tt-shop.ro 468x60 2
Nu-mi place Nu-mi place:  0
Pagina 5 din 8 PrimulPrimul ... 34567 ... UltimulUltimul
Rezultate 61 la 75 din 107

Subiect: Panoul ierbarului amator - clasamente

senior

Data înscrierii
    16.07.2010
    Locație
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    50
    Postări
    424
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    12 z 9 h 57 m
    Timp online pe zi
    7 m
    Reputație
    134
    Lemnele Tachi si Mefisto de la Re-impact au la baza exact teoria lansata de mine intr-un post anterior.
    http://re-impact.de/
    Tachi are 4 straturi subtiri de lemn moale pe FH, carora li s-a adaugat unul foarte gros de balsa (4-5 mm) si unul subtire de lemn mediu tare pe BH.
    As incerca si eu ceva similar (cand voi mai strange niste bani). Ma gandesc la
    (v1)
    Koto (0.6) - limba (0.6) - tei (miez de 3 mm) - limba (0.6) - balsa (4) - nuc (0.7)
    sau
    (v2)
    Koto (0.6) - limba (0.6) - tei (3 mm) - limba (0.6) - balsa (1.5) - balsa (2) - nuc (0.7)
    Lemnul (V2) ar fi ceva mai flexibil pe BH decat v1. La viteza nu stiu cum ar iesi. Probabil ca v1 mai lent...
    - - - Actualizat - - -
    Gasiti poze aici:
    http://re-impact-blades.com/blades/hydra/
    Cei cu ochiul format s-ar putea prinde ce esente s-au folosit in constructia acestor lemne. Tachi si Mephisto au presa foarte buna printre ierbari. Exista si o varianta de Tachi cu stratul exterior de pe BH vopsit in rosu (Tachi 4010 parca). Se spune despre ea ca e putin mai rigida si mai buna la blocuri si chop-uri decat cea clasica.
    - - - Actualizat - - -
    Fac o ajustare importanta la clasamenul postat anterior.
    Lemnul Butterfly Defense II nu e pentru mana mea. Posibil sa fiu eu vinovatul, dar nu reusesc sa-l stapanesc la fel de bine ca pe cele facute de Dl. Levi. Salcia e o esenta cu proprietati unice si foarte diferite de ale altor lemne. Pentru cei ce nu sunt obisnuiti cu ea se poate dovedi dificila tranzitia. Am dat la redus lama lemnului la 154 x 145 mm, marimea originala de lopata putand fi si ea cauza problemelor mele. Daca nici asa nu il voi simti potrivit il voi scoate la vanzare (cu pierderea de rigoare ).
    Campioanele mele pentru iarba in OX raman deocamdata
    limba (0,6) - limba (0,6) - plop (3,2 mm) - mahon (0,6) - plop (0,6)
    si
    limba (0,6) - nuc (0,6) - plop (3,2 mm) - mahon (0,6) - plop (0,6)
    Ambele sunt foarte bune. Primul parca e o idee mai lent atat pe FH cat si pe BH.
    Felicitari d-lui Levi, singurul care a reusit sa produca lemne potrivite pentru stilul meu unic.
    Dintre lemnele de pe re-impact.de doar Mephisto mi se pare cu adevarat promitator.
    Ultima modificare făcută de tudorprecup; 11.05.2013 la 10:58.
    DR. Levi All; FH: Donic Barracuda 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
    Dr. Levi Def; FH: Donic Barracuda 2.0; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX

Banned
    Data înscrierii
    22.12.2010
    Locație
    Iasi
    Vârstă
    40
    Postări
    702
    Timp total online
    33 z 7 h 59 m
    Timp online pe zi
    21 m
    Reputație
    -17
    am dat din nou cu dawei 388 D-1 ox...foarte greu de lipit din cauza cauciucului f.subtire...buna pt block, returnarea servelor spinoase, plasarea mingilor si serve dubioase...spin reversal mare...insa nu agata (chopurile is jalnice), viteza e cam imprevizibila iar la atacuri drepte mingea se duce cam jos...exceleaza la plasarea sigura a mingilor langa fileu dar e jalnica la chopuri...

junior Avatarul lui florin alin
    Data înscrierii
    02.11.2013
    Locație
    Bacau
    Vârstă
    21
    Postări
    64
    Timp total online
    3 z 22 h 6 m
    Timp online pe zi
    4 m
    Reputație
    13
    Mie cea mai buna mi se p.are dr.neuber superblock p.t stilul meu o recomand
    Blade:Andro Fibercomp
    Fh:Butterfly Bryce fx
    Bh:Joola Badman Reloaded ox

senior
    Data înscrierii
    12.01.2009
    Locație
    Calarasi
    Vârstă
    48
    Postări
    736
    Timp total online
    32 z 7 h 23 m
    Timp online pe zi
    20 m
    Reputație
    470
    Mi-a placut acest subiect deschis in urma cu mai mult timp de catre prietenii nostri "?erbari", si consider ca mai sunt inca destule de spus, asa ca il readuc in atentia poporului...
    ...iar noi, softistii, stam deoparte si facem pe chibitzii...
    Lemn: Butterfly Timo Boll ZLC FL /Fh: Joola Maxxx 450 /Bh: Butterfly Tenergy 25 FX
    Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Joola Maxxx 400 /Bh: Xiom Vega Japan

boboc
    Data înscrierii
    14.10.2015
    Locație
    SINAIA
    Vârstă
    48
    Postări
    7
    Timp total online
    1 z 34 m
    Timp online pe zi
    2 m
    Reputație
    12
    Cine joaca cu un lemn BARNA trei straturi , a incercat Dragon's Talon
    pe ea ??? Cum sare , cit de rapida este , cit de controlabila este , ce reversal spin prinde ???
    Astept cu nerabdare un raspuns la postarea mea !!! Multumesc !!!
    Vreau sa stiu , pt ca am un BARNA trei straturi si vreau sa stiu ce stie sa faca cu iarba aceasta ...
    Inca o data multumesc !!!
    Ultima modificare făcută de magicus; 16.10.2015 la 20:44.

cadet Avatarul lui metallkyo
    Data înscrierii
    07.11.2015
    Locație
    Iași
    Vârstă
    20
    Postări
    33
    Timp total online
    2 z 45 m
    Timp online pe zi
    6 m
    Reputație
    3
    Salutare, as vrea sa-mi impartasesc experienta de joc cu iarba de 3 ani. Am incercat Galaxy Neptune (OX & 0.7), Giant Dragon Meteorite (OX), TSP Curl P1-r (0.5), TSP Curl P2 (0,7), Palio CK531A. Anyway, Curl P1-r e the best, dar ca in miinele potrivite. Mie de exemplu nu mi-a reusit nimic cu el.
    Din toate de mai sus, cele mai bune rezultate am avut cu Curl P2 (0,7), si zic ca e cea mai universala din acestea, dar foarte greu de gasit pe piata.
    Deoarce al meu P2 era deja prea uzat, am trecut la Palio CK531A, si pot spune ca este o iarba foarte buna pentru pretul sau. apropo, testarile s-au facut pe lemnurile Donic Defplay si Nittaku Kym Kyung AH

senior
    Data înscrierii
    17.06.2011
    Locație
    Mioveni
    Vârstă
    60
    Postări
    688
    Timp total online
    19 z 17 h 55 m
    Timp online pe zi
    13 m
    Reputație
    2575
    Am încercat multe combinații. Acum joc cu următoarea paletă de care sunt mulțumit: lemn - Donic Defplay Classic Senso, iarbă neagră - Yasaka Phantom 0012, sendviș roșu - Yasaka Rakza PO. Nu sunt fețe interzise și se pot adapta la multe stiluri de joc. Sendvișul agață bine și permite topspinul. După părerea mea, e mai bun decât Spin Magic de la TSP.

8. Îmi place Ma Rola le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    08.05.2014
    Locație
    Bacau, Romania, Romania
    Vârstă
    14
    Postări
    486
    Timp total online
    42 z 9 h 48 m
    Timp online pe zi
    59 m
    Reputație
    450
    joc de 2 ani si 4 luni cu iarba si-am incercat urmatoarele ierburi:ctt national pogo ox,joola badman ox,tsp curl combi 0.5 ,tsp curl cactus ox ,joola fakir ox,dr.neubauer superblock ox ,giant dragon giant long ox,tibhar grass d.tecs,dr.neubauer scalpel 0,5
    ctt national pogo-lenta,cu bun control,nu intoarce bine efectul,buna pentru incepatorii cu iarba
    joola badman -destul de rapida,intoarce destul de mult
    tsp curl combi 0,5-este o iarba non ittf ,intoarce bine ,dar nu produce efect aproape deloc
    tsp curl cactus ox-control bun,non ittf,intoarce bine si trimite si putin efect mingii
    joola fakir ox-controlabila-nici rapida dar nici lenta,non ittf,intoarce bine,e buna si la chop si la block si trimite putin efect mingii
    dr.neubauer superblock-control bun-lenta ,non ittf,intoarce bine ,e foarte buna la block si nu produce de loc efect
    giant dragon giant long -nici rapida nici lenta,aprobata,produce efect mingii
    tibhar grass d.tecs-rapida,aprobata,intoarce bine,produce efect mingii
    dr.neubauer scalpel 0,5 -destul de lenta ,controlabila,non ittf,buna si la chop si la block,dar la block nu e mai buna ca una ox,nu produce efect mingii

10. Îmi place mihais mioveni, mariomoro le-a plăcut acest mesaj
    junior

Data înscrierii
    28.02.2011
    Locație
    tulcea
    Vârstă
    46
    Postări
    147
    Timp total online
    7 z 5 h 21 m
    Timp online pe zi
    4 m
    Reputație
    106
    Pe un lemn DONIC PERSSON POWERPLAY merge foarte bine dr.neubauer superblok ox si tenergy 80 fx si eu sunt un jucator de iarba de mult timp si am incercat mai multe fete si ox si cu burete pe mai multe lemne inclusiv KOJI MATSUSITA DEF,dar acesta DONIC de mai sus este mai controlabil din punctul meu de vedere.Se potriveste de asemenea si PALIO CK 531 OX,GIANT DRAGON DRAGON TALON OX care merg foarte bine pe DONIC POWER PLAY.Doresc bafta tuturor ierbarilor la joc.

12. Îmi place remy, mihais mioveni le-a plăcut acest mesaj
    Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    29.10.2009
    Locație
    Arad
    Vârstă
    35
    Postări
    2.840
    Timp total online
    29 z 9 h 48 m
    Timp online pe zi
    18 m
    Reputație
    1569
    haideti sa va pun mintea la incercare dragi ierbari si oixari ce fata omologata ittf se apropie ca si spin de superblock. Avand in vedere ca superblockul are 1,5 spin. Astept cu nerabdare pareri
    Blade: VECHITURA CU 70 LEI
    FH: FATA DE ROATA DE MASINA
    BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

organizator turnee
    Data înscrierii
    31.03.2006
    Locație
    Miercurea Ciuc
    Vârstă
    56
    Postări
    2.027
    Timp total online
    40 z 4 h 56 m
    Timp online pe zi
    25 m
    Reputație
    1548
    Niciuna in stare netratata! Eventual Xi Ying OX uscata la soare.

Tapatalk-kal küldve az én SM-G357FZ-el
    Lemn Levi Carbon Def+ ; Fete - FH: Victas V15 Extra max black + BH Tibhar Grass Dtecs OX red
    Lemn Levi Meranti Double Soul DEF+; Fețe - FH: Tibhar Evolution Mxp max black + BH: Tibhar Grass Dtecs 0.5 mm red

senior
    Data înscrierii
    17.06.2011
    Locație
    Mioveni
    Vârstă
    60
    Postări
    688
    Timp total online
    19 z 17 h 55 m
    Timp online pe zi
    13 m
    Reputație
    2575
    Chiar ieri am aflat despre o astfel de fata, la turneul de la Bucuresti, de la Leorda Rares. Este vorba de Buffalo de la Dr. Neubauer. Este antispin fara frecare. Problema este pretul cam mare - 46 euro fara taxa de transport. La acelasi pret este si fata A-B-S pe care am cumparat-o acum 2 ani si cu care nu m-am inteles de loc. Am impresia ca are un burete cam dur si sare mingea ca din gard. O fi si mana mea de vina ..... de cap .... ce sa mai spun ..... E destul de complicat sa fii ierbar: pe de-o parte te injura softistii, pe de alta intri in hatisul materialelor, a lemnelor, cheltuiesti o groaza de bani si tot nu ajungi la o concluzie clara. Dar pasiunea cere sacrificii ...

16. Îmi place Bogdan V, remy, PRIZA TOK, gabikr le-a plăcut acest mesaj
    Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    29.10.2009
    Locație
    Arad
    Vârstă
    35
    Postări
    2.840
    Timp total online
    29 z 9 h 48 m
    Timp online pe zi
    18 m
    Reputație
    1569
    La mine este alta problema, in 6 ani de Amatur mi-am castigat respectul fata de softisti, ma stie toata tara si nu am problema asta, problema este ca de un an joc in Ungaria si nu am voie cu superblockul, si nu stiu ce fata sa-mi pun pe rever, si sa incurce similar cu blokul.
    PS: Laki incearca sa ma ajuti nu sa ma incurci, chiar nimic nu este omologat si suparator la joc? fata uscata la soare? glumesti sau vb serios
    Blade: VECHITURA CU 70 LEI
    FH: FATA DE ROATA DE MASINA
    BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

organizator turnee
    Data înscrierii
    31.03.2006
    Locație
    Miercurea Ciuc
    Vârstă
    56
    Postări
    2.027
    Timp total online
    40 z 4 h 56 m
    Timp online pe zi
    25 m
    Reputație
    1548
    Foarte serios! Acum vreo doi ani, cu o astfel de fata preparata de mine, Szakali Csaba a castigat un turneu al padurarilor in Croatia unde se acceptau doar fete de pe lista ITTF.

Tapatalk-kal küldve az én SM-G357FZ-el
    Lemn Levi Carbon Def+ ; Fete - FH: Victas V15 Extra max black + BH Tibhar Grass Dtecs OX red
    Lemn Levi Meranti Double Soul DEF+; Fețe - FH: Tibhar Evolution Mxp max black + BH: Tibhar Grass Dtecs 0.5 mm red

organizator turnee
    Data înscrierii
    19.12.2010
    Locație
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    60
    Postări
    421
    Timp total online
    18 z 1 h 3 m
    Timp online pe zi
    11 m
    Reputație
    356
    Dl.Roman va recomand ceva ce este foarte aproape, sau aproape identic cu ceea ce face Superblock-ul: Dr. Neubauer Buffalo. Il puteti achizitiona de la dl. Rares Leorda. Eu l-am incercat si este ok. Un pic trebuie sa va obisnuiti cu buretele de 0,6.

Subiecte similare

1. balada ierbarului amator
    De adimucu în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 07.10.2013, 13:39
  2. Crearea unei Sectiuni numite "Panoul ierbarului" sau "Totul despre iarba"
    De laky în forumul Modificări și sugestii pentru www.tenisdemasa.ro
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 17.12.2012, 12:33
  3. Clasamente mondiale
    De emipeter în forumul Competiții
    Răspunsuri: 5