Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

CHESTIONAR 2 GRUPE

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Foarte buna propunere, filo !

    Ai toate informatiile din concursuri pe ultimii 2 ani si poti face o analiza mai clara asupra puterii de joc a fiecaruia, nu doar prin prisma clasamentului.
    Mai ales ca in unele situatii particulare neparticiparea la un turneu anul trecut insemna urcare in clasament ... fara efort, iar participarea-> coborire.

    Ramin de facut niste simulari sa vedem ce iese. Evident ca va fi cel putin un turneu "de sacrificiu"/rodaj pina la clarificarea mecanismului.

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de victor0987
      .. daca amandoua grupe se vor juca in aceiasi zi lungimea concursului nu se va reduce, nr de participanti si de mese fiind acelasi, ba chiar crescand nr de seturi se va intinde concursul si mai mult.
      .. o solutie ar fi limitarea nr de participanti din orasul gazda, acesta rezolvandu-si problema printr-un concurs de preselectie, la galati am fost in jur de 50, multi dintre noi la prima participare si probabil urmatoarea ar fi tot in galati.
      .. nu stiu cat de mult s-ar complica si ar fi realizabil dar poate ar fi mai bine daca punctarea s-ar face in functie de pozitia in clasament a adversarului pe care il invingi, si asa se elimina si discutiile despre culoarul favorabil.
      Gresit. Prin organizarea a 2 turnee separate se scurteaza timpul alocat!
      Punctarea in fuctie de pozitia adversarului este atat de anevoiasa ca ar trebui macar 3-4 persoane sa faca clasamentul.

      Comentariu


      • #28
        Putem incerca la București sa facem turneul pe 2 grupe valorice mai ales ca voi fi si eu prezent acolo...........dar daca se doreste acest lucru si de participantii la turneu. De o grupa as putea sa ma ocup eu iar de cealalta Valentin.

        Eu sunt pentru un sistem in care organizatorul sa poata decide in functie de participantii la turneu daca il face comun sau pe grupe deci ar putea fi turnee `la gramada` sau `pe grupe` pentru ca nu avem probleme de punctaj in nici o varianta, organizatorii care nu se pricep asa de bine pot organiza un turneu general iar cei mai experimentati 2 turnee separate pe grupe, cele 2 sisteme putand coexista in acelasi clasament. Jucatorii care au dreptul sa participe la ambele categorii (amatorii `pur-sange`) pot alege la inceputul turneului daca opteaza pentru grupa open sau cea de amatori dar jucatorul o data inscris nu mai poate sa isi schimbe optiunea in cadrul turneului

        Comentariu


        • #29
          si eu sunt de acord cu cele doua grupe valorice, iar propunerea de a incepe cu turneul din bucuresti este super (mai ales daca participi si tu, filo)

          parerea mea este sa incepem turneul in jur de ora 07.00, pentru a avea timp sa ne certam, sa ne injuram,sa ne paruim, sa renuntam, sa avem timp sa revenim asupra decizilor si mai ales sa speram ca poate in jur de ora 11.00-11.42, cei care au rezistat sa inceapa incalzirea......

          punctez un sigur aspect, sala "tineretului" ofera conditii super pentru desfasurarea unui asemenea turneu, dar si pretul este pe masura....

          asa ca ar fi pacat sa irosim o gramada de timp cu paruielile in loc sa jucam efectiv

          .... adevarat ca este cel mai usor sa evidentiezi problemele si lacunele din sistem, fara a veni cu ceva solutii de imbunatatire, recunosc....

          .... dar, personal, sunt diponibil, pentru a da o mana de ajutor in caz ca este nevoie, poate chiar cu ceva timp inainte!

          mai pot adauga ca, deoarece este o penurie de sali in bucuresti, in ultimul timp, o GRAMADA de jucatori vin pentru antrenament la sala "tineretului", ceea ce inseamna ca vor fi prezenti multi jucatori care nu vor veni in mod special pentru turneu, dar care probabil se vor inscrie la concurs

          ideea este, vor fi multi, cu diverse valori, vor fi nervi, asadar, trebe' o regula, care este, insa, aceasta regula, care sa sa fie si respectata..... bafto delo delo (transcriere fonetica)

          Comentariu


          • #30
            salu`

            pai atunci parerea mea umila este ca daca vor fi acceptati legitimatii, sa schimbati si numele in legitima-tour pt prima grupa valorica si ama-tour pt cea de a doua....eu cred ca sub pretextul ca sunt prea mult participanti, se vrea introducerea legitimatilor, care au concursurile lor si cred ca nu au ce cauta pe la `noi`, sau ma rog, atunci primiti-i pe toti, dar schimbati si regulamentele, schimbati tot, si la turnee o sa mai vina doar legitimatii, ca nu stiu cine mai vine daca se stie ca legitimatii vor castiga tot, care la randul lor o sa se plictiseasca cand se vor intalni doar ei intre ei, si uite asa miscarea ama-tour se va duce de rapa, si din turnee de 100 de participanti, veti ucide tot, si veti avea turnee de 2o de participanti, toti legitimati; si uite asa veti fi mascotele ligilor de tenis; este doar parerea mea umila, nu o luati in nume de rau, dar asta este previziunea mea; si cred ca ar trebui sa fiti bucurosi ca sunt multi participanti; daca vreti reducerea lor, atunci limitati numarul de participanti: ex. turneu A Buhusi: Galați: max.5 participanti, sau 6,7.....functie de inscrieri, Neamț: 5 participanti, :Bacău, ca judet gazda...10 participanti, etc, si uite asa s-a rezolvat problema;eu de ex. din bun simt inca nu particip la nici un turneu a, deoarece la nivelul meu de joc...nu as face fata, si decat sa aglomerez turneele, mai bine mai stau putin si ma antrenez, si cand voi creste valoric, abia atunci ma voi gandi la vreo participare.....in schimb altii...profita de ospitalitatea de la unele turnee, si merg acolo doar ca sa faca trecerea in revista a turneelor, plecand fara sanse sa castige vreo partida si sunt ciuca batailor:))....hai ca ma pun rau cu toata lumea....nu luati prea mult in seama ceea ce spun, nu am pus in vizor pe nimeni, vorbesc la general...
            Gionis Def
            Palio CK531A
            Rakza 7 soft

            Comentariu


            • #31
              valerian poate avea dreptate!
              controversele de-a lungul timpului priveau denaturarea circuitului prin participarea ex-legitimatilor care sunt mult prea valorosi fata de marea majoritate a amatorilor puri.
              Haideti sa separam aceasta competitie in spiritul si sprijinul amatorilor si nu prin cooptarea legitimatilor, care ar pune paie pe foc!
              Vrem o competitie cat mai stransa valoric, nu cat mai diluata (prin acceptarea legitimatilor, prapastia se va adanci si mai tare si nici termenul de Amatour nu-si va mai gasii sensul!)
              Legitimatii nu sunt doriti aici nici de pur-amatori, nici de fostii legitimati...
              acest amendament poate fi unul din motive care ar duce la votul spre "NU"
              Am citit tot felul de argumente, aspiratii, motivatii pro si contra dar mai nimeni nu si-a exprimat dorinta sa coopteze legitimatii in circuitul Amatour!!
              Xiom -Mitzutani - Xiom

              Comentariu


              • #32
                eu as vrea leg. cat.B, promotie , onoare dar in prima grupa

                Comentariu


                • #33
                  Participarea legitimatilor in AMATouR se va poate face (eventual) numai in grupa Open desi eu ma indoiesc ca vor veni cu gramada (dupa cum prezic anumite scenarii apocaliptice facute de unii aici pe forum). Astia vin de obicei in localitatea de bastina si poate la vreun turneu mai apropiat, deci nu vor ajunge in clasament prea sus si oricum valoarea lor nu este atat de mare incat sa incurce un turneu, mai ales ca am observat ca valoarea medie a jucatorilor de divizia B este pe undeva pe la locurile 15-30 din AMATouR. Oricum eu nu sunt nici pentru primirea nici pentru excluderea legitimatilor din grupa Open (daca se va face), si daca se va face grupa open atunci se va supune la vot daca ii acceptam pe jucatorii legitimati (maxim div. B evident, si eventual juniori legitimati fara activitate de performanta pana la 16 ani).

                  Comentariu


                  • #34
                    Asa cum spunea filo, eu si multi alti amatori ne dorim doar sa jucam cat mai multe meciuri de 3-2 (la galati am jucat 3 de... 2-1, ca asa a cerut situatia....2 din 3!)
                    Nu cupele, premiile, diplomele primeaza, nici promovarea la open, ci JOACA incinsa!
                    Daca legitimatii acceptati sunt cei enumerati de filo, noi grupa a 2-a, nu am avea ceva impotriva, oricum noi nu ne ciocnim cu ei (nu sunt acceptati) in grupa pur amatori!
                    Mi-e teama insa ca cei din grupa superioara nu i-ar accepta, sa nu-i incurce pe ei, si de aceea(cum am mai spus) pot avea un motiv care sa-i determine sa voteze NU noului sistem.

                    Cele bune!
                    Xiom -Mitzutani - Xiom

                    Comentariu


                    • #35
                      Controversa

                      Daca acum 2 ani ne chinuiam sa facem ceva, iata ca acum suntem asa de multi ca nu se mai poate tine turneul intr-o zi...

                      A se vedea turneul de la Galați, care a depasit 100 de oameni...

                      Ideea cu turneul a fost sa invatatam si sa promovam acest sport atat de frumos si complex.

                      Sunt de acord cu 2 nivele valorice pentru ca si la Galați au iesit discutii cum sa-l bat eu pe ala care a jucat in divizie sau a fost campion de juniori acum 10-15-20 de ani? Adevarul e ca nu prea ai cum... Cand faci de performanta ceva deja e alt nivel si chiar cu o pauza mare tot nu se compara cu un amator adevarat...

                      Foarte corecta afirmatia ca diferenta foarte mare de nivel e nociva pentru turneu din simplul fapt ca dispare placerea de joc. Cel avansat da la misto iar cel incepator se enerveaza ca nu se intalneste cu mingea...
                      Trebuie sa mai dai si in minge ca sa inveti ceva totusi.

                      Acum doi ani cele doua grupe valorice nu isi aveau rostul, insa acum sunt o nevoie pentru a uniformiza diferentele si a face un turneu o experienta placuta pentru toata lumea, din care fiecare sa poata invata...
                      Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                      Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                      Oricine se joaca insa putini joaca...

                      Comentariu


                      • #36
                        tot eu

                        daca este asa , schimb votul din nu in da;eu ma gandeam ca vor fi acceptati si cei din superliga sau divizia a, ca nu prea stiu ligile superioare cum se numesc....daca sunt de divizia b , in fine, parca asa mai vii de acasa....eu zic ca la competitii trebuie mai multe mese, si concursurile organizate in sali mai mari, unde incap mai multe mese, si de ce nu....daca participantii au depasit ca numar asteptarile, in fazele inferioare sa se joace si meciuri 2 din 3, ca in tenisul de camp, unde frecvent se mai joaca si 2 din 3, mai ales la feminin;treci grupa, joci apoi in urmatoarea 3 din 5;oricum e imbucurator ca s-a marit numarul participantilor, nu ingrijorator.....parerea mea;felicitari castigatorilor de la Iași!!! Premiati vor fi si castigatorii din a doua grupa valorica???Eu as propune sa fie concurs separat pt fete....nu e cinstit sa concureze cu baietii, de asta sunt asa putine fete in turnee....
                        Gionis Def
                        Palio CK531A
                        Rakza 7 soft

                        Comentariu


                        • #37
                          ce te faci cand se inscriu 2-3 fete (cel mai adesea)?... la galati daca au fost 4-5 din 112 participanti... joaca doua-trei meciuri si gata turneul pt ele?
                          ca o comparatie, noi avem la sala o fata care a jucat putin tenis in copilarie, nu da topspin dar ne pune tot pe masa(contre si bloc rapide) si ne cam bate de obicei... asa ca... sexul conteaza mai putin la nivelul acesta, dar nici nu cred ca ar fi vreun jucator impotriva unei grupe de fete, daca se inscriu mai multe odata la un concurs...
                          Xiom -Mitzutani - Xiom

                          Comentariu


                          • #38
                            creste frumos si constant procentul "celor doua grupe"!
                            sistemul vechi s-a blocat la 10-11 (mohicani)...
                            Xiom -Mitzutani - Xiom

                            Comentariu


                            • #39
                              2 grupe
                              Un amator cu un background mai subtirel, stie ce-l asteapta... nu trece in superioare si destul de des ia 3-0. Nu faci fata la ex-legitimati cu ani grei de joc in spate.

                              Si ce-i ramane de facut:
                              1. Dark side of the force
                              sau
                              2. Prezenta rara in circuit

                              Nu zic ca e mai bine rege-chior in tara orbilor dar nici carne de tun vorba lui George... primesc destule lopeti in fiecare sambata de la divizia B Alba-Iulia.

                              Oricum amatour = spectacol si meciuri f f frumoase tocmai ptr ca e nivel ridicat.
                              Blade: Nittaku Tenaly Carbon
                              Rubbers: Tibhar Grass DTecs + Tenergy 05

                              Comentariu


                              • #40
                                Ar fi prea usor ca Dark Side sa fie solutia ...

                                Trebuie sa ai "chemare" ("it is your destiny") si mai ales feeling, finetze, picioare zdravene si mina. Si sa fii pregatit sa incasezi topspin dupa topspin ...

                                Chiar cu Dr. Neubauer, dupa un progres initial foarte mare, te poti plafona usor daca ramii pasiv ...
                                Tot lovitura de forehand trebuie lucrata ca sa aduca punctul.

                                Si in final lumea se obisnuieste cu iarba ta si devii "sitting duck"

                                Dar daca stilul e defensiv, totusi rezisti mai bine cu Dark Side ...

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de ursuleanvasile
                                  eu inca nu stiu cum sa votez , oare in care sistem s-ar juca mai mult tenis ?
                                  m-am hotarat !
                                  daca tot vrem cat mai sus in clasament , e mai bine cu doua grupe pt. ca in a doua grupa eu sunt deja pe locul 2 , daca am inteles bine ...
                                  Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                  FH: Tenergy 05 FX
                                  BH: Tenergy 05 FX

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de ursuleanvasile
                                    Postat în original de ursuleanvasile
                                    eu inca nu stiu cum sa votez , oare in care sistem s-ar juca mai mult tenis ?
                                    m-am hotarat !
                                    daca tot vrem cat mai sus in clasament , e mai bine cu doua grupe pt. ca in a doua grupa eu sunt deja pe locul 2 , daca am inteles bine ...
                                    aha...si de aici pot sa ajung repede in coada primei grupe
                                    Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                    FH: Tenergy 05 FX
                                    BH: Tenergy 05 FX

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      ei.....cum era sa implinesc 100 de mesaje ?!!!
                                      daca gresec , atentionati-ma , ca am sa reduc mesajele !

                                      SANATATE LA TOTI !!! SI MIE !!! SA PUTEM JUCA TENIS !!!
                                      Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                      FH: Tenergy 05 FX
                                      BH: Tenergy 05 FX

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de george, c-ta
                                        creste frumos si constant procentul "celor doua grupe"!
                                        sistemul vechi s-a blocat la 10-11 (mohicani)...
                                        Oricare ar fi rezultatul final,votul ramane irelevant datorita faptului ca pana acum au votat 36 din cei 746 de jucatori inscrisi in campionat.
                                        Am o scurta intrebare.
                                        Ce se intampla in cazul in care un jucator nou(ex.Tinel Boescu,care la prima participare a castigat locul I) vine la un concurs AMATouR,de la 550 de km distanta si este distribuit in a 2a urna valorica?
                                        Un alt exemplu ar fi jucatorii de la iasi,care au un nivel ridicat dar nu au multe participari.Cum ar fi fost ca ei sa joace intre ei in a 2a urna valorica(pt ca nu au participari),iar noi care mergem la mai toate concursurile si strangem puncte sa jucam in prima grupa,separat.
                                        Ma intreb care dintre noi s-ar intoarce acasa satisfacut dupa ce a batut 12-13 hucatori mai slabuti decat sa fi facut cateva meciuri fumoase cu jucatori mai buni.


                                        Nu sunt impotriva delimitarii AMATouR-ului dar cred ca aceasta decizie va scadea interesul.Sper sa ma insel si totul sa iasa bine.

                                        Numai bine

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Postat în original de filo
                                          Putem incerca la București sa facem turneul pe 2 grupe valorice mai ales ca voi fi si eu prezent acolo...........dar daca se doreste acest lucru si de participantii la turneu. De o grupa as putea sa ma ocup eu iar de cealalta Valentin.
                                          Eu sunt pentru un sistem in care organizatorul sa poata decide in functie de participantii la turneu daca il face comun sau pe grupe deci ar putea fi turnee `la gramada` sau `pe grupe` pentru ca nu avem probleme de punctaj in nici o varianta, organizatorii care nu se pricep asa de bine pot organiza un turneu general iar cei mai experimentati 2 turnee separate pe grupe, cele 2 sisteme putand coexista in acelasi clasament. Jucatorii care au dreptul sa participe la ambele categorii (amatorii `pur-sange`) pot alege la inceputul turneului daca opteaza pentru grupa open sau cea de amatori dar jucatorul o data inscris nu mai poate sa isi schimbe optiunea in cadrul turneului
                                          De acord!!

                                          Votez pentru doua grupe din n+1 de motive enumerate mai sus, sperand ca astfel nu o sa mai fie discutii orgolioase si inutile.

                                          Ne vedem la Ciuc pe 5 aprilie!

                                          Daca ar fi dupa mine asi face trei grupe valorice : amatori, open si neubauer

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Postat în original de leordarares
                                            Postat în original de george, c-ta
                                            creste frumos si constant procentul "celor doua grupe"!
                                            sistemul vechi s-a blocat la 10-11 (mohicani)...
                                            Oricare ar fi rezultatul final,votul ramane irelevant datorita faptului ca pana acum au votat 36 din cei 746 de jucatori inscrisi in campionat.
                                            Am o scurta intrebare.
                                            Ce se intampla in cazul in care un jucator nou(ex.Tinel Boescu,care la prima participare a castigat locul I) vine la un concurs AMATouR,de la 550 de km distanta si este distribuit in a 2a urna valorica?
                                            Un alt exemplu ar fi jucatorii de la iasi,care au un nivel ridicat dar nu au multe participari.Cum ar fi fost ca ei sa joace intre ei in a 2a urna valorica(pt ca nu au participari),iar noi care mergem la mai toate concursurile si strangem puncte sa jucam in prima grupa,separat.
                                            Ma intreb care dintre noi s-ar intoarce acasa satisfacut dupa ce a batut 12-13 hucatori mai slabuti decat sa fi facut cateva meciuri fumoase cu jucatori mai buni.
                                            Nu sunt impotriva delimitraii AMATouR-ului dar cred ca aceasta decizie va scadea interesul.Sper sa ma insel si totul sa iasa bine.
                                            Numai bine
                                            Ce zici tu nu e tocmai corect. Turneele unde sunt multi jucatori noi buni se fac dupa sistemul vechi, numai acolo unde se poate si unde se doreste se organizeaza 2 grupe deci majoritatea turneelor vor fi dupa sistemul vechi chiar daca se organizeaza 2 grupe doar unele turnee vor fi organizate dupa sistemul nou.

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Votez pentru 2 grupe valorice. Argumentele mele sunt cvasi-identice cu cele ale lui Filo, asa ca nu le mai amintesc...

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de leordarares
                                                Postat în original de george, c-ta
                                                creste frumos si constant procentul "celor doua grupe"!
                                                sistemul vechi s-a blocat la 10-11 (mohicani)...
                                                Oricare ar fi rezultatul final,votul ramane irelevant datorita faptului ca pana acum au votat 36 din cei 746 de jucatori inscrisi in campionat.
                                                Numai bine
                                                Din cei 746 de jucatori din clasament mai mult de 500 is jucatori locali care nu au mai mult de un turneu jucat deci parerea lor nu are relevanta.
                                                Primorac Carbon
                                                FH Dignics 09C
                                                BH JOOLA MAXX

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  apropo de relevanta... sa zicem(f. probabil) ca la un turneu ne intalnim doar cei care am votat, 42 jucatori: 11 contra, 31 pro doua grupe, plus jucatorii locali, 20-25, care sunt 90% amatori puri si vor tot doua grupe.
                                                  Cum decideti sa jucati turneul?
                                                  Xiom -Mitzutani - Xiom

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    O varianta de organizare pe doua grupe, cu un mod de promovare greoi si discutabil, nu va putea aduce participanti noi. Interesul participantilor va scadea, singurii avantajati fiind jucatorii din varful clasamentului. Motivatiile lui Rares si ale lui Kantor sunt convingatoare.
                                                    Va propun sa studiati doua variante care ar avea sanse de reusita:
                                                    1. Organizarea de turnee periodice (unul pe luna) numai pentru jucatorii care se considera "pur sange". Criteriile de selectie vor fi oricum subiective si vor fi in continuare discutii intre participantii 'pur sange' si cei cu ceva pete la activ.
                                                    Daca tot se anunta asa multi doritori de participare la turnee de clasa a II-a, se vor gasi si organizatori? Daca nu se vor gasi insa organizatori pentru aceste turnee, toata discutia din topic nu mai are sens.
                                                    George, nu vrei sa organizezi primul turneu la Constanța?

                                                    2. Organizarea turneelor cu calificari si turneu principal:
                                                    Primii 24 calificati pe tabloul principal (cu conditia inregistrarii din timp), urmatorii 24 calificati in urma unui turneu cu calificari si recalificari (alti 24 cu doua infrangeri ies din calificari), 60 de meciuri de calificare intre orele 10 si 12; Turneul principal pe 8 mese, cu 48 participanti, 8 grupe de cate 6, de la ora 12 la ora 18. 00. Toate meciurile 3 din 5.Daca este spatiu si interes turneu de consolare.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X