Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum sa "faci" o paleta de la A la Z

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cum sa "faci" o paleta de la A la Z

    Salutare tuturor. Ma bucur enorm ca am gasit in sfarsit un forum dedicat tenisului de masa. Din cate am observat eu citind mesajele postate pe aici, jucatorii mai experimentati par foarte amabili asa ca m-am hotarat sa-mi iau inima-n dinti si sa "abuzez" si eu de experienta acumulata de ei.
    Mi-as dori foarte mult sa imi achizitionez si eu o paleta cat de cat mai buna. Ar fi prima paleta profesionala din "cariera" mea de jucator. Am urmarit mesajele scrise anterior pe forum , am mai cautat si eu ceva informatii pe net dar nu pot spune ca m-am lamurit complet cum anume alcatuiesc o paleta.

    Am inteles ca la alegerea unui lemn si a unor fete conteaza foarte mult stilul fiecaruia de joc. Mie pe partea de fh imi place sa joc in general pe contre, sa pun mingia inapoi 5-6 schimburi dupa care accelerez si incerc sa castig eu punctul. Pe rever mai mult ma apar taiat si topspin dau foarte rar ( insa cred ca m-ar avantaja pe rever o fata care sa ma ajute sa anihilez efectul adversarului pt ca nu ma prea pricep sa controlez minigiile care vin cu mult efect ). Nu stiu in ce masura are sens descrierea asta sumara a stilului meu de joc dar daca e cineva dispus sa-mi recomande o combinatie lemn+ fete astept cu nerabdare orice sugestie.

    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri

  • #2
    salutare
    Din ce ai scris tu aici cam greu o sa gasesti pe cineva care are un stil apropiat si poate sa-ti dea ceva sfat bun, eu pot sa-ti recomand un lemn Timo Boll All+ (din asta am si eu) si pe forhand o fata Sriver EL de 2,1 iar pe rever o fata antitopspin sau `iarba` pentru acestea din urma nu pot sa te ajut cu nimic ca nu ma pricep dar daca te gandesti sa-ti iei din astea recomandarea mea ar fi sa le incerci inainte (sau sa incerci ceva asemanator) pentru ca mecanica jocului este diferita de fetele `normale` si poate nu-ti plac. Eu nu cunosc denumirile de fete de tipul asta si daca te hotarasti poate ar fi mai bine sa te consulti si cu ceva jucatori profesionisti si cu cei care vand materiale de tenis de masă.

    Comentariu


    • #3
      Vad ca nu m-am inselat cand am zis ca sunteti amabili
      In ce priveste lemnul si eu ma oprisem la un timo boll all+ ( ironia e ca acum joc cu o paleta butterfly luata din carrefour pe care scrie timo boll 2003 , sunt si stangaci asa ca totul se potriveste )
      Despre incercat fete nu stiu ce sa zic. Eu n-am mai avut ocazia sa joc cu astfel de palete, ce sa mai zic de incercat mai multe variante. Pentru partea de rever am vazut niste fete yasaka visco pe www.yasaka.ro si in descrierea lor zice:
      "Efectul adversarului este anihilat, in timp ce al tau are amploare.
      VISCO combina in permanenta 2 functii:
      - Serviciu pr?cis, efect maxim;
      - Anihileaza orice fel de effect si contraataca cu discretie
      - Transforma replica ta in "lovitura ucigatoare"
      - Devasteaza dupa o traiectorie "normala" "

      Tot la yasaka am vazut si o fata anti power, o sa mai analizez.

      In ce-i priveste pe cei care vand materiale sunt cam debusolat. Am tot vazut ca vorbiti de firma din buzau dar nu am gasit pe net nici o oferta a lor. Am inteles ca ar fi langa clubul idm o reprezentanta yasaka ? Daca puteti sa-mi dati niste detalii legate de reprezentantele din tara ar fi minunat.

      Comentariu


      • #4
        http://www.ofertabutterfly.3x.ro/ este adresa magazinului de la buzau.
        oricum tinand cont ca esti din buc ar fi bine daca te-ai duce la un club de tenis de masă si sa vb cu cei de acolo sa iti cumperi cea mai potrivita paleta pt tine. ideal ar fi daca ar putea si sa incerci diferite fete si lemne sa vezi care te prinde cel mai bine.
        Butterfly M. Maze Carbon
        Butterfly Bryce- Fx

        Comentariu


        • #5
          Cum sa "faci" o paleta de la A la Z

          Nu-ti recomand Yasaka Visco pe backhand, mai degraba e potrivit pentru forehand. Visco este excelent pentru topspin, insa controlul cu aceasta fata este mai dificila. Antipower ar fi bun, si eu am cautat dar n-am gasit, cei de Yasaka.ro nu aveau in stoc.

          Comentariu


          • #6
            ...simbata si duminica am fost la un concurs organizat la Gura Humorului.
            Au fost niste partide cu-n inalt nivel tehnic si spectaculos dar ce e cel mai interesant ...e ca acest concurs a fost cistigat de cineva care a jucat cu o paleta Joola, de la Metro.Daca vedeati cum dadea tipu' topsin de backhand nu va venea sa credeti.
            Si citind cele scrise mai sus ,legate de fetele Visco,cum ca ar anihila efectul adversarului...
            Da,o paleta buna conteaza enorm dar trebuie si sa stii sa o folosesti.
            Cred,adica sint sigur ca noi folosim cel mult 60% din valoarea sau potentialul paletei.

            ...cine-l cunoaste pe Boris Carpovici poate sa confirme.
            Mizutani SZLC
            Dignics 05

            Comentariu


            • #7
              Am intrat pe oferta de la buzau... preturile par ceva mai mici decat ma asteptam ( eu pana acum m-am uitat pe siteuri din strainatate ).

              La mine la facultate se antrenau in sala de sport niste sportivi profesionisti ( nu am idee de la ce club ) dar nu prea erau dispusi sa stea sa-mi arate paletele lor. Mai jucau din cand in cand cu mine daca intarziau partenerii lor obisnuiti de antrenament ( evident luam bataie rau de tot, cam 3-4 puncte faceam eu intru-un set plus ce mai greseau si ei si pe atunci se juca pana la 21 ). Am mai avut o incercare si pe la progresu dar sa fiu sincer am intampinat aceeasi "raceala" daca pot sa-i spun asa. Intr-un fel e normal, nu vor sa-si piarda timpul cu orice amator care vrea sa-si gaseasca o paleta mai scumpa decat stie el sa joace.

              Asa ca... tot pe voi ma bazez ! Si ca tot veni vorba care e diferenta dintre o paleta de lemn si una cu insertii de carbon ?
              Si inca o intrebare : daca comand la buzau lemn si fete le lipesc ei sau trebuie sa fac eu operatiunea asta ? Si daca trebuie sa fac eu asta, de cate ori, cam cat lipici imi trebuie ?

              Comentariu


              • #8
                Salutare !
                Cei de la Buzău nu se ocupa cu "confectionarea" paletei , ei doar vind.
                Nu-ti recomand sa te apuci singurel sa-ti lipesti fetele noi pe lemn,de fapt nu asta e problema ca le mai lipesti odata ,dar trebuiesc taiate cu grija.
                Ia-ti un ajutor care stie despre ce e vorba.
                Solutie de lipit nu-ti trebuie multa la o lipire (10-15 g) dar daca o vei lipi mereu o sa-ti trebuiasca o cutie macar de 200-250 g .
                Diferenta dintre lemn si carbon se vede la viteza, din carbon sare mai tare iar din cea normala mai incet dar cu un control mai bun,bine sint si lemne care sar la fel de tare ca si carbonul dar de obicei sint mai grele decit acestea. iar cu o paleta usoara poti face mai multe decit cu una grea
                conteza si constructia lor, de ex. minerul, la unele e gol , altele au reglaj in el, unele lemne sint construite sa vibreze.
                In final toate toate sint bune dar au calitati diferite, asa ca incearca mai multe si vezi care ti se potriveste. (daca poti ).
                Oricum cel mai important e antrenamentul, si mina (simtul). Un jucator destul de bun poate sa joace la fel de bine si cu o paleta mai rudimentara, atentie! nu cu una de la carrefour
                Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                Fete de palete tenis de masa
                TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                Comentariu


                • #9
                  Mda... usor usor se complica lucrurile. Da nu-i nimic, o sa le iau incetisor. M-am lamurit ca nu imi trebuie momentan paleta cu insertii de carbon. In ce priveste lipiciul, am vazut ca la yasaka e mai ieftin. E recomandat sa folosesc lipici yasaka pt o fata yasaka si butterfly pt una butterfly sau pot sa cumpar linistit de unde e mai ieftin ?

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de katyacsinia
                    ...simbata si duminica am fost la un concurs organizat la Gura Humorului.
                    nu ne-ai spus ce loc ai obtinut.
                    ...cine-l cunoaste pe Boris Carpovici poate sa confirme.
                    eu il stiu pe boris.
                    cine a castigat concursul?(numele).
                    Butterfly M. Maze Carbon
                    Butterfly Bryce- Fx

                    Comentariu


                    • #11
                      Cred ca m-am hotarat. Lemn butterfly timo boll all+ , fh sriver EL de 2.1 ( asa cum mi-a recomandat filo ) iar pe bh as incerca Mark V GPS de 2.0 sau 1.8 de la yasaka ( pe site zice ca daca folosesti un adeziv normal ai un control foarte bun).

                      Daca aveti ceva pareri in legatura cu aceasta "combinatie" sunt bine-venite. Si eventual locurile de unde le pot procura ( eu ma gandeam sa fac comanda la buzau si la www.yasaka.ro care am inteles ca are sediul in bucuresti)

                      Comentariu


                      • #12
                        Tocmai am observat o chestie. Am luat paleta aia a mea din carrefour pe care scrie butterfly timo boll si am comparat dimensiunile cu alea de la www.paddlepalace.com. Sunt identice ! Ce sa inteleg din asta ?

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de bogdan
                          Postat în original de katyacsinia
                          ...simbata si duminica am fost la un concurs organizat la Gura Humorului.
                          nu ne-ai spus ce loc ai obtinut.
                          ...cine-l cunoaste pe Boris Carpovici poate sa confirme.
                          eu il stiu pe boris.
                          cine a castigat concursul?(numele).
                          Boris.
                          ...dupa faza grupelor am jucat cu el si-n setul decisiv am pierdut de la 10-8.
                          Mizutani SZLC
                          Dignics 05

                          Comentariu


                          • #14
                            Asa e in tenis!
                            Butterfly M. Maze Carbon
                            Butterfly Bryce- Fx

                            Comentariu


                            • #15
                              Lipici lipici... lamuriti-ma si pe mine care e diferenta intre fair chack si millenium de la butterfly( in afara de diferenta de pret ).

                              Comentariu


                              • #16
                                lol
                                fi atent:
                                cu lipiciul milenium se da doar pe fete, pe lemn se da cu lipici normal respectiv fair chack, asa ca daca vrei sa iti iei milenium trebuie automat sa-ti iei si fair chack.
                                in schimb cu fair chack se da si pe fete si pe lemn.
                                ei spun ca milenium este mai bun in sensul ca ai efect si viteza mai mare la fete daca lipesti cu el si ca te tine mai mult.
                                la nivelul nostru nu cred ca are vreo importanta cu ce lipesti.
                                eu iti recomand fair chack e mai ieftin.
                                Butterfly M. Maze Carbon
                                Butterfly Bryce- Fx

                                Comentariu


                                • #17
                                  Mersi .... fair chack sa fie !

                                  Lipiciurile astea vin in cutie si atat ? Nu ai nevoie si de un instrument special cu care sa le aplici uniform ? In oferta de la butterfly nu am vazut nimic de genul asta.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Ieri seara mi-au venit lemnul si fetele de la Buzău. Maine o sa confectionez paleta folosind niste lipici Stiga al unui prieten... Sper sa ma descurc la decupatul fetelor!

                                    Lemn: Butterfly Schlager Inspire
                                    Fete : Butterfly Tackiness Drive 2.1mm
                                    Blade: Butterfly Schlager Inspire
                                    FH: Butterfly Tackiness Drive 2.1mm
                                    BH: Butterfly Tackiness Drive 2.1mm

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Succes la lipit. Eu am dat un mail catre Buzău azi pe la pranz si acum astept confirmarea de primire a comenzii.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Eu am facut comanda prin telefon. Se pare ca nu prea folosec mail-ul cei de la Buzău. Initial le-am telefonat ca sa-mi trimita oferta prin email dar nu am primit nimic. De 3 ori le-am telefonat ca sa vad ce e cu mail-ul asteptat de mine si pana la urma mi-au spus ca nu prea folosec mail-ul!!! Pana la urma am facut comanda prin telefon si mi-au pus coletul chiar a doua zi la posta! Bravo lor pentru asta! Cred ca chestia cu mail-ul ii depaseste insa

                                        Eventual insista sa-ti trimita comanda prin posta normala (ieftin) sau prin alt curier rapid decat Posta Romana (vezi Cargus sau Fan Curier care au si site web). Astia de la posta nu merita sustinuti financiar. De fiecare data am match-uri cu ei. Si de data asta am umblat cateva ore dupa astia de la PrioriPost. Cu toate ca le-am dat numarul meu de telefon, nu m-au sunat inainte (si nici dupa) sa-mi aduca coletul (ca sa fiu acasa). Apoi am umblat pe la diverse oficii ca sa-mi gasesc pachetul! Cei de la dispecerat m-au trimis la un oficiu iar "tanti" de acolo mi-a spus ca nu e la ea coletul meu. Am mers din nou la dispecerat si din nou la "tanti" de la oficiu....
                                        Blade: Butterfly Schlager Inspire
                                        FH: Butterfly Tackiness Drive 2.1mm
                                        BH: Butterfly Tackiness Drive 2.1mm

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Imi pare rau ca te-au plimbat aia de la posta. Nu e prima oara cand aud asta. Eu pana acum nu am avut nici o problema cu Prioripost ( ce pot sa zic, cred ca am avut noroc ).

                                          In legatura cu Buzău... nu stiam ca nu raspund la mail. Eu ii intrebasem si daca preturile de pe site sunt corecte. Oferta de pe site era din 26 iulie 2005. Pana la urma sfintele convorbiri interurbane o sa rezolve si problema asta.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Dupa doua telefoane pachetul meu a fost pus la posta azi.

                                            Lemn Timo Boll
                                            Fete Tackiness Drive de 2.1 mm ( Nu mai aveau Sriver - daca nu-mi plac o sa le schimb dar eram foarte nerabdator )

                                            Si acum astept !!!!!!!

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Nu stiu daca e o solutie apelarea la firmele de curierat rapid. Eu am avut o experienta neplacuta si de atunci nu mai cumpar de la firme care nu trimit pachetul prin posta normala. Pentru un pachet mic si usor de la București am platit peste 900.000 lei Si asta dupa ce am primit din Belgia un pachet comparabil ca greutate si dimensiuni pentru care nu am platit taxe postale. Dar de, e mult mai departe Bucureștiul...

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Razvane, cumva te referi la www.dandoy-sports.com cand zici de magazinul din Belgia ? Stii cumva ce fel de card imi trebuie ca sa pot comanda de la ei ? Eu am un card international ING dar am inteles ca nu pot face plati pe internet cu el. Exista si alte modalitati de plata ?

                                                Te intreb de magazinul asta pentru ca tin minte ca in niste posturi anterioare ai facut referire la siteul lor si am aflat ca este in Ciney Belgia.
                                                Eu as avea si posibilitatea sa apelez la prieten din Bruxelles dar nu stiu daca ies mai ieftin ( ma costa 8 euro drumul lui dus-intors pana acolo + 5 euro transport pana in romania ).

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Da, la dandoy ma refer. Eu am un card Taifun de la Bancpost si cu el am cumparat. Mi-am mai facut si un card virtual Visa de la BCR, dar cu el inca nu am platit.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X