Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cine ma poate ajuta sa aleg o paleta?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • cine ma poate ajuta sa aleg o paleta?

    salutare tuturor, am dat si eu de acest forum acum cateva zile si am vazut ca pot gasi persoane care cunosc foarte bine acest sport si m-am gandit sa le cer sfatul in alegerea unei noi palete si pentru aceasta voi povesti un pic despre experienta/stil de joc.
    In urma cu cativa ani am jucat la club dar din pacate a trebuit sa ma las din cauza mai multor probleme, dar acum doresc sa reintru in joc.Ca jucator se poate spune ca sunt ceva mai "agresiv", imi place sa atac nu prea joc pe defense.Paleta mea actuala (este si in poza) are fere TIBHAR Rapid iar lemnul este joola B. Vriesekoop si o am de 3-4 ani.Mi-am dat seama jucand ca este putin cam usoara, are efect destul de mic pe rever si nu prea imi place gripul(manerul e cam ingust iar materialul cam poros, se uda cam rau de la transpiratie iar mie nu imi transpira foarte tare palmele).
    As dori mai multe pareri referitoare la firmele care produc echipamentul si daca puteti sa imi si explicati de ce mi-ati dat acel sfat (nu doar firma conteaza!).De asemenea m-ar interesa magazinul de unde este cel mai rezonabil sa imi cumpar o noua paleta.Multumesc

  • #2
    Citind "printre randuri" am inteles ca doriti sa va schimbati paleta cu una mai puternica si mai grea. Deasemenea, manerul sa fie mai gros si sa nu alunece de la transpiratie.
    Incep cu manerele: cele mai bune pentru acest scop sunt cele acoperite cu pluta. "Donic" are seria Dotec si seria SawTec cu astfel de manere. din pacate nimic nu este mai greu, "trendul" actual fiind catre lemne cat mai usoare. O solutie ar fi banda de maner care este o imitatie de piele, care ingroasa manerul cat doriti punand spire mai dese sau mai rare si care absoarbe transpiratia. Estompeaza putin din feeling-ul paletei dar multi sunt foarte multumiti. Exista si varianta acoperirii partiale a manerului cu banda.
    Pentru o paleta mai grea puteti sa apelati la fete cu burete mai gros si mai dens (deci mai greu) renumite pentru aceasta caracteristica fiind multe dintre cele Chinezesti dar si unele dintre cele de tip European sau Japonez.
    Lemnele "grele" sunt cele de la 90 de grame in sus. Sunt o groaza dar va recomand pe cele "clasice" de la Butterfly, Schlager Carbon si Primorac Carbon. Daca a-ti fi dorit "usor si rapid" va recomandam Ishlion, Amultart,Photino sau Jun Mizutani, lemne din generatia noua, toate excelente. Inca o data va reamintesc ca o paleta mai grea se poate compune si dintr-un lemn usor combinat cu fete mai grele, in acest caz centrul de greutate fiind mai spre fata, asa cum cer legile fizicii pentru acceleratii mari.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      multumesc

      multumesc pentru sfaturi dar astept mai multe pareri

      Comentariu


      • #4
        Toate lemnele mentionate mai sus sunt f bune.Eu am alt sfat pt tine...
        Cel mai bine ar fi sa urmaresti pe la prieteni ce palete au si sa ii rogi sa te lase sa testezi ,numai asa ai sa vezi ce ti se potriveste mai bine k pana nu dai cu un lemn la masa nu ai cum sa iti dai seama daca se potriveste cu stilul tau de joc.Salut!

        Comentariu


        • #5
          Buna ziua!
          Eu am descoperit o combinatie extraordinara din greseala. Am cumparat de la www.andro.ro doua fete andro EX-8 care m-au costat numai 80 lei ambele. Fetele sunt chiar grele si au fost puse pe un lemn Butterfly Viscaria Light. A iesit o paleta foarte rapida si echilibrata!
          Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

          Comentariu


          • #6
            Multumesc Cip dasr nu le gasesc pe site?acum ct timp ti le-ai luat?are cineva oferta celor de la Buzău de la butterfly?ce parere aveti de lemnele Andro/Donic?

            Comentariu


            • #7
              Nu sunt pe site. Eu am vorbit cu ei la telefon si mi-au spus ce mai au. Sa stii ca au preturi bune!
              Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X