Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Panoul ierbarului amator - clasamente

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de GeluBv Vezi post
    Despre ăstia ce să mai zic!!!

    Păcat că au fost interzise ierburile frictionless și în AmaTur! Dr neubauer a scos la vânzare noul Superblock Extreme, din 10 August. Chiar dacă nu m-am înțeles niciodată cu asemenea materiale, aș vrea să am măcar adversari care să folosească asta.
    Ierburile noi sunt mult mai periculoase, astea frictionless fac bine un singur lucru: block... iar jucătorul se plafonează în acest stil, care poate fi contracarat cu inteligență de un jucător mediu, ca valoare.

    https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

    https://www.facebook.com/309680636343003

    Comentariu


    • Feint Soft de 1,5 într-adevăr este foarte bună și pentru apărare și pentru atac. Eu joc cu Sandwich dar am avut curiozitatea și am cumpărat una. Foarte foarte bună.

      - - - Actualizat - - -

      Postat în original de Arseniuc Alexandru Vezi post
      ?n acestă filmare de pe YouTube joacă He Zhuojia din China, cea mai neobișnuită și spectaculoasă ierbară. Nu credeam vreodată că se poate juca cu iarba în așa mod. A reușit în acest meci să o bată pe Ding Ning, o legendă a tenisului de masă din China. Știu că la prima vedere pare că joacă cu zimți scurți, dar de fapt joacă cu Feint Soft cu burete de 1,5 mm.
      . https://www.youtube.com/watch?v=MzjwWjGaURw&t=3s
      Despre aceasta față scriam.
      *** T05/JWM/GD 612

      Comentariu


      • Postat în original de Arseniuc Alexandru Vezi post
        ?n această filmare de pe YouTube joacă He Zhuojia din China, cea mai neobișnuită și spectaculoasă ierbară. Nu credeam vreodată că se poate juca cu iarba în așa mod. A reușit în acest meci să o bată pe Ding Ning, o legendă a tenisului de masă din China. Știu că la prima vedere pare că joacă cu zimți scurți, dar de fapt joacă cu Feint Soft cu burete de 1,5 mm.
        . https://www.youtube.com/watch?v=MzjwWjGaURw&t=3s
        Am corectat o greșeală de redactare. ,,această,, nu ,,acestă,, , cum am scris din greșeală.

        Comentariu


        • Luni am probat urmatorul set up: FH Tibhar Evolution Mxp 1.9 negru, BH Tibhar Grass Dtecs OX rosu, lemn LEVI OFF cu carbon. Rezultatul a fost surprinzator în ceea ce priveste jocul cu iarba! Si iata de ce!
          A existat si mai persista un stereotip referitor la tipul de lemn care se preteaza cel mai bine la jocul cu iarba. Deci lemnul ar trebui sa fie fara vibrații, relativ moale si mai ales cat se poate de incet!
          Spre deosebire de lemnul din semnatura care este un lemn defensiv prin excelenta, acest lemn ofensiv se comporta deosebit. La preluare serve si chop sunt se comporta relativ similar. Un avantaj net se observa la pushuri si mai ales chop bloc. Aici mingea a capatat o viteza sporită, o taiectorie mai joasa, si conform adversarului un spinreversal mai mare. Adversarul a fost pus sub presiune, retururile au necesitat o viteza de reactie sporita, in consecinta a gresit mai mult. Tot odata datorita centrului de greutate mai spre varf si al vitezei sporite, atacurile pe BH au fost mult mai eficiente. Deci un lemn cu carbon din gama OFF avand un bun contro,l poate fi o alternativa viabila la lemnele defensive.
          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

          Comentariu


          • Ma bucur ca in sfarsit cineva a pus mana pe o paleta si a verificat ce am zis de cateva luni. Sunt destule ierburi care merg bine si pe lemne OFF. Iar Grass D.tecs este cea mai buna dintre toate la acest capitol.
            Aceleasi concluzii le impartasesc si eu cu privire la avantaje
            - Control relativ similar
            - pushurile blockurile si chopblock-urile cel putin la fel de eficiente ca pe un lemn defensiv, insa cu mai mult reversal si cu o traiectorie rapida si joasa
            as mai adauga la castiguri ca o fata ca MX-p sau cum e cazul meu, Dignics este mult mai eficienta pe un lemn Ofensiv si exista un mare castig si de acolo.
            Nu cunosc comportamentul acelui lemn OFF Levi (lemnele Levi sunt foarte bune, dar depinde ce esente au fost folosite). Va recomand, daca aveti ocazia, sa incercati D.tecs si pe Freitas ALC cu siguranta veti ramane cel putin surprins cat de buna este aceasta combinatie.
            Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
            FH: Butterfly Dignics 05
            BH: Tibhar Grass D.TecS

            Comentariu



            • Pt cei interesați de kamikaze /bloodhound. Bondoc Alexandru nu are probleme cu ierbarii, să nu credeți că iarba este inofensiva 😀

              Comentariu


              • Adriane lemnul tău de la dr neumbauer ,unde îl pot comanda .ms

                Comentariu


                • https://www.tabletennis11.com/other_...uer-bloodhound
                  Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                  FH: Butterfly Dignics 05
                  BH: Tibhar Grass D.TecS

                  Comentariu


                  • Ms Mihai dar Durdun nu îl are (așa spunea Carata)

                    Comentariu


                    • Salutare. Dupa o luna si jumate de plimbare cu posta romana, mi-a venit Bloodhound-ul. Cu UPS-ul...
                      Lemnul nu pare lacuit . Ar trebui sa-l lacuiesc? Voi cum l-ati folosit?
                      TBS black tag FH: Dignics 05 BH: Dignics 09C

                      Comentariu


                      • Postat în original de Pascalau Vezi post
                        Salutare. Dupa o luna si jumate de plimbare cu posta romana, mi-a venit Bloodhound-ul. Cu UPS-ul...
                        Lemnul nu pare lacuit . Ar trebui sa-l lacuiesc? Voi cum l-ati folosit?
                        Trebuie să ai grijă mare la dezlipirea fețelor, este sensibil.
                        Dacă lipești iarbă cu folie, este ok lăcuit. Eventual un strat foarte fin pe partea de soft. Sau... o soluție mai la îndem?nă...putin fixativ de păr, să prindă totuși, lipiciul.

                        https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                        https://www.facebook.com/309680636343003

                        Comentariu


                        • Postat în original de Oktaw Marius Vezi post
                          Dacă lipești iarbă cu folie, este ok lăcuit.
                          Adica e ok cum e lacuit din fabrica sau e ok sa-l lacuiesc eu?
                          TBS black tag FH: Dignics 05 BH: Dignics 09C

                          Comentariu


                          • Postat în original de Pascalau Vezi post
                            Adica e ok cum e lacuit din fabrica sau e ok sa-l lacuiesc eu?
                            Trebuie lăcuit sau dat cu fixativ.

                            https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                            https://www.facebook.com/309680636343003

                            Comentariu


                            • Postat în original de Pascalau Vezi post
                              Adica e ok cum e lacuit din fabrica sau e ok sa-l lacuiesc eu?
                              Poate sfatul e tardiv, dar s-ar putea să fie util pentru cei care se vor confrunta în continuare cu problema lăcuitului. Deci ce facem?
                              1. Se curăță bine lemnul de praf cu o c?rpă foarte puțin umezită.
                              2. Se șutește un spray cu lac fixativ de la nevastă sau prietenă.
                              3. Se aplică un strat fin și uniform de la o distanță de 30-40 cm pe ambele părți ale lemnului. Atentie, lacul nu trebuie să curga, în acest caz este aplicat prea gros!
                              4. Se lasă să se usuce complect si apoi se repetă operația de încă două ori.
                              5. După uscarea complectă se slefuieste suprafata lăcuită usor cu un smirgel de minim 400. Se sterge paleta de praful rezultat si se aplică un ultim strat subțire subțire și uniform.
                              Observatie: Când pui la loc sprayul ai mare grijă să nu te vadă proprietarul de drept!!! Sunt 99 % șanse ca atunci când pe neașteptate se va termină lacul din recipient, să fii acuzat în termeni pe cât se poate de duri că ești singurul de vină pentru ...că părul nu vrea să stea!
                              Atâta bai să fie...
                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                              Comentariu


                              • Am continuat experimentele cu lemnele OFF, parasind zona de confort Def-Def+ pe care ani de zile am crezut că mi se potrivește. Dar lucrurile evoluează neîncetat(mai ales jocul softistilor impotriva ierbii), așa că a fost musai să migrez pe alte tăr?muri înc? neexplorate în speranța unori noi oportunități. In tenis e ca in viață, fericirea e aproape, dar dacă nu te obosești să dai colțul, va rămâne pe veci o himeră.
                                Deci concret, am primit de la prietenul Levi un lemn minunat din gama OFF, un arylate-carbon cu miez de meranti, ceva excepțional! Rapid, flexibilitate exact cât trebuie pentru topspin și in primul rand un simț moale pe care Grass Dtecs se simte ca acasă. Ce am câștigat cu acest lemn? Un topspin mult mai rapid, o viteză mult sporită la capace și contre. Pe BH blocul cu iarba e mai rapid, cu o traiectorie mai joasă și un spin reversal foarte bun. Chop-blocul este mai eficient la fel și atacul. Toate acestea coroborate, lasă adversarului un timp de reacție mult mai scurt, deci marja de eroare a returului crește. Acest lemn a devenit instantaneu N0.1 în panoplia mea.
                                Am continuat să sap în zona lemnelor teoretic interzise jocului cu iarba, facând un mare pas înainte, în plaja OF+. Am fost întotdeauna un fan al lemnelor de balsa, mi-a placut mult acea muzicalitate specifică a lor. Așa că am cumpărat de pe forum un TSP 8,5 Balsa OF+, catalogat de marea majoritate a site-urilor de specialitate ca unul din cele mai rapide lemne de pe piață. La inceput, cu un Grass Dtecs a fost rachetă, pur si simplu era de nestăpânit. Dtecsul a fost mazilit, și în locul lui a urcat pe tron Stiga Vertical 55 OX, de altfel o iarbă foarte lenta... și a venit surpriza de proportii! Lemnul si fața în cauză formează un cuplu extraordinar, cu putere de reacție mare la jocul de la distanță, chop-bloc super și cel mai bun atac cu BH din toate combinațiile probate până acum.
                                Astfel am ajuns să oscilez între cele două oportunități nou ivite și mă aflu în dilema clasică a măgarului lui Buridan, mie teama șă nu mor de foame și sete între brațul de f?n și găleata de apă!
                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                Comentariu


                                • într-adevăr, pentru ierbarii cu experiență aș recomanda și eu un lemn mai rapid, pentru cei care au un "simț" format și reflexe foarte bune la block pasiv, de ex. Fiind și paleta ta mai rapidă, mingile se ?ntorc mai repede.
                                  Din pct. meu de vedere, lemnele cu balsa sunt cele mai potrivite pt. iarbă, deranjează cel mai mult prin traiectorii ciudate, din cauza dwell time-ului scăzut. E avantajul de a și "incurca", cu o viteză relativ scăzută, față de lemnele ofensive. Dar... că mereu există un "dar" , acestea nu excelează la capitolul topspin. Și sunt ușoare... [emoji26]
                                  Se potrivesc foarte bine celor ce joacă smash sau cu Sandwich, în combinație cu iarbă.
                                  De asta nu m-am putut adapta la balsa... Wizard de la Der Materialspezialist este un lemn bun, dar pt cine joacă în stilul descris mai sus.
                                  Eu am început "o nouă relație" cu lemnul Spinlord Ultra Spin, pe care am pus Blitschlag ox cu folie DMS și Palio ak 47 red max. Super combinație la aproximativ 300 lei...
                                  Pt cei interesați, pot dezvolta subiectul.
                                  O zi bună, tuturor!


                                  https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                                  https://www.facebook.com/309680636343003

                                  Comentariu


                                  • Dupa ce am facut greseala sa renunt la Freitas pentru un lemn Combi, greseala care m-a costat Turneul Campionilor si turneul de la Fieni, am revenit la Freitas cu o zi inainte de Miercurea Ciuc. Fara sa joc ceva deosebit si cu multe probleme fizice am castigat turneul. Intr-adevar cu acel lemn Combi castigasem control insa pierdusem mult din forta de atac si adversarii aveau mult mai mult timp sa-si dea seama ce vine din iarba mea.

                                    Luni am decis sa explorez cealalta directie. Am incercat Photino+D.tecs dar era incontrolabila combinatia, deoarece Photino nu are decat viteze medii si mari. Am pus apoi D.tecs pe Nittaku Barwell Fleet, lemn Off+ din noua straturi extrem de stiff dar totusi cu un simt soft placut. Barwell Fleet are o gama de viteze foarte larga. D.tecs merge ca pe Freitas, si chiar mai bine la viteze mari, neinaltand mingea absolut deloc. Pe partea cu Dignics cresterea de putere este de cel putin 40%. Atat topspinul cat mai ales loviturile drepte sunt foarte greu de returnat de catre adversari. Deja am probat combinatia si aseara la Bacău cu jucatori de Open si Elite si rezultatele sunt mult peste asteptari. Am incercat si cateva atacuri din iarba, lucru pe care eu nu il faceam si rezultatele sunt promitatoare.
                                    Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                    FH: Butterfly Dignics 05
                                    BH: Tibhar Grass D.TecS

                                    Comentariu


                                    • Salutare ,in legătura cu lemnul blooudhound are control f mare dar nu mai încurca deloc iarba ..am jucat bine la ,,turneul final" mai ales contra materialiștilor , dar este lent si îmi cade umărul de la atâtea lovituri ..așa ca am decis sa revin la lemnul meu de la Levi combi (kazac c),cu un carbon pe o parte ,este rapid si chiar ca încurca iarba la chop 👍

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de giani73 Vezi post
                                        Salutare ,in legătura cu lemnul blooudhound are control f mare dar nu mai încurca deloc iarba ..am jucat bine la ,,turneul final" mai ales contra materialiștilor , dar este lent si îmi cade umărul de la atâtea lovituri ..așa ca am decis sa revin la lemnul meu de la Levi combi (kazac c),cu un carbon pe o parte ,este rapid si chiar ca încurca iarba la chop [emoji106]
                                        Aveți dreptate într-un fel, dar treaba este relativă. Fiecare nouă paletă încurcă mai tare deoarece nici noi nu știm traiectoria mingii din iarbă. După ce ne obișnuim noi cu ea... capătăm control și ni se pare că nu mai încurcă.
                                        Totuși... Bloodhound nu cred că a fost conceput pt. joc de block sau f?lf?ieli [emoji28]. Altfel, stratul exterior era mai dur, nu molid, hinoki, ce o fi. Este subțire, rigid și lent iar astea ?i conferă control. Mai bun la mingi deranjante mi s-a părut Spinlord Ultra Spin, pe care l-am vândut deja. Este mai flexibil și scade precizia loviturilor. însă are viteză în plus, ceea ce deranjează adversarii prin timp de reacție scăzut.


                                        https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                                        https://www.facebook.com/309680636343003

                                        Comentariu


                                        • Buna ziua, tin sa va contrazic, BloodHound de la Neubauer este un lemn optimizat pentru mingea de plastic, cu destul forta pentru atac cat si pentru aparare de la semidistanta si bloc de langa masa. In momentul cand dau topspin cu el intr-un ierbar ox ii sar si dintii ierbii, deci are forta destula, bun pe capace, pe bloc, chop block cu iarba este un lemn mediu tare cu vibratii si insertii de carbon, e cel mai bun lemn pentru material cu care am jucat pana acum!

                                          Despre Kamikaze, am incercat-o, singurul lucru remarcat vis a vis de ea e controlul, atat insa nu se apropie de ferocitatea lui SpinLord Dornenglanz nici macar a lui desperado 2 Neubauer ( va zic sincer ca dornenglanz taie din spatele mesei mai bine decat kamikaze pe block ce sa mai zic )
                                          Ultima editare de Adrian Veres; 15.ian.2020, 16:46.
                                          Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                          Comentariu


                                          • Salutare ierbari ...ce Spune-ți merge sa pun un burete pe o iarba OX ,nu ma ?mpac cu iarba OX ,si daca a pus cineva ce burete mi-ați recomanda ..va multumesc ...

                                            Comentariu


                                            • Buna ziua , un burete de 0.5 e mai mult decat suficient sa pastrati si din efectul destructiv si reale posibilitati de atac!
                                              Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                              Comentariu


                                              • M-am obișnuit cu burete de 1-1,3, curl p1r,,si ma gîndeam sa iau un burete de pe din China sau sa dislipesc buretele de pe alta fata ....nu știu daca merge ???

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de giani73 Vezi post
                                                  M-am obișnuit cu burete de 1-1,3, curl p1r,,si ma gîndeam sa iau un burete de pe din China sau sa dislipesc buretele de pe alta fata ....nu știu daca merge ???
                                                  https://www.tabletennis11.com/other_...ing-sponge-red


                                                  Special pentru zimiti
                                                  Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                                  Comentariu


                                                  • As vrea un burete de apărare !

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X