Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

e speed-glue necesar fetelor chinezesti?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • e speed-glue necesar fetelor chinezesti?

    M-a impins Necuratu' ;-( sa incerc o fata chinezeasca pe rever, citind tot mai multe review-uri favorabile acestor fete...

    Pe scurt, dupa mai bine de 3-4 ani de folosit fete tensor europene pe BH (gen Xiom Yanus DF), am pus o Gambler Six Shooter de 2.0 mm (de altfel singura grosime, se pare) pe cate am lipit-o cu adeziv pe baza de apa, pe un lemn "hand made by Levi" cu carbon. M-au luat toti dracii, de-abia reuseam sa o dau peste fileu, desi pe ea scrie ceva de genul "true tensor" sau "true tension"... parca aveam o paleta "de-a gata" din Metro...

    In concluzie, astea chinezesti trebuie lipite cu speed-glue ca sa aiba un pic de viata in ele? Daca da, recomandat-mi va rog un tip de speed-glue care sa necesite relipiri cat mai rare.
    Lemn: Xi Enting Arylate Carbon
    FH: Donic BlueFire M1 2.0
    BH: Donic BlueFire M2 2.0

  • #2
    Va salut,

    Puteti da cu orice tip de speed-glue...doar ca, o sa rezolviati problema pentru 2-3 ore de la lipire, apoi o sa fie la fel de moarte...fetelor tipic chinezesti, le trebuie un timp de cateva antrenamente intensive pentru a devenii mai saltarete(mai in timp)...daca detineti ceva booster le puteti da, sau cu ceva ulei de parafina, am citit cateva posturi pe acest forum despre toata treaba asta(asta daca nu aveti rabdarea necesara pentru a bate bine mingea de paleta )...daca le dati cu booster, ele o sa se inconvoaie, adica o sa umfle buretele, facandu-l mai moale si mai dinamic, apoi trebuie lipit neaparat cu adeziv pe baza de apa...Spor la treaba si aveti grija la necuratu' !
    BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

    "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

    Comentariu


    • #3
      Chinezii folosesc de-ale lor pe FH, unde miscarile sunt mai ample si cu elan mai mare, iar pe BH pun de obicei fete euro/jp. Pe dvs, v-a impins necuratul gresit. Acum, singura solutie este cea pe care v-a indicat-o drukeru, ulei de parafina de la farmacie sau "Baby oil", lasat minim 24 de ore, apoi lipit cu adeziv pe baza de apa, ca sa mai castigati elasticitate si ceva viteza.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Aurel Onut Vezi post
        Chinezii folosesc de-ale lor pe FH, unde miscarile sunt mai ample si cu elan mai mare, iar pe BH pun de obicei fete euro/jp. Pe dvs, v-a impins necuratul gresit. Acum, singura solutie este cea pe care v-a indicat-o drukeru, ulei de parafina de la farmacie sau "Baby oil", lasat minim 24 de ore, apoi lipit cu adeziv pe baza de apa, ca sa mai castigati elasticitate si ceva viteza.
        Si eu in urma cu aprox. 1 an de zile tot pe rever am inceput cu o fata chinezeasca: Tibhar Legend se numea...foarte lipicioasa...apoi dupa un timp, ma obisnuisem foarte bine cu acea fata si am zis sa pun si pe forhand una...nu am putut sa o folosesc de prima data...tot am dat-o jos si pusa din nou...si tot asa...pana mi-am schimbat toate miscarile de forhand...pentru rever nu necesita neaparat o schimbare majora fata de fetele euro/japoneze, dar pe forhand in schimb m-a obligat sa modific toate miscarile si anume: la capace nu mai pot apasa sa dau activ ci trebuie tras spre mine(amortizat intr-un fel capacul, la topspin cu mana apropiata mai de corp nici macar nu trece mingea fileul...am ajuns sa dau topspin cu mana aproape intinsa perfect...e foarte dificil de jucat cu ea la inceput, pana o intelegi...pentru mine acum nu mai exista alte fete, decat cele chineze...
        BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

        "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Stoe Vezi post
          M-a impins Necuratu' ;-( sa incerc o fata chinezeasca pe rever, citind tot mai multe review-uri favorabile acestor fete...
          Pe scurt, dupa mai bine de 3-4 ani de folosit fete tensor europene pe BH (gen Xiom Yanus DF), am pus o Gambler Six Shooter de 2.0 mm (de altfel singura grosime, se pare) pe cate am lipit-o cu adeziv pe baza de apa, pe un lemn "hand made by Levi" cu carbon. M-au luat toti dracii, de-abia reuseam sa o dau peste fileu, desi pe ea scrie ceva de genul "true tensor" sau "true tension"... parca aveam o paleta "de-a gata" din Metro...
          In concluzie, astea chinezesti trebuie lipite cu speed-glue ca sa aiba un pic de viata in ele? Daca da, recomandat-mi va rog un tip de speed-glue care sa necesite relipiri cat mai rare.
          Six Shooter arunca jos din cauza geometriei zimtilor. Probabil ca v-ar fi placut un Galaxy Moon sau un Gambler Outlaw.
          P.S.: Exista si mai gros de 2.0, dar nu ar fi facut mare diferenta.
          - - - Actualizat - - -
          Pana la urma, cum spune si drukeru, e si vorba de obisnuinta. Faptul ca sare mai incet din multe fete chinezesti este si un avantaj la jocul scurt si inseamna doar ca trebuie sa loviti mingea mai tare.
          www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
          http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

          Comentariu


          • #6
            Am inteles... m-apuc de "mangaiat" cu ulei de parafina...

            Tot citind topicurile despre boosterizat cu ulei de parafina, cineva a recomandat a se da si pe topsheet la fetele chinezesti noi sau la cele f.uzate euro/jap pt a obtine o revigorare... E corecta afirmatia?
            Lemn: Xi Enting Arylate Carbon
            FH: Donic BlueFire M1 2.0
            BH: Donic BlueFire M2 2.0

            Comentariu


            • #7
              La cele europene este corecta. la chinezesti, dupa spusele d-lui drukeru, nu e deloc recomandata...se compromite in mod iremediabil cauciucul!

              Comentariu


              • #8
                salutare....eu joc si cu fete chinezesti......unele mai bune altele mai putin......de ex...un dhs pf4....l-am lipit de mai multe lemne...abia sarea,l-am imbalsamat buretele...cu 3 ture de bebe oil...,apoi curatat cu nitrodiluant,sa adere mai bine adezivul....si la lipirea cu adeziv pe baza de apa,dai 7-10 straturi de adeziv,sa ai un feon langa sa nu dureze ore altfel....pe lemn dai doar 1-2 straturi si obtii o fata cu burete mediu,cu cauciuc tare,care la lovituri puternice merge f tare,iar la preluari merge cu viteza mult mai mica,si ai un control f mare
                fh-xiom vega-pro 2mm
                blade--galaxy-v16
                bh-xiom omega tour--max

                Comentariu


                • #9
                  S-a intamplat ceva curios... Fata s-a curbat dupa primele 2 aplicari de ulei de parafina, dar dupa aplicarea celui de-al 3-lea strat, s-a intins perfect - nu arata deloc "boosterizata".

                  O sa o lipesc asa si sa vedem efectul...
                  Lemn: Xi Enting Arylate Carbon
                  FH: Donic BlueFire M1 2.0
                  BH: Donic BlueFire M2 2.0

                  Comentariu


                  • #10
                    Ciudat....

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X