tt-shop.ro 468x60tenismasa.ro 468x60vivasportshop.ro 1 468x60
Pagina 17 din 17 PrimulPrimul ... 7151617
Rezultate 241 la 255 din 255

Subiect: Panoul ierbarului amator - clasamente

senior
    Data înscrierii
    28.04.2015
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    39
    Postări
    602
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    45 z 4 h 2 m
    Timp online pe zi
    41 m
    Reputație
    849
    Cu zice si Octav si eu cand eram la avansati aveam combinatia short pips/long pips si dadeam cu iarba si ei ridicau minge si trageam drept, la open e altceva de aceea am trecut pe soft /iarba si acum fac si aparare clasica cu softul si dau topspin regulat si da cu doua materiale de la un anumit nivel nu merge esti limitat. Mult succes la toata lumea, ne vedem la Bacau cu cei de la open unde o sa incerc sa pun in valoare calitatile unui lemn reusit zic eu si anume Dr Neubauer Bloodhound

Trimis de pe al meu SM-A600FN folosind Tapatalk
    Dr. Neubauer Bloodhound
    Yasaka Rakza 7 2.0
    SpinLord Dornenglanz ox

2. Îmi place Oktaw Marius le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    31.03.2006
    Locație
    Miercurea Ciuc
    Vârstă
    58
    Postări
    2.239
    Timp total online
    47 z 5 h 59 m
    Timp online pe zi
    21 m
    Reputație
    1953
    V-a scapat un amanunt. Pe Meranti este fata de 1.9 iar pe SIC DEFENDER cea de 2.1 mm. Centrul de greutate mai avansat este la Meranti, setupul cu fata mai usoara respectiv cea de 1.9! Am sa fac masuratoarea odata cand voi avea ambele lemne „dezbracate”.
    Lemn Levi SIC Defender Carbo DEF ; Fete - FH: Tibhar Evolution Mxp 1,9mm black + BH Tibhar Grass Dtecs OX red
    Lemn Red+Black Kazak DEF; Fețe - FH: Tibhar Evolution Mxp max black + Pimplepark Cluster OX red
    Lemn Levi Meranti Double Soul DEF+: Fețe -FH:Tibhar Evolution Mxp max black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

senior

Data înscrierii
    18.05.2015
    Locație
    Străoane, Vrancea
    Vârstă
    37
    Postări
    742
    Timp total online
    13 z 18 h 48 m
    Timp online pe zi
    12 m
    Reputație
    690
    Ma intreaba des colegii de antrenament pentru ce tin 30 de lemne in casa (mai precis acum am 33). Si raspunsul este: niciodata nu stii cu ce lemn se impaca o fata.
    Cum sunt destul de incapatanat si nu renunt cu una cu doua, mi-am respectat principiul de a proba doua saptamani Kamikaze, deoarece, asa cum am sustinut tot timpul, fetele OX sunt extrem de mult influentate de lemnele pe care sunt lipite.

Dupa mai multe analize si probe Der Materialspezialist Kamikaze si-a gasit un lemn potrivit. Si nu orice lemn ci favoritul meu: Viscaria 88 de grame.
    Am jucat in seara aceasta cu doi jucatori de open, care dau topspin foarte bine, iar aseara am jucat tot cu un openist cu un still allround.
    Este o combinatie mult mai stabila decat cea mentionata anterior cu Freitasul. Freitasul arunca prea jos pentru Kamikaze, in timp ce Viscaria arunca prea sus pentru D.tecs. In aceasta combinatie Kamikaze devine o fata mult mai controlabila, numarul greselilor nefortate s-a diminuat semnificat, chiar daca am observat o mica crestere a vitezei. Au ramas unele greseli la jocul de pe masa. Uneori mingea este prea scurta iar uneori este prea lunga desi nu am in intentie sa dau scurt sau lung, oricum traiectoria s-a stabilizat foarte mult si acest fenomen apare mai rar. Cu antrenament si cu multa atentie cred ca se poate trece peste aceasta problema. Cam asta ar fi partea negativa care s-a pastrat din review-ul anterior.

Sa trecem acum la partile pozitive.
    Pe Viscaria, Kamikaze devine mult mai insensibila la spinul adversului. Practic joaca ca un D.tecs insa tine mingea mai scurta la block chiar daca sare putin mai sus in terenul adversarului, saritura nu o ridica peste nivelul fileului si e greu de atacat din nou. D.tecs o tine mai jos, traiectoria este mai razanta, mai rapida, putin insa mai lunga, suficient de lunga de multe ori pentru a putea fi atacata mingea cu topspin. In fapt aici Kamikaze in comparatie cu Viscaria s-a dovedit superioara D.tecs+Freitas., si anume capacitatea de a executa block si chopblock impotriva topspin. Pui pe masa mingea pana te plictisesti. Foarte rar am scapat mingea dincolo de tusa. Block este scurt iar chopblock-ul extrem de razant cu fileul. Pana in seara aceasta nu reusisem sa iau doua partide in aceeasi sesiune unuia dintre adversari. Kamikaze i-a intors pe masa toate tipurile de topspin cu care m-a bombardat. E adevarat ca trebuie mult mai multa atentie decat cu D.tecs, deoarece Kamikaze a ramas putin mai sensibila decat D.tecs la spinul adversarului, dar in combinatie cu Viscaria, nu cu mult, astfel incat sa nu te poti adapta la acest lucru.

Un alt plus, traiectoria din Kamikaze fiind mai scurta (mi-a dat impresia ca uneori are chiar acel efect de franare atat de minunat de la D.tecs), permite plasarea block-ului catre tusele laterale, chiar pe la mijlocul lor, obligand adversarul sa loveasca din miscare.
    Impresia celor 3 adversari este ca Der Materialspezialist Kamikaze este mai deranjanta deoarece produce niste traiectorii si unghiuri in care este greu sa ataci. Mi-a dat impresia in unele situatii ca are un reversal mai bun decat D.tecs, dar acesta este un aspect care mai trebuie cercetat.
    Am incercat si o serie de atacuri cu ea, insa ca si D.tecs-ul, nu exceleaza la acest capitol.

Concluzii
    Am spus ca Der Materialspezialist Kamikaze nu poate fi folosita de cei care joaca cu D.tecs. Imi retrag afirmatia. In combinatie cu alt lemn poata fi utilizata si de jucatorii care folosesc D.tecs. Sunt insa aproape sigur ca sunt sanse foarte mici sa existe vreun lemn compatibil cu amandoua fetele. Cel mai bine ar fi ca cei interesati sa probeze fata si sa vada daca se pot adapta la calitatile oferite.

Personal, intrucat am reusit sa nu existe o mare diferenta in comportamentul ierburilor intre cele doua setupuri, voi continua sa probez si daca se confirma in perioada urmatoare ceea ce am vazut in ultimele doua seri e posibil sa ma intorc la Viscaria.
    Lemn: Butterfly Marcos Freitas ALC
    FH: Butterfly Dignics 05
    BH: Tibhar Grass D.TecS

5. Îmi place Oktaw Marius le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    28.04.2015
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    39
    Postări
    602
    Timp total online
    45 z 4 h 2 m
    Timp online pe zi
    41 m
    Reputație
    849
    Pentru fanii D'Tecs ox , Geblockt au un clip relativ nou aratandu-ne din nou cum se foloseste eficeint o iarba.
    FH: Butterfly Tenergy 64
    LEMN: Nittaku Shake Defence
    MINGE : TSP CP 40+ 3 stele

Dr. Neubauer Bloodhound
    Yasaka Rakza 7 2.0
    SpinLord Dornenglanz ox

7. Îmi place Oktaw Marius le-a plăcut acest mesaj
    maestru
    Data înscrierii
    08.06.2015
    Locație
    Brașov
    Vârstă
    33
    Postări
    966
    Timp total online
    2 z 20 h 2 m
    Timp online pe zi
    2 m
    Reputație
    1341
    Citat Postat în original de Adrian Veres Vezi post
    Pentru fanii D'Tecs ox , Geblockt au un clip relativ nou aratandu-ne din nou cum se foloseste eficeint o iarba.
    FH: Butterfly Tenergy 64
    LEMN: Nittaku Shake Defence
    MINGE : TSP CP 40+ 3 stele

M-au înnebunit ăștia cu Nittaku Shake defence. A dat cineva cu lemnul ăsta? Are construcția asemănătoare cu bloodhound (3 straturi de lemn și 2 de carbon, cele exterioare fiind din hinoki), doar ca este mai gros și evident... mai mare.

https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

https://www.facebook.com/309680636343003

senior
    Data înscrierii
    28.04.2015
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    39
    Postări
    602
    Timp total online
    45 z 4 h 2 m
    Timp online pe zi
    41 m
    Reputație
    849
    Da Bloodhound este un remake a celebrului n.shake defence cu alte straturi de lemn folosite,doar ca la dimensiune lemnul celor de la Nittaku are circumferinta lamei mai mare si este mult mai greu. Nu am jucat cu Nittaku insa lemnul Doctorului este ceva fenomenal, a fost lemnul care in momentul care l-am luat in mana am zis asta e. Cred ca orice iarba merge pe el, eu am testat cu Dornenglanz si cred ca in sfarsit mi-am gasit lemnul, are tot ce vrei . E un lemn all+ extrem de bun la blocarea topspinului, traiectoria mingii mediu joasa la bloc si preluari de servicii. Foarte bun cu iarba pe el impotriva altor materiale de ex. la un joc iarba-iarba adversarul da afara dupa al doilea schimb. pe forehand excelent la topspin , tras drept , servicii , eu folosesc Rakza 7 de la Yasaka care pentru mine e o fata extrem de buna. Concluzia e ca Dr Neubauer a scos un lemn usor ca greutate 75 grame si nu contine balsa. Eu nu ma impac cu balsa deloc, niciodata nu am reusit sa inteleg aceasta esenta ))
    Dr. Neubauer Bloodhound
    Yasaka Rakza 7 2.0
    SpinLord Dornenglanz ox

senior

Data înscrierii
    18.11.2015
    Locație
    Moinesti
    Vârstă
    51
    Postări
    387
    Timp total online
    11 z 14 h 57 m
    Timp online pe zi
    12 m
    Reputație
    646
    Salut Adrian,
    Poti sa imi spui 2 cuvinte, in cazul in care ai utilizat, despre diferenta dintre cele 2 Dornenglanz ( I si II )? Prima o stiu foarte bine, e fata mea preferata, dar nu mai joc cu ea pt ca sar pimpsii in 3-4 saptamani! Ma intereseaza a 2-a varianta, intoarce bine efectul, e la fel de deranjanta, se poate trage cu ea, e mai rezistenta ?
    Multumesc !

cadet
    Data înscrierii
    13.05.2018
    Postări
    31
    Timp total online
    21 h 49 m
    Timp online pe zi
    2 m
    Reputație
    36
    În acestă filmare de pe YouTube joacă He Zhuojia din China, cea mai neobișnuită și spectaculoasă ierbară. Nu credeam vreodată că se poate juca cu iarba în așa mod. A reușit în acest meci să o bată pe Ding Ning, o legendă a tenisului de masă din China. Știu că la prima vedere pare că joacă cu zimți scurți, dar de fapt joacă cu Feint Soft cu burete de 1,5 mm.
    .

Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    01.08.2010
    Locație
    Brasov
    Vârstă
    55
    Postări
    5.619
    Timp total online
    129 z 17 h 31 m
    Timp online pe zi
    59 m
    Reputație
    15557
    Despre ăstia ce să mai zic!!!

13. Îmi place Oktaw Marius le-a plăcut acest mesaj
    cadet
    Data înscrierii
    09.09.2018
    Locație
    mures
    Postări
    39
    Timp total online
    7 z 6 h 12 m
    Timp online pe zi
    29 m
    Reputație
    20
    Buna ziua,

ca un mic incepator in ale ierburilor, va pot spune ca utilizez Dornenglanz 2 -OX, de vreo 3 luni si nu i-a cazut nici un "dinte", iar pe BH mai trag din cind in cind, daca mingea sare mai sus cu vreo 20 cm de fileu. Personal mi se pare foarte buna.

maestru
    Data înscrierii
    08.06.2015
    Locație
    Brașov
    Vârstă
    33
    Postări
    966
    Timp total online
    2 z 20 h 2 m
    Timp online pe zi
    2 m
    Reputație
    1341
    Citat Postat în original de GeluBv Vezi post
    Despre ăstia ce să mai zic!!!

Păcat că au fost interzise ierburile frictionless și în AmaTur! Dr neubauer a scos la vânzare noul Superblock Extreme, din 10 August. Chiar dacă nu m-am înțeles niciodată cu asemenea materiale, aș vrea să am măcar adversari care să folosească asta.
    Ierburile noi sunt mult mai periculoase, astea frictionless fac bine un singur lucru: block... iar jucătorul se plafonează în acest stil, care poate fi contracarat cu inteligență de un jucător mediu, ca valoare.

https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

https://www.facebook.com/309680636343003

16. Mulțumesc GeluBv au mulțumit pentru mesaj
    maestru
    Data înscrierii
    05.06.2013
    Locație
    cluj-napoca
    Vârstă
    48
    Postări
    1.439
    Timp total online
    110 z 23 h 57 m
    Timp online pe zi
    1 h 10 m
    Reputație
    209
    Feint Soft de 1,5 într-adevăr este foarte bună și pentru apărare și pentru atac. Eu joc cu Sandwich dar am avut curiozitatea și am cumpărat una. Foarte foarte bună.

- - - Actualizat - - -

Citat Postat în original de Arseniuc Alexandru Vezi post
    În acestă filmare de pe YouTube joacă He Zhuojia din China, cea mai neobișnuită și spectaculoasă ierbară. Nu credeam vreodată că se poate juca cu iarba în așa mod. A reușit în acest meci să o bată pe Ding Ning, o legendă a tenisului de masă din China. Știu că la prima vedere pare că joacă cu zimți scurți, dar de fapt joacă cu Feint Soft cu burete de 1,5 mm.
    .
    Despre aceasta față scriam.
    * RHYZM-P/JRE/Keiler

cadet
    Data înscrierii
    13.05.2018
    Postări
    31
    Timp total online
    21 h 49 m
    Timp online pe zi
    2 m
    Reputație
    36
    Citat Postat în original de Arseniuc Alexandru Vezi post
    În această filmare de pe YouTube joacă He Zhuojia din China, cea mai neobișnuită și spectaculoasă ierbară. Nu credeam vreodată că se poate juca cu iarba în așa mod. A reușit în acest meci să o bată pe Ding Ning, o legendă a tenisului de masă din China. Știu că la prima vedere pare că joacă cu zimți scurți, dar de fapt joacă cu Feint Soft cu burete de 1,5 mm.
    .
    Am corectat o greșeală de redactare. ,,această,, nu ,,acestă,, , cum am scris din greșeală.

19. Îmi place laky, mariomoro le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    31.03.2006
    Locație
    Miercurea Ciuc
    Vârstă
    58
    Postări
    2.239
    Timp total online
    47 z 5 h 59 m
    Timp online pe zi
    21 m
    Reputație
    1953
    Luni am probat urmatorul set up: FH Tibhar Evolution Mxp 1.9 negru, BH Tibhar Grass Dtecs OX rosu, lemn LEVI OFF cu carbon. Rezultatul a fost surprinzator în ceea ce priveste jocul cu iarba! Si iata de ce!
    A existat si mai persista un stereotip referitor la tipul de lemn care se preteaza cel mai bine la jocul cu iarba. Deci lemnul ar trebui sa fie fara vibrații, relativ moale si mai ales cat se poate de incet!
    Spre deosebire de lemnul din semnatura care este un lemn defensiv prin excelenta, acest lemn ofensiv se comporta deosebit. La preluare serve si chop sunt se comporta relativ similar. Un avantaj net se observa la pushuri si mai ales chop bloc. Aici mingea a capatat o viteza sporită, o taiectorie mai joasa, si conform adversarului un spinreversal mai mare. Adversarul a fost pus sub presiune, retururile au necesitat o viteza de reactie sporita, in consecinta a gresit mai mult. Tot odata datorita centrului de greutate mai spre varf si al vitezei sporite, atacurile pe BH au fost mult mai eficiente. Deci un lemn cu carbon din gama OFF avand un bun contro,l poate fi o alternativa viabila la lemnele defensive.
    Lemn Levi SIC Defender Carbo DEF ; Fete - FH: Tibhar Evolution Mxp 1,9mm black + BH Tibhar Grass Dtecs OX red
    Lemn Red+Black Kazak DEF; Fețe - FH: Tibhar Evolution Mxp max black + Pimplepark Cluster OX red
    Lemn Levi Meranti Double Soul DEF+: Fețe -FH:Tibhar Evolution Mxp max black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

21. Îmi place Mihai905 le-a plăcut acest mesaj
    senior

Data înscrierii
    18.05.2015
    Locație
    Străoane, Vrancea
    Vârstă
    37
    Postări
    742
    Timp total online
    13 z 18 h 48 m
    Timp online pe zi
    12 m
    Reputație
    690
    Ma bucur ca in sfarsit cineva a pus mana pe o paleta si a verificat ce am zis de cateva luni. Sunt destule ierburi care merg bine si pe lemne OFF. Iar Grass D.tecs este cea mai buna dintre toate la acest capitol.
    Aceleasi concluzii le impartasesc si eu cu privire la avantaje
    - Control relativ similar
    - pushurile blockurile si chopblock-urile cel putin la fel de eficiente ca pe un lemn defensiv, insa cu mai mult reversal si cu o traiectorie rapida si joasa
    as mai adauga la castiguri ca o fata ca MX-p sau cum e cazul meu, Dignics este mult mai eficienta pe un lemn Ofensiv si exista un mare castig si de acolo.
    Nu cunosc comportamentul acelui lemn OFF Levi (lemnele Levi sunt foarte bune, dar depinde ce esente au fost folosite). Va recomand, daca aveti ocazia, sa incercati D.tecs si pe Freitas ALC cu siguranta veti ramane cel putin surprins cat de buna este aceasta combinatie.
    Lemn: Butterfly Marcos Freitas ALC
    FH: Butterfly Dignics 05

Subiecte similare

1. balada ierbarului amator
    De adimucu în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 07.10.2013, 12:39
  2. Crearea unei Sectiuni numite "Panoul ierbarului" sau "Totul despre iarba"
    De laky în forumul Modificări și sugestii pentru www.tenisdemasa.ro
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 17.12.2012, 11:33