Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Panoul ierbarului amator - clasamente

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    eu zic sa te apuci de mesterit palete ca teii ti-i trimit eu ca aici avem slava domnului ...de acord cu tine tudor...eu jucand cu ox pe rever probabil si pt a echilibra setupul jupuiesc stratul superior pe fh...bine, acum am mai obs ceva...centrul de greutate al paletei cred ca-l ajustezi fara sa vrei si prin pozitia mainii pe maner...cand joc cu lemne mai grele am tendinta de a duce mana mai spre capatul manerului...teoretic ai dreptate dar noi jucatorii suntem diferiti...eu prefer lemne de 60-65 grame fiindca lovesc mingea mai repede, cam in punctul lor cel mai inalt...cu un lemn mai greu si mai rapid as da cu cantul, as da peste masa, as da fara efect...balsa in grosimi mari nu este buna la topspin si chop plus ca da, ai nevoie de atentie sporita si miscari fine sa plasezi mingea...eu cred ca am pe fh 1 mm de balsa la suprafata, lacuit si este ok
    tibhar def plus jumulita
    gambler reflectoid 1,0
    dawei 388 D-1 ox

    Comentariu


    • #52
      Pe grosimea lemnului e cam greu sa muti centrul de greutate deplasandu-ti mana pe maner.
      Cel mai echilibrat si controlabil setup pentru iarba OX testat de mine e similar celui din propunerea # 2, dar cu stejar de 1 mm in loc de nuc. Am propus inlocuirea stejarului intrucat prefer esentele de duritate medie, iar a stejarului e aproape cu 1/3 peste cea a nucului. Folosirea de straturi subtiri de balsa nu reduce excesiv flexibilitatea lemnului.
      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

      Comentariu


      • #53
        cu ox pe rever am observat ca-i bine sa ai centrul de greutate spre fh...iti ofera siguranta...iar echilibrat si controlabil pt tine s-ar putea sa fie ”prin pereti” pt mine...poate gasesti ce esente is pe lemnul tibhar defense plus...mai ales ala din mijloc is tare curios sa aflu ce-i...ar fi tare buna o intalnire a ierbarilor la o bere si o masa de pingpong
        tibhar def plus jumulita
        gambler reflectoid 1,0
        dawei 388 D-1 ox

        Comentariu


        • #54
          Postat în original de tudorprecup Vezi post
          Pentru inceput as propune un lemn cu urmatoarea configuratie:
          koto (0.6) - limba (0.6) - tei (3.6 mm) - balsa (3 mm) - nuc (0.6 mm).
          FH (Off-)-------------------------------------------BH (Def+ / All-)
          Cum cel mai bun echilibru il au paletele cu lemne si fete simetrice, cred c-ar merita facut si testat un prototip pe baza acestei teorii. Ca sa ramana centrul de greutate in zona miezului de tei, cred ca stratul intermediar de balsa ar trebui crescut chiar la vreo 5 mm (sau cautata o esenta de balsa cu densitate peste cea standard si mentinut la 3-4 mm).
          Propunerea 2:
          nuc (0.6 mm) - balsa (1 mm) - nuc (0.6 mm) - balsa (1 mm) - nuc (0.6 mm) - balsa (1 mm) - nuc (0.6 mm)
          La structura asta probabilitatea de a avea centrul de greutate intr-un strat de balsa (miez) e destul de ridicata.
          Propunerea 3:
          koto (0.6) - limba (0.6) - tei (2mm) - balsa (8mm) - nuc (0.6 mm) (ar iesi foarte rigid lemnul, in ciuda folosirii a 3 straturi elastice pe partea de FH)
          de ce nu luati legatura cu domnul levi sau domnul dan sa duceti la cap macar una din propuneri si sa vedeti cum merge?
          blade: xiom strato
          fh: omega IV asia
          bh: vega asia

          Comentariu


          • #55
            ...dupa numirea de ierbari as trimite un mesaj "normalilor"...

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	privind din iarba.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	97,9 KB 
ID:	767311

            Va privim din iarba si ...pregatiti-va ca ne pregatim !

            ...deja se fac calcule !!!
            Blade: lemn off...ce lemn !
            Bh: cu tepi
            Fh: fara tepi

            Comentariu


            • #56
              Postat în original de Neacsu Bogdan Vezi post
              de ce nu luati legatura cu domnul levi sau domnul dan sa duceti la cap macar una din propuneri si sa vedeti cum merge?
              Stau prost cu bugetul deocamdata, dar in timp tot voi experimenta prima varianta, ca ma roade prea tare curiozitatea.
              - - - Actualizat - - -
              Postat în original de Joo Vezi post
              poate gasesti ce esente is pe lemnul tibhar defense plus...mai ales ala din mijloc is tare curios sa aflu ce-i...ar fi tare buna o intalnire a ierbarilor la o bere si o masa de pingpong
              Inca n-am gasit, dar merita studiate parerile de aici:
              http://ooakforum.com/viewtopic.php?f=43&t=18920
              Se pare ca sunt 2 straturi de balsa aplicate pe un miez din alt material.
              Esentele pt Tibhar Stratus Power Defense sunt:
              Robinia Pseudoacacia (Black Locust) Limba Ayous Limba Robinia Pseudoacacia
              Presupun ca si la defense plus e tot Ayous, intrucat e favoritul celor de la Tibhar:
              http://ttbdb.com/liste.php?find=compo&pli=2
              - - - Actualizat - - -
              In urma analizei informatiilor de pe diverse forumuri mi-a mai venit o idee de lemn potrivit pentru iarba OX. Asta-i foarte putin probabil sa nu mearga bine cu aproape orice tip de fata.
              Koto (0.6) - Limba (0.6) - Tei sau Ayous (3.2 mm) - balsa (1) - limba (0.6) - balsa (1.5) - nuc (0.6)
              (FH)----------------------------------------------------------------------------(BH)
              Prin utilizarea a 2 straturi subtiri de balsa, separate de unul de limba, se reduc putin atat rigiditatea cat si efectul de catapulta tipice paletelor cu straturi groase de balsa. De asemenea, aceasta compozitie va asigura pozitionarea centrului de greutate in interiorul miezului de tei / ayous (eu prefer tei pentru ca stiu cum se comporta).
              Si varianta 3 prezentata deja mi se pare foarte promitatoare (7 straturi subtiri de nuc si balsa, cu nucul la exterior).
              Ultima editare de tudorprecup; 05.mai.2013, 16:53.
              DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
              Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

              Comentariu


              • #57
                Cel mai bun lemn pentru iarba OX este Levi Cloth Sintec All+. Miez din pin, plop, fibra Cloth Sintec, hinoki. Scoate maximul din Tibhar Grass Dtecs, cea ce nu multe lemne se pot lauda ca stiu sa o faca!
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu


                • #58
                  Postat în original de laky Vezi post
                  Cel mai bun lemn pentru iarba OX este Levi Cloth Sintec All+. Miez din pin, plop, fibra Cloth Sintec, hinoki. Scoate maximul din Tibhar Grass Dtecs, cea ce nu multe lemne se pot lauda ca stiu sa o faca!
                  Pentru fete cu burete si joc bazat mult pe topspin consider exceptional lemnul Sintech All+. Si blocurile merg foarte bine.
                  Din pacate, la stilul meu de joc merge doar cu iarba cu burete. Prima impresie cu OX fusese excelenta, insa jucatorii cu adevarat tari intalniti ulterior mi-au schimbat-o. E drept ca am comandat o variatiune a lemnului Sintech, cu Mahon si Koto la exterior in loc de hinoki, dar nu cred asta i-a modificat semnificativ proprietatile; mahonul din Burn All+ arunca foarte slab, de exemplu, deci miezul si straturile intermediare ii dau lui Sintech All+ efectul de catapulta. Jocul meu cu iarba se rezuma la blocuri, impins si atacuri din apropierea mesei. De asemenea, lemnul e moale si nu-mi permite executia cu iarba a servelor drepte, tari si joase cu care obisnuiam sa suprind si jucatori aflati in top la Open. Imediat ce-am pus burete s-a schimbat totul radical.
                  Cu OX mi-au priit mult mai mult cele pomenite mai sus.
                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                  Comentariu


                  • #59
                    Jucatorii cu adevarat tari, in general nu se prea impiedica de ierbarii de nivelul nostru. Pentru ai incurca cat de cat, trebuie sa evoluam in joc, pe toate planurile. Putem avea preferinte pentru un lemn sau altul si sa asteptam minuni de la ele, asta nu-i va impiedica sa ne dea in cap, atat timp cat nu evoluam suficient!
                    Controlul este un parametru foarte greu de cuantificat, extrem de personal, tinand de perceptia vibratiei manerului la nivelul creierului. E firesc ca la acest parametru sa existe pareri impartite. Adevarul este ca nu am probat pe Cloth Sintec ierburi cu burete, dar urmeaza sa primesc in curand un dr. Neubauer Desperado 1mm si voi reveni cu comentarii.
                    Ultima editare de laky; 06.mai.2013, 10:44.
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • #60
                      Postat în original de laky Vezi post
                      Jucatorii cu adevarat tari, in general nu se prea impiedica de ierbarii de nivelul nostru. Pentru ai incurca cat de cat, trebuie sa evoluam in joc, pe toate planurile.
                      Tocmai de-asta vreau sa trec la antispin. I-a facut d-nul Levi un lemn fantastic unui amic ce da bine topspin si de-atunci ne spulbera pe toti. Inainte, cand folosea un Butterfly Schlager Precision, il cam bateam, deci d-nul Levi e peste Butterfly la capitolul control. Mare pacat ca n-are salcie. Cate experimente frumoase puteam face...
                      Dupa ce scap de colectie o sa vreau neaparat unul dintre cele 2 lemne pomenite mai sus. Parca ma tenteaza mai tare cel cu straturi subtiri de plop alternate cu balsa. Am testat ceva similar cu stejar in loc de plop facut de Alehandro si mi s-a parut excelent atat pentru iarba OX cat si pentru fata neteda. Stejarul e insa o idee prea dur pentru gustul meu. Putina elasticitate nu strica...
                      Ultima editare de tudorprecup; 06.mai.2013, 18:44.
                      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                      Comentariu


                      • #61
                        Lemnele Tachi si Mefisto de la Re-impact au la baza exact teoria lansata de mine intr-un post anterior.
                        http://re-impact.de/
                        Tachi are 4 straturi subtiri de lemn moale pe FH, carora li s-a adaugat unul foarte gros de balsa (4-5 mm) si unul subtire de lemn mediu tare pe BH.
                        As incerca si eu ceva similar (cand voi mai strange niste bani). Ma gandesc la
                        (v1)
                        Koto (0.6) - limba (0.6) - tei (miez de 3 mm) - limba (0.6) - balsa (4) - nuc (0.7)
                        sau
                        (v2)
                        Koto (0.6) - limba (0.6) - tei (3 mm) - limba (0.6) - balsa (1.5) - balsa (2) - nuc (0.7)
                        Lemnul (V2) ar fi ceva mai flexibil pe BH decat v1. La viteza nu stiu cum ar iesi. Probabil ca v1 mai lent...
                        - - - Actualizat - - -
                        Gasiti poze aici:
                        http://re-impact-blades.com/blades/hydra/
                        Cei cu ochiul format s-ar putea prinde ce esente s-au folosit in constructia acestor lemne. Tachi si Mephisto au presa foarte buna printre ierbari. Exista si o varianta de Tachi cu stratul exterior de pe BH vopsit in rosu (Tachi 4010 parca). Se spune despre ea ca e putin mai rigida si mai buna la blocuri si chop-uri decat cea clasica.
                        - - - Actualizat - - -
                        Fac o ajustare importanta la clasamenul postat anterior.
                        Lemnul Butterfly Defense II nu e pentru mana mea. Posibil sa fiu eu vinovatul, dar nu reusesc sa-l stapanesc la fel de bine ca pe cele facute de Dl. Levi. Salcia e o esenta cu proprietati unice si foarte diferite de ale altor lemne. Pentru cei ce nu sunt obisnuiti cu ea se poate dovedi dificila tranzitia. Am dat la redus lama lemnului la 154 x 145 mm, marimea originala de lopata putand fi si ea cauza problemelor mele. Daca nici asa nu il voi simti potrivit il voi scoate la vanzare (cu pierderea de rigoare ).
                        Campioanele mele pentru iarba in OX raman deocamdata
                        limba (0,6) - limba (0,6) - plop (3,2 mm) - mahon (0,6) - plop (0,6)
                        si
                        limba (0,6) - nuc (0,6) - plop (3,2 mm) - mahon (0,6) - plop (0,6)
                        Ambele sunt foarte bune. Primul parca e o idee mai lent atat pe FH cat si pe BH.
                        Felicitari d-lui Levi, singurul care a reusit sa produca lemne potrivite pentru stilul meu unic.
                        Dintre lemnele de pe re-impact.de doar Mephisto mi se pare cu adevarat promitator.
                        Ultima editare de tudorprecup; 11.mai.2013, 08:58.
                        DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                        Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                        Comentariu


                        • #62
                          am dat din nou cu dawei 388 D-1 ox...foarte greu de lipit din cauza cauciucului f.subtire...buna pt block, returnarea servelor spinoase, plasarea mingilor si serve dubioase...spin reversal mare...insa nu agata (chopurile is jalnice), viteza e cam imprevizibila iar la atacuri drepte mingea se duce cam jos...exceleaza la plasarea sigura a mingilor langa fileu dar e jalnica la chopuri...
                          tibhar def plus jumulita
                          gambler reflectoid 1,0
                          dawei 388 D-1 ox

                          Comentariu


                          • #63
                            Mie cea mai buna mi se p.are dr.neuber superblock p.t stilul meu o recomand
                            Blade:Andro Fibercomp
                            Fh:Butterfly Bryce fx
                            Bh:Joola Badman Reloaded ox

                            Comentariu


                            • #64
                              Mi-a placut acest subiect deschis in urma cu mai mult timp de catre prietenii nostri "?erbari", si consider ca mai sunt inca destule de spus, asa ca il readuc in atentia poporului...
                              ...iar noi, softistii, stam deoparte si facem pe chibitzii...
                              Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                              Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                              Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                              Comentariu


                              • #65
                                Cine joaca cu un lemn BARNA trei straturi , a incercat Dragon's Talon
                                pe ea ??? Cum sare , cit de rapida este , cit de controlabila este , ce reversal spin prinde ???
                                Astept cu nerabdare un raspuns la postarea mea !!! Multumesc !!!
                                Vreau sa stiu , pt ca am un BARNA trei straturi si vreau sa stiu ce stie sa faca cu iarba aceasta ...
                                Inca o data multumesc !!!
                                Ultima editare de magicus; 16.oct.2015, 18:44.

                                Comentariu


                                • #66
                                  Salutare, as vrea sa-mi impartasesc experienta de joc cu iarba de 3 ani. Am incercat Galaxy Neptune (OX & 0.7), Giant Dragon Meteorite (OX), TSP Curl P1-r (0.5), TSP Curl P2 (0,7), Palio CK531A. Anyway, Curl P1-r e the best, dar ca in miinele potrivite. Mie de exemplu nu mi-a reusit nimic cu el.
                                  Din toate de mai sus, cele mai bune rezultate am avut cu Curl P2 (0,7), si zic ca e cea mai universala din acestea, dar foarte greu de gasit pe piata.
                                  Deoarce al meu P2 era deja prea uzat, am trecut la Palio CK531A, si pot spune ca este o iarba foarte buna pentru pretul sau. apropo, testarile s-au facut pe lemnurile Donic Defplay si Nittaku Kym Kyung AH

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Am încercat multe combinații. Acum joc cu următoarea paletă de care sunt mulțumit: lemn - Donic Defplay Classic Senso, iarbă neagră - Yasaka Phantom 0012, sendviș roșu - Yasaka Rakza PO. Nu sunt fețe interzise și se pot adapta la multe stiluri de joc. Sendvișul agață bine și permite topspinul. După părerea mea, e mai bun decât Spin Magic de la TSP.
                                    Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                    FH: Butterfly - Dignics 80
                                    BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      joc de 2 ani si 4 luni cu iarba si-am incercat urmatoarele ierburi:ctt national pogo ox,joola badman ox,tsp curl combi 0.5 ,tsp curl cactus ox ,joola fakir ox,dr.neubauer superblock ox ,giant dragon giant long ox,tibhar grass d.tecs,dr.neubauer scalpel 0,5
                                      ctt national pogo-lenta,cu bun control,nu intoarce bine efectul,buna pentru incepatorii cu iarba
                                      joola badman -destul de rapida,intoarce destul de mult
                                      tsp curl combi 0,5-este o iarba non ittf ,intoarce bine ,dar nu produce efect aproape deloc
                                      tsp curl cactus ox-control bun,non ittf,intoarce bine si trimite si putin efect mingii
                                      joola fakir ox-controlabila-nici rapida dar nici lenta,non ittf,intoarce bine,e buna si la chop si la block si trimite putin efect mingii
                                      dr.neubauer superblock-control bun-lenta ,non ittf,intoarce bine ,e foarte buna la block si nu produce de loc efect
                                      giant dragon giant long -nici rapida nici lenta,aprobata,produce efect mingii
                                      tibhar grass d.tecs-rapida,aprobata,intoarce bine,produce efect mingii
                                      dr.neubauer scalpel 0,5 -destul de lenta ,controlabila,non ittf,buna si la chop si la block,dar la block nu e mai buna ca una ox,nu produce efect mingii

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Pe un lemn DONIC PERSSON POWERPLAY merge foarte bine dr.neubauer superblok ox si tenergy 80 fx si eu sunt un jucator de iarba de mult timp si am incercat mai multe fete si ox si cu burete pe mai multe lemne inclusiv KOJI MATSUSITA DEF,dar acesta DONIC de mai sus este mai controlabil din punctul meu de vedere.Se potriveste de asemenea si PALIO CK 531 OX,GIANT DRAGON DRAGON TALON OX care merg foarte bine pe DONIC POWER PLAY.Doresc bafta tuturor ierbarilor la joc.

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          haideti sa va pun mintea la incercare dragi ierbari si oixari ce fata omologata ittf se apropie ca si spin de superblock. Avand in vedere ca superblockul are 1,5 spin. Astept cu nerabdare pareri
                                          Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                                          FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                                          BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Niciuna in stare netratata! Eventual Xi Ying OX uscata la soare.

                                            Tapatalk-kal küldve az én SM-G357FZ-el
                                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Chiar ieri am aflat despre o astfel de fata, la turneul de la București, de la Leorda Rares. Este vorba de Buffalo de la Dr. Neubauer. Este antispin fara frecare. Problema este pretul cam mare - 46 euro fara taxa de transport. La acelasi pret este si fata A-B-S pe care am cumparat-o acum 2 ani si cu care nu m-am inteles de loc. Am impresia ca are un burete cam dur si sare mingea ca din gard. O fi si mana mea de vina ..... de cap .... ce sa mai spun ..... E destul de complicat sa fii ierbar: pe de-o parte te injura softistii, pe de alta intri in hatisul materialelor, a lemnelor, cheltuiesti o groaza de bani si tot nu ajungi la o concluzie clara. Dar pasiunea cere sacrificii ...
                                              Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                              FH: Butterfly - Dignics 80
                                              BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                La mine este alta problema, in 6 ani de Amatur mi-am castigat respectul fata de softisti, ma stie toata tara si nu am problema asta, problema este ca de un an joc in Ungaria si nu am voie cu superblockul, si nu stiu ce fata sa-mi pun pe rever, si sa incurce similar cu blokul.
                                                PS: Laki incearca sa ma ajuti nu sa ma incurci, chiar nimic nu este omologat si suparator la joc? fata uscata la soare? glumesti sau vb serios
                                                Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                                                FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                                                BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Foarte serios! Acum vreo doi ani, cu o astfel de fata preparata de mine, Szakali Csaba a castigat un turneu al padurarilor in Croatia unde se acceptau doar fete de pe lista ITTF.

                                                  Tapatalk-kal küldve az én SM-G357FZ-el
                                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Dl.Roman va recomand ceva ce este foarte aproape, sau aproape identic cu ceea ce face Superblock-ul: Dr. Neubauer Buffalo. Il puteti achizitiona de la dl. Rares Leorda. Eu l-am incercat si este ok. Un pic trebuie sa va obisnuiti cu buretele de 0,6.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X