Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Regulamentul 2013

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Derogari s-au mai facut atat la masculin cat si la feminin,dar cel mai mult s-au discutat pe marginea masculina acolo se vede mai bine valoarea si detasarea fata de ceilalti participanti,iar la feminin inca erau incurajate de multi dintre colegi,problema era cu cei care ascundeau cu buna stiinta acest lucru,mai mult jucau cu un nume putin schimbat adica pe fals cu buna stiinta cu complicitatea unor conducatori de cluburi !

    Comentariu


    • #77
      Postat în original de gabi.gogu Vezi post
      In acelasi sens, ar trebui clarificata si participarea lui Craioveanu Mihai, care a participat efectiv in primavara anului 2012 la meciurille Diviziei A, si inca nu au trecut 2 ani din acel moment...
      Exista o interpretare favorabila lui a regulamentului Amatur, pe care eu nu o sesizez?
      Am vazut ca are valoare si ca participa in continuare la turnee Amatur!
      Dan Bodeanu aproba cine joaca si cine nu, chiar daca se incalca regulamentul si regulile de bun simt.

      Comentariu


      • #78
        Postat în original de gabi.gogu Vezi post
        In acelasi sens, ar trebui clarificata si participarea lui Craioveanu Mihai, care a participat efectiv in primavara anului 2012 la meciurille Diviziei A, si inca nu au trecut 2 ani din acel moment...
        Exista o interpretare favorabila lui a regulamentului Amatur, pe care eu nu o sesizez?
        Am vazut ca are valoare si ca participa in continuare la turnee Amatur!
        paragraful 2.1.2.3 permite revenirea la situatia de inainte de legitimare/promovare pentru participantii cu activitate in Amatur anterior legitimarii/ promovarii.
        Jucatorii legitimati (L si M) care au avut activitate in Amatur (anterior legitimarii sau calificarii) pot reveni la statutul anterior la cerere in primele 6 luni de la prima participare in divizie (daca anunta renuntarea la participarea in div B sau A) sau la 6 luni+ incheierea anului.
        Mentiunea in Regulament a fost valabila si in 2012.
        Ultima editare de Dan2; 30.ian.2013, 18:47.

        Comentariu


        • #79
          Daca imi permiteti copii care participa la turneu Amatur cat trebuie sa vireze in contul Amatur:
          3 lei la turneu A sau 1,5 lei
          2 lei la B sau 1 leu?
          Mancarea o platesc ca seniorii si pensionarii integral sau este subventionata de FRTM sau de Amatur ca in regulamentul din 2013 nu am vazut nici o precizare, sau poate primesc numai o jumate de felie de pizza (shaorma sau sandwich) si o jumate de jumate de apa minerala, dupa buget (deci jumate din buget ca atata cotizeaza) .
          Multumesc anticipat,
          Mai propun sa facem un Pool pe regiuni ,de exemplu la mine in Crisana, mi se rupe sau chiar nu stiu si nu ma intereseaza cine joaca la Viva sport sau Bekali sport !
          Dar stiu cu exactitate cine si cat stie din regiunea mea , chiar ma intereseaza si nu as vrea sa donez bani .
          Adica pe scurt nu vreau sa jignesc pe nimenea, dar eu cred ca ar mai trebui dezbatuta problema si un vot ar fi indicat, stiu ca se poate si ma mir ca cu a fost facut!
          Ultima editare de D.D.; 08.feb.2013, 17:11.

          Comentariu


          • #80
            Dan vezi aici raspunsul
            http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...429#post151429

            Sorin Botirca

            Buget 2013 - Precizari legate de taxe si cotizatii
            Stimati colegi,

            In urma unei consultari a reprezentantilor regionali, am decis de comun acord sa suspendam OBLIGATIVITATEA achitarii de catre organizatori a taxei catre Fondul Amatur. Ramane la latitudinea organizatorilor care doresc sa sprijine aceasta miscare sa vireze ce suma considera dumnealor de cuviinta pentru sprijinul acestei miscari. Plafoanele de taxe de participare ale turneelor stabilite la intalnirea de la Brașov raman in vigoare, astfel:

            - turnee B: taxa maxima va fi de 20 lei/jucator;
            - turnee A: taxa maxima va fi de 25 lei/jucator;
            - turnee A+: taxa maxima va fi de 35 lei/jucator;
            - turneul final: maxim 40 lei/jucator.

            La capitolul cheltuieli vor avea prioritate cheltuielile legate de sustinerea site-ului si indemnizatia lui Florin Apian, ramanand ca celelalte cheltuieli sa le facem in masura in care reusim sa strangem ceva bani sau nu. In situatia in care nu se vor strange suficienti bani pentru premiile circuitului de la final de an, toti reprezentantii regionali vor gasi impreuna o sponsorizare care sa acopere aceasta cheltuiala.
            ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

            Comentariu


            • #81
              Draga Lilian chiar asta spuneam si eu .
              Niste Domni isi dau cu parerea, unii platesc ca fraierii si altii beneficiaza,ti se pare corect ?!
              Daca cineva de pe Forum crede ca FOFIDOOR a dat cu Gerflor sambata peste ciment ceausist (care era vineri seara din pozele si filmele lui ) si luni e super ok uscat , elastic si unii sa-l aplaude mie mi se pare de prost gust , tie nu?
              Ii dau dreptate la faza cu tricouri stupide pe care le platesc si sa le imbrac pentru sponzor..
              Ultima editare de D.D.; 08.feb.2013, 19:04.

              Comentariu


              • #82
                Postat în original de Zoki Vezi post
                Citez :
                "Returul campionatului diviziei A la tenis de masă se disputa la Cluj
                Categorie: Sport Autor: Dana ?IRLEA Data: 28-01-2013 Ora: 11:50

                Componenta echipei CSM Cluj locul 2 divizia A :

                Trif Vasile

                Pop Mihai

                Anca Vladimir

                Anca Octavian

                Liderul echipei CSM Cluj Seni Ionut alaturi de Sipos Rares s-au transferat in decembrie la echipa de seniori CS Mioveni intarind astfel ocupanta locului 3."

                Nu e cinstit sa jucam in Amatur cu jucatori de divizia A.In curând vine si Superliga.
                About
                .CS POLITEHNICA Cluj Napoca - (fosta TCD Cluj):

                componenta lotului 2012-2013 div A: Marchis Maximilian, Gabudean Dorin, Robciuc Vasile, Rus Traian, Mateiu Crisitan
                echipa juniori: Gogu Mihnea, Bukkosi Alexandru Stefan si Fodor Adrian

                Le uram mult succes......dar nu in Amatur !!!!!!!
                Blade: Bty Primorac Carbon off+
                Bh:Tenergy 80 fx
                Fh:Tenergy 80 fx

                Comentariu


                • #83
                  Am inteles, deci nu vrei sa-l lasi pe Dodo sa joace in Amatur?
                  TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                  Comentariu


                  • #84
                    Postat în original de Zoki Vezi post
                    About
                    .CS POLITEHNICA Cluj Napoca - (fosta TCD Cluj):

                    componenta lotului 2012-2013 div A: Marchis Maximilian, Gabudean Dorin, Robciuc Vasile, Rus Traian, Mateiu Crisitan
                    echipa juniori: Gogu Mihnea, Bukkosi Alexandru Stefan si Fodor Adrian

                    Le uram mult succes......dar nu in Amatur !!!!!!!
                    Daca te referi la echipa de juniori, trebuie mentionat ca este formata din copii care au varsta de 12-13 ani, si conform Regulamentului, nefacand parte din lotul national (!), au dreptul sa joace in Amatur, acolo unde le este valoarea (Open sau Amatori, in functie de MP).

                    Seniorii ce joaca in Divizia A, si probabil vor promova in Superliga, nu vor putea participa in Amatur!

                    Comentariu


                    • #85
                      Parerea mea este ca ar trebui facuta o sectiune separata la concursuri pt jucatorii legitimati.Astfel toti ar avea de castigat.Ei ar putea veni la turneele din Amatur si ar putea juca meciuri intre ei la valoarea lor.Iar noi i putem vedea mai des la masa de joc.Eu nu spun sa nu vina,ba din contra sa vina cat mai multi,dar sa nu concuram impotriva lor.La inceput probabil vor fi putini asa ca organizatorii nu vor trebui sa puna la dispozitie decat o masa pt ei.
                      Spun acestea deoarece e o lupta inegala de multe ori.Ca exemplu as putea spune ca ne facem o echipa amatoriala de fotbal in curtea scolii si vine Dinamo sau Dinamo 2 din liga secunda sa concureze impotriva noastra.Cred ca e clar ca nu putem invinge decat daca isi dau ei autogol intentionat.
                      Ei se antreneaza zilnic,beneficiaza de echipament gratis,sali de antrenament,antrenori,etc.
                      Noi platim totul....sala,echipamentul,concursurile,deplasarea ,etc......in plus jucam tenis ocazional.
                      Blade: Bty Primorac Carbon off+
                      Bh:Tenergy 80 fx
                      Fh:Tenergy 80 fx

                      Comentariu


                      • #86
                        Este adevarat ca acest Fodor Adrian radea de adversar (doamna Sicoe), la tueneul A din 26 ian. Cluj?
                        Ultima editare de denesferi; 09.feb.2013, 16:57.

                        Comentariu


                        • #87
                          Postat în original de Zoki Vezi post
                          Ei se antreneaza zilnic,beneficiaza de echipament gratis,sali de antrenament,antrenori,etc.
                          Noi platim totul....sala,echipamentul,concursurile,deplasarea ,etc......in plus jucam tenis ocazional.
                          Din pacate, trebuie sa te contrazic, si in cunostinta de cauza, nu trebuie sa generalizezi problema copiilor legitimati!
                          Probabil tu cunosti situatia copiilor ce sunt legitimati si se antreneaza la Ludus.
                          Insa, pot spune ca baiatul meu este legitimat la clubul TCD din Cluj, insa. ... se antreneaza doar cu mine, cand am timp si pot, cam de doua ori pe saptamana(!), nu are un antrenor dedicat si nu avem conditii de antrenament ca la orice club de tenis de masă. Iar alti colegi nu are!
                          De aceea, iti spun ca nu trebuie sa generalizezi problema, mai ales ca stim ca anumite cluburi legitimeaza copii pt a putea arata, cui trebuie (...) ca au activitate specifica si de performanta si la aceasta categorie de varsta.

                          De aceea, eu ma pronunt ca, doar valoara certificata prin clasament si prin media turneelor (MA sau MP) poate spune unde este locul unui copil, din punct de vedere a valorii sale.
                          Nu trebuie sa va fie frica de copii ca va vor invinge la masa de joc, ci atunci cand valoara lor certa a crescut, fiti siguri ca vor trece la Open, iar daca sunt asa de valorosi, vor juca in diviziile superioar ale FRTM, si in acest caz, nu vor mai participa in Amatur!

                          Comentariu


                          • #88
                            Am generalizat pt ca in general e asa cum zic eu.Nu e vorba doar de copii ci de toti cei legitimati.Cu siguranta exista si cazuri cum este cel al fiului tau.Dar nu poti specifica in regulament ca daca un jucator de div A e slab poate juca in Amatur,iar daca e bun nu poate juca.Regula trebuie sa fie valabila pt toti.Si atunci daca Muntean Radu,Pop Mihai si alti jucatori de div A joaca in Amatur consider ca ar fi de bun simt ca si ceilalti sa poata juca in Amatur : Rares Leorda,Alex Ciobanu.....etc.
                            Eu chiar as vrea sa joace toti pt ca e frumos si au un joc extraordinar insa la o categorie rezervata lor special pt legitimati sau in afara concursului.
                            Poate tie iti convine sa mergi sute de km , sa platesti taxa de participare si sa mananci papara de la un jucator care se antreneaza zilnic si joaca in divizie.
                            Ei bine mie nu-mi convine pt ca eu joc ocazional si vin la turnee sa concurez impotriva amatorilor(chiar si la Open).
                            Blade: Bty Primorac Carbon off+
                            Bh:Tenergy 80 fx
                            Fh:Tenergy 80 fx

                            Comentariu


                            • #89
                              Postat în original de Zoki Vezi post
                              Am generalizat pt ca in general e asa cum zic eu.Nu e vorba doar de copii ci de toti cei legitimati.Cu siguranta exista si cazuri cum este cel al fiului tau.Dar nu poti specifica in regulament ca daca un jucator de div A e slab poate juca in Amatur,iar daca e bun nu poate juca.Regula trebuie sa fie valabila pt toti.Si atunci daca Muntean Radu,Pop Mihai si alti jucatori de div A joaca in Amatur consider ca ar fi de bun simt ca si ceilalti sa poata juca in Amatur : Rares Leorda,Alex Ciobanu.....etc.
                              Eu chiar as vrea sa joace toti pt ca e frumos si au un joc extraordinar insa la o categorie rezervata lor special pt legitimati sau in afara concursului.
                              Poate tie iti convine sa mergi sute de km , sa platesti taxa de participare si sa mananci papara de la un jucator care se antreneaza zilnic si joaca in divizie.
                              Ei bine mie nu-mi convine pt ca eu joc ocazional si vin la turnee sa concurez impotriva amatorilor(chiar si la Open).
                              Am vazut valoarea jucatorilor legitimati, ce joaca in Diviziile B si in A.
                              Eu cred ca sunt open-isti ce ar face fata celor din divizia B, nu si celor din divizia A.
                              De aceea, consider ca este relevata prevederea din Regulamentul actual al Amatur, prin care se acorda drept de joc celor din divizia B sa joace in Amatur in sectiunea Open. Fii sigur ca, daca ajung asa de buni, cei din divizia B vor promova, individual sau cu echipa, in divizia A, si in acel caz nu ne vom mai impiedica de ei!
                              Insa, in postul anterior, eu faceam referire doar la acei copii legitimati la cluburi, care inca NU au valoare/ NU joaca in divizia A!
                              Pana sa ajunga acolo (sa joace in divizia A), am parerea ca, valoarea lor le da dreptul sa joace in Amatur, la Amatori sau la Open, in functie de valoare.
                              In plus, avem deja un Regulament in vigoare pentru acest an competitional 2013, pe care trebuie sa il respectam cu totii, indiferent de ce place sau nu place doar unora dintre noi!
                              Ultima editare de gabi.gogu; 10.feb.2013, 08:35.

                              Comentariu


                              • #90
                                Postat în original de gabi.gogu Vezi post
                                Am vazut valoarea jucatorilor legitimati, ce joaca in Diviziile B si in A.
                                Eu cred ca sunt open-isti ce ar face fata celor din divizia B, nu si celor din divizia A.
                                De aceea, consider ca este relevata prevederea din Regulamentul actual al Amatur, prin care se acorda drept de joc celor din divizia B sa joace in Amatur in sectiunea Open. Fii sigur ca, daca ajung asa de buni, cei dindivizia B vor promova, individual sau cu echipa, indivizia A, si in acel caz nu ne vom mai impiedica de ei!
                                Insa, in postul anterior, eu faceam referire la acei copii legitimati la cluburi, care inca nu au valoare/ NU joaca de divizia A!
                                Pana ajung acolo (sa joace in divizia A), am parerea ca, valoarea lor le da dreptul sa joace in Amatur, la Amatori sau la Open, in functie de valoare.
                                In plus, avem deja un Regulament in vigoare pentru acest an competitional 2013, pe care trebuie sa il respectam cu totii, indiferent de ce place sau nu place doar unora dintre noi!
                                Sunt deacord cu tine GABI dar nu te supara regulamentul poate fi modificat oricand si ce spun majoritatea este adevarat ,nu se cade ca eu sa vin la concurs amatur cu copii si sa mi-l MACELAREASCA unul care joaca la un club cu conditiile de acolo.Am avut copii care s-au retras din aceasta cauza (am patito la Dej anul trecut,cand in grupa inferioara un junior de al meu a nimerit trei legitimati de la cluburi diferite), problema spinoasa este ca ar trebui ca fiecare pe treapta lui sa-si faca munca asa cum trebuie.Am discutat asta si in urma pe acest site,nu vreau sa reiau discutia.Sunt deacord ca legitimatii sa joace la nivelul lor iar noi amaturisti sa jucam la amatur.CRED CA ASA SE NUMESTE COMPETITIA NOASTRA NATIONALA AMATUR.Dar de fapt de ce ne racim gura degeaba ati vazut pana acum vreo masura luata sau ati vazut dupa delungi discutii ceva concret modificat ptr. bunul mers al lucrurilor in regulament,va spun eu NUUUUUUUU.Unii sriu pagini intregi cu nereguli altii rad de cei multi si prosti.Va rog sa ma scuzati am sarit calul cu expresia de mai inainte dar nu am gasit un alt cuvant
                                Blade . PHOTINO
                                Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                Comentariu


                                • #91
                                  Postat în original de marcu vasile Vezi post
                                  Sunt deacord cu tine GABI dar nu te supara regulamentul poate fi modificat oricand si ce spun majoritatea este adevarat ,nu se cade ca eu sa vin la concurs amatur cu copii si sa mi-l MACELAREASCA unul care joaca la un club cu conditiile de acolo.Am avut copii care s-au retras din aceasta cauza (am patito la Dej anul trecut,cand in grupa inferioara un junior de al meu a nimerit trei legitimati de la cluburi diferite), problema spinoasa este ca ar trebui ca fiecare pe treapta lui sa-si faca munca asa cum trebuie.Am discutat asta si in urma pe acest site,nu vreau sa reiau discutia.Sunt deacord ca legitimatii sa joace la nivelul lor iar noi amaturisti sa jucam la amatur.CRED CA ASA SE NUMESTE COMPETITIA NOASTRA NATIONALA AMATUR.Dar de fapt de ce ne racim gura degeaba ati vazut pana acum vreo masura luata sau ati vazut dupa delungi discutii ceva concret modificat ptr. bunul mers al lucrurilor in regulament,va spun eu NUUUUUUUU.Unii sriu pagini intregi cu nereguli altii rad de cei multi si prosti.Va rog sa ma scuzati am sarit calul cu expresia de mai inainte dar nu am gasit un alt cuvant
                                  Nu sut de acord cu tine, Vasile, in ceea ce priveste modificarea Regulamentului actual pe parcursul anului competitional.
                                  Insa, daca majoritatea, cum spui tu, hotareste ca de la anul sa nu mai joace in Amatur niciun legitimat, indiferent de valoarea lor, atunci bineinteles ca toata lumea se va conforma!
                                  Parerea mea este ca, doar daca sunt grave incalcari ale bunului simt in Regulamentul actual, atunci sa se modifice in consecinta ceea ce este hotarat pt acest an.

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    Nu vreau sa mai aduc in discutie ceea ce am mai discutat pe acest site,ne racim gura degeaba si la sfarsitul anului,si la inceputul anului si la mijlocului anului si cand vreti voi,D E G E A B A,hai sa ne vedem de ale noastre treburi si discutia sa fie numai prieteneasca si amicala .Discutia pe aceasta tema a fost si acum un an ,s-a luat vreo masura nu.Asa cum a spus si unul dintre colegii nostri sa vina toti legitimatii la noiindiferent daca au sau nu rezultate,nu este treaba noastra este treba lor, dar organizatorul sa le asigure masa separat si sa joace acolo intre ei pana plang.Nu vreau, inca odata iti spun,sa stric relatia mea de prietenie cu tine draga GABI,vreau numai sa-mi spun punctul meu de vedere despre acest fenomen.Te salut CU STIMA MARCU
                                    Ultima editare de marcu vasile; 10.feb.2013, 11:16.
                                    Blade . PHOTINO
                                    Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                    Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Parerile divergente trebuie sa conduca la ceva constructiv, si nu la ceva distructiv cum se pare ca functioneza pe acest forum. Majoritatea decide ce este mai bun, mai convenabil pt aceasta comunitate de tenismeni.
                                      In plus, nici eu nu doresc stricarea relatiei bune ce o am cu tine Vasile, si de fapt nu intentionez sa stric relatiile de amicitie cu nimeni din Amatur, doar pe motiv ca uneori avem pareri diverrgente. Si asa ar trebui sa fie pt toti din Amatur. Asta este parerea mea si ce am avut de spus, am mentionat deja.

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        In ultima perioada au aparut tot mai des intrebari si nemultumiri legate de participarea jucatorilor legitimati in divizia B la turneele Amatur, la categoria OPEN.
                                        In forma initiala, participantii la circuit erau numai jucatori nelegitimati (cu exceptia copiilor).
                                        Modificarea Regulamentului s-a produs in 2010, atunci cand un grup numeros de jucatori amatori a facut lobby pentru admiterea lor la baraj si ulterior in divizia B. Acel grup de jucatori era din mai multe localitati: București, Cluj, Reghin, Bistrița, Tg Mureș, Slobozia, Galați, in total peste 20 de jucatori.. Toti erau la acel moment "amaturisti". Intr-un poll cerut de acestia, marea majoritate a fost de acord cu aceasta modificare de regulament, valabila si astazi.
                                        Voturile de atunci au hotarat ca in circuitul Amatur poate participa orice jucator din divizia B, cu mici exceptii.
                                        Timp de doi ani, turneele OPEN din cadrul circuitului Amatur au fost din ce in ce mai interesante si valoroase, au atras jucatori din ce in ce mai buni si au ridicat stacheta la o valoare de necrezut cu cativa ani in urma.
                                        In acelasi timp, categoria AMATORI din cadrul circuitului Amatur a fost protejata, atat de jucatorii legitimati in divizia B, care prin regulament pot participa doar la turneele OPEN, cat si de jucatorii "amatori" valorosi (MP>18 ) care participa in categoria expertilor (OPEN).
                                        Credem ca majoritatea participantilor sunt inca de acord cu existenta acestei categorii mixte, mai mult, sunt destul de multi jucatori Amatori (cu MP<19), care se inscriu benevol in aceasta categorie, bucurosi ca pot invata din meciuri tari cu jucatori valorosi, chiar daca nu au sanse de a castiga, de multe ori nici un set.
                                        O parte din nemultumirile aparute in aceasta primavara se refera la jucatorii din divizia B reveniti din divizia A, altele se referea la jucatorii amatori promovati in divizia B, altele la copiii legitimati la diferite cluburi, mai mult sau mai putin de performanta.Au aparut si voci care cer renuntarea la orice jucator legitimat vreodata la FRTM, sau eliminarea copiilor legitimati la unele cluburi.
                                        Aceste aspecte sunt prinse intr-o anumita forma in Regulamentul 2013 si vor fi respectate, pana ce se va vota modificarea regulamentului actual, sau o alta varianta de regulament.
                                        Daca se doreste modificarea Regulamentului, un grup de initiativa poate selecta variante propuse, le prezinta pentru discutii sub forma unor noi paragrafe de regulament, se deschide-un poll si majoritatea voturilor va hotari directia de urmat. Inainte de deschiderea chestionarului, cele 3-4 variante trebuie discutate, pentru ca fiecare sa inteleaga avantajele si dezavantajele fiecarei propuneri.
                                        Modificarile votate pot intra in vigoare o data cu Regulamentul 2014.

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          Daca Amatur nu ar fi existat,Viva Sport Arena si CS VIVA SPORT nu ar fi existat.
                                          Daca CS VIVA SPORT are ambitii de promovare in "B" si mai departe in "SUPERLIGA" nu inseamna ca doreste sa se rupa de Amatur.Ba din contra doreste sa intareasca increderea in experimente de tipul SPORT KOMBAT care a dovedit ca si Amatorii pot evolua la un nivel innalt daca iau in seios competitia.Cred ca Amatur-ul a pierdut enorm prin plecarea lui Alex Ciobanu, Rares Leorda si a altora.

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            Postat în original de marcu vasile Vezi post
                                            Sunt deacord cu tine GABI dar nu te supara regulamentul poate fi modificat oricand si ce spun majoritatea este adevarat ,nu se cade ca eu sa vin la concurs amatur cu copii si sa mi-l MACELAREASCA unul care joaca la un club cu conditiile de acolo.Am avut copii care s-au retras din aceasta cauza (am patito la Dej anul trecut,cand in grupa inferioara un junior de al meu a nimerit trei legitimati de la cluburi diferite), problema spinoasa este ca ar trebui ca fiecare pe treapta lui sa-si faca munca asa cum trebuie.Am discutat asta si in urma pe acest site,nu vreau sa reiau discutia.Sunt deacord ca legitimatii sa joace la nivelul lor iar noi amaturisti sa jucam la amatur.CRED CA ASA SE NUMESTE COMPETITIA NOASTRA NATIONALA AMATUR.Dar de fapt de ce ne racim gura degeaba ati vazut pana acum vreo masura luata sau ati vazut dupa delungi discutii ceva concret modificat ptr. bunul mers al lucrurilor in regulament,va spun eu NUUUUUUUU.Unii sriu pagini intregi cu nereguli altii rad de cei multi si prosti.Va rog sa ma scuzati am sarit calul cu expresia de mai inainte dar nu am gasit un alt cuvant
                                            Sa presupunem ca jucatorii legitimati in div.B nu mai au voie sa joace in Amatur prin modificarea regulamentului. Eu unul nu vad decat dezavantaje datorita acestui ipotetic fapt:
                                            -jucatorii valorosi nelegitimati de la open nu vor mai avea practic adversari cu care sa joace iar circuitul nu va mai prezenta atractivitate pentru ei, deci vor face antrenamente mai putine si progresul nu va mai apare, progresul implicit al Amatur-ului nu numai individual, practic sectiunea open se va desfiinta.
                                            -jucatorii valorosi existenti nelegitimati vor juca la categoria amatori, se va juca din ce in ce mai des "la gramada", acolo unde vor umfla toate cupele si premiile care altfel le-ar fi revenit altora mai putin indemanatici dar care ar fi insemnat un stimulent pentru ei de a muncii mai mult.
                                            -zic eu ca vor pierde si organizatorii fiindca vor avea mai putini jucatori.
                                            Daca dupa logica d-voastra ar trebui sa ii indepartam pe cei care joaca la club sau in divizia B nu vad de ce nu i-am indeparta si pe cei care nu joaca la club sau in B dar au aceiasi valoare cu cei din B. Dau un exemplu cunoscut, Dumitra David. Baiatul asta nu a invatat tenis la vreun club ci in curtea proprie, fara vreun antrenor sau Robot care sa-l ajute si a ajuns la o valoare care ii permite sa bata foarte multi jucatori care joaca in B, chiar si A, sau de la vreun club. Pana la urma metodele de antrenament de la cluburi sau accesoriile care exista acolo nu sunt de pe alta planeta ci pamantene, oricine le poate studia si executa inspirandu-se pur si simplu de pe internet. Eu de exemplu daca ma antrenez acasa cu robot si altele, ca la club, (nu ca chiar asa ar fi) ar trebui sa fiu dat afara din Amatur?
                                            Eu zic sa lasam deoparte oftica ca au inceput cei tineri sa fie mai buni ca noi si zilele de glorie s-au dus, cupele au inceput sa le ia altii, si sa mergem mai departe spre progres nu spre regres.
                                            Ultima editare de Cornel 67; 10.feb.2013, 14:24.

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              Draga Cornele imi pare rau ca asta ai inteles,dar fiecare avem dreptul sa intelegem ce vrem si cum vrem .Eu ma retrag de la discutie ca nu are rost.Scuze ptr. cei pe care le-am creat neplaceri .Sa se joace cum vor ca si asa am sa stiu la ce sa ma astept,nu o sa mai iau nici o cupa ca vin cei mici mai bine pregatiti,din spusele domnului CORNEL si iau totul.Sa dea domnul sa fie asa ca tare m-as bucura.
                                              Blade . PHOTINO
                                              Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                              Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                Cred ca un sondaj facut printre cei care participa la turnee ar fi binevenit.Majoritatea celor care doresc sa-si exprime o optiune trebuie sa decida pana la ce valoare se poate participa in Amatur.Pana la lamurirea acestei dispute noi am adresat rugamintea catre Razvan Marinescu si George Durdun sa se abtina la a mai participa la turneele Amatur pana la luarea unei decizii.
                                                Cred insa ca alta este problema.
                                                In sezonul in care tocmai s-a incheiat, VivaSportShop s-a implicat activ alaturi de cativa organizatorii pentru buna desfasurare a turneelor.Am plecat cu mesele si separatoarele "in carca" acolo unde a fost nevoie.
                                                Odata cu ajutorul logistic am deplasat de fiecare data si aproape intreaga echipa "eligibila":Marinescu;Durdun;Lungu;Boaca;Cionoiu;U ta;Rada etc, in frunte cu Nea' Vasile antrenorul lor. De fiecare data am vazut bucurie pe fetele organizatorilor si a participantilor pentru oportunitatea de a-i avea ca adversari pe acesti sportivi.
                                                Sportivi nostrii au fost fericiti pentru ca de fiecare data au fost primiti cu caldura si au avut ocazia s-si faca noi prieteni.La fel de fericiti au parut a fi si amaturistii care au luptat cu ei la masa de joc.Pentru ca oriunde in lume sportivii de performanta sunt greu de angrenat in astfel de evenimente cum sunt competitiile neoficiale.Iar Marinescu,Durdun si Nea' Vasile au renuntat de multe ori la antrenamente si parteneriate personale care le aduceau ceva venituri, pentru a participa la aceste Turnee Amatur.
                                                Din anul competitional urmator Viva Sport va participa in divizia A(am terminat sezonul regulat pe primul loc) si inca un sportiv provenit 100% din Amatur va pierde dreptul de joc in aceasta competitie.Cosmin Lungu; caci despre el este vorba, a inceput sa joace tenis de masă acum trei ani exclusiv in Amatur.Sub mana forte a lui Nea' Vasile si cu logistica Viva Sport in spate a reusit in numai opt luni sa joace de la egal la egal cu Hunor Socsz, care joaca tenis de masă "de cand sa nascut".
                                                Ofi bine? O fi rau?
                                                Asta numai marea masa a amaturistilor trebuie sa decida.
                                                Cred ca un Amatur mult mai implicat in promovarea sportivilor spre marea performanta ar fi in interesul miscarii.
                                                Pentru a coopta cat mai multi practicanti trebuie sa le prezinti modele.Acum unii pledeaza pentru alungarea acestor modele.Americanii au facut colectii de cartonase cu jucatorii de baseball pentru a pastra o legatura intre suporeri si idolii lor iar noi nu mai vrem sa avem contact sportiv direct cu idolii nostrii.
                                                Daca ar fi dupa mine as incerca sa gasesc o formula de a-i aduce si pe cei din superliga sa joace in Amatur.

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  Sa speram ca Dan Bodeanu va initia desfasurarea acestui vot, pe care-l asteptam demult si , ca nu va veni cu raspunsul ca, pentru a face o schimbare, trebuie sa asteptam anul 2014. De asemenea, sper ca intrebarile vor fi puse in asa fel, incit sa nu fie induse numai anumite raspunsuri. Vrem un vot netrucat !

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de marcu vasile Vezi post
                                                    .Sa se joace care cum vor... nu o sa mai iau nici o cupa, ca vin cei mai bine pregatiti, din spusele domnului CORNEL, si iau totul.
                                                    Fiindca adevarul este mereu la mijloc, ar trebui lasati organizatorii sa decida (si sa anunte in prealabil) daca la turneul respectiv accepta participarea unor sportivi 'contestati' si de certa valoare. In acest fel, vom putea vedea daca prezenta celor in cauza este un motiv de atractie, sau nu.
                                                    In ce ma priveste, sustin participarea 'vip'-urilor in cadrul categoriei Masters a turneelor Amatur, categorie in care se pot inscrie benevol jucatorii (din Open...) dornici de confruntari spectaculoase.
                                                    Cu respect:Stefan Rusu

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X