Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Panoul ierbarului amator - clasamente

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Arseniuc Alexandru Vezi post
    Bună ziua ! Un uncheș de-a meu locuiește în Germania și are în Câmpulung Moldovenesc (județul Suceava) o casă de vacanță de care eu cu tata avem grijă. Uncheșul mi-a luat ca răsplată iarba Grass D. Tecs roșu ox. Lemnul Der Materialspezialist Trouble s-ar potrivi cu această față ? Stilul meu de joc este blocker cu iarba foarte aproape de masă, de multe ori peste masă, dacă mingea este jos folosesc 90 % numai iarba. Dacă am minge ?naltă trag drept cu softul, dar mai am de lucrat mult la acest capitol. Rog tare mult pe cei mai experimentați să îmi de-a un sfat, ținând cont și de stilul meu de joc. Mulțumesc anticipat !
    Salut! Lemnul trouble nu este pt block. Este flexibil și nu ?ntoarce efectul, este mai potrivit pt chop, apărare clasică. Pt block recomand wizard, pe care îl am (nu mă înțeleg pe partea de fh și îl vând) sau cubixx 100, recomandat de însuși proprietarul firmei Der materialspezialist.

    https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

    https://www.facebook.com/309680636343003

    Comentariu


    • Chiar ma gandeam sa incerc un wizard, eu joc acum cu elimination extra long pe rever ( pe forehand am short pip spinlord waran ) pe un buterfly inerforce layer alc si parca e putin prea rapid pt partea cu iarba dar as fi curios care e "buba" cu forehandul.. ce nu ti-a placut?

      Pentru block recomand wizard, pe care îl am (nu mă înțeleg pe partea de fh și îl vând)

      Comentariu


      • Octaw Marius, mulțumesc pentru răspuns. Cubixx 100 pare un lemn interesant pentru stilul meu. Wizard, un lemn combi, cred că este prea rapid pentru mine pe forehand-ul meu foarte slab, dar care mă chinui totuși să-l âmbunătățesc. Dacă tot am norocul să am o iarbă Grass D. Tecs gratis, ar fi mare păcat să nu o pun pe un lemn cu care se ,,înțeleagă,,. îmi place tare mult Kamikaze pe Blockbuster, dar nu m-aș supăra ca iarba Grass să fie mai bună. Am înțeles că la ultimile turnee ai ,,făcut ravagii,,. Felicitări !!! Succes la Open !!!

        Comentariu


        • D.tecs OX are o gama larga de lemne potrivite. Functioneaza de la lemne OFF+ pana la lemne defensive. Am probat-o cu peste 25 de lemne de toate tipurile. Am folosit-o eficient chiar si pe Photino, Innerforce T5000, Timo Boll ZLC. In final m-am oprit la Butterfly Marcos Freitas ALC. Daca lemnul e foarte rapid trebuie o atingere delicata si mana sa nu fie incordata pe maner pentru ca altfel se duce mingea afara. Daca nu poti fi atat de relaxat atunci poti alege un lemn Off- sau chiar All. Ai incredere in fata si ea te va rasplati.
          Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
          FH: Butterfly Dignics 05
          BH: Tibhar Grass D.TecS

          Comentariu


          • Postat în original de bobocviorel Vezi post
            Chiar ma gandeam sa incerc un wizard, eu joc acum cu elimination extra long pe rever ( pe forehand am short pip spinlord waran ) pe un buterfly inerforce layer alc si parca e putin prea rapid pt partea cu iarba dar as fi curios care e "buba" cu forehandul.. ce nu ti-a placut?
            Salut. Am jucat la Targoviște în eliminatorii, atunci am jucat cu Balsa carbo x5. Nu îmi place ca este ușor și nu pot da topspin, parca nu e destul de flexibil. Este la anunțurile mele...

            https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

            https://www.facebook.com/309680636343003

            Comentariu


            • Postat în original de Mihai905 Vezi post
              D.tecs OX are o gama larga de lemne potrivite. Functioneaza de la lemne OFF+ pana la lemne defensive. Am probat-o cu peste 25 de lemne de toate tipurile. Am folosit-o eficient chiar si pe Photino, Innerforce T5000, Timo Boll ZLC. In final m-am oprit la Butterfly Marcos Freitas ALC. Daca lemnul e foarte rapid trebuie o atingere delicata si mana sa nu fie incordata pe maner pentru ca altfel se duce mingea afara. Daca nu poti fi atat de relaxat atunci poti alege un lemn Off- sau chiar All. Ai incredere in fata si ea te va rasplati.
              Vă apreciez că puteți juca cu o iarba așa rapidă pe un lemn off, dacă nu off + dacă nu mă înșel. V-am văzut pe YouTube jucând și, păstrând proporția, semănați ca stil cu Manika Batra din India, cred că vreo 50 mondial. Dacă nu vă supărați pe mine, nu ați jucat cu Kamikaze pe un lemn cam rapid ? Pe Blockbuster îmi place tare Kamikaze, dar recunosc că stilul meu este ,,primitiv,, față de jocul dumneavoastră pe care eu îl apreciez. Grass D Tecs îl pun pe All, dacă joc cu off+ mă tem că dau mingea 1-2 Km (posibil și mai mult) pe lângă masă.
              Ultima editare de Arseniuc Alexandru; 07.aug.2019, 23:00.

              Comentariu


              • Postat în original de Mihai905 Vezi post
                D.tecs OX are o gama larga de lemne potrivite. Functioneaza de la lemne OFF+ pana la lemne defensive. Am probat-o cu peste 25 de lemne de toate tipurile. Am folosit-o eficient chiar si pe Photino, Innerforce T5000, Timo Boll ZLC. In final m-am oprit la Butterfly Marcos Freitas ALC. Daca lemnul e foarte rapid trebuie o atingere delicata si mana sa nu fie incordata pe maner pentru ca altfel se duce mingea afara. Daca nu poti fi atat de relaxat atunci poti alege un lemn Off- sau chiar All. Ai incredere in fata si ea te va rasplati.
                In legatura cu subiectul de mai sus, am si eu urmatoarea opinie: Orice iarba cat de cat deranjanta ( si in mod special D-Tecs-ul ) cu cat o montezi pe un lemn mai ofensiv, cu atat mai mult ii scade efectul deranjant pe care il percepe adversarul la retur ( De Ex: adversarul iti trimite mingea cu topspin in forta, ii returnezi cu iarba cu block sau si mai bine cu chop-block, ce primeste adversarul e cu mult mai putin deranjant daca iarba e montata pe un lemn mai ofensiv. In schimb, block-ul tau ii vine cu viteza mare, ceea ce il poate forta la greseli ). Iarba montata pe un lemn ofensiv ( OFF, OFF- sau chia ALL+ ajuta in schimb semnificativ la trasul cu reverul, daca se stapaneste tehnica si iarba respectiva te ajuta sau iti permite acest lucru, cu D-Tecsul iti trebuie mult antrenament, dar rezultatele vor fi pe masura ). Daca esti un jucator care mergi pe control si nu stapanesti FH, cea mai buna varianta ar fi un lemn DEF sau DEF+, foarte laudat este "Nittaku shake defence" sau "Andro fibercomp def" ( cu acest lemn am jucat si eu la inceput si am luat prima Finala la Amatori, in schimb, pentru FH e cam slab, muncesti mult la tras ). Daca esti un jucator care folosesti in principal BH si secundar FH, cred ca un lemn Combi este perfect ( Combination Effect si Titan - mai lent ca primul, de la Dr.Neubauer, "Re-Impact Medusa"- putin cam rapid pe BH dar super pe FH, "Re-Impact Turbo" pe care il utilizez eu acum si nu l-as mai schimba pentru nimic in lume ) sau Kokutaku Blutenkirsche Ice&Fire ( de la TT Mall, mi l-a recomandat Adrian Veres si merge bine cu Grass D-Tecs si cu Dornenglanz ).

                Comentariu


                • De remarcat că se mai poate juca la nivel inalt cu iarba! Scuze pentru offtopic...dar e un exemplu de urmat. Poate stie cineva cu ce joacă fata asta.
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • Manika batra joaca cu dtecs ox [emoji4]

                    Trimis de pe al meu SM-A600FN folosind Tapatalk
                    Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                    Comentariu


                    • Setup-ul ei la acel turneu a fost Timo Boll ZLC / FH Tgy 05 / BH Tibhar Grass D-tec...
                      TRUST NO ONE !

                      Comentariu


                      • Postat în original de Arseniuc Alexandru Vezi post
                        Vă apreciez că puteți juca cu o iarba așa rapidă pe un lemn off, dacă nu off + dacă nu mă înșel. V-am văzut pe YouTube jucând și, păstrând proporția, semănați ca stil cu Manika Batra din India, cred că vreo 50 mondial. Dacă nu vă supărați pe mine, nu ați jucat cu Kamikaze pe un lemn cam rapid ? Pe Blockbuster îmi place tare Kamikaze, dar recunosc că stilul meu este ,,primitiv,, față de jocul dumneavoastră pe care eu îl apreciez. Grass D Tecs îl pun pe All, dacă joc cu off+ mă tem că dau mingea 1-2 Km (posibil și mai mult) pe lângă masă.
                        V-ati facut bine temele. Am studiat intens jocul ei in ultimele luni. Intorceam insa paleta inainte sa stiu despre ea. Pe langa ce joaca pot sa folosesc cu succes iarba si in forehand atat pentru block cat si pentru chop si am lovitura de topspin din rever.
                        Cu privire la Kamikaze am dat majoritatea mingilor in fileu cu Freitas, nu cred ca a lemnul a fost prea rapid.

                        Postat în original de danmihai Vezi post
                        Setup-ul ei la acel turneu a fost Timo Boll ZLC / FH Tgy 05 / BH Tibhar Grass D-tec...
                        Exact ce spuneam mai sunt D.tecs face casa buna cu multe lemne. Am folosit-o si pe Timo Boll ZLC exact ca Manika. Tinea mingea razant cu fileul si scurt, insa nu puteam stapani Tenergy 05 cu Timo Boll ZLC, asa ca am ales Marcos Freitas, care si el tine mingea scurt cu D.tecs, insa mi-am pastrat forehandul cu T05. Deci Manika joaca cu ea pe un lemn mai rapid decat al meu si joaca eficient. Ati vazut ca setupul poate face fata unor topspinuri date de jucatori profesionisti. De asemenea in video se vede excelent efectul de franare de care vorbeam, adversara rateaza timingul dand pe deasupra, deci poate incurca eficient si jucatori din primii 50 mondial. Cheia este insa variatia intre a utiliza iarba si fata lisa pe rever si, cum incerc eu sa fac si pe forehand, astfel incat adversarul sa nu aiba timp sa-si creeze o rutina de atac.

                        - - - Actualizat - - -

                        Postat în original de Eusebiu Lovin Vezi post
                        In legatura cu subiectul de mai sus, am si eu urmatoarea opinie: Orice iarba cat de cat deranjanta ( si in mod special D-Tecs-ul ) cu cat o montezi pe un lemn mai ofensiv, cu atat mai mult ii scade efectul deranjant pe care il percepe adversarul la retur ( De Ex: adversarul iti trimite mingea cu topspin in forta, ii returnezi cu iarba cu block sau si mai bine cu chop-block, ce primeste adversarul e cu mult mai putin deranjant daca iarba e montata pe un lemn mai ofensiv. In schimb, block-ul tau ii vine cu viteza mare, ceea ce il poate forta la greseli ). Iarba montata pe un lemn ofensiv ( OFF, OFF- sau chia ALL+ ajuta in schimb semnificativ la trasul cu reverul, daca se stapaneste tehnica si iarba respectiva te ajuta sau iti permite acest lucru, cu D-Tecsul iti trebuie mult antrenament, dar rezultatele vor fi pe masura ). Daca esti un jucator care mergi pe control si nu stapanesti FH, cea mai buna varianta ar fi un lemn DEF sau DEF+, foarte laudat este "Nittaku shake defence" sau "Andro fibercomp def" ( cu acest lemn am jucat si eu la inceput si am luat prima Finala la Amatori, in schimb, pentru FH e cam slab, muncesti mult la tras ). Daca esti un jucator care folosesti in principal BH si secundar FH, cred ca un lemn Combi este perfect ( Combination Effect si Titan - mai lent ca primul, de la Dr.Neubauer, "Re-Impact Medusa"- putin cam rapid pe BH dar super pe FH, "Re-Impact Turbo" pe care il utilizez eu acum si nu l-as mai schimba pentru nimic in lume ) sau Kokutaku Blutenkirsche Ice&Fire ( de la TT Mall, mi l-a recomandat Adrian Veres si merge bine cu Grass D-Tecs si cu Dornenglanz ).
                        Absolut de acord cu ceea ce scrii. Noi am discutat si am ajuns la aceasta concluzie. Jucand in ultimul timp cu jucatori de Open si Elite si urmarind si meciuri intre acestia, am ajuns la concluzia ca blocul cu cat este mai rapid cu atat este mai eficient. Daca le dai mingea incet au timp sa se aseze in pozitie si te executa. La experienta de joc pe care o au e greu sa-i pacalesti cu mingi serpuite si alte efecte deranjante. Acestea merg daca, prin intamplare, dai de cineva care nu prea a a jucat cu iarba. Aici m-am referit numai la cei care joaca push si block, cu chopperii asta e alta discutie.
                        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                        FH: Butterfly Dignics 05
                        BH: Tibhar Grass D.TecS

                        Comentariu


                        • Desi nu am multa experienta ca ierbar (sau poate tocmai de aceea) am sa-l contrazic pe octav cu privire la faptul ca elimination extra long nu incurca. Eu am jucat cu soft pana acum jumatate de an si de multe ori nu treceam de grupele superioare la incepatori. Am pus iarba si in trei luni am ajuns sa joc eliminatorii la avansati unde, in majoritatea cazurilor, am fost eliminat tot de ierbari, mult mai experimentati ca mine, nu de softisti (puteti vedea evolutia pe site-ul amatur). Desi inca nu o stapesc prea bine si nici tactic nu stiu inca sa abordez jocul ca ierbar este evident ca iarba i-a incurcat pe multi (am batut chiar si jucatori cu mp 19, eu avand mp 7,4 inainte de a pune iarba); clar ca iarba a incurcat pt ca nu am devenit eu mai priceput peste noapte... Sigur, elimination poate nu e "regina" ierburilor, dar cu siguranta nu e o "prostie" asa cum zice octav.


                          Revenind la cele spuse de dl Laky, de la Der Materialspezialist am folosit câteva materiale, pe care le voi descrie...
                          Iarbă ox elimination extra long: o prostie
                          . Poți ataca mai ușor cu ea, ceea ce eu nu fac. Nu încurcă, nu are nimic deosebit.
                          Ultima editare de bobocviorel; 13.aug.2019, 01:07.

                          Comentariu


                          • Se vorbeste mult despre structura ideala a unui lemn pentru iarba, mai exact despre tipul si grosimea furnirelor folosite la fabricarea acestora. Toate acestea sunt foarte importante și totusi mai exista un parametru prea putin luat in considerare in alegerea unui lemn. Un lemn este foarte bun pentru iarba atunci cand imbina capacitatile defensive, cum ar ficontrolul foarte mare sau intoarcerea spinului adversarului, cu cele ofensive. De ce se poate ataca mai bine cu un lemn decat cu altul? In acest scop am studiat doua lemne pe care le am de mai mult timp, Levi Meranti Double Soul Def+ si Levi SIC Defender Carbo Def, ambele la fel de bune in jocul defensiv. Geometric ambele au aceleași forma și dimensiuni ale capului 163x155 mm, mâner drept cu aceeasi lungime, dar la Meranti acesta este ceva mai subtire.
                            Am observat că la setupuri aproape similare( Meranti FH Evolution Mxp 1,9mm si Pimple Park Cluster OX SIC Defender cu Evolution Mxp 2,1mm si BH Grass Dtecs OX ) cu Meranti atacul cu iarba este mult mai usor de executat pe cand cu SIC DEFENDER multe din mingi se opresc in fileu. M-am gandit mult care ar fi explicatia banuind că motivul tine mai degrabă geometria lemnului decat de calitatea ierbii. Astfel dupa masuratori si echilibrari, am descoperit ca față de SIC DEFENDER, Meranti are centru de greutate deplasat spre varf cu aprox 20 mm! Acest lucru se datoreaza structurii interne si dimensiunilor manerului. Stiam ca la un lemn ofensiv este de preferabil un cap mai greu, dar nu credeam ca la un lemn defensiv aceasta deplasare spre v?rf a centrului de greutate influentează atat de evident abilitatile de atac cu iarba.
                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                            Comentariu


                            • Postat în original de bobocviorel Vezi post
                              Desi nu am multa experienta ca ierbar (sau poate tocmai de aceea) am sa-l contrazic pe octav cu privire la faptul ca elimination extra long nu incurca. Eu am jucat cu soft pana acum jumatate de an si de multe ori nu treceam de grupele superioare la incepatori. Am pus iarba si in trei luni am ajuns sa joc eliminatorii la avansati unde, in majoritatea cazurilor, am fost eliminat tot de ierbari, mult mai experimentati ca mine, nu de softisti (puteti vedea evolutia pe site-ul amatur). Desi inca nu o stapesc prea bine si nici tactic nu stiu inca sa abordez jocul ca ierbar este evident ca iarba i-a incurcat pe multi (am batut chiar si jucatori cu mp 19, eu avand mp 7,4 inainte de a pune iarba); clar ca iarba a incurcat pt ca nu am devenit eu mai priceput peste noapte... Sigur, elimination poate nu e "regina" ierburilor, dar cu siguranta nu e o "prostie" asa cum zice octav.
                              Ați uitat să precizați că pe o parte aveți iarbă și pe cealaltă sandwitch. E normal să câștigați împotriva unor jucători de la Avansați, unde numai 10-15 % atacă cu topspin. Din ăștia... vreo jumătate nu știu contra ierbii, nu mai zic de setup-ul dvs. Eu mi-am spus părerea, la mine nu a funcționat.

                              https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                              https://www.facebook.com/309680636343003

                              Comentariu


                              • Postat în original de laky Vezi post
                                Se vorbeste mult despre structura ideala a unui lemn pentru iarba, mai exact despre tipul si grosimea furnirelor folosite la fabricarea acestora. Toate acestea sunt foarte importante și totusi mai exista un parametru prea putin luat in considerare in alegerea unui lemn. Un lemn este foarte bun pentru iarba atunci cand imbina capacitatile defensive, cum ar ficontrolul foarte mare sau intoarcerea spinului adversarului, cu cele ofensive. De ce se poate ataca mai bine cu un lemn decat cu altul? In acest scop am studiat doua lemne pe care le am de mai mult timp, Levi Meranti Double Soul Def+ si Levi SIC Defender Carbo Def, ambele la fel de bune in jocul defensiv. Geometric ambele au aceleași forma și dimensiuni ale capului 163x155 mm, mâner drept cu aceeasi lungime, dar la Meranti acesta este ceva mai subtire.
                                Am observat că la setupuri aproape similare( Meranti FH Evolution Mxp 1,9mm si Pimple Park Cluster OX SIC Defender cu Evolution Mxp 2,1mm si BH Grass Dtecs OX ) cu Meranti atacul cu iarba este mult mai usor de executat pe cand cu SIC DEFENDER multe din mingi se opresc in fileu. M-am gandit mult care ar fi explicatia banuind că motivul tine mai degrabă geometria lemnului decat de calitatea ierbii. Astfel dupa masuratori si echilibrari, am descoperit ca față de SIC DEFENDER, Meranti are centru de greutate deplasat spre varf cu aprox 20 mm! Acest lucru se datoreaza structurii interne si dimensiunilor manerului. Stiam ca la un lemn ofensiv este de preferabil un cap mai greu, dar nu credeam ca la un lemn defensiv aceasta deplasare spre v?rf a centrului de greutate influentează atat de evident abilitatile de atac cu iarba.

                                Mai exista o explicatie pentru ceea ce spuneti dumneavoastra. Greutatea diferita a celor doua setupuri (considerand ca lemnele au o greutate apropiata). Am jucat cu Mx-p aproape un an de zile. Este o fata foarte grea, una din cele mai grele, Din ce spuneti dumneavoastra este mai lenta paleta cu Mx-p de 1.9. E normal un MX-p de de 2.1 taiat pe 157x150 atinge 52 de grame unul de 1.9 undeva la 49-50 grame. Pe un cap de paleta de 163 cu 165 diferenta va fi si mai mare undeva la 4-5 grame. Diferenta care se traduce in schimbarea centrului de greutate a paletei si printr-o forta de impact mai mare. E fizica. Un tir plin cu marfa va frana pe o distanta mai mare decat daca ar fi gol.
                                Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                FH: Butterfly Dignics 05
                                BH: Tibhar Grass D.TecS

                                Comentariu


                                • Cu zice si Octav si eu cand eram la avansati aveam combinatia short pips/long pips si dadeam cu iarba si ei ridicau minge si trageam drept, la open e altceva de aceea am trecut pe soft /iarba si acum fac si aparare clasica cu softul si dau topspin regulat si da cu doua materiale de la un anumit nivel nu merge esti limitat. Mult succes la toata lumea, ne vedem la Bacău cu cei de la open unde o sa incerc sa pun in valoare calitatile unui lemn reusit zic eu si anume Dr Neubauer Bloodhound [emoji4]

                                  Trimis de pe al meu SM-A600FN folosind Tapatalk
                                  Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                  Comentariu


                                  • V-a scapat un amanunt. Pe Meranti este fata de 1.9 iar pe SIC DEFENDER cea de 2.1 mm. Centrul de greutate mai avansat este la Meranti, setupul cu fata mai usoara respectiv cea de 1.9! Am sa fac masuratoarea odata cand voi avea ambele lemne „dezbracate”.
                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                    Comentariu


                                    • Ma intreaba des colegii de antrenament pentru ce tin 30 de lemne in casa (mai precis acum am 33). Si raspunsul este: niciodata nu stii cu ce lemn se impaca o fata.
                                      Cum sunt destul de incapatanat si nu renunt cu una cu doua, mi-am respectat principiul de a proba doua saptamani Kamikaze, deoarece, asa cum am sustinut tot timpul, fetele OX sunt extrem de mult influentate de lemnele pe care sunt lipite.

                                      Dupa mai multe analize si probe Der Materialspezialist Kamikaze si-a gasit un lemn potrivit. Si nu orice lemn ci favoritul meu: Viscaria 88 de grame.
                                      Am jucat in seara aceasta cu doi jucatori de open, care dau topspin foarte bine, iar aseara am jucat tot cu un openist cu un still allround.
                                      Este o combinatie mult mai stabila decat cea mentionata anterior cu Freitasul. Freitasul arunca prea jos pentru Kamikaze, in timp ce Viscaria arunca prea sus pentru D.tecs. In aceasta combinatie Kamikaze devine o fata mult mai controlabila, numarul greselilor nefortate s-a diminuat semnificat, chiar daca am observat o mica crestere a vitezei. Au ramas unele greseli la jocul de pe masa. Uneori mingea este prea scurta iar uneori este prea lunga desi nu am in intentie sa dau scurt sau lung, oricum traiectoria s-a stabilizat foarte mult si acest fenomen apare mai rar. Cu antrenament si cu multa atentie cred ca se poate trece peste aceasta problema. Cam asta ar fi partea negativa care s-a pastrat din review-ul anterior.

                                      Sa trecem acum la partile pozitive.
                                      Pe Viscaria, Kamikaze devine mult mai insensibila la spinul adversului. Practic joaca ca un D.tecs insa tine mingea mai scurta la block chiar daca sare putin mai sus in terenul adversarului, saritura nu o ridica peste nivelul fileului si e greu de atacat din nou. D.tecs o tine mai jos, traiectoria este mai razanta, mai rapida, putin insa mai lunga, suficient de lunga de multe ori pentru a putea fi atacata mingea cu topspin. In fapt aici Kamikaze in comparatie cu Viscaria s-a dovedit superioara D.tecs+Freitas., si anume capacitatea de a executa block si chopblock impotriva topspin. Pui pe masa mingea pana te plictisesti. Foarte rar am scapat mingea dincolo de tusa. Block este scurt iar chopblock-ul extrem de razant cu fileul. Pana in seara aceasta nu reusisem sa iau doua partide in aceeasi sesiune unuia dintre adversari. Kamikaze i-a intors pe masa toate tipurile de topspin cu care m-a bombardat. E adevarat ca trebuie mult mai multa atentie decat cu D.tecs, deoarece Kamikaze a ramas putin mai sensibila decat D.tecs la spinul adversarului, dar in combinatie cu Viscaria, nu cu mult, astfel incat sa nu te poti adapta la acest lucru.

                                      Un alt plus, traiectoria din Kamikaze fiind mai scurta (mi-a dat impresia ca uneori are chiar acel efect de franare atat de minunat de la D.tecs), permite plasarea block-ului catre tusele laterale, chiar pe la mijlocul lor, obligand adversarul sa loveasca din miscare.
                                      Impresia celor 3 adversari este ca Der Materialspezialist Kamikaze este mai deranjanta deoarece produce niste traiectorii si unghiuri in care este greu sa ataci. Mi-a dat impresia in unele situatii ca are un reversal mai bun decat D.tecs, dar acesta este un aspect care mai trebuie cercetat.
                                      Am incercat si o serie de atacuri cu ea, insa ca si D.tecs-ul, nu exceleaza la acest capitol.

                                      Concluzii
                                      Am spus ca Der Materialspezialist Kamikaze nu poate fi folosita de cei care joaca cu D.tecs. Imi retrag afirmatia. In combinatie cu alt lemn poata fi utilizata si de jucatorii care folosesc D.tecs. Sunt insa aproape sigur ca sunt sanse foarte mici sa existe vreun lemn compatibil cu amandoua fetele. Cel mai bine ar fi ca cei interesati sa probeze fata si sa vada daca se pot adapta la calitatile oferite.

                                      Personal, intrucat am reusit sa nu existe o mare diferenta in comportamentul ierburilor intre cele doua setupuri, voi continua sa probez si daca se confirma in perioada urmatoare ceea ce am vazut in ultimele doua seri e posibil sa ma intorc la Viscaria.
                                      Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                      FH: Butterfly Dignics 05
                                      BH: Tibhar Grass D.TecS

                                      Comentariu


                                      • Pentru fanii D'Tecs ox , Geblockt au un clip relativ nou aratandu-ne din nou cum se foloseste eficeint o iarba.
                                        BH: Tibhar Grass D.TecS
                                        FH: Butterfly Tenergy 64
                                        LEMN: Nittaku Shake Defence
                                        MINGE : TSP CP 40+ 3 stele

                                        https://www.youtube.com/watch?v=tl-B_aadZ6c&t=299s
                                        Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Adrian Veres Vezi post
                                          Pentru fanii D'Tecs ox , Geblockt au un clip relativ nou aratandu-ne din nou cum se foloseste eficeint o iarba.
                                          BH: Tibhar Grass D.TecS
                                          FH: Butterfly Tenergy 64
                                          LEMN: Nittaku Shake Defence
                                          MINGE : TSP CP 40+ 3 stele

                                          https://www.youtube.com/watch?v=tl-B_aadZ6c&t=299s
                                          M-au ?nnebunit ăștia cu Nittaku Shake defence. A dat cineva cu lemnul ăsta? Are construcția asemănătoare cu bloodhound (3 straturi de lemn și 2 de carbon, cele exterioare fiind din hinoki), doar ca este mai gros și evident... mai mare.

                                          https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                                          https://www.facebook.com/309680636343003

                                          Comentariu


                                          • Da Bloodhound este un remake a celebrului n.shake defence cu alte straturi de lemn folosite,doar ca la dimensiune lemnul celor de la Nittaku are circumferinta lamei mai mare si este mult mai greu. Nu am jucat cu Nittaku insa lemnul Doctorului este ceva fenomenal, a fost lemnul care in momentul care l-am luat in mana am zis asta e. Cred ca orice iarba merge pe el, eu am testat cu Dornenglanz si cred ca in sfarsit mi-am gasit lemnul, are tot ce vrei . E un lemn all+ extrem de bun la blocarea topspinului, traiectoria mingii mediu joasa la bloc si preluari de servicii. Foarte bun cu iarba pe el impotriva altor materiale de ex. la un joc iarba-iarba adversarul da afara dupa al doilea schimb. pe forehand excelent la topspin , tras drept , servicii , eu folosesc Rakza 7 de la Yasaka care pentru mine e o fata extrem de buna. Concluzia e ca Dr Neubauer a scos un lemn usor ca greutate 75 grame si nu contine balsa. Eu nu ma impac cu balsa deloc, niciodata nu am reusit sa inteleg aceasta esenta ))
                                            Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                            Comentariu


                                            • Salut Adrian,
                                              Poti sa imi spui 2 cuvinte, in cazul in care ai utilizat, despre diferenta dintre cele 2 Dornenglanz ( I si II )? Prima o stiu foarte bine, e fata mea preferata, dar nu mai joc cu ea pt ca sar pimpsii in 3-4 saptamani! Ma intereseaza a 2-a varianta, intoarce bine efectul, e la fel de deranjanta, se poate trage cu ea, e mai rezistenta ?
                                              Multumesc !

                                              Comentariu


                                              • ?n acestă filmare de pe YouTube joacă He Zhuojia din China, cea mai neobișnuită și spectaculoasă ierbară. Nu credeam vreodată că se poate juca cu iarba în așa mod. A reușit în acest meci să o bată pe Ding Ning, o legendă a tenisului de masă din China. Știu că la prima vedere pare că joacă cu zimți scurți, dar de fapt joacă cu Feint Soft cu burete de 1,5 mm.
                                                . https://www.youtube.com/watch?v=MzjwWjGaURw&t=3s

                                                Comentariu


                                                • Despre ăstia ce să mai zic!!!

                                                  Hobby: Motoare si ski !
                                                  http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                                  Comentariu


                                                  • Buna ziua,

                                                    ca un mic incepator in ale ierburilor, va pot spune ca utilizez Dornenglanz 2 -OX, de vreo 3 luni si nu i-a cazut nici un "dinte", iar pe BH mai trag din cind in cind, daca mingea sare mai sus cu vreo 20 cm de fileu. Personal mi se pare foarte buna.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X