tenismasa.ro 468x60tt-shop.ro 468x60tt-shop.ro 468x60 2
Nu-mi place Nu-mi place:  0
Pagina 7 din 8 PrimulPrimul ... 5678 UltimulUltimul
Rezultate 91 la 105 din 120

Subiect: Panoul ierbarului amator - clasamente

senior

Data înscrierii
    16.07.2010
    Locație
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    50
    Postări
    421
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    12 z 10 h 10 m
    Timp online pe zi
    7 m
    Reputație
    135
    Cu Giant Long n-am jucat datorita review-urilor nu tocmai entuziaste de pe tabletennisdb.com

De la Giant Dragon am mai folosit Meteorite, Meteorite Soft si Attack Long.

Meteorite si Meteorite Soft mi s-au parut identice. Au control foarte bun, viteza mica spre medie, sunt bune pentru bloc si impins si medii pentru chop. Spin reversal-ul nu m-a impresionat. E greu de atacat cu ele cu majoritatea lemnelor. Donic Epox Control e unul din cele potrivite, dar nu imi place deloc pentru forehand. Ale d-lui Levi sunt cu cateva clase peste el. Ca sa rezum, Meteorite nu aduce un mare plus fata de ierburi foarte ieftine precum Galaxy Neptune. Incurca in principal prin plasamentul bun pe care-l poti da mingii si faptul ca poti s-o tii usor foarte aproape de fileu.

Attack Long e buna pentru bloc si impins, medie pentru atac, chop bloc si chop de langa masa. Are panza pe post de burete, deci e ceva mai grea si durabila decat o iarba OX traditionala. Am jucat cu ea aproximativ un an, cu rezultate putin sub cele avute cu Dragon Talon. Pe majoritatea partenerilor mei de joc nu ii incurca, spre deosebire de Dragon Talon.
    DR. Levi All; FH: Donic Barracuda 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
    Dr. Levi Def; FH: Donic Barracuda 2.0; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX

2. Mulțumesc laky au mulțumit pentru mesaj
    senior
    Data înscrierii
    08.06.2015
    Locație
    Brasov
    Vârstă
    31
    Postări
    593
    Timp total online
    17 z 18 h 47 m
    Timp online pe zi
    30 m
    Reputație
    525
    Vă salut! Apropo de ierburile Giant Dragon, eu folosesc de vreo 2 luni Giant Long. Nu sunt foarte avansat ca stil de joc, pot spune ca această iarbă are control foarte bun, dar nu încurcă atât de tare adversarii. Am jucat puțin și cu talon dar, taind-o pe un lemn normal, nu am mai putut-o folosi și pe fibercomp. Astăzi trebuie să îmi ajungă alta. Oricum, încurcă mai tare decât giant long și se poate trage mai bine pt ca are friction mai mare. Este un magazin online www.tatbiliard.ro unde găsiți câteva materiale giant dragon la preturi f bune: giant long 25 lei, talon 60 lei, 612 la 45 lei și câteva fețe soft. Produsele ajung în ziua următoare, transportul este 17 lei cu Urgent Cargus.

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk
    Xiom Omega IV Europe --Spinlord RD-1-Giant Long

4. Mulțumesc Adrian Veres au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place laky, tudorprecup, NoRo le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    28.04.2015
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    37
    Postări
    270
    Timp total online
    18 z 2 h 43 m
    Timp online pe zi
    29 m
    Reputație
    294
    Buna ziua, o intrebare : De la 01.07.2017 pe langa fetele interzise se interzice cumva folosirea unei ierburi aprobate in varianta ox in Amatur>? Stie cineva daca e adevarat acest zvon? Va multumesc anticipat!
    Blade: HM Levi Combi
    FH: Donic Baracuda / Spinlord Waran
    BH: Spinlord BlitzSchlag OX / SpinLord Dornenglanz OX

organizator turnee
    Data înscrierii
    05.02.2011
    Locație
    botosani
    Vârstă
    48
    Postări
    1.202
    Timp total online
    45 z 6 h N/A
    Timp online pe zi
    26 m
    Reputație
    2419
    Probabil ca se va aplica lista ITTF in mare masura.
    Fetele OX sunt fete acceptate si de ITTF asa ca n-ar trebui sa va faceti probleme.
    Nu stiu de ce nu se afiseaza odata lista si in Amatur cu atat mai mult cu cat mi se pare lipsa de respect sa schimbi regulile unui joc in timpul anului competitional. Oricum e sfarsitul anului asa ca...
    Am fost si eu de-acord cu interzicerea fetelor nonfriction neaprobate (desi nu ma deranjeaza aproape deloc jocul lor) dar doar cu inceperea unui nou an competitional si nu mai devreme de 1 an calendaristic.
    Jumatate de an e prea putin pentru a te obisnui cu altceva !

7. Mulțumesc Adrian Veres au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place alandala le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    28.04.2015
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    37
    Postări
    270
    Timp total online
    18 z 2 h 43 m
    Timp online pe zi
    29 m
    Reputație
    294
    Va multumesc , eu folosesc iarba aprobata in varianta ox si de aceea am intrebat , multumesc inca odata pentru raspuns!

organizator turnee
    Data înscrierii
    19.12.2010
    Locație
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    60
    Postări
    441
    Timp total online
    20 z 16 h 29 m
    Timp online pe zi
    12 m
    Reputație
    402
    Citat Postat în original de Adrian Veres Vezi post
    Buna ziua, o intrebare : De la 01.07.2017 pe langa fetele interzise se interzice cumva folosirea unei ierburi aprobate in varianta ox in Amatur>? Stie cineva daca e adevarat acest zvon? Va multumesc anticipat!
    Buna ziua,

Fete interzise nu sunt, ci doar fete care nu sunt omologate de ITTF. Referitor la materialele OX, ca sa fie interzise pe viitor in Amatur, chiar si cele omologate in ITTF, totul e posibil. Noi romanii suntem mai catolici decat Papa!
    Cum ne alegem conducatorii asa vom avea si legile!(regulile).
    Dar nu mor caii cand vor cainii!
    "I'll be back"

10. Mulțumesc Adrian Veres au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place Boris15, Ma Rola, laky, alandala le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    28.04.2015
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    37
    Postări
    270
    Timp total online
    18 z 2 h 43 m
    Timp online pe zi
    29 m
    Reputație
    294
    Chop Block cu Tibhar Grass Dtecs varianta OX

Chop Block cu Joola Badman Reloaded varianta OX

---------- Post added 11.01.2017 at 16:30 ----------

Chop block cu Giant Dragon Talon varianta OX

---------- Post added 11.01.2017 at 17:02 ----------

Chop Block cu Giant Dragon SnowFlake varianta Ox

---------- Post added 13.01.2017 at 10:05 ----------

Am jucat si eu in sfarsit cu mingile de plastic avand tema ca Joola Badman Reloaded nu va face fata ..surpriza ...inainte sa concluzionez pot spune clar si apasat ca cine nu stie juca impotriva ierbii cu mingile de celuloid nu va stii sa joace nici cu mingile de plastic! Un plus am observat la blocuri, mingea de plastic is pierde din viteza ceea ce favorizeaza mult mai bine blocul la topspin! Inca nu m-am elucidat cu spinul , nu mi se pare ca ierbarii sau antispinarii sa fie viciati de lipsa spinului! La taiate ceva mai mult control de langa masa eu folosesec varianta ox si nu ma aventurez sa tai departe de masa! Ce mi-a placut mult sunt serviciile cu iarba merg foarte incet si cad aproape imediat langa fileu ceva de genul unei serve scurte ce face adversarul sa o ridice mai mult sau o da in fileu! In concluzie blocul m-a impresionat , spinul sa zic 20 % mai mic decat celuloidul dar aici nu sunt 100% sigur, mingile sunt mai grele si favorizeaza timpul de reactie datorita micsorarii vitezei! Asa ca :Frati ierbari iarba pune inca probleme si cu mingile de plastic asa ca nu disperati! Va multumesc .

12. Mulțumesc laky, Barta Istvan-Zsolt, Barbulescu Dan au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place Radu Serban le-a plăcut acest mesaj
    junior
    Data înscrierii
    10.11.2015
    Locație
    Sibiu
    Vârstă
    48
    Postări
    116
    Timp total online
    6 z 18 h 3 m
    Timp online pe zi
    14 m
    Reputație
    375
    Le mulțumesc tuturor care își fac timp să ne povestească din experiența lor! Cu voia dvs. am să adaug și eu câteva cuvinte...Am jucat până acum cu o iarbă de la dl. Laky (căruia îi mulțumesc) TSP cactus. O față foarte bună dar nu se mai află pe listă..., am inceput căutările. Am încercat de la Joola , giant , nittaku, nu mai este același lucru, mi-am comandat mega block de la materialspezialist ( sper să ajungă, o astept de aproape o lună, poșta, un alt subiect interesant!).Dl Radu Serban joacă deja cu ea, poate ne spune o părere în plus? Sunt curios dacă a jucat cineva cu fețele long pimples de la der-materialspezialist?Din prezentare par ...dar stiți cum este...!Concluzia: încercările acestea au frumusețea lor, te transformi intr-un copil care abia așteaptă să joace!
    Ultima modificare făcută de Barbulescu Dan; 28.01.2017 la 13:10.

14. Îmi place Oktaw Marius, Adrian Veres, Barta Istvan-Zsolt le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    28.04.2015
    Locație
    Timisoara
    Vârstă
    37
    Postări
    270
    Timp total online
    18 z 2 h 43 m
    Timp online pe zi
    29 m
    Reputație
    294
    Si eu am comandat megablock din 16.01.2017 astept si cred ca va dura asa cum ziceti dvs. o luna! In momentul de fata nu am incercat nimic de la dermaterialspezialist, insa acum joc cu joola badman si imi place!

senior
    Data înscrierii
    08.06.2015
    Locație
    Brasov
    Vârstă
    31
    Postări
    593
    Timp total online
    17 z 18 h 47 m
    Timp online pe zi
    30 m
    Reputație
    525
    Si eu am comandat megablock din 16.01.2017 astept si cred ca va dura asa cum ziceti dvs. o luna! In momentul de fata nu am incercat nimic de la dermaterialspezialist, insa acum joc cu joola badman si imi place!
    Bună ziua! Pe ce lemn folosiți badman? Varianta ox? Care sunt punctele forte și cele slabe, eventual în comparație cu ce ați mai folosit?
    Xiom Omega IV Europe --Spinlord RD-1-Giant Long

junior
    Data înscrierii
    10.11.2015
    Locație
    Sibiu
    Vârstă
    48
    Postări
    116
    Timp total online
    6 z 18 h 3 m
    Timp online pe zi
    14 m
    Reputație
    375
    Totul tine de antrenament, dar dacă sti să-ti alegi echipamentul potrivit, asta poate conta!Jucăm ca să ne simțim bine, e frumos dacă putem să si castigam cateodata! Anumite fete avantajaza incepatori, sau pe cei care nu au foarte mult timp de antrenamente. Sunt si eu unul dintre ei si ca sa tin cat de cat pasul am apelat la o astfel de fata! Dar pana la urma tot omul joaca!O sa ne adaptam si important este prietenia!

maestru
    Data înscrierii
    28.07.2008
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Postări
    1.027
    Timp total online
    71 z 16 h 51 m
    Timp online pe zi
    42 m
    Reputație
    2356
    Inca doua saptamani de teste, asta pentru ca m-am lasat purtat de recenzii false: De data aceasta anti. A-B-S si Bison. Raspunsul este acelasi: 0. Frustrant nu este faptul ca pierd meciuri de la persoane care activeaza modest la categoria Amatori ci comportamentul dumnealor de dupa meci. Ma intreb cu ar fi fost daca se interziceau si anti si sanchwish-urile sau poate anumite softuri.. Eu n-as fi avut nicio problema deoarece sunt profesionist de unde iau salariul. Schimbarile aceastea ce au loc la ITTF, adoptate de noi, amaturistii, ne schimba si pe noi, dar nu in bine. Ne decimeaza! Sincer, nu mai pot invata un alt stil de joc acum. Nu am timp si nu este nevoie sa ma justific. Sunt confuz si ca mine cred eu mai sunt cativa...Ma simt interzis si asta ma lasa si cu aripi taiate si cu un gust schimbat. Este doar un mesaj nostalgic...Fara atac cu reverul. Stima!
    Peștele care luptă împotriva curentului moare electrocutat.

organizator turnee
    Data înscrierii
    31.03.2006
    Locație
    Miercurea Ciuc
    Vârstă
    56
    Postări
    2.073
    Timp total online
    41 z 14 h 48 m
    Timp online pe zi
    24 m
    Reputație
    1692
    g[SIZE=2]
    y
    [/SIZE
    Pentru exactitate Joola Badman Reloaded. O fata foarte buna, deranjanta atat la chop cat si la chopblock. Ceva mai inceata decat Tibhar Grass Dtecs si implicit mai manevrabila. Este totusi mai putin deranjanta, dar datorita controlului superior se ajunge la acelasi procent de reusita al loviturilor. In varianta OX se preteaza la un joc defensiv foarte deranjant de langa masa cu posibilitatea de a ataca surprinzator mingile cu efect. Poti scoate cu ea orice fel de serve, cele cu sidespin si efect lateral printr-un push scurt sau un lift usor. Servele tari, date drepte sau cu topspin se returneaza de la o distanta mai mare de masa cu un chop energic. A fost fata cu care am facut tranzitia de la fetele friction less la cele cu frictiune. Tranzitia necesita insa o ajustare a
    stilului de joc prin renuntarea la blocul pasiv atat de indragit in epoca SB si inlocuirea acestuia cu chopbockul care poate fi la fel de parsiv! In varianta 1,2mm necesita un.joc msi departe de masa in cazul in care se joaca defensiv. Dar in cazul in care se joaca activ, mingile atacate provoaca o cadere a sistemului nervos al adversarilor, majoritatea mingilor returnate ajungand in fileu! Nu mai vorbesc de invartitul paletei care poate provoca adevarate dezastre. Toate acestea nu vin de la sinez, ci in urma unor antrenamente asidue.
    Lemn Levi SIC Defender Carbo Def ; Fete - FH: Tibhar Evolution Mxp max black + BH Tibhar Grass Dtecs OX red
    Lemn Levi Carbo DEF+; Fețe - FH: Tibhar Evolution Mxp max black + Nittaku DO Knuckle OX red

20. Îmi place Boris15, Barbulescu Dan, Radu Serban, Adrian Veres le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    19.12.2010
    Locație
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    60
    Postări
    441
    Timp total online
    20 z 16 h 29 m
    Timp online pe zi
    12 m
    Reputație
    402
    Citat Postat în original de Barbulescu Dan Vezi post
    Le mulțumesc tuturor care își fac timp să ne povestească din experiența lor! Cu voia dvs. am să adaug și eu câteva cuvinte...Am jucat până acum cu o iarbă de la dl. Laky (căruia îi mulțumesc) TSP cactus. O față foarte bună dar nu se mai află pe listă..., am inceput căutările. Am încercat de la Joola , giant , nittaku, nu mai este același lucru, mi-am comandat mega block de la materialspezialist ( sper să ajungă, o astept de aproape o lună, poșta, un alt subiect interesant!).Dl Radu Serban joacă deja cu ea, poate ne spune o părere în plus? Sunt curios dacă a jucat cineva cu fețele long pimples de la der-materialspezialist?Din prezentare par ...dar stiți cum este...!Concluzia: încercările acestea au frumusețea lor, te transformi intr-un copil care abia așteaptă să joace!
    Buna ziua, aveti un raspuns in rubrica Apel catre ierbari!
    Daca aveti neclaritati va raspund pe MP

22. Mulțumesc Barbulescu Dan au mulțumit pentru mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    31.03.2006
    Locație
    Miercurea Ciuc
    Vârstă
    56
    Postări
    2.073
    Timp total online
    41 z 14 h 48 m
    Timp online pe zi
    24 m
    Reputație
    1692
    Pentru cei care lipitul unei ierbi OX reprezintă încă o problemă(și credeti-mă că mai sunt destui) iata cum se realizeaza aceasta operatiune delicata fara ca iarba sa facă cute sau bule de aer, rezultând o lipire perfectă.
    Există și varianta folosirii unei folii dublu-adezivă dar din experienta mea, acest mod de lipire, adevărat mai confortabil, micsoreaza atît spinreversalul cat și efectul deranjant. Spor la treaba!
    "].
    Ultima modificare făcută de laky; 20.02.2017 la 14:57.
    Lemn Levi SIC Defender Carbo Def ; Fete - FH: Tibhar Evolution Mxp max black + BH Tibhar Grass Dtecs OX red
    Lemn Levi Carbo DEF+; Fețe - FH: Tibhar Evolution Mxp max black + Nittaku DO Knuckle OX red

24. Îmi place Oktaw Marius, Adrian Veres, Radu Serban, alandala le-a plăcut acest mesaj

Subiecte similare

1. balada ierbarului amator
    De adimucu în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 07.10.2013, 12:39
  2. Crearea unei Sectiuni numite "Panoul ierbarului" sau "Totul despre iarba"
    De laky în forumul Modificări și sugestii pentru www.tenisdemasa.ro
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 17.12.2012, 11:33
  3. Clasamente mondiale
    De emipeter în forumul Competiții internaționale
    Răspunsuri: 5