ttmall.ro 468x60vivasportshop.ro 1 468x60tt-shop.ro 468x60
Nu-mi place Nu-mi place:  0
Pagina 6 din 8 PrimulPrimul ... 45678 UltimulUltimul
Rezultate 76 la 90 din 120

Subiect: Panoul ierbarului amator - clasamente

senior
    Data înscrierii
    28.04.2015
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    37
    Postări
    263
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    17 z 6 h 48 m
    Timp online pe zi
    29 m
    Reputație
    280
    Buna ziua,

vreau sa vorbesc putin despre: Palio CK531A

Viteza 5.5
    Spin 4.0
    Control 7.3
    Deceptie 6.4
    Inversarea spinului 7.6

In afara de Joola Badman reloaded , palio este una dintre cele mai bune ierburi pe care le-am incercat pe un lemn situat la limita intre off- si off si anume Joola Viva.Desi joc cu iarba doar se cateva luni fiind suprins placut de dark side of table tennis, am incercat pe parcurs mai multe ierburi in varinata ox pana la 1 mm burete grosime ,Joola Badman este o iarba buna dar poutin incontrolabila pe lemn off asa ca am apelat palio ck531a in varianta 0.5 mm pe rever. Surprinderea mea a fost utilitatea ei la topsin bloc cu paleta deschisa si impinsa inainte usor, backspinul rapid cu care intoarce mingile m-a incurajat sa o folosesc mai mult sa ii exploatez calitatile. La serviciu returnarea efectului pot zice ca este medie insa controlul este foarte bun, se pot plasa mingi cu usurinta pe masa. Buna este si la bloc impotriva smash-urilor tot cu paleta deschisa insa doar de pe masa!!! La taiat merge bine de la semidistanta , distanta si de pe masa cu o traiectorie destul de joasa si repet cu un spin reversal mediu! Merege la lifturi doar de masa insa! se poate ataca cu reverul mingile inalte si seminalte de pe masa! Push lejer in mingile venite din antispin! O iarba buna zic eu , nu dintre cele mai bune , insa care isi face treaba cu desarvarsire!
    Ultima modificare făcută de Adrian Veres; 21.10.2016 la 11:08.
    Blade: Joola Viva / Levi HM Combi
    Forehand: Donic Baracuda / Joola Rhyzm -P
    Backhand: SpinLord BlitzSchlag/ SpinLord DornenGlanz

2. Îmi place mihais mioveni le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    08.06.2015
    Locație
    Brasov
    Vârstă
    31
    Postări
    562
    Timp total online
    17 z 4 h 30 m
    Timp online pe zi
    30 m
    Reputație
    515
    Vreau și eu să îmi exprim aici of-ul, legat de jocul cu mingile de plastic și iarbă. În această seară am jucat cu yasaka 3* 40+ și este o diferență foarte mare fata de jocul cu celuloid 3*. În sensul că nu mai are acel efect deranjant pt adversar, întoarce mai puțin efectul primit, viteza mai mică, mingi numai bune de atacat pt adversar. De curând jucasem cu vega lpo de la xiom și nu puteam controla mingea de celuloid, probabil este o iarba adecvata pt noile mingi. Dacă aveți experiențe asemănătoare, va rog sa le împărtășiți aici, că tot se apropie TF și vor fi mingi de plastic. Mulțumesc!

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk
    Xiom Omega IV Europe --Spinlord RD-1-Giant Long

4. Îmi place Ma Rola, Adrian Veres le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    28.04.2015
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    37
    Postări
    263
    Timp total online
    17 z 6 h 48 m
    Timp online pe zi
    29 m
    Reputație
    280
    De mingile de plastic ma tem si eu , vega lpo de la xiom -citisem si eu pe undeva nu mai retin unde ca sunt pentru noile mingi, dar daca nu mai imprima atat de mult efect adversarul ce sa returnam cu ele?? Nu stiu cum folositi dvs iarba dar eu o folosesc la returnari de servicii si la blocuri , cu cele de celuloid ma distrez insa cu cele de plastic nu am jucat desi am vazut ca marii jucatori folosesc tsp-ul si feint long la mingile de plastic, acum nu stiu ce sa zic pentru ca nu am experimentat si ei fac choppul departe de masa la topspinuri , in concluzie mie mi frica de mingile de plastic si am citit si mi s-a spus ca totusi fetele sandwich ar fi bune pentru stilul asta de mingi acum o sa vedem!

organizator turnee
    Data înscrierii
    31.03.2006
    Locație
    Miercurea Ciuc
    Vârstă
    56
    Postări
    2.071
    Timp total online
    41 z 12 h 47 m
    Timp online pe zi
    24 m
    Reputație
    1688
    Vezi . Se pare ca pentru noi ierbarii, noile mingi sunt un cui in talpa. Acest lucru s-a demonstrat si la turneul de la Gheorgheni unde s-a jucat cu mingi de plastic. Rezultatul pentru ierbari este destul de nașpa, spin reversal si efect perturbator sensibil mai mic decat in cazul mingilor de celuloid iar chopul cu iarba creaza un spin mai mic. In plus se sparg intr-o veselie!
    Traiasca ITTF!!!!
    Ultima modificare făcută de laky; 08.11.2016 la 12:21.
    Lemn Levi SIC Defender Carbo Def ; Fete - FH: Tibhar Evolution Mxp max black + BH Tibhar Grass Dtecs OX red
    Lemn Levi Carbo DEF+; Fețe - FH: Tibhar Evolution Mxp max black + Nittaku DO Knuckle OX red

7. Îmi place Radu Serban, mihais mioveni, Ma Rola le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    31.03.2006
    Locație
    Miercurea Ciuc
    Vârstă
    56
    Postări
    2.071
    Timp total online
    41 z 12 h 47 m
    Timp online pe zi
    24 m
    Reputație
    1688
    Dragi confrati ?botanisti?, dupa cum bine stiti ultimul refugiu al ierburilor friction less,care este Circuitul Amatur, va disparea incepand cu 1 iulie 2017 prin votul aproape unanim (Corcoz contra, restul pentru) al consiliului director. Unii dintre impatimitii acestui tip de iarba, au anticipat aceasta decizie si au trecut din timp la ierburile cu frecare(cele aprobate), la antitopspin sau pur si simplu au revenit la softuri. Totusi exista foarte multi jucatori in Amatur care mai joaca cu friction less. Amaturul e prea frumos pentru a nu merita o incercare de a trece in ?zona regulamentara? a listelor ITTF. Ar fi bine ca toti cei care au trecut cu succes la ierburi aprobate, sa-si descrie experimentul, abordand fetele si lemnele pe care ?le-au tranzitat?, si la ce setup au ajuns in final(daca au ajuns!)
    Personal am probat o groaza de ierburi (si as mai proba). As aminti ?titularul? din semnatura:
    Tibhar grass Dtecs-pentru mine este pana acum regele ierburilor OX. Foarte bun la bloc, chopbloc si chop de la distantă. Se simte la fel de bine pe lemnele de balsa(Andro Fiber comp Def, Dr. Neubauer Firewall+, si lemnele RE Impact) pana in ALL+(pentru cei care pe FH prefera jocul drept) dar si pe allwood (BT Joo Se Hyuk se pare ca e preferatul multora) sau lemne compozite de aparare(Nitaku Shake defence, BT Gionis carbon Def, Kazak Def+). Reversalul si efectul deranjant(acel falfait al mingii) e cel mai bun si cu antrenament adecvat pe BH poate deveni chiar un mijloc de atac redutabil. Totusi multora s-ar putea sa li se para prea rapid. Dar cu rabdare poti ajunge s-o stapanesti foarte bine
    Lemn Levi SIC Defender Carbo Def ; Fete - FH: Tibhar Evolution Mxp max black + BH Tibhar Grass Dtecs OX red
    Lemn Levi Carbo DEF+; Fețe - FH: Tibhar Evolution Mxp max black + Nittaku DO Knuckle OX red

9. Mulțumesc tudorprecup au mulțumit pentru mesaj
    Coordonator AmaTur
    Data înscrierii
    08.03.2011
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    35
    Postări
    2.323
    Timp total online
    94 z 16 h 50 m
    Timp online pe zi
    57 m
    Reputație
    5217
    Eu stiu ca am votat impotriva

11. Îmi place NoRo, tokosp, Corcoz Costin le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    28.04.2015
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    37
    Postări
    263
    Timp total online
    17 z 6 h 48 m
    Timp online pe zi
    29 m
    Reputație
    280
    Stiti care e problema la inceput au interzis fetele tratate si aici ma refer la competitiile internationale sub egida ittf si asa au aparut fetele fara frictiune direct de la producator , pana acum toate bune si frumoase insa in momemntul in care in amatur se scot fetele fara frictiune.. ei bine apar cele cu frictiune prajite in microunde sau parlite la Uv , deci pana la urma tot o sa fie probleme si cum in amatur nu sunt aparate de masurat frictiunea no sa fie prea mari probleme pentru cei ingeniosi si inventivi!)

organizator turnee
    Data înscrierii
    28.12.2012
    Locație
    Targoviste(DB)/Paulesti(PH)
    Vârstă
    42
    Postări
    1.178
    Timp total online
    46 z 11 h 59 m
    Timp online pe zi
    39 m
    Reputație
    3051
    Citat Postat în original de laky Vezi post
    Reversalul si efectul deranjant(acel falfait al mingii) e cel mai bun si cu antrenament adecvat pe BH poate deveni chiar un mijloc de atac redutabil.
    Eu am urmarit "falfaitul" ala timp de 5 seturi "pline", chiar e deranjant si risti sa contactezi putin strabism (orizontal si/sau vertical)...
    „Nu spune puţin în vorbe multe, ci mult în vorbe puţine."

14. Îmi place laky le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee

Data înscrierii
    26.04.2012
    Locație
    Oradea
    Vârstă
    45
    Postări
    331
    Timp total online
    19 z 15 h 11 m
    Timp online pe zi
    14 m
    Reputație
    524
    Dragi confrati ?botanisti?, dupa cum bine stiti ultimul refugiu al ierburilor friction less,care este Circuitul Amatur, va disparea incepand cu 1 iulie 2017 prin votul aproape unanim (Corcoz contra, restul pentru) al consiliului director. Unii dintre impatimitii acestui tip de iarba, au anticipat aceasta decizie si au trecut din timp la ierburile cu frecare(cele aprobate), la antitopspin sau pur si simplu au revenit la softuri. Totusi exista foarte multi jucatori in Amatur care mai joaca cu friction less. Amaturul e prea frumos pentru a nu merita o incercare de a trece in ?zona regulamentara? a listelor ITTF. Ar fi bine ca toti cei care au trecut cu succes la ierburi aprobate, sa-si descrie experimentul, abordand fetele si lemnele pe care ?le-au tranzitat?, si la ce setup au ajuns in final(daca au ajuns!)
    Personal am probat o groaza de ierburi (si as mai proba). As aminti ?titularul? din semnatura:
    Tibhar grass Dtecs-pentru mine este pana acum regele ierburilor OX. Foarte bun la bloc, chopbloc si chop de la distantă. Se simte la fel de bine pe lemnele de balsa(Andro Fiber comp Def, Dr. Neubauer Firewall+, si lemnele RE Impact) pana in ALL+(pentru cei care pe FH prefera jocul drept) dar si pe allwood (BT Joo Se Hyuk se pare ca e preferatul multora) sau lemne compozite de aparare(Nitaku Shake defence, BT Gionis carbon Def, Kazak Def+). Reversalul si efectul deranjant(acel falfait al mingii) e cel mai bun si cu antrenament adecvat pe BH poate deveni chiar un mijloc de atac redutabil. Totusi multora s-ar putea sa li se para prea rapid. Dar cu rabdare poti ajunge s-o stapanesti foarte bine
    Desi nu am incercat atat de multe ierburi ca dumneavoastra, si eu zic ca Tibhar Grass Dtecs este cea mai buna fata dintre cele omologate pentru cei care pana acum jucau cu cele fara frecare, si eu am facut parte din acest grup. In proportie de 98 la suta voi ramane cu aceasta fata, dar voi scimba lemnul cu unul mai putin lent, pe langa caracteristicele enumerate de dumneavoastra pentru Dtecs ar mai fi si ca este destul de deranjanta pentru adversar, si se poate directiona excelent mingea pe masa adversarului.
    P S. De efectul deranjant ati amintit si dumneavoastra.
    Ultima modificare făcută de liviut12; 06.12.2016 la 19:05.

junior Avatarul lui Taloi
    Data înscrierii
    10.03.2010
    Locație
    Tg Jiu
    Vârstă
    49
    Postări
    81
    Timp total online
    24 z 9 h 1 m
    Timp online pe zi
    14 m
    Reputație
    55
    Dragi confrati „botanisti”, dupa cum bine stiti ultimul refugiu al ierburilor friction less,care este Circuitul Amatur, va disparea incepand cu 1 iulie 2017 prin votul aproape unanim (Corcoz contra, restul pentru) al consiliului director. Unii dintre impatimitii acestui tip de iarba, au anticipat aceasta decizie si au trecut din timp la ierburile cu frecare(cele aprobate), la antitopspin sau pur si simplu au revenit la softuri. Totusi exista foarte multi jucatori in Amatur care mai joaca cu friction less. Amaturul e prea frumos pentru a nu merita o incercare de a trece in „zona regulamentara” a listelor ITTF. Ar fi bine ca toti cei care au trecut cu succes la ierburi aprobate, sa-si descrie experimentul, abordand fetele si lemnele pe care „le-au tranzitat”, si la ce setup au ajuns in final(daca au ajuns!)
    Personal am probat o groaza de ierburi (si as mai proba). As aminti „titularul” din semnatura:
    Am renuntat la Superblock de aproape 3 ani.Tranzitia a fost lunga si dureroasa, timp in care am incercat mai multe tipuri de fete(short pips, anti, softuri defensive). La un moment dat ma stabilisem la Tibhar super defence, asta pana cand cineva m-a batut numai din serve!!! Dupa care am reluat cautarile in partea omologata a dark side lui si m-am oprit de vreo 6 luni la Anti power si lemnul din semnatura.Nu a fost dragoste la prima vedere, dar cu putina ambitie i-am aflat toate punctele tari.Sunt mai mult ca sigur ca voi ramane cu ea iar cautarile mele s-au terminat. O recomand din plin.
    Blade:Butterfly Primorac Carbon
    FHonic Baracuda
    BH:RITC 804

organizator turnee
    Data înscrierii
    31.03.2006
    Locație
    Miercurea Ciuc
    Vârstă
    56
    Postări
    2.071
    Timp total online
    41 z 12 h 47 m
    Timp online pe zi
    24 m
    Reputație
    1688
    Citat Postat în original de Mihai Vranceanu Vezi post
    Eu stiu ca am votat impotriva
    Informatia o am de la Corcoz Costin, vorbesc dupa el!

organizator turnee
    Data înscrierii
    19.12.2010
    Locație
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    60
    Postări
    441
    Timp total online
    20 z 9 h 24 m
    Timp online pe zi
    12 m
    Reputație
    401
    Eu deja joc de 4 zile cu Dr.Neubauer Buffalo de 1,2(l-am mai incercat si am scris si pe site) si sunt foarte multumit. In sensul ca cei care aveau "pica" pe mine si de multe ori chiar ma bateau(cu greu), acum ii incurc si mai tare. La bloc pe masa au mari probleme daca spinul e mare. Intr-adevar sare mai tare din ea, dar in schimb poti ataca usor dupa ce pui bloc si iti impinge mingea inapoi, foarte usor!!! E chestie de antrenament si de obisnuinta! Trebuie sa ai un robot acasa si sa te antrenezi! La chop se comporta excelent!
    Am comandat din Germania toata gama(0,6 ; 1.00; 1,5 si 2 mm) de Mega Block. In reclama lor si ca date tehnice, Mega Bolck este identic ca SB, chiar mai bun, in sensul ca poti ataca usor cu el, este mai lent , iar spinul reversal e mai mare. Chiar spune, pe site-ul lor, ca puteti uita de SB pentru ca Mega Block este viitorul. Iar eu ii cred! Ai o arma perfecta, iar acum este doar chestie de antrenament(din greu) ca sa fim la acelasi nivel cum am fost. Abia astept sa-i bat (din nou) pe cei care sunt frustati in AMATUR de faptul ca pierd cu cei ca noi si care au votat fara un pic de discernamant.
    Sunt foarte curios ce o sa mai inventeze "Frustatii" care ascund "micimea si impotenta " lor in spatele unor regulamente care nu ar trebui sa deterioreze spiritul AMATUR!
    AMATUR este afiliata la FRTM sau ITTF, sau este al oamenilor liberi!

19. Îmi place Boris15, laky, Adrian Veres, marius1964, Barta Istvan-Zsolt le-a plăcut acest mesaj
    senior

Data înscrierii
    16.07.2010
    Locație
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    50
    Postări
    421
    Timp total online
    12 z 10 h 9 m
    Timp online pe zi
    7 m
    Reputație
    135
    Mie mi s-a parut poezie fata de superblock Nu m-a deranjat catusi de putin. Din contra, mingea parca venea ideal pentru atac, care-mi mergea atat cu iarba Giant Dragon Attack Long cat si cu Donic Bluefire Japan 03. E adevarat ca v-am prins chiar la inceput. Poate ca la urmatoarea intalnire imi veti da iarasi batai de cap...

Dintre ierburile permise recomand cu caldura Giant Dragon Dragon Talon, care e o clona de Grass D'Tecs ceva mai lenta decat originala si de 3 ori mai ieftina. Fiind Allaround, permite toate loviturile, dar atacul e totusi dificil. Mi-a placut si Yasaka AntiPower.

Citat Postat în original de Radu Serban Vezi post
    Eu deja joc de 4 zile cu Dr.Neubauer Buffalo de 1,2(l-am mai incercat si am scris si pe site) si sunt foarte multumit. In sensul ca cei care aveau "pica" pe mine si de multe ori chiar ma bateau(cu greu), acum ii incurc si mai tare. La bloc pe masa au mari probleme daca spinul e mare. Intr-adevar sare mai tare din ea, dar in schimb poti ataca usor dupa ce pui bloc si iti impinge mingea inapoi, foarte usor!!! E chestie de antrenament si de obisnuinta! Trebuie sa ai un robot acasa si sa te antrenezi! La chop se comporta excelent!
    Am comandat din Germania toata gama(0,6 ; 1.00; 1,5 si 2 mm) de Mega Block. In reclama lor si ca date tehnice, Mega Bolck este identic ca SB, chiar mai bun, in sensul ca poti ataca usor cu el, este mai lent , iar spinul reversal e mai mare. Chiar spune, pe site-ul lor, ca puteti uita de SB pentru ca Mega Block este viitorul. Iar eu ii cred! Ai o arma perfecta, iar acum este doar chestie de antrenament(din greu) ca sa fim la acelasi nivel cum am fost. Abia astept sa-i bat (din nou) pe cei care sunt frustati in AMATUR de faptul ca pierd cu cei ca noi si care au votat fara un pic de discernamant.
    Sunt foarte curios ce o sa mai inventeze "Frustatii" care ascund "micimea si impotenta " lor in spatele unor regulamente care nu ar trebui sa deterioreze spiritul AMATUR!
    AMATUR este afiliata la FRTM sau ITTF, sau este al oamenilor liberi!
    DR. Levi All; FH: Donic Barracuda 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
    Dr. Levi Def; FH: Donic Barracuda 2.0; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX

21. Îmi place Adrian Veres, laky le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    31.03.2006
    Locație
    Miercurea Ciuc
    Vârstă
    56
    Postări
    2.071
    Timp total online
    41 z 12 h 47 m
    Timp online pe zi
    24 m
    Reputație
    1688
    Poate ne face domnul Precup o paralela intre Giant Dragon Talon OX si Giant Dragon Long OX in ceea ce priveste viteza, controlul, efectul deranjant(„falfaitul” mingii), sensibilitatea la spinul de intrare, capacitatea de a intoarce spinul prin diferite procedee tehnice(bloc, chop bloc, chop), abilitati de atac.

senior
    Data înscrierii
    28.04.2015
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    37
    Postări
    263
    Timp total online
    17 z 6 h 48 m
    Timp online pe zi
    29 m
    Reputație
    280
    Giant dragon long ox am folosit eu ,la prima vedere este o fata cu zimtii medii spre mici si in principiu la block (de pe masa) merge bine , efect deranjant la returnarea serviciilor destul de mic in schimb produce "wobbling balls" sau falfait cum zice domnul Laky la chopuri efectuate in apropierea mesei si la chop block! ! Eu am folosit pe un lemn off mediu tare si se poate ataca cu ea! Are un control bunicel , mingile venite din ea nu coboara asa mult- cum ar zice englezul medium throw! Unele servicii lungi fara efect pot fi liftate altele nu, insa aici e vorba de antrenament nu pentru ca fata nu poate, poate pentru ca agata putin deci are destula frictiune! Mingile din atacurile cu Giant dragon long sunt foarte greu de returnat! Concluzia finala -o iarba all se poate face orice cu ea insa nu exceleaza la nici un capitol!

24. Îmi place laky le-a plăcut acest mesaj

Subiecte similare

1. balada ierbarului amator
    De adimucu în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 07.10.2013, 12:39
  2. Crearea unei Sectiuni numite "Panoul ierbarului" sau "Totul despre iarba"
    De laky în forumul Modificări și sugestii pentru www.tenisdemasa.ro
    Răspunsuri: 0