Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Panoul ierbarului amator - clasamente

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Tot ce am incercat pana acum a fost sub Grass Dtecs. De aceea încă n-am inaintat divorțul! Dar cum viața merge înainte, trebuie să apară și ceva peste! Am incercat si T05, dar nu am avut răbdarea sa mă acomodez. P?nă acum Mxp-ul e OK pentru mine. Inainte de a mă arunca ?nt-o nouă investiție, aștept o părere foarte autorizată de la unul din foarte bunii ierbari din Amatur, care mai nou face furori cu Kamikaze. Ceea ce vreau să aflu de la el e rezistența in timp a ierbii, mai ales rezistența pipsilor. Există voci pe diferite forumuri străine care la Kamikaze reclamă o pierdere masivă de pipsi după doar după 3-4 luni de utilizare.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

    Comentariu


    • Vă salut! Am jucat cu dtecs o bună bună perioadă de timp, cu mx-p sau alte softuri.
      Concluzia la care am ajuns, după câțiva ani și mulți bani cheltuiți [emoji38]: sunt 4 variabile în a alege paleta perfectă, interdependente.
      Vorbind de aceleași componente:
      1. O iarbă nu se potrivește cu 2 lemne, nu se potrivește cu softul și greutatea lui, generează alta viteză.
      2. Un soft nu se potrivește cu lemnul sau dă proprietăți diferite sariturii din ox, la block pasiv. (Mihai a spus de efectul dat, ca ajuta iarba. Eu sunt de acord cu asta, dar mai mult contează cu ce joaca adversarul. Dacă dai efect adversarului care are anti sau tot iarbă, ori o față tocita... nu beneficiezi de acesta, înapoi.
      3. Lemnul, fie el cât de diferit (cu balsa, cu carbon, rigid, flexibil) pune în valoare sau face o iarbă să pară "cea mai proastă cu care am jucat"
      4. "M?na jucătorului" [emoji109]

      Revenind la cele spuse de dl Laky, de la Der Materialspezialist am folosit câteva materiale, pe care le voi descrie, așa cum am înțeles eu.

      Lemnul trouble: 64 gr, flexibil tare, puțin rigid furnirul exterior, miezul subțire pare din balsa. F bun la topspin cu fețe medii hard, pe partea de iarbă nu face minuni, are viteză mică, mult control, dat nu are reversal f bun la block pasiv. Bun tare la chop.
      Lemnul wizard: 65 gr, rigid si cam rapid. Absoarbe ceva viteza la block pasiv, ?ntoarce f bine efectul. Defectul lui (?n relația cu mine) este prea puțin flexibil pt greutatea setupului total pt a avea dwel time-ul necesar loviturii de topspin din mingi tăiate. (*Posibil sa îl vând)
      Iarbă ox elimination extra long: o prostie [emoji28] Poți ataca mai ușor cu ea, ceea ce eu nu fac. Nu încurcă, nu are nimic deosebit.

      Am lăsat ce e mai bun la sf?rșit: KAMIKAZE [emoji3590]
      Nu a avut George pe stoc și voi mai aștepta. Dar i-am făcut lui Ștefan Patrick o paletă cu lemn Dr neubauer Bloodhound, kamikaze ox (lipită cu folie) și rasanter 42 ultramax. Este cel mai bun setup întâlnit pana acum. Bloodhound îl are de la mine, eu joc cu același lemn. Cu alte ierburi nu părea sa fie cine știe ce, însă pe kamikaze o pune în valoare f mult. Orice tip de block este ușor, însă mingile returnate seamănă cu cele de pe vremea celuloidului. Traiectorii scurte, cu mult efect (chiar și lateral - wobling, chiar dacă nu a dat adversarul). Este și lentă, simțitor față de dtecs.
      Sunt multe de spus, multe de încercat... Mai discutăm "între noi", pe la turnee [emoji6]
      *Mihai, mi-am luat revanșa, aseară.[emoji6]
      Ți-am spus ca atunci nu a reflectat valoarea mea,eram automultumit cu rezultatul [emoji3]
      Setup-ul meu actual: bloodhound, Tsp ventus spin 2.0 și Spinlord blitzschlag ox (?n lipsa de kamikaze)
      încă ceva și închei: foliile de la der materialspezialist sunt cele mai bune de pana acum. Pe o parte se lipesc mai puțin (nu riști sa strici vreun lemn) și sunt flexibile. Asta ?nseamnă că zimtii se pot mișca puțin, nu stau ficsi ca pe restul foliilor plasticoase. Scrie Aslan pe ele, eu le recomand.
      O zi bună tuturor!

      https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

      https://www.facebook.com/309680636343003

      Comentariu


      • De unde cumpar si eu un lemn bloodhound sa-l incerc?
        TBS black tag FH: Dignics 05 BH: Dignics 09C

        Comentariu


        • Postat în original de Pascalau Vezi post
          De unde cumpar si eu un lemn bloodhound sa-l incerc?
          https://www.drneubauer.com/shop.php?cat=2&lang=us

          Comentariu


          • Felicitari inca o data Octav. Ma bucur pentru tine. Nu prea era de ratat nici cealalta finala.

            M-ai facut curios cu aceasta Kamikaze si am citit azi vreo 20 de pagini de pe forumurile din Germania. Imi pare interesanta ca cica ar avea o traiectorie razanta, ar fi insensibila la spinul adversarului si ca este folosita chiar si pe JK SLZC. Tot acolo insa am citit si ca pierde pipsi doar dupa 3-4 luni, exact cum se spunea si mai sus. Acest lucru e afirmat de mai multi jucatori, ceea ce inseamna ca un sambure de adevar exista si in consecinta exista o problema cu privire la calitatea fetei. Alti doi jucatori spuneau ca dupa 8-10 luni de utilizare fata joaca complet diferit fata de una noua. Insa nu am inteles daca o spuneau cu incantare sau era o critica.

            Personal daca are o durabilitate asa mica nu o vad ca o varianta de luat in calcul. Nu am gasit inca nimic de reprosat la D.tecs. Stii de la ea ce face si face bine, nu pierde pipsi si durabilitea e foarte lunga. Cu Dignics 05 face o pereche excelenta. Si da intr-adevar depinde, cum zici si tu, ce vine de la adversar, dar acest lucru este valabil cu absolut orice long pips. In cele cateva comparatii gasite intre cele doua fete se mentioneaza ca fata Kamikaze este mai rapida decat Dornenglanz, si mai inceata decat D.tecs, reversal-ul fiind la fel precum cel al lui Dornenglanz, adica inferior D.tecs. Intr-adevar se pare ca ar avea un effect de wobbling ceva mai mare in comparative cu celelalte doua. Oricum o iau in calcul , asa cum am mai probat alte zeci de ierburi, doar o proba iti poate spune daca se pliaza pe stilul de joc sau nu.


            P.S. Din moment ce Blitzschlag OX te-a dus intr-o perioada scurta in doua finale, oare pentru stilul tau de joc nu este de fapt ea fata cea potrivita? Pentru mine rezultatele conteaza in alegerea materialului. Ai mai mult succes cu o fata sau un lemn, castigi mai multe puncte si faci mai putine erori? Atunci mergi pe acelasi setup. Probezi o fata 3-4 saptamani in paralel cu setupul principal si observi ca in fata acelorasi adversari obtii rezultate mai bune atunci e de luat in calcul noua fata.
            Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
            FH: Butterfly Dignics 05
            BH: Tibhar Grass D.TecS

            Comentariu


            • Postat în original de Mihai905 Vezi post
              Felicitari inca o data Octav. Ma bucur pentru tine. Nu prea era de ratat nici cealalta finala.

              M-ai facut curios cu aceasta Kamikaze si am citit azi vreo 20 de pagini de pe forumurile din Germania. Imi pare interesanta ca cica ar avea o traiectorie razanta, ar fi insensibila la spinul adversarului si ca este folosita chiar si pe JK SLZC. Tot acolo insa am citit si ca pierde pipsi doar dupa 3-4 luni, exact cum se spunea si mai sus. Acest lucru e afirmat de mai multi jucatori, ceea ce inseamna ca un sambure de adevar exista si in consecinta exista o problema cu privire la calitatea fetei. Alti doi jucatori spuneau ca dupa 8-10 luni de utilizare fata joaca complet diferit fata de una noua. Insa nu am inteles daca o spuneau cu incantare sau era o critica.

              Personal daca are o durabilitate asa mica nu o vad ca o varianta de luat in calcul. Nu am gasit inca nimic de reprosat la D.tecs. Stii de la ea ce face si face bine, nu pierde pipsi si durabilitea e foarte lunga. Cu Dignics 05 face o pereche excelenta. Si da intr-adevar depinde, cum zici si tu, ce vine de la adversar, dar acest lucru este valabil cu absolut orice long pips. In cele cateva comparatii gasite intre cele doua fete se mentioneaza ca fata Kamikaze este mai rapida decat Dornenglanz, si mai inceata decat D.tecs, reversal-ul fiind la fel precum cel al lui Dornenglanz, adica inferior D.tecs. Intr-adevar se pare ca ar avea un effect de wobbling ceva mai mare in comparative cu celelalte doua. Oricum o iau in calcul , asa cum am mai probat alte zeci de ierburi, doar o proba iti poate spune daca se pliaza pe stilul de joc sau nu.


              P.S. Din moment ce Blitzschlag OX te-a dus intr-o perioada scurta in doua finale, oare pentru stilul tau de joc nu este de fapt ea fata cea potrivita? Pentru mine rezultatele conteaza in alegerea materialului. Ai mai mult succes cu o fata sau un lemn, castigi mai multe puncte si faci mai putine erori? Atunci mergi pe acelasi setup. Probezi o fata 3-4 saptamani in paralel cu setupul principal si observi ca in fata acelorasi adversari obtii rezultate mai bune atunci e de luat in calcul noua fata.
              La Targoviște am jucat cu dtecs pe balsa carbo x5 [emoji3]
              Cu blitzschlag am jucat într-o singura zi, înainte de turneu. Are foarte mult control, ?ți dă încredere și... până la urmă, asta contează în momentele critice. Cu lemnul și fața de fh eram obișnuit.
              Kamikaze mi-a părut mai lentă și decât dornenglanz, cu care am jucat 3 turnee până au sărit pipsi.

              https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

              https://www.facebook.com/309680636343003

              Comentariu


              • Suntem pe aceeasi lungime de unda, adica pe amandoi ne intereseaza in principal controlul. De asta imi place D.tecs. Imi da senzatia de control si chiar are un control bun dupa ce o cunosti. Nu ma intereseaza atat de mult efectele deranjante sau sa-mi castige ea punctele cat ma intereseaza sa ma ajute sa intorc mingea pe masa chiar si in situatii grele. Asta face foarte bine in sensul ca dupa ce o pun pe masa nu inseamna ca la urmatorul atac sunt victima, ba din contra imi pa posibilitatea sa reintru in punct.
                Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                FH: Butterfly Dignics 05
                BH: Tibhar Grass D.TecS

                Comentariu


                • Bună dimineața ! Joc din martie 2018 în Amatur, iar ca stil joc sunt blocker cu iarba foarte aproape de masă, de cele mai multe ori fac block-ul deasupra mesei. Joc peste 90% cu reverul, încerc de cele multe ori să acopăr toată masa cu iarba. Folosesc pe rever iarba Kamikaze ox roșu, iar lemnul este Der Materialspezialist Bolckbuster. După părerea mea, Kamikaze are următoarele caracteristici:
                  -este rapidă, dar acest lucru poate constitui un avantaj deoarece mingea va veni mai repede în paleta adversarului
                  -este foarte insensibilă la spin pentru o iarbă legală cu fricțiune
                  -blochează foarte bine topspin-ul cu paleta la un unghi de 90 grade, poate puțin închisă dacă trebuie să blochezi un topspin foarte puternic, iar mingea va veni la adversar cu mult backspin (asta în funcție de cât topspin are mingea blocată) și cu o traiectorie foarte joasă
                  -mingea face zig-zag (wobble effect cum zic englezii) în fața adversarului
                  -foarte bună la ?mpingerea backspin-ului
                  - recomand un lemn all sau all + rigid, astfel va avea spin reversal (?ntoarcerea efectului) foarte bun și o traiectorie joasă
                  -joc de la finalul lui mai cu Kamikaze și nu am nici un dinte rupt
                  -nu știu să fac chop la distanță de masă, așa că nu vreau să caracterizez Kamikaze la aceast procedeu tehnic
                  Am jucat din iunie 2018 până în mai cu iarba Giant Dragon Cropcircles roșu ox pe lemnul dr. Neubauer Barricade și pot afirma că iarba Kamikaze este mult peste iarba menționată la toate capitolele descrise mai sus. Această față m-a ajutat să câștig un concurs A+Î la Vatra Dornei, locul 3 la Suceava la avansați și am mai câștigat două concursuri non amatur. Spun acest lucru fără a avea intenția de a mă lăuda, ci de a arăta cum m-a ajutat enorm Kamikaze să îmi ridic media.

                  - - - Updated - - -

                  O filmare cu mine jucând cu această față. Nu există o filmare cu un joc de-a meu, așa că îmi cer scuze că trebuie să priviți la un plan mai îndepărtat. în filmare, eu sunt băiatul cu ochelari, cu trening albastru și cu tricou negru care joacă cu un domn cu tricou roșu cu dungi negre la masa din stânga din următorul rând de mese.
                  https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=4vHgr4n6MOY
                  Ultima editare de Arseniuc Alexandru; 06.aug.2019, 06:56.

                  Comentariu


                  • Postat în original de Arseniuc Alexandru Vezi post
                    Bună dimineața ! Joc din martie 2018 în Amatur, iar ca stil joc sunt blocker cu iarba foarte aproape de masă, de cele mai multe ori fac block-ul deasupra mesei. Joc peste 90% cu reverul, încerc de cele multe ori să acopăr toată masa cu iarba. Folosesc pe rever iarba Kamikaze ox roșu, iar lemnul este Der Materialspezialist Bolckbuster. După părerea mea, Kamikaze are următoarele caracteristici:
                    -este rapidă, dar acest lucru poate constitui un avantaj deoarece mingea va veni mai repede în paleta adversarului
                    -este foarte insensibilă la spin pentru o iarbă legală cu fricțiune
                    -blochează foarte bine topspin-ul cu paleta la un unghi de 90 grade, poate puțin închisă dacă trebuie să blochezi un topspin foarte puternic, iar mingea va veni la adversar cu mult backspin (asta în funcție de cât topspin are mingea blocată) și cu o traiectorie foarte joasă
                    -mingea face zig-zag (wobble effect cum zic englezii) în fața adversarului
                    -foarte bună la ?mpingerea backspin-ului
                    - recomand un lemn all sau all + rigid, astfel va avea spin reversal (?ntoarcerea efectului) foarte bun și o traiectorie joasă
                    -joc de la finalul lui mai cu Kamikaze și nu am nici un dinte rupt
                    -nu știu să fac chop la distanță de masă, așa că nu vreau să caracterizez Kamikaze la aceast procedeu tehnic
                    Am jucat din iunie 2018 până în mai cu iarba Giant Dragon Cropcircles roșu ox pe lemnul dr. Neubauer Barricade și pot afirma că iarba Kamikaze este mult peste iarba menționată la toate capitolele descrise mai sus. Această față m-a ajutat să câștig un concurs A+Î la Vatra Dornei, locul 3 la Suceava la avansați și am mai câștigat două concursuri non amatur. Spun acest lucru fără a avea intenția de a mă lăuda, ci de a arăta cum m-a ajutat enorm Kamikaze să îmi ridic media.

                    - - - Updated - - -

                    O filmare cu mine jucând cu această față. Nu există o filmare cu un joc de-a meu, așa că îmi cer scuze că trebuie să priviți la un plan mai îndepărtat. în filmare, eu sunt băiatul cu ochelari, cu trening albastru și cu tricou negru care joacă cu un domn cu tricou roșu cu dungi negre la masa din stânga din următorul rând de mese.
                    https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=4vHgr4n6MOY
                    Tot ce ai spus mai sus este corect. Și eu am avut rezultat bun cu kamikaze, pusă pe lemn cu o zi înainte de turneu. Același rezultat l-am avut la turneul precedent, cu blitzschlag, pe același setup. Diferența dintre ele:
                    - Spinlord Blitzschlag este mai lentă și poate cu mai mult control
                    - Der materialspezialist Kamikaze aruncă mai jos, încurcă mai tare, per total se potrivește unui jucător mai avansat. Nu spun care este punctul forte... că ne urmăresc și softistii [emoji1787][emoji1787][emoji1787]
                    Zimții sar în momentul în care este pe lemn rigid și începi sa tragi, așa mi s-a întâmplat cu Dornenglanz.

                    https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                    https://www.facebook.com/309680636343003

                    Comentariu


                    • Postat în original de Oktaw Marius Vezi post
                      Nu spun care este punctul forte... că ne urmăresc și softistii [emoji1787][emoji1787][emoji1787]
                      Salut,

                      Am modificat acest topic, acum poate fi vazut doar de ierbari, poti sa te exprimi liber....

                      Comentariu


                      • Postat în original de Bogdan V Vezi post
                        Salut,

                        Am modificat acest topic, acum poate fi vazut doar de ierbari, poti sa te exprimi liber....
                        Ha ha, vedeți? Cum se dau de gol... [emoji28] [emoji28] [emoji28]

                        https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                        https://www.facebook.com/309680636343003

                        Comentariu


                        • Salut,
                          Am citit parerile anterioare, toate pertinente. Am jucat aproape 2 ani de zile cu Grass D-Tecs. Perfect de acord cu Mihai, zilnic afli noi lucruri despre aceasta fata si suporta imbunatatiri in ritm continuu. De 2 saptamani, mi-am facut un moft ( avand in vedere si unele review-uri ) si mi-am pus pe BH, in locul Grass D-Tecs-ului, pe acelasi setup ( Re-Impact Turbo + Xiom Omega Pro Europe DF, 1.8 ) o fata de la Der Materialspezialist Elimination E.L. Observatiile mele sunt urmatoarele:
                          - Efect deranjant la block-uri dar inferior celui de la Grass D-Tecs
                          - Elim. E.L. sensibil mai lenta decat Grass D.dar aceast lucru nu e neaparat un avantaj. Asa cum a precizat si Mihai, cand mingea vine cu un efect mai deranjant si in viteza, oponentul nu are timp necesar pentru un retur perfect. In schimb, Elim.E.L. e mai potrivita pentru ierbari care vor mai mult control si joaca cu oponenti pana la un anumit nivel ( MP ).
                          - Cu E.L. se poate trage mult mai usor si controlabil ( dar nu in forta, oricum viteza nu e un punct forte al acestei fete )
                          - Punctul forte al acestei fete, in opinia mea, este chop-block-ul ( cine presteaza cu succes acest procedeu, eu unul nu am dexteritatea necesara ). Efectul dupa chop-block este devastator, nu l-am mai intalnit la alte fete ( ierburi ).
                          In concluzie, Elim.E.L. e o iarba buna, chiar foarte buna pentru jucatori incepatori si medii, dar limitata de la un anumit nivel !
                          Grass D-Tecs e o iarba greu de utilizat,dar dupa cativa ani de utilizare ( daca ai rabdare si fidelitate ) iti aduce satisfactii maxime ( din punctul meu de vedere ). Eu personal, ma voi intoarce la ea!
                          Nu am utilizat pana acum Kamikaze, e OK pentru block ?
                          Multumesc.

                          Comentariu


                          • Kamikaze ox este foarte bună la block-ul topspin-ului aproape de masă, este, după părerea mea, punctul ei forte. Dacă block-ul la topspin este executat corect, mingea va avea mult backspin și va avea o traiectorie joasă. Acest lucru este posibil deoarece nu este foarte sensibilă la spin. Eu vă cunosc, v-am văzut pe la turnee la Suceava, Botoșani. Dacă ne întâlnim la un turneu din zona Sucevei, eu vă dau paleta mea să testați iarba Kamikaze.

                            Comentariu


                            • Postat în original de Arseniuc Alexandru Vezi post
                              Kamikaze ox este foarte bună la block-ul topspin-ului aproape de masă, este, după părerea mea, punctul ei forte. Dacă block-ul la topspin este executat corect, mingea va avea mult backspin și va avea o traiectorie joasă. Acest lucru este posibil deoarece nu este foarte sensibilă la spin. Eu vă cunosc, v-am văzut pe la turnee la Suceava, Botoșani. Dacă ne întâlnim la un turneu din zona Sucevei, eu vă dau paleta mea să testați iarba Kamikaze.
                              OK, multumesc.
                              Mai mult ca sigur ca ne vom intalni la Turneul A+ de la Botoșani din Septembrie!

                              Comentariu


                              • Multumita postei a ajuns azi la mine o fata Kamikaze OX trimisa ieri de la Tulcea.
                                Primele constatari comparativ cu D.tecs OX:
                                Topsheetul este mai dur decat la D.tecs, pipsi sunt mai mici ca circumferinta si situati mai departe unul fata de celalalt decat la D.tecs. Ca flexiblitate pipsii nu mi-au dat impresia ca ar fi foarte diferiti. De asemenea inaltimea pipsilor este mai mare decat la D.tecs.
                                Fata taiata 157x150 cantareste 14g in timp ce la aceleasi dimensiuni D.tecs cantareste 12.5g.

                                Diseara voi posta primele impresii. Oricum urmeaza vreo 2 saptamani de teste, asta in caz ca nu imi da vreo vulnerabilitate de la prima sesiune.
                                Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                FH: Butterfly Dignics 05
                                BH: Tibhar Grass D.TecS

                                Comentariu


                                • Postat în original de Mihai905 Vezi post
                                  Multumita postei a ajuns azi la mine o fata Kamikaze OX trimisa ieri de la Tulcea.
                                  Primele constatari comparativ cu D.tecs OX:
                                  Topsheetul este mai dur decat la D.tecs, pipsi sunt mai mici ca circumferinta si situati mai departe unul fata de celalalt decat la D.tecs. Ca flexiblitate pipsii nu mi-au dat impresia ca ar fi foarte diferiti. De asemenea inaltimea pipsilor este mai mare decat la D.tecs.
                                  Fata taiata 157x150 cantareste 14g in timp ce la aceleasi dimensiuni D.tecs cantareste 12.5g.

                                  Diseara voi posta primele impresii. Oricum urmeaza vreo 2 saptamani de teste, asta in caz ca nu imi da vreo vulnerabilitate de la prima sesiune.
                                  Mihai,
                                  Pana voi face si eu primele probe cu Kamikaze, astept cu interes comentariile tale dupa antrenamentele cu aceasta fata ( ca utilizatori de D-Tecs, vorbim cam aceeasi limba )

                                  Comentariu


                                  • Pana acum din descriere vad asemanarea facuta de nemti cu desperado 2 de la Neubauer cu aceeasi fragilitate cu siguranta, adica pipsii o sa cada daca se ataca cu ea. Ce ma intereseaza pe mine e parerea unui openist despre Kamikaze, la avansati poti faci minuni si cu feint long.

                                    Trimis de pe al meu SM-A600FN folosind Tapatalk
                                    Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de Adrian Veres Vezi post
                                      Pana acum din descriere vad asemanarea facuta de nemti cu desperado 2 de la Neubauer cu aceeasi fragilitate cu siguranta, adica pipsii o sa cada daca se ataca cu ea. Ce ma intereseaza pe mine e parerea unui openist despre Kamikaze, la avansati poti faci minuni si cu feint long.

                                      Trimis de pe al meu SM-A600FN folosind Tapatalk
                                      [emoji28] [emoji28] [emoji28] Ai fost rău! Dar un avansat cu 2 locuri 1 și un 2,din 3 participări... se pune?
                                      Ai dreptate, faci față cu orice iarbă, numa până în eliminatorii. Pe urmă apar și cunoscătorii [emoji38]

                                      https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                                      https://www.facebook.com/309680636343003

                                      Comentariu


                                      • Asa cum am promis revin cu impresiile de la antrenamentul din seara aceasta.
                                        Am folosit doua setupuri: Freitas ALC+Dignics 05+Grass D.tecs neagra - 150 de grame si Freitas ALC+Dignics 05+ Kamikaze rosie 151 de grame.

                                        Se pare ca, intalnirea mea cu fata Kamikaze a durat cat un atac Kamikaze asupra unui portavion american in al doilea razboi mondial. Aveam oarecare banuieli din ziua de sambata, dar, conform principiului meu ca cel mai bine sa sa probezi, am zis sa-i dau o sansa fetei Der Materialspezialist Kamikaze. Sambata la Brașov am jucat cu Patrick, stiam ca are Der Materialspezialist Kamikaze pe Dr.Neubauer Bloodhound si m-a interesat sa vad ce poate produce acea fata. Nu m-a incurcat prea mult, ba din contra, avantajul lui Patrick a fost ca intoarce paleta, ca si mine de altfel, insa initiaza mai usor decat mine din rever atacurile si are o constanta mai mare a loviturilor din forehand. Dupa care am facut cateva seturi cu Octav, am folosit setupul lui cu Der Materialspezialist Kamikaze, ulterior am jucat impotriva aceluiasi setup. Cand am folosit-o mi-a placut ca tinea mingea scurt (acesta a fost si motivul principal pentru care am decis sa o probez). Mi-a dat insa de atunci impresia ca este mai reactiva la spin decat D.tecs, lucru intarit cand i-am dat inapoi paleta lui Octav si au aparut greseli nefortate, mai ales in fata unui spin puternic.

                                        In seara asta am inceput bine, am jucat cu doi adversari de nivel avansat, MP intre 10-15 fara vreo diferenta semnificativa de utilizare si rezultate intre cele doua setupuri. Treaba s-a schimbat cand am jucat cu urmatorii 3 jucatori doi, dintre ei jucatori de open, toti cu experienta in jocul impotriva ierburilor. M-am simtit ca un incepator. Daca primeam bakspin puternic mingea se oprea in fileu, trebuia sa intru cu paleta deschisa in bloc, topspin puternic mingea se ducea afara. Kamikaze este mult mai reactiva la spinul adversarului, mai ales daca incerci sa faci un block sau push activ, practiv devenea incontrolabila. Peste 75% din greseli au avut ca efect oprirea mingiei in fileu.

                                        Am stat in pauza si m-am gandit ca pot rezolva problema faptului ca traiectoria e prea scurta punand fata pe un lemn care arunca mai sus decat Freitas (ceva gen Innerforce). Insa ceea ce nu se poate regla este lipsa de control. Nu tin minte sa fi patit cu multe ierburi, si mi-au trecut prin mana destule, sa vreau sa plasez mingea langa fileu si sa se duca lung langa tusa, si inversa sa vreau sa trimit lung si mingea sa se opreasca in fileu. Pur si simplu ajunsesem sa fixez tinta block-ului undeva in mijlocul terenului advers. O lipsa mare de control si un comportament imprevizibil pentru utilizator.

                                        Acum na, am zis ca joc eu prost, insa dupa 2 seturi in fiecare meci cu Der Materialspezialist Kamikaze, am luat cealalta paleta, si s-a schimbat complet situatia, block-ul functiona perfact, controlul era maxim cu D.tecs. Fata care m-a ajutat sa iau cele 8 cupe anul asta mergea foarte bine.

                                        Dat fiind oboseala reiau pe scurt concluzionand comparatia intre cele doua fete.
                                        Der Materialspezialist Kamikaze este utila jucatorilor care le plac fetele long pips ce permit variatii de spin, nu se aseamna cu Grass D.tecs care este aproape insensibila la spinul adversarului. Era logic sa fie asa atat timp cat pipsii sunt mai ingusti si mai inalti. Trebuie sa iei in considerare orice variatie de spin a adversarului. Cu D.tecs nu este cazul.
                                        Der Materialspezialist Kamikaze este utila impotriva jucatorilor cu un nivel inferior de joc, pentru a bate jucatori avansati trebuie sa existe o buna colaborare intre jucator si fata. Nu cred ca cineva care a jucat mult timp cu D.tecs sa aiba o buna colaborare cu Der Materialspezialist Kamikaze. Nu are controlul pe care il are D.tecs.
                                        Reversalul este foarte bun cu Der Materialspezialist Kamikaze, insa nu la fel de bun ca al D.tecs. Un mare minus de luat in considerare este lipsa efectului de franare, care o face pe D.tecs sa straluceasca, cei care folosesc fata stiu despre ce vorbesc. Din D.tecs mingea vine repede si liniar apoi dintr-o data se opreste in aer, ceea ce provoaca numeroase greseli de timing ale adversarului.
                                        Punctul forte al Der Materialspezialist Kamikaze este faptul ca poate tine mingea foarte scurt, intr-o combinatie cu un lemn potrivit (cum este cazul lui Dr.Neubauer Bloodhound), insa daca esti pus sub presiune situatia se schimba. Faptul ca in anumite momente ale jocului devine imprevizibila pentru cel care o utilizeaza este o mare vulnerabilitate. Sensibilitatea la spin a unei fete long pips nu este ceea ce cauta un pushblocker. Este o fata care nu-mi inspira incredere, poate cu mult antrenament s-ar putea rezolva problema aceasta, dar de ce sa ma chinui sa invat o astfel de fata, cand D.tecs imi asigura tot ceea ce doresc si per ansamblu este superioara pentru stilul meu de joc? Pentru mine caracteritica principala pe care o caut la o fata long pips este controlul, iar la acest capitol D.tecs este in continuare No. 1.

                                        @ Sebi daca vrei poti veni la A+ de la Bacău si iti dau fata Kamikaze sa o probezi cateva seturi, insa eu zic ca nu o sa-ti placa. Eu am copiat stilul de joc si folosirea ierbii de la tine si am mai imprumutat cate ceva de la Samoila Ion prin urmare pentru ce jucam noi fata aceasta nu pare a putea inlocui D.tecs, astfel incat sa aduca beneficii.
                                        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                        FH: Butterfly Dignics 05
                                        BH: Tibhar Grass D.TecS

                                        Comentariu


                                        • Daca cineva se invata cu o iarba si o foloseste mult e imperios necesar sa nu o schimbe. Asa cum pentru mine Dornenglanz e regina ierburilor si mi-a adus un loc 2 la open tot asa rezultatele proaste care le-am avut dupa si inainte au fost datorate experimentelor cu alte ierburi. Insa ce vreau sa punctez pe langa subiect o sinergie extraordinara intre Bloodhound si Desperado 2 , parca au fost facute sa se utilizeze impreuna. Kamikaze e o iarba rapida si cu siguranta si merge pe un lemn lent pentru push-uri agresive de pe masa. Nu o sa o incerc din pacate.

                                          Trimis de pe al meu SM-A600FN folosind Tapatalk
                                          Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Mihai905 Vezi post
                                            Asa cum am promis revin cu impresiile de la antrenamentul din seara aceasta.
                                            Am folosit doua setupuri: Freitas ALC+Dignics 05+Grass D.tecs neagra - 150 de grame si Freitas ALC+Dignics 05+ Kamikaze rosie 151 de grame.

                                            Se pare ca, intalnirea mea cu fata Kamikaze a durat cat un atac Kamikaze asupra unui portavion american in al doilea razboi mondial. Aveam oarecare banuieli din ziua de sambata, dar, conform principiului meu ca cel mai bine sa sa probezi, am zis sa-i dau o sansa fetei Der Materialspezialist Kamikaze. Sambata la Brașov am jucat cu Patrick, stiam ca are Der Materialspezialist Kamikaze pe Dr.Neubauer Bloodhound si m-a interesat sa vad ce poate produce acea fata. Nu m-a incurcat prea mult, ba din contra, avantajul lui Patrick a fost ca intoarce paleta, ca si mine de altfel, insa initiaza mai usor decat mine din rever atacurile si are o constanta mai mare a loviturilor din forehand. Dupa care am facut cateva seturi cu Octav, am folosit setupul lui cu Der Materialspezialist Kamikaze, ulterior am jucat impotriva aceluiasi setup. Cand am folosit-o mi-a placut ca tinea mingea scurt (acesta a fost si motivul principal pentru care am decis sa o probez). Mi-a dat insa de atunci impresia ca este mai reactiva la spin decat D.tecs, lucru intarit cand i-am dat inapoi paleta lui Octav si au aparut greseli nefortate, mai ales in fata unui spin puternic.

                                            In seara asta am inceput bine, am jucat cu doi adversari de nivel avansat, MP intre 10-15 fara vreo diferenta semnificativa de utilizare si rezultate intre cele doua setupuri. Treaba s-a schimbat cand am jucat cu urmatorii 3 jucatori doi, dintre ei jucatori de open, toti cu experienta in jocul impotriva ierburilor. M-am simtit ca un incepator. Daca primeam bakspin puternic mingea se oprea in fileu, trebuia sa intru cu paleta deschisa in bloc, topspin puternic mingea se ducea afara. Kamikaze este mult mai reactiva la spinul adversarului, mai ales daca incerci sa faci un block sau push activ, practiv devenea incontrolabila. Peste 75% din greseli au avut ca efect oprirea mingiei in fileu.

                                            Am stat in pauza si m-am gandit ca pot rezolva problema faptului ca traiectoria e prea scurta punand fata pe un lemn care arunca mai sus decat Freitas (ceva gen Innerforce). Insa ceea ce nu se poate regla este lipsa de control. Nu tin minte sa fi patit cu multe ierburi, si mi-au trecut prin mana destule, sa vreau sa plasez mingea langa fileu si sa se duca lung langa tusa, si inversa sa vreau sa trimit lung si mingea sa se opreasca in fileu. Pur si simplu ajunsesem sa fixez tinta block-ului undeva in mijlocul terenului advers. O lipsa mare de control si un comportament imprevizibil pentru utilizator.

                                            Acum na, am zis ca joc eu prost, insa dupa 2 seturi in fiecare meci cu Der Materialspezialist Kamikaze, am luat cealalta paleta, si s-a schimbat complet situatia, block-ul functiona perfact, controlul era maxim cu D.tecs. Fata care m-a ajutat sa iau cele 8 cupe anul asta mergea foarte bine.

                                            Dat fiind oboseala reiau pe scurt concluzionand comparatia intre cele doua fete.
                                            Der Materialspezialist Kamikaze este utila jucatorilor care le plac fetele long pips ce permit variatii de spin, nu se aseamna cu Grass D.tecs care este aproape insensibila la spinul adversarului. Era logic sa fie asa atat timp cat pipsii sunt mai ingusti si mai inalti. Trebuie sa iei in considerare orice variatie de spin a adversarului. Cu D.tecs nu este cazul.
                                            Der Materialspezialist Kamikaze este utila impotriva jucatorilor cu un nivel inferior de joc, pentru a bate jucatori avansati trebuie sa existe o buna colaborare intre jucator si fata. Nu cred ca cineva care a jucat mult timp cu D.tecs sa aiba o buna colaborare cu Der Materialspezialist Kamikaze. Nu are controlul pe care il are D.tecs.
                                            Reversalul este foarte bun cu Der Materialspezialist Kamikaze, insa nu la fel de bun ca al D.tecs. Un mare minus de luat in considerare este lipsa efectului de franare, care o face pe D.tecs sa straluceasca, cei care folosesc fata stiu despre ce vorbesc. Din D.tecs mingea vine repede si liniar apoi dintr-o data se opreste in aer, ceea ce provoaca numeroase greseli de timing ale adversarului.
                                            Punctul forte al Der Materialspezialist Kamikaze este faptul ca poate tine mingea foarte scurt, intr-o combinatie cu un lemn potrivit (cum este cazul lui Dr.Neubauer Bloodhound), insa daca esti pus sub presiune situatia se schimba. Faptul ca in anumite momente ale jocului devine imprevizibila pentru cel care o utilizeaza este o mare vulnerabilitate. Sensibilitatea la spin a unei fete long pips nu este ceea ce cauta un pushblocker. Este o fata care nu-mi inspira incredere, poate cu mult antrenament s-ar putea rezolva problema aceasta, dar de ce sa ma chinui sa invat o astfel de fata, cand D.tecs imi asigura tot ceea ce doresc si per ansamblu este superioara pentru stilul meu de joc? Pentru mine caracteritica principala pe care o caut la o fata long pips este controlul, iar la acest capitol D.tecs este in continuare No. 1.

                                            @ Sebi daca vrei poti veni la A+ de la Bacău si iti dau fata Kamikaze sa o probezi cateva seturi, insa eu zic ca nu o sa-ti placa. Eu am copiat stilul de joc si folosirea ierbii de la tine si am mai imprumutat cate ceva de la Samoila Ion prin urmare pentru ce jucam noi fata aceasta nu pare a putea inlocui D.tecs, astfel incat sa aduca beneficii.
                                            Este greu de crezut că cineva se poate obișnui cu o iarbă după numai câteva ore, tu ai și detaliat lucrul ăsta. însă... atât Patrick, cât și eu... am simțit o sinergie puternică între stilul nostru de joc și Kamikaze. Este drept, amândoi o folosim pe Dr Neubauer bloodhound, lemn testat de mine cu Dtecs, Talon, Saviga v, Globe 979.
                                            Cu Dtecs nu avea reversal, sărea prea tare, talon... arunca puțin mai scurt și "?ntortocheat", saviga v... buna combinația, globe 979... Imposibil block pasiv.
                                            Cred că am scris mai sus, dar acum intru în subiect. La ultimele mele 3 turnee (la care am jucat finala și 2 au fost câștigate - la Avansați, Targoviște, Ploiești, Brașov) am jucat cu 3 setup-uri diferite [emoji1]
                                            ?mi vine să îmi trag două palme și să mă trezesc din veșnica încercare și căutare a combinației perfecte. Exista una potrivita stilului tău, dar mai mult contează să poți executa toate loviturile specifice, să cunoști teoria și să știi când și ce să aplici, să schimbi tactica în funcție de adversar, să ai curaj, sa gîndești limpede... Sau... să simți jocul [emoji38]
                                            încă mai port discuții cu jucători care se mira că eu mă uit la sigla de pe minge, cât de repede și în ce direcție se ?nv?rte. De asta mă poate afecta lumina care face masa să luceasca, o minge tocita, etc.

                                            Targoviște: balsa carbo x5 cu dtecs și el-p. Stiți ca dtecs cu balsa face urat la pushuri, așa am ajuns în finală, fără sa fac block. Eee, nici chiar așa dar... nici nu încercasem acasă combinația, i-am dat o șansă la încălzire și am văzut că merge. în finală... fa block, dacă poți [emoji28] Arunca f tare și cam sus. Loc 2,multumit, vândut balsa carbo x5.

                                            Ploiești: am revenit la bloodhound cu ventus spin 2.0 și am comandat repede blitzschlag. între timp ii făcusem lui Patrick paleta cu kamikaze și tanjeam după ea, nu era în stoc. Cu blitzschlag locul 1, ce să zic... aproape că nu îmi mai trebuia kamikaze. Mă sună G. Durdun joi, nu l-am putut refuza (un băiat extraordinar) și vineri a venit kamikaze.

                                            Brașov: Sâmbăta am încercat paleta la sală cu Mihai și a rămas combinația stabilita pt turneul de Duminică.
                                            La turneu, Kamikaze pe bloodhound și ventus spin- nu am jucat la nivel maxim în inferioare, mai comiteam erori neforțate cu ea. însă, după câteva meciuri, am adaptat unghiul paletei și aceasta a început să adune frustrări în rândul softisti lor [emoji38]
                                            Mulți au regretat ca "au ?nvățat să servească" iar eu m-am bucurat că nu au știu să își aleagă serviciile. Cele mai grele meciuri au fost cu Docan și Cuna, care știau cu ce se mănîncă, dar le-a lipsit ingredientul secret, probabil. Locul 1... iar acum sunt în concediu și fac o pauză, parcă nici nu mă mai interesează să cheltuiesc at?ția bani pe materiale, se pare că pot juca cu multe combinații.
                                            Dacă nu ați avut răbdare sa citiți tot, eu sunt f deschis la discuții pe aceasta temă la turnee, poate ne vedem la Bacău, la A+.
                                            Succes la antrenamente, să auzim de bine!

                                            https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                                            https://www.facebook.com/309680636343003

                                            Comentariu


                                            • Exact cum am si spus eram pregatit pentru o aventura mai lunga, dar totusi simti dupa cateva ore daca exista o compatibilitate cu ea sau nu. Cu Dignics05 am simtit dupa 15 minute ca are potential superior, ca ma poate ajuta, dupa 10 ore de antrenament decizia schimbarii setupului a fost luata. Si era o decizie importantanta, sa fac rost de 3 Dignics 05.

                                              In cazul tau Octav nu kamikaze ti-a adus cupa de la Brașov ci nivelul de joc, cred ca daca foloseai blitzschlag iti era si mai usor. Kamikaze nu este o fata rea, intr-o combinatie cu un lemn potrivit poate fi eficienta pentru unii, depinde de stilul lor de joc, pentru mine ca utilizator de D.tecs, nu poate fi cazul. Cred insa ca trebuie apreciat lemnul celor de la Dr. Neubauer. Bloodhound este un lemn foarte bun. Chiar lucrul acesta il intrebasem pe Octav sambata. Esti sigur ca fata e cea care face treaba buna sau lemnul din spatele ei o ajuta enorm? Se pare ca banuiala a fost corecta si lemnul e cel care ajuta fata.

                                              La Open, pentru ca in ultimul timp joc cu cei de la Open si Elite la antrenamente, si din toamna probabil amandoi vom face trecerea la Open, situatia se schimba si iti spun ca nu ai fi avut timp sa faci acele ajustari si orice greseala de unghi ti-ar fi fost pedepsita. Presiunea exercitata este mult mai mare si prin urmare numai prin control maxim si consistenta a loviturilor poti avea succes. Cum zicea si Adrian mai sus. Daca ai invatat o iarba si ea iti aduce satisfactii nu ai de ce sa schimbi. In opinia mea este necesar sa probezi oricand, sa incerci sa gasesti o fata care sa iti aduca un plus, dar asta inseamna sa fie o fata foarte asemanatoare, un upgrade la ceea ce ai, nu o fata care necesita foarte multe ajustari.
                                              Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                              FH: Butterfly Dignics 05
                                              BH: Tibhar Grass D.TecS

                                              Comentariu


                                              • Imi pare rau ca nu sunt in tara dar lansez o idee ce ar putea prinde si pe care, cu siguranta, as fi pus-o in aplicare...macar o data la 3 luni, ar trebui convocata o adunare generala a tuturor ierbarilor intr-o localitate la indemana si acolo ar trebui incercate, analizate, probate pe indelete toate materialele disponibile in geanta fiecarui participant...se poate organiza si un mini turneu, un mega gratar, etc...ma inscriu ca posibil furnizor de materiale ce nu se gasesc pe piata din Romania si se gasesc in Germania ( in mod gratuit, desigur ).
                                                TRUST NO ONE !

                                                Comentariu


                                                • Am citit comentariile colegilor ierbari de mai sus. Pentru mine, aceste comentarii ca si esenta, amanunte, descrieri, etc. sunt comentarii de Elite ( parca ma simteam manevrand paletele voastre, in timpul descrierilor ) !!Am cateva adaugiri:
                                                  - Poate ca am omis in interventiile mele anterioare, dar cea mai completa fata pe care am utilizat-o si din pacate nu o mai fac este Dornenglanz1. Spun din pacate pentru ca la mine utilizarea ei dura 3-4 saptamani, dupa care pimpsii incepeau sa pice. Cateodata mai si trageam cu ea, dar unii colegi cu care jucam imi directionau top-spinuri atat de putenice in iarba, incat probabil asta a fost si unul dintre motivele nefiabilitatii ei. As fi interesat de o parere de la un jucator, indiferent de categorie, care a utilizat mai mult timp iarba Dornenglanz2 ( cu albina pe fond verde ). Am inteles ca e mai fiabila, dar in rest ? Seamana catusi de putin cu sora ei, Dornenglanz1 ?
                                                  - Octav, cred ca la stilul tau de jos se preteaza mult mai bine Kamikaze, nu folosesti atat de des block-ul, asa cum il folosesc eu ci mai degraba preferi push-ul si chop-ul de la semi-distanta ( cel putin asa mi-ai lasat impresia, dar poate ma insel ). Ai unele similitudini in joc cu Cristi Ciortescu care utilizeaza acum ghici ce, tot Kamikaze ( nu mai tin minte pe ce lemn ).
                                                  - Mihai, cred ca mi-ai taiat din elanul cu care eram hotarat sa probez Kamikazele, nu cred ca e pe gustul meu. Noi ne asemanam mult in "stilul" de jos ( cam pretentios spus ), doar ca tu ai atu-ul ca invarti paleta si tragi cu softul de pe BH, eu nu am ajuns la nivelul asta. In schimb, exersez trasul cu iarba. Cu D-Tecsul imi mai intra, trebuie antrenament mult ( cu satisfactii pe masura, cand tragi bine cu iarba e cam final de punct ), dar cu Dornenglanz1-ul imi intrau foarte multe.
                                                  Astept o parere privind fata Dornenglanz2 si una ceva mai noua, de la Stiga U55 Vertical ( am auzit pareri pro despre ea de la D-nul Lackatos ).
                                                  Va multumesc la toti !

                                                  - - - Actualizat - - -

                                                  Postat în original de danmihai Vezi post
                                                  Imi pare rau ca nu sunt in tara dar lansez o idee ce ar putea prinde si pe care, cu siguranta, as fi pus-o in aplicare...macar o data la 3 luni, ar trebui convocata o adunare generala a tuturor ierbarilor intr-o localitate la indemana si acolo ar trebui incercate, analizate, probate pe indelete toate materialele disponibile in geanta fiecarui participant...se poate organiza si un mini turneu, un mega gratar, etc...ma inscriu ca posibil furnizor de materiale ce nu se gasesc pe piata din Romania si se gasesc in Germania ( in mod gratuit, desigur ).
                                                  O idee excelenta! Poate ar fi interesant sa se organizeze si pentru noi, ierbarii o tabara anuala de cateva zile, departe de pareri si comentarii malitioase ( gen: " Daca n-aveai iarba, te mancam cu fulgi cu tot!", "Oricum sunt mult mai bun ca tine, te bat oricand daca joci fara material!", " Acum ai avut noroc de iarba, dar data viitoare esti convins ca te spulber !"). In plus, jocul de iarba contra iarba este si el in sine, o provocare ( se spune ca de obicei invinge ierbarul mai ofensiv )!
                                                  Ultima editare de Eusebiu Lovin; 07.aug.2019, 13:23.

                                                  Comentariu


                                                  • Bună ziua ! Un uncheș de-a meu locuiește în Germania și are în Câmpulung Moldovenesc (județul Suceava) o casă de vacanță de care eu cu tata avem grijă. Uncheșul mi-a luat ca răsplată iarba Grass D. Tecs roșu ox. Lemnul Der Materialspezialist Trouble s-ar potrivi cu această față ? Stilul meu de joc este blocker cu iarba foarte aproape de masă, de multe ori peste masă, dacă mingea este jos folosesc 90 % numai iarba. Dacă am minge ?naltă trag drept cu softul, dar mai am de lucrat mult la acest capitol. Rog tare mult pe cei mai experimentați să îmi de-a un sfat, ținând cont și de stilul meu de joc. Mulțumesc anticipat !

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X