUT DECAT DE 2 ORI DE GRUPELE INFERIOARE, deci am obtinut o pozitie nereala conform cunostintelor mele; asta cred eu. 2) am votat DA in speranta ca poate va iesi ceva mai frumos, sa nu mai fie atatea discutii intre cei care se cred unii mai buni ca altii si dau o tenta mai uricioasa acestui tip de turneu insa, sa vedem cum vom organiza acest amalgam.
                                        toate cele bune tuturor

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Grupa Open se va numi asa pentru ca va fi deschisa si jucatorilor legitimati (ce rost ar mai avea in acest caz sa le interzicem accesul?!), dar accesul jucatorilor amatori in gupa open va fi in felul urmator: in acest moment toti jucatorii care au ajuns pe tabloul de 8 de 2 ori la turnee A sau intr-o semifinala sunt inclusi in grupa A (nu se ia dupa pozitia in clasament)
                                          Jucatorii amatori care intrunesc conditiile de amatori `pur sange` care nu au fost legitimati niciodata au dreptul sa opteze pentru grupa Open sau cea de amatori la oricare dintre turneele la care participa dar nu poate juca intr-un turneu la ambele categorii. Jucatorii legitimati, cei care joaca in divizii sunt inscrisi in grupa open automat, jucatorii fosti legitimati si amatorii care doresc sa participe in grupa open trebuie sa ajunga in semifinale sau finale la turneele amatorilor deci un jucator nou bun trebuie sa joac un singur turneu la amatori dupa care este promovat, acesta fiind inscris in grupa open din luna urmatoare. Dn grupa open retrogradeaza la fiecare turneu ultimii clasati (in functie de marimea turneului) cei cu rezultatele cele mai slabe. Deci dupa fiecare turneu retrogradeaza si promoveaza un numar de jucatori proportional cu numarul participantilor (2-3-4 cred ca sunt de ajuns).
                                          Se poate face un singur clasament sau 2 dar eu zic ca este mai bine sa fie doar unul, punctajele pentru grupa open raman exact ca cele pentru turneele A si A+ cu 30 valoarea maxima dar cu 10 valoarea minima, pentru grupa amatori acestea vor fi mai mici cu 18 valoarea maxima si 5 valoarea minima, astfel nu avem nevoie de a modifica nimic in clasamentul actual, punctele noi vor fi puse exact ca pana acum cu acelasi calcul.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Draga Filo, viitorul suna bine!
                                            S-au mai limpezit apele si in ceea ce priveste participarea dupa rezultate si nu neaparat clasament a celor din grupa open si promovarea dupa un singur turneu daca jucatorul, chiar daca e nou, are valoare...e ok!
                                            este fair-play acum si pentru grupa solida a amatorilor puri.
                                            Circuitul capata forma, culoare, sens, pentru toata lumea!
                                            Iar daca la amatori randurile se ingroasa, mai trecem treptat la impartirea in noi categorii...
                                            Xiom -Mitzutani - Xiom

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Am votat DA..pentru ca diferentza de valoare in joc nu se poate exprima decat printr-o astfel de departajare.In plus se vor elimina si acele frustrari pe care multi le au in momentul in care intalnesc in grupa (ma refer la actualul sistem) jucatori de "calitate" cum se exprima cineva, in fata carora iti realizezi din start ca nu ai nici o sansa.Rezultatul evident nu poate fi decat pierdere de timp de ambele parti (f probabil).
                                              Personal nu am nici un rezultat in competiztiile la care am reusit sa particip si cu riscul de a fi catalogat ca indolent, nu m-a deranjat deloc sa joc cu cei mult mai buni decat mine, chiar daca ei au lasat in meci "garda mai jos". Dar daca ar fi sa ma refer la majoritatea competitorilor, probabil ca imi dati dreptate cu pierderea de TIMP.
                                              In alta ordine, cei care intr-adevar vor sa progreseze, fie ei pur-amatori, vor trece treptat sa-si schimbe culorile in clasament si sa ajunga, de ce nu? in "poll position".Iar aceasta transcedere spre "centura neagra" presupune a te confrunta cu adversari, de la foarte apropiati ca valoare la din ce in ce mai buni!
                                              Deci problema cu cresterea valorica e ca si rezolvata, cu remarca..."Repetitia e mama Intelepciunii", sau altfel spus..Antrenamentul e taticul Progresului!

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                .. daca amandoua grupe se vor juca in aceiasi zi lungimea concursului nu se va reduce, nr de participanti si de mese fiind acelasi, ba chiar crescand nr de seturi se va intinde concursul si mai mult.
                                                .. o solutie ar fi limitarea nr de participanti din orasul gazda, acesta rezolvandu-si problema printr-un concurs de preselectie, la galati am fost in jur de 50, multi dintre noi la prima participare si probabil urmatoarea ar fi tot in galati.
                                                .. nu stiu cat de mult s-ar complica si ar fi realizabil dar poate ar fi mai bine daca punctarea s-ar face in functie de pozitia in clasament a adversarului pe care il invingi, si asa se elimina si discutiile despre culoarul favorabil.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de victor0987
                                                  .. daca amandoua grupe se vor juca in aceiasi zi lungimea concursului nu se va reduce, nr de participanti si de mese fiind acelasi, ba chiar crescand nr de seturi se va intinde concursul si mai mult.
                                                  .. o solutie ar fi limitarea nr de participanti din orasul gazda, acesta rezolvandu-si problema printr-un concurs de preselectie, la galati am fost in jur de 50, multi dintre noi la prima participare si probabil urmatoarea ar fi tot in galati.
                                                  .. nu stiu cat de mult s-ar complica si ar fi realizabil dar poate ar fi mai bine daca punctarea s-ar face in functie de pozitia in clasament a adversarului pe care il invingi, si asa se elimina si discutiile despre culoarul favorabil.
                                                  atunci solutia ar fi ca in functie de nr. de participanti anuntati din tara, sa limitam nr noilor inscrisi din orasul gazda, printr-un turneu preliminar desfasurat in seara premergatoare competitiei... sau organizatorul sa anunte intotdeauna nr. maxim admis (in functie de nr. meselor)... ex. 30 open, 30 amatori, si daca in grupa open sau amatori se inscriu mai putini, se pot accepta in cealalta grupa pana la 60 juc.
                                                  Xiom -Mitzutani - Xiom

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X