Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

CHESTIONAR 2 GRUPE

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    [quote=george, c-ta]
    Postat în original de tycutz
    Postat în original de leordarares
    Postat în original de "george, c-ta":34mdjqeo
    creste frumos si constant procentul "celor doua grupe"!
    sistemul vechi s-a blocat la 10-11 (mohicani)...
    Oricare ar fi rezultatul final,votul ramane irelevant datorita faptului ca pana acum au votat 36 din cei 746 de jucatori inscrisi in campionat.
    Numai bine
    Din cei 746 de jucatori din clasament mai mult de 500 is jucatori locali care nu au mai mult de un turneu jucat deci parerea lor nu are relevanta.
    Tycutz, ai dreptate cu nr. mare de jucatori locali, insa exagerezi spunand de "relevantza parerii lor", care practic nu exista!
    Multi dintre ei probabil nici nu au cont sau nu au intrat inca pe forum, dovada ca NU EI au votat pana acum!
    De ce nu pui problema si altfel? ca acei multi jucatori locali invocati, au participat si au vazut care le este nivelul, au constatat ca ce se joaca in Amatour este mai aproape de profi decat de amatori si au renuntat din fasa sa mai participe in tara la turnee?...
    Eu am inca 10-11 colegi de antrenament care au participat la cate 3-4 turnee(doua cta A+B si doua in tara) si vor doua grupe, dar nu au votat... fie nu au cont, fie nu au timp pt umblat pe net... asa ca...
    Aici au votat pana acum din cate observ dupa postari multi jucatori cu vechime in circuit, unii cu experiente neplacute din turnee (72% pana acum), cu gustul amar ramas dupa deplasari lungi si meciuri pierdute fara drept de apel, basca joc la misto din partea unor fosti sau amatori mult mai antrenati... nu inteleg de ce nu se doresc turnee facute pe criterii valorice, sa avem si noi cei mai putin experimentati (si mai densi numeric cred...) parte de adversari oarecum echilibrati?!
    eu personal nu ravnesc la premii sau cupe (am vazut ca se face tapaj pe faptul ca va fi nevoie de doua seturi de cupe), doresc doar sa am posibilitatea (daca bat intr-o zi 5-600 km sau mai mult ... dus-intors), sa joc cu adversari diversi din tara, cu care (pe langa legat prietenii) sa am ce juca si vice-versa!... ce este asa greu de inteles, oameni buni??[/quote:34mdjqeo]
    Xiom -Mitzutani - Xiom

    Comentariu


    • #52
      Tot pentru 2 grupe, asa poate o sa ajung sa joc si cu cei cu care n-am apucat pina acum.
      Sa vedem la fata locului cum va fi si daca mai vrea lumea sa se imparta.
      TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

      Comentariu


      • #53
        Postat în original de Dan2
        O varianta de organizare pe doua grupe, cu un mod de promovare greoi si discutabil, nu va putea aduce participanti noi. Interesul participantilor va scadea, singurii avantajati fiind jucatorii din varful clasamentului. Motivatiile lui Rares si ale lui Kantor sunt convingatoare.
        Va propun sa studiati doua variante care ar avea sanse de reusita:
        1. Organizarea de turnee periodice (unul pe luna) numai pentru jucatorii care se considera "pur sange". Criteriile de selectie vor fi oricum subiective si vor fi in continuare discutii intre participantii 'pur sange' si cei cu ceva pete la activ.
        Daca tot se anunta asa multi doritori de participare la turnee de clasa a II-a, se vor gasi si organizatori? Daca nu se vor gasi insa organizatori pentru aceste turnee, toata discutia din topic nu mai are sens.
        George, nu vrei sa organizezi primul turneu la Constanța?
        2. Organizarea turneelor cu calificari si turneu principal:
        Primii 24 calificati pe tabloul principal (cu conditia inregistrarii din timp), urmatorii 24 calificati in urma unui turneu cu calificari si recalificari (alti 24 cu doua infrangeri ies din calificari), 60 de meciuri de calificare intre orele 10 si 12; Turneul principal pe 8 mese, cu 48 participanti, 8 grupe de cate 6, de la ora 12 la ora 18. 00. Toate meciurile 3 din 5.Daca este spatiu si interes turneu de consolare.
        1. vezi topic turnee aprilie: c-ta 19 aprilie turneu B -il putem anunta "numai pt. amatori", 30 august turneu A, coorganizator cu Aurel Fratea.

        2. vezi voturi/procentaj de data curenta. imi pare rau pt. voi, dar asta este realitatea! faceti eventual pt voi turneele de consolare, cu cei 11... din care 5-6 banuiesc ca sunt organizatori de turnee(cinste lor!) si refuzul lor ar fi motivat de bataia de cap cu doua grupe si dublarea premiilor... interesul este mai mare pentru adevaratii amatori! credeti-ma!
        va place cand vin 70-80% amatori cu taxa de participare ca sa se tina frumos turneul pentru placerea acelorasi 20-30 din varf?
        scuze de mici rautati, dar daca m-ati provocat... vin cu argumente!
        Xiom -Mitzutani - Xiom

        Comentariu


        • #54
          Postat în original de george, c-ta
          apropo de relevanta... sa zicem(f. probabil) ca la un turneu ne intalnim doar cei care am votat, 42 jucatori: 11 contra, 31 pro doua grupe, plus jucatorii locali, 20-25, care sunt 90% amatori puri si vor tot doua grupe.
          Cum decideti sa jucati turneul?
          Intrebarea de mai sus e pt Dan... eu am raspuns la ale tale.

          PS Dan, inca ceva: ce parere ai de replica punctuala a lui Visco la toate motivatiile lui Kantor?
          Xiom -Mitzutani - Xiom

          Comentariu


          • #55
            Haide-ti ca vom incerca la București varianta cu 2 grupe , si dupa aceea vedem , mai analizam ce a fost bine si ce, nu ce mai modificam ca sa fie ok ptr. toata lumea . Zicem ca avem 64 jukatori 30 amatori si 34 open , punem la dispozitie 4 mese ptr fiecare grupa , facem cite 2 rinduri de foi , practic 2 in 1 , impartim premiile frateste ce avem facem pe din doua , ex: am 4 cupe merg 2 la open 2 la amatori s.a.m.d...
            Timpul va fi cam acelasi poate un pic mai repede , vom inscrie participanti numai pe forum ca sa vedem cu toti care sint de open si care de amatori , sa nu ne trezim cu altii decit cei admisi ptr. astfel de turnee adica sa nu fie jukatori de divizii sau super liga , si daca putem poate intocmim foile de seara ca dimineatza sa ii dam drumu la joc cit mai repede . Eventual vedem sistemul de joc poate nu mai facem grupe superioare si intram direct in eliminatoriu dupa grupe , nu stiu vedem in functie de nr. de participanti si hotarim pe ultima suta de metri cum procedam , sau lasam foile pentru dimineatza ca sa nu fie discutii cu incadrarile in grupe .

            Si vedem cum stam , e bine /nu e bine ... vedem feedbackurile de dupa turneu .
            Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
            Fete de palete tenis de masa
            TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

            Comentariu


            • #56
              Va propun o varianta ce mi se pare mai logica de org a turneelor cu 2 grupe:
              1.challenge--amatori care considera ca mai au de invatat pana la a putea concura in grupele superioare actuale si mai departe.In aceasta grupa,accesul sa fie interzis jucatorilor de pe pozitiile 1-30(sa zicem)din amatour si fostilor legitimatzi
              2.Open-unde poate participa absolut oricine.Adica,daca te tin curelele,bate te cu jucatori de top.
              Scutim in acest fel niste evidente laborioase referitoare la promovare -retrogradare.In clipa in care consideri ca ai facut progrese,te inscrii pur si simplu la open si buna ziua
              of all the things i lost i miss my mind the most

              Comentariu


              • #57
                ..buna solutia cu inscrierea numai pe forum, eventual pana la o data anume, asa stim clar cati suntem si cine suntem la concursul respectiv si organizatorul poate gestiona mai bine timpul. numa' sa nu se faca exceptii de ultim moment pe diferite motive.

                Comentariu


                • #58
                  Postat în original de cata_60
                  Va propun o varianta ce mi se pare mai logica de org a turneelor cu 2 grupe:
                  1.challange--amatori care considera ca mai au de invatat pana la a putea concura in grupele superioare actuale si mai departe.In aceasta grupa,accesul sa fie interzis jucatorilor de pe pozitiile 1-30(sa zicem)din amatour si fostilor legitimatzi
                  2.Open-unde poate participa absolut oricine.Adica,daca te tin curelele,bate te cu jucatori de top.
                  Scutim in acest fel niste evidente laborioase referitoare la promovare -retrogradare.In clipa in care consideri ca ai facut progrese,te inscrii pur si simplu la open si buna ziua
                  cata, este o idee buna!

                  de acord si cu inscrierea numai pe forum la turnee! astfel se poate castiga timp pretios si evitam si alte inconveniente... trebuie luat in calcul ca pot interveni mici absente de ultima ora la cei inscrisi...
                  Xiom -Mitzutani - Xiom

                  Comentariu


                  • #59
                    asa este intodeauna din 50 inscrisi ramin cu 5-8-10 mai putini din diverse motive , sau se inscriu dar nu stiu daca vin (ca nu costa nimic) si daca pot veni bine , daca nu , nu . Si cei lipsa de obicei se completau cu cei ajunsi in ultima clipa sau cei care aflau tirziu.
                    Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                    Fete de palete tenis de masa
                    TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                    Comentariu


                    • #60
                      O inscriere numai pe forum nu este posibila datorita faptului ca suntem amatori...........am incercat la Miercurea Ciuc anul trecut si ne-am trezit ca din unele grupe nu au venit decat cativa....dar o inscriere prealabila este chiar indicata.

                      Comentariu


                      • #61
                        [quote=george, c-ta]
                        Postat în original de "george, c-ta":upkrdyk7
                        apropo de relevanta... sa zicem(f. probabil) ca la un turneu ne intalnim doar cei care am votat, 42 jucatori: 11 contra, 31 pro doua grupe, plus jucatorii locali, 20-25, care sunt 90% amatori puri si vor tot doua grupe.
                        Cum decideti sa jucati turneul?
                        Intrebarea de mai sus e pt Dan... eu am raspuns la ale tale.
                        PS Dan, inca ceva: ce parere ai de replica punctuala a lui Visco la toate motivatiile lui Kantor?[/quote:upkrdyk7]


                        Draga George,
                        Nu as fi vrut sa comentez parerile personale ale colegului nostru, pe care le respect, dar nu le impartasesc, insa, daca sunt impartasite si de tine, poate si de altii, voi incerca, cu scuzele de rigoare sa nu te refuz:

                        1 Nu s-a hotarat inca daca impartirea se va face taind cu barda si separand in grupa a II-a participanti cu jocuri multe si puncte putine, impreuna cu jucatori buni, dar cu putine jocuri la activ. Cei perseverenti, ca tine, care doresc sa castige turneul, sau, macar sa fie prin fata, pentru acumularea de puncte necesare calificarii vor avea permanent nesansa de a se intalni cu destui jucatori excelenti, dar cu jocuri putine, de obicei localnici, care vor lua de fiecare data caimacul.
                        Asta daca, nu cumva, vor renunta deziluzionati de faptul ca vin jucatori buni la ei in localitate si nu au voie sa participe cu ei, ci cu lotul II. (primii pierduti pentru noi)
                        Daca, totusi in conditiile din urma,dupa un an de munca un jucator mediu va reusi sa patrunda in lotul I, mai intai se va intreba de ce a votat sa joace un an in lotul II, cand putea face acelasi lucru fara bataie de cap si fara sa incerce sa convinga colegii ca e mai bine in lotul II. Dupa care, va constata ca cei de aici il cam bat si e pe ultimul loc, va zice ( ca si cateva echipe de prin B, A sau superliga) ca daca tot pica de ce sa mai alerge prin tara si va ajunge din nou in lotul II, dar fara entuziasmul care l-a convins cu doi ani in urma. (alti jucatori pierduti)
                        Asa ca, revenind la prima propozitie, pare mult mai atractiva si convingatoare varianta ca fiecare sa-si aleaga nivelul in care doreste sa joace. Numai ca… vom avea alte surprize: Ca si la Reghin, majoritatea vor dori sa joace in grupa de elita, ca oamenii au fost intrebati cate grupe vor, dar nu si in care ar dori sa evolueze… si asa ajungem la punctul
                        2 Concurenta nu va creste, pentru ca majoritatea dintre cei buni nu vor avea rabdare un timp atat de lung, clasamentul va fi bulversat de aparitii sporadice ale catorva astfel de jucatori, unii nici nu vor sti ca au promovat si vor pica prin neprezentare. Vor ramane cei perseverenti, care, de multe ori nu au si o valoare deosebita
                        3 a) se produce o ruptura, pentru ca, multe intalniri, pe care le-ai dori vor deveni imposibile, seturile pe care le-ai luat prietenilor pe care i-ai cunoscut la București vor deveni doar o amintire placuta.
                        b) a doua idee cred ca pleaca de la o intelegere gresita a sensului exprimarii lui Kantor Acesta zicea ca daca intr-unul din turnee (eu cred ca in mai multe), vor fi numai 4-5 participanti de grupa a II-a, se va juca o ora, dupa care vor pleca acasa, iar raspunsul mi s-a parut confuz, deoarece nu inteleg cum pot juca 4-5 participanti un turneu de la 9 pana seara.
                        4 In orice turneu individual, la nivel profesionist, toti cei inscrisi au dreptul la sansa de a juca cu nr 1, iar acesta va juca cu seriozitate indiferent de adversar.
                        Atat in turneele Protour, cat si la campionate mondiale, europene, olimpice exista turnee de calificare si turnee principale, in care oricine, (inscris fiind), indiferent de locul ocupat poate ajunge.
                        Iar Ma Lin, a jucat, in diferite concursuri, sunt convins de aceasta, cu mai multi jucatori sub nivelul “250” decat am avut eu jocuri in Amatour.
                        5-9 Sunt niste considerente generale, bazate pe presupuneri, carora , nu le pot da valoare de adevar, ci, cel mult poate da, poate nu.
                        10 In concluzie mult mai convingatoare mi s-a parut prezentarea D-lui Kantor, iar daca se va hotari separarea in doua grupe, aceasta nu trebuie sa se faca fortat, prin taierea cu barda, ci prin alegerea categoriei dorite, sau daca sunt multi doritori pentru turneul de categoria I, prin calificari.

                        Dan

                        Comentariu


                        • #62
                          [quote=george, c-ta]
                          Postat în original de "george, c-ta":2s7nib4j
                          apropo de relevanta... sa zicem(f. probabil) ca la un turneu ne intalnim doar cei care am votat, 42 jucatori: 11 contra, 31 pro doua grupe, plus jucatorii locali, 20-25, care sunt 90% amatori puri si vor tot doua grupe.
                          Cum decideti sa jucati turneul?
                          Intrebarea de mai sus e pt Dan... eu am raspuns la ale tale.
                          [/quote:2s7nib4j]

                          Eu, personal, as dori sa particip in grupa I, dar probabil voi fi incadrat in grupa a II-a. Chiar daca nu mi-ar conveni, as participa, deoarece e in firea mea sa ma supun unei majoritati care a votat altfel decat mine.
                          Daca voi fi incadrat in Gr 1 voi participa cu placere la un turneu fiecare cu fiecare, iar daca nu se va mai tine, din lipsa de participanti, voi cere permisiunea de a participa in afara concursului amator Amatour..
                          Daca nu te superi, ti-as pune si eu o intrebare: Cum ai proceda tu in situatia expusa de D-l Kantor, in care turneul II va avea 4-5 participanti?
                          Dar in situatia reala si simpatica de la Reghin, in care toti cei care au votat doua grupe au preferat ulterior sa joace in prima? Ai juca singur?

                          Comentariu


                          • #63
                            Dan, ne vom intalni pe 12 la București si vom vedea la fata locului care este noua realitate din teren si nu cea virtuala sau din vesnicul exemplu "reghin", cand Amatour avea alt nivel(mai scazut) de participare...
                            Fii convins ca cei care voteaza doua grupe stiu ce doresc de fapt ! Sa se distreze pe (macar doua) categorii de valoare.
                            Aici nu suntem la mondiale, nici la turnee open.
                            Sunt turnee de amatori(=placere) asa ca vrem sa avem placere si noi cei din esalonul doi(mai numerosi, ma repet), nu doar elita!
                            Meciuri frumoase, pierdute ori castigate cu 3-1 si 3-2 o sa am si in grupa doi, sunt sigur! N-o sa duc dorul elitei!
                            Stiu care imi este locul(in prezent) asa ca ma conformez...

                            Pe mine nu m-ai convins!... poate reusesti cu ceilalti din cei 73% care au votat pana acum pro doua grupe... sincer ma asteptam la o lupta mai stransa la voturi, dar vad ca un nr triplu doreste o mica schimbare (de ce oare?)
                            Week-end placut!
                            Xiom -Mitzutani - Xiom

                            Comentariu


                            • #64
                              Am votat DA doar din motivul invocat si de Tycut. Un atacant nu ar trebui sa joace mai mult de 10 meciuri pe zi. E absurd. Respect pentru cei care rezista si stiu sa isi imparta resursele pentru o zi intreaga dar eu am vazut o scadere a nivelului de joc spre sfarsit si nu cred ca e bine sa ne chinuim asa ( e vorba si de sanatate).
                              Ar fi bine sa poata alege fiecare unde vrea sa joace dar cred ca varianta unei posibilitati rapide de promovare din B in A ar fi cea mai buna.

                              Inchei cu un alt gand, nu vreau sa ma contrazic dar am avut meciuri excelente cu jucatori care din pacate nu au puncte sau destule participari pt. A. E greu de decis.
                              TBS/T05

                              Comentariu


                              • #65
                                Dan2 este in grupa Open daca nu se stia inca........

                                Sistemul de promovare este foare simplu: ajungi in semifinala la un turneu de amatori=treci la Open deci jucatorii buni noi trebuie sa joace UN SINGUR TURNEU la amatori dupa care este trecut la Open. Cu toate acestea jucatorii amatori pur sange care indeplinesc conditiile pentru grupa Open au dreptul sa se inscrie la orice categorie doresc la turneele care sunt organizate dupa sistemul Open-Amatori.
                                Consider ca se face prea multa tevatura cu grupa Open mai ales ca nu stiu daca se vor putea organiza mai mult de 5-6 turnee anul acesta dupa acest sistem, restul turneelor nu se pot organiza decat tot dupa sistemul vechi.

                                Comentariu


                                • #66
                                  Re: CHESTIONAR 2 GRUPE

                                  Toti cei care voteaza sa-si argumenteze pozitia.[/quote]
                                  Am votatat NU . Nu pentru ca sunt turnee pentru amatori-amatorii sunt oameni care au alte preocupari si alte interese principale- si toti avem in schimb acelasi hoby. Ne leaga placerea de a juca si de a castiga care desigur este mai mare decat placerea ?de a pierde. Apoi ganditi-va ca la un turneu cati jucatori buni se strang. Daca nu este suficient de dinamic clasamentul se ajunge ca o"elita" sa joace tot mereu intre ei, daca in schimb se fac promovari si retrogradari dupa ficere turneu atunci trebuie cineva platit sa faca aceste clasamente. In alta ordine cu cat ai juca mai mult ai aduna puncte mai multe. De ex. daca as investi f. mult timp si bani as putea( hai nu te mai lauda) intra in prima grupa, dar probabil ca nu acolo imi este locul. Mai bine am luat o masa cu 500 euro si merg numai la un turneu sau doua care sunt mai aproape de mine. Nici daca as fi Nr. 1 ( nu ca nu m-ar placea ) tot nu ar insemna f. mult. Daca vin jucatori fosti legitimati sau inca activi nu cred ca este o mare problema caci cred ca daca se coboara la nivel de amator nu cred in statutul lor de jucatori legitimati. Eu am onoarea sa fiu din acelasi oras cu cel mai bun jucator activ din Super Liga, Cristian Ignat dublu campion national, dar niciodata nu vine nici macar sa ne vada cum jucam la antrenamente cu toate ca sta la 250 de m de sala si este aceeasi sala de unde a plecat si el cu ani in urma. Am votat NU pentru ca cred ca se pierde Qintesenta spiritului de Amator. Placera de a juca cu adversari diferiti. Ar fi ca si in cursa inarmarilor din razboiul rece. cine cheltuieste bani mai multi...... ma opresc aici sa nu va plictisesc prea mult
                                  Blade-Butterflay Kong Linghui OFF,
                                  Fh-JOWaldner 2
                                  Bh-Sriver FX 2.1

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    usor, usor ajunge ca noi ,asta trebuie sa-i spui

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Ideal

                                      [quote="Wolf"]

                                      Daca ar fi dupa mine asi face trei grupe valorice : amatori, open si neubauer [/quotte]

                                      O idee buna. Ca sa dispara discutiile. O grupa de smekeri in care joaca cine vrea: open (legitimati, fosti legitimati, ierbari, antitopspin).

                                      O grupa amatori autentici sau legitimati prin onoare cu nivel de joc mediu cu softuri, senvis si chop-uri (nu il consider material deoarece e un soft care taie mai tare, deci efectul nu se schimba, doar intensitatea lui...).

                                      Si a treia grupa sa contina toate anomaliile posibile super extra ozn block, antitopspin, ciucurei si alte chestii...

                                      Numai bine! PS: Repet este doar o parere personala!
                                      Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                                      Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                                      Oricine se joaca insa putini joaca...

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        chestionar 2 grupe..

                                        ...o grupa in care sa joace doar stingacii, alta in care sa aiba acces doar cei ce urla dupa fiecare punct cistigat"choo"! asa ca sa se enerveze reciproc. Daca stam sa ne mai fortam neuronii prostiti de intoleranta, as propune in continuare segregarea jucatorilor strict dupa echipamentul folosit, separat pe marci, cei ce folosesc "hibrizi" neavind acces la masa de joc ca nu cumva sa deranjeze. Asta asa, ca o parere personala..... Rau am mai ajuns fratilor !!!!
                                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Tonul in care am scris e o gluma....

                                          Vezi postul de mai sus al meu si acolo e parerea mea.

                                          Doar am comentat cu umor ce a zis un forumist mai sus...

                                          Normal ca nu e corect sa fie grupe dupa materialul folosit, dar dupa nivel da.

                                          Ar fi aiurea eu sa joc cu Ma Lin, ne-am pierde unu timpul altuia...

                                          Dati in bila ca trece timpul
                                          Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                                          Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                                          Oricine se joaca insa putini joaca...

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            makarone, unii se prind mai greu!...
                                            e trist ca nu se intelege ca am ajuns numerosi in circuit si ca nu mai vrem, nu ne mai place sa jucam altfel decat pe grupe valorice... sunt diferente evidente intre cei care frecvent ajung in primii 16 si cei multi care nu depasesc decat rareori grupele!
                                            Nu s-o fie prapad, sau scindare, ori s-alege praful!... vom fi acolo impreuna si vom juca cei mai putini buni/antrenati/legitimati intre noi si cei buni intre ei! O sa fie placut pentru toata lumea!... ce tot dramatizati atat??
                                            Xiom -Mitzutani - Xiom

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              salut pe toata lumea.Eu sint fost profesionist nu prea am participat la turnee am doar doua participari eu in care grupa ma incadrez.
                                              In legatura cu cele doua grupe sunt de acord si nu prea deoarece daca vrei poti sa joci si cu cineva mai incepator ca tine.Eu la turneu de la IASI am jucat cu un jucator mai amator decit mine.Primu set am jucat tare dupa care m-am coborit la nivelul adversarului,si la sfirsit mi-a multumit ptr ca am jucat la nivelul lui.Poate cit a jucat cu mine a mai invatat ceva.
                                              Si pina la urma nu toti jucam de placere.Eu cred ca venim la turnee se mai facem cunostinta cu alti jucatori si sa ne facem multi prieteni.
                                              Mult respect si sanatate la toti si totusi hai sa fim mai buni si mai ingaduitori cu toti caci jucam de placere

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Punctul pe i

                                                Mare dreptate aveti cand spuneti ca jucam din placere...

                                                Multi jucatori au pierdut din vedere asta, vin ca sa castige si sa ia premii, si nu ca sa promoveze tenisul de masa. Devenim mercantili fara macar sa ne dam seama. Venim la turneu nu sa ne distram si sa ne simtim bine ci sa ne batem cu celalalt, au fost cazuri la limita, daca indrazneste sa afirme ceva de jocul nostru 'perfect' sau de faptul ca servim nu stiu cum...

                                                Lumea vine sa se enerveze, sa se creeze rivalitati, gelozii si mai stiu eu ce. Ma consider unul din primii jucatori care au pornit amatour si forumul. Situatia a evoluat bine pana cand au inceput sa apara probleme la turneele mai mari si atunci aceasta solutie a scapat pot spune de sub control...

                                                Mi se pare anormal ca sa joci finala sa fii nevoit sa treci prin 10-15 meciuri...
                                                De aceea este imperios sa se regandeasca sistemul la scara mare.
                                                O idee este cea a grupelor valorice, care o consider corecta si necesara.

                                                Numai bine tuturor si nu uitati de ce v-ati apucat de tenisul de masa...
                                                Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                                                Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                                                Oricine se joaca insa putini joaca...

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  grupe valorice

                                                  am votat ,,nu"", dar , cred ca cel mai frumos ar fi ca jucatorii cotati in grupa a doua valorica, sa aiba libertatea sa opteze si pentru participarea in prima grupa valorica.
                                                  lasati-ne si pe noi sa ne bucuram de meciurile cu cei buni, ca poate nu va scade prea mult prestanta. noi batem atita drum si cheltuim bani, pentru a avea bucuria de a juca cu cei mai buni. daca sunteti oameni si nu sunteti condusi de orgolii fara margini, nu ne privati de aceasta placere. precis, cindva, ati fost si voi in situatia noastra. aduceti-va aminte cum tinjeati sa jucati cu un adversar mai puternic. si apoi, eu am crezut ca acest amatour a fost organizat pentru a se intilni oameni cu acelasi hoby, sa invete cite ceva unii de la altii, ( nu neaparat tenis ), de a impartasi impresii, de a se simti bine impreuna. poate, pentru ca nu toti gindesc asa, s-a ajuns la certuri. e pacat. haideti sa ne intilnim pentru a ne bucura ca putem sa jucam unii cu altii, pentru ca, ( imi pare rau ca trebuie sa va aduc aminte ), indiferent cit de bine jucam tenis, toti vom sfirsi la fel.

                                                  va multumesc pentru atentie.

                                                  dumitru matei

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Dreptate

                                                    Nu pot sa nu va dau dreptate...

                                                    Insa chestia e valabila la 20-30 de oameni, deja cand se strang 40-50-60-80-100 sau chiar peste 100 de oameni, vezi Galați, deja numai suntem noi la IDM si jucam intre noi....

                                                    Iar Amatour e turneu profesionist de amatori... Cuvantul acela profesionist inseamna ceva... Aceasta departajare nu se face din orgoliu ci din nevoia de a mai micsora numarul de meciuri necesar castigarii unui turneu...

                                                    Toata lumea vrea sa joace cu Timo Boll dar nu se poate... Totul e limitat, resursele, timpul si rabdarea....

                                                    Vrem sa mentinem un turneu in care fiecare sa fie multumit la un anumit nivel dar fara ca valoarea si accesibilitatea sa fie compromisa. Ma intereseaza calitatea la care se joaca si mai putin cantitatea. Fiecare jucator care se alatura e important dar miscarea in sine si principiile sunt mai importante... Spun asta cu o parere de rau, insa sunt nevoit sa subliniez faptul ca fiecare vrea sa joace cu Lazlo Toth insa e doar un om care poate sa joace un numar limitat de meciuri. Cum ar fi fost ca la Galați sa joace 113 meciuri? Ar fi fost necesare multe zile de joc nonstop..

                                                    In speranta ca lumea va intelege si va accepta acest lucru ca pe un progres normal cred ca lumea per total va fi mai multumita, chiar daca initial vor exista voci care vor spune pai eu nu joc si cu Trifu Bogdan, iar cand pica cu el in grupa le pare rau ca joaca pentru ca nu se intalnesc cu mingea... Totul 'raul' (schimbare) spre bine...

                                                    Succes tuturor implicati in miscare
                                                    Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                                                    Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                                                    Oricine se joaca insa putini joaca...

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X