Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Parere setup incepator

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Parere setup incepator

    Buna seara, sunt intr-o dilema cu alegerea unui setup avand in vedere ca pana acum nu am jucat cu palete profesionale. Din ce am citit m-am hotarat sa aleg urmatorul setup:
    - Lemn Butterfly Finewood OFF-
    - Fata Butterfly Flextra 1.7 rosu
    - Fata Butterfly Sriver FX 2.1 negru

    Credeti ca ar fi bun setup-ul acesta avand in vedere ca sunt la inceput de drum? Este prea offensiva, prea defensiva? In general imi place sa joc usor ofensiv cu mult efect.
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri si eventual alte recomandari.
    Lemn: Butterfly Finewood OFF-
    FH: Joola Samba+ 2.0
    BH: Joola Samba+ 1.8

  • #2
    Pai daca nu ai mai jucat cu palete profi de ce te-ai gandit ca acest setup ar fi bun pt tine? Mai bine mergi la o sala la tine in oras roaga pe cei de acolo sa te lase sa dai cateva mingi cu paletele lor si apoi incepe sa tragi concluzii in functie de ce simti la manuta si sigur cei de pe acolo o sa iti faca niste recomandari in functie de ce o sa vada ca misti la masa. Altfel ce ai descris tu mai sus este cu siguranta un setup bun dar nu exista nici o umbra de siguranta ca ar fi setupul potrivit pentru tine.
    Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

    Comentariu


    • #3
      Am jucat o singura data cu o paleta care, din ce mi-a spus detinatorul ei este medium si senzatia a fost una super fata de paletele de hobby, dar consider ca as vrea ceva mai rapid decat medium si daia am ales OFF-. Referitor la fete am vrut una cu viteza mare si cealalta cu un control si spin mai bun. Intre timp m-am gandit sa inlocuiesc Flextra cu Tackifire Drive.
      Lemn: Butterfly Finewood OFF-
      FH: Joola Samba+ 2.0
      BH: Joola Samba+ 1.8

      Comentariu


      • #4
        Ca sa scoti de la Sriver tot ce stie in materie de spin si viteza, trebuie sa folosesti mult speed glue, cam la fiecare sesiune de joc. Altfel, Sriverul devine o fata plata fara personalitate. La acelasi pret, (acum mult mai ieftin in promotie la www.tenismasa.ro !) vei gasi pentru FH Xiom Vega Pro care in varianta de 1.8 mm iti va oferi viteza, spinul si controlul necesar. Pe Bh ai ales Tackifire Drive. Iarasi o fata din vechea generatie. Iti recomand Xiom vega Europe de 1,8 mm pentru un joc variat cu capace sau lifturi, Daca iti place sa tai mult, pune un Donic slice de 1.2.
        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

        Comentariu


        • #5
          Cu fetele ati reusit sa ma convingeti dupa ce mi-ati spus de Donic Slice. Lemnul cum vi se pare? Ar trebui sa ma orientez la altceva?
          Lemn: Butterfly Finewood OFF-
          FH: Joola Samba+ 2.0
          BH: Joola Samba+ 1.8

          Comentariu


          • #6
            Daca spui ca nu ai mai jucat cu o paleta <profesionala> , atunci< nu vei avea ce face cu fetele care ti-au fost <recomandate>.
            Incearca (adica joaca ceva timp) fete mai cuminti si mai ieftine( asta sigur ) .
            Roaga pe cineva cu experienta care te-a vazut cum joci, sa-ti dea ceva palete pe care sa l-e incerci.
            Cind esti pregatit, atunci, <asculta-ti inima> !!!!

            Comentariu


            • #7
              Buna dimineata. imi puteti spune si mie ce parere aveti de lemnul butterfly finewood off- comparativ cu Primorac Off-, ca nu am vazut nimic vorbindu-se de el si eu ma gandeam sa-l achizitionez. Se justifica diferenta de pret de 100 ron pe care o are in plus finewood-ul?
              Lemn: Butterfly Finewood OFF-
              FH: Joola Samba+ 2.0
              BH: Joola Samba+ 1.8

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Alin Sandulescu Vezi post
                Buna dimineata. imi puteti spune si mie ce parere aveti de lemnul butterfly finewood off- comparativ cu Primorac Off-, ca nu am vazut nimic vorbindu-se de el si eu ma gandeam sa-l achizitionez. Se justifica diferenta de pret de 100 ron pe care o are in plus finewood-ul?
                Buna dimineata. Nu intotdeauna pretul lemnului arata cat de bine joaca sau ba. In intrebarea de mai sus de fapt ai pus mai multe intrebari si o sa iti spun si de ce. Lemnul fineewood off- este un lemn destul de echilibrat dar stratul exterior este din walnut (nuc) care este un lemn hard ce nu prea favorizeaza simtul in primele faze ale jocului. Lemnul primorac are limba pe exterior supranumit si lemnul european pentru topspin, dar dincolo de stratul exterior are un simt superechilibrat astfel incat a fost declarat cel mai bine vandut lemn de la butterfly ever. Personal am folosit toate tipurile de primorac in ultimii 2 ani si pot sa iti spun ca sunt 4 tipuri destul de diferite intre ele. Exista primoracul vechi model japonez are la capatul manerului tablita in forma de fluture neagra, fara serie, de acum vreo 7 - 15 ani care e foarte greu de gasit si superscump http://www.ebay.de/itm/290823504343?...orig_cvip=true are simt exceptional, flexibil (5,5 mm grosime) cateodata poate parea lent deoarece a fost facut pentru era speed glue. Apoi exista primoracul japonez off-, tablita cu fluturele este dreptunghiulara si argintie produs in ultimii ani productia lui a fost sistata pe 21.11.2012 are aceiasi grosime ca si primul acelasi simt deosebit avantajul lui e ca e cu ceva mai sprinten si se potriveste bine cu fetele tensor actuale http://tabletennis.inters.pl/product...OFF-Japan.html. Apoi exista al 3-lea primorac european cel mai banal as zice eu din punct de vedere al simtului e produs probabil in Ungaria nu are serie pe el este destul de gros fata de primele 2 are 6,0 mm si e mai putin elastic chiar rigid as zice eu, are tablita cu fluturele argintie si ovala ca forma, bonus este cel mai ieftin. Cel de al 4-lea primorac a fost lansat pe piata in 21.11.2011 este japonez se numeste primorac Ex este cel pe care il folosesc si eu in acest moment are serie, tablita dreptunghiulara grosimea usor crescuta fata de primele doua produse in Japonia adica 5,7 mm are viteza crescuta semnificativ este aproape Off si simt super, pretul este de asemene pe masura http://de.butterfly.tt/tischtennis-h...imorac-ex.html. Personal am in colectie toate tipurile descrise mai sus asa incat daca ajungi prin zona pe la mine te pot ajuta sa dai cateva mingi. Spor la alegeri.
                Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                Comentariu


                • #9
                  Multumesc pentru raspuns, m-ati facut sa-mi dau seama cat de cat ce vreau. Credeti ca pentru inceput daca as opta pentru varianta Finewood off- (sau sa raman totusi la Primorac) s-ar potrivi fetele Joola Samba+ sau ar fi cam rapide pentru incepator in palete profi? Eu mi-as dori un lemn pe care sa nu-l schimb prea curand cu care sa pot avansa la un joc ofensiv, dar care in prima faza sa il pot simte si sa-l pot controla usor cu ajutorul acestor fete sau ma gandisem la o combinatie de Samba+ cu Donic Vario Big-slam off.
                  Lemn: Butterfly Finewood OFF-
                  FH: Joola Samba+ 2.0
                  BH: Joola Samba+ 1.8

                  Comentariu


                  • #10
                    Recomandare: Lemn orice all+, off- pana in 100 lei ca nu are rost sa investesti, gasesti variante second de lemne ft bune pana in 100 lei pe forum si fete bh: tibhar sinus sound, fh: sinus(simplu) de la userul roman bogdan, sunt cele mai bune fete calitate/pret in raport cu producatorii... in rest depinde de fiecare... spor
                    Lemn: Butterfly Petr Korbel
                    BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                    Comentariu


                    • #11
                      Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am optat pana la urma pentru lemn Butterfly Finewood OFF-, cu fete Joola Samba+ 1.8 BH si 2.0 FH. O sa revin cu pareri despre alegerea facuta dupa ce le primesc si joc cateva seturi.
                      Lemn: Butterfly Finewood OFF-
                      FH: Joola Samba+ 2.0
                      BH: Joola Samba+ 1.8

                      Comentariu


                      • #12
                        buna seara,
                        sunt nou pe acest forum. pana acum am jucat de placere dar relativ de curand(2-3 luni) am prins farmecul jocului mai profi. De atunci am mers cat am putut de des la top arena/idm etc. Pana acum am avut 2 palete din comert,preasamblate,este vorba de joola S gx75 si joola C 4you. Totusi m-am decis ca vreau sa ma apuc mai serios de joc si sa cumpar o paleta cu adevarat profi. Citesc de cateva ore cam toate discutiile de pe acest forum si tot nu prea as putea sa imi gasesc o configuratie potrivita. In mod normal joc destul de ofensiv dar sunt totusi incepator. Ati putea sa imi faceti si mie o recomandare? As putea sa investesc in paleta ceva bani.. in functie de ce componente ma voi hotari banuiesc as putea plati 500-900 lei sau ceva de genul.
                        multumesc anticipat.
                        PS. stiu cum suna postul meu..
                        Blade : Stiga Allround wood NCT
                        FH : Tenergy 05
                        BH : Tenergy 05fx

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de laky Vezi post
                          Ca sa scoti de la Sriver tot ce stie in materie de spin si viteza, trebuie sa folosesti mult speed glue, cam la fiecare sesiune de joc. Altfel, Sriverul devine o fata plata fara personalitate. La acelasi pret, (acum mult mai ieftin in promotie la www.tenismasa.ro !) vei gasi pentru FH Xiom Vega Pro care in varianta de 1.8 mm iti va oferi viteza, spinul si controlul necesar. Pe Bh ai ales Tackifire Drive. Iarasi o fata din vechea generatie. Iti recomand Xiom vega Europe de 1,8 mm pentru un joc variat cu capace sau lifturi, Daca iti place sa tai mult, pune un Donic slice de 1.2.
                          Imi pare rau ca nu v-am cerut parerea despre Sriver si am achizitionat o fata noua pe care am lipit-o cu solutie pe baza de apa si acum imi place mai mult fata de la LKT Red diamond. Cred ca voi achizitiona pe FH fata de la LKT Black power sau Galaxy Moon. Am o dilema in ceea ce priveste modul de incercare a setup-ului ce mi se potriveste. Nu cred ca rezist financiar sa tot cumpar fete noi si sa le probez pana imi voi gasi setup-ul potrivit. Acum caut si un Tenergi 05 second sa vad cum merge in comparatie cu Sriver FX. Lemnul este HM Levi OFF-.
                          Respecte.
                          Blade: BTY Timo Boll ALC
                          Fh : Tibhar Evolution MX-P
                          Bh : Tibhar Genius

                          Comentariu


                          • #14
                            Sunt nevoit să ?nvii acest thread pentru că cu greu se găsesc păreri despre Butterfly Finewood Off- sau Off.

                            Alin Sandulescu, ai achiziționat până la urmă lemnul Finewood Off-? Ce părere ai despre el?


                            Pentru ceilalți care dețin mai multe informații sau știu unde să le caute, există și aici variante diferite, cu plăcuță metalică argintie și cu plăcuță de plastic neagră? Se produc în fabrici diferite, au construcție diferită și simț/comportament diferit ca în cazul altor lemne?

                            Plăcuță metalică argintie: http://p1.vatera.hu/photos/e7/2a/2cc6_3_big.jpg
                            Plăcuță de plastic(?) neagră: http://i.ebayimg.com/t/Butterfly-fin...ey!~~60_57.JPG
                            Blade: Butterfly Primorac Off- / Timo Boll Spirit
                            FH: LKT Red Diamond / Butterfly Tenergy 05 2.1mm / Donic Acuda Blue P3 2.0 mm
                            BH: LKT Rapid Soft / Donic BlueFire M3 2.0mm / Butterfly Sriver FX 1.7 mm

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de sochaux_s Vezi post
                              Sunt nevoit să ?nvii acest thread pentru că cu greu se găsesc păreri despre Butterfly Finewood Off- sau Off.
                              Salutare. Iti recomand sa incerci si seria Timber de la Butterfly. Eu am luat un Timbertouch All si pot spune ca e foarte fain. Este undeva la 80g, un feeling placut (putina vibratie, atata cat trebuie ca sa simti mingea), control foarte bun si viteza destul de ok, mai degraba All+ (sau limita inferioara a unui off-). Este foarte usor de jucat cu acest lemn fiind foarte bun pentru lovituri de topspin in regim de control maxim. Daca vrei ceva mai rapid este Timber Feel Off-. Nu am jucat cu acesta dar banuiesc ca e acelasi feeling doar ca putin mai rapid. In schimb am avut ocazia sa joc putin cu Timber Shot Off+ si pot spune ce e super ok, rapid dar cu control bun. Mie mi s-a parut mai bun decat celebrul Korbel (cel fluture negru) cu care l-am comparat pentru ca am asa un lemn. Seria Timber sunt niste lemne foarte bune. Recomand la maxim Timber Touch All. Respect si bafta multa!
                              Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de sochaux_s Vezi post
                                Sunt nevoit să ?nvii acest thread pentru că cu greu se găsesc păreri despre Butterfly Finewood Off- sau Off.
                                Alin Sandulescu, ai achiziționat până la urmă lemnul Finewood Off-? Ce părere ai despre el?
                                Pentru ceilalți care dețin mai multe informații sau știu unde să le caute, există și aici variante diferite, cu plăcuță metalică argintie și cu plăcuță de plastic neagră? Se produc în fabrici diferite, au construcție diferită și simț/comportament diferit ca în cazul altor lemne?
                                Plăcuță metalică argintie: http://p1.vatera.hu/photos/e7/2a/2cc6_3_big.jpg
                                Plăcuță de plastic(?) neagră: http://i.ebayimg.com/t/Butterfly-fin...ey!~~60_57.JPG
                                Eu am folosit ptr scurta perioada bty finewood off-, pe care il am acum la vanzare. Am dat la schimb pe el un clipper wood wrb care mi se parea prea rapid si prea "exploziv" pentru mana mea. Fata de stiga, finewood-ul are un control mai bun, este mai lent, ceea ce pentru jucatorii care inca invata loviturile este bine. L-am folosit cu o pereche de acuda s2, max pe fh si 2.0 pe bh. Un lemn usor, cu o greutate de 82g, foarte bine echilibrat. Varianta mea e cea cu fluture de plastic negru.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de sochaux_s Vezi post
                                  Sunt nevoit să ?nvii acest thread pentru că cu greu se găsesc păreri despre Butterfly Finewood Off- sau Off.

                                  Alin Sandulescu, ai achiziționat până la urmă lemnul Finewood Off-? Ce părere ai despre el?


                                  Pentru ceilalți care dețin mai multe informații sau știu unde să le caute, există și aici variante diferite, cu plăcuță metalică argintie și cu plăcuță de plastic neagră? Se produc în fabrici diferite, au construcție diferită și simț/comportament diferit ca în cazul altor lemne?

                                  Plăcuță metalică argintie: http://p1.vatera.hu/photos/e7/2a/2cc6_3_big.jpg
                                  Plăcuță de plastic(?) neagră: http://i.ebayimg.com/t/Butterfly-fin...ey!~~60_57.JPG

                                  Renunta la lemnul finewood off - , are o vibratie prea deranjanta si nu exceleaza la nici un capitol. L-am probat si mie unu nu mi-a placut.

                                  Daca esti incepator iti recomand 2 lemne f bune : yasaka sweden clasic sau butterfly gruba carbonn all +. Eu as merge pe yasaka fiind si mai ieftin cu aproape 100 ron si chiar este un lemn de exceptie cu un control super( pretul lemnului este undeva la 130 ron - este de departe bestbuy). I-am facut recent cuiva o paleta cu sweden clasic + fețe tenergy 05fx si sare f bine si arunca destul de tare. Daca vrei neaparat butterfly mergi pe gruba , e f bun lemnul ca si control. Bafta ! Mentionez ca lemnele de care ti-am zis se potrivesc f bine si unui jucator mai avansat, nu neaparat unui incepator!
                                  Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Eu sunt la un nivel intermediar si incerc o gramada de lemne in ultima vreme, printre care si Sweden Clasic, combinat cu diverse fețe. Pot spune ca Sweden Clasic este un best-seller all-time, un lemn cu control foarte bun. Insa pentru mine BTY Timber Touch All este o surpriza extrem de placuta: mai rapid ca SWC, vibratie super, manerul mult mai confortabil, controlul cam tot pe acolo ca si Sweden, mult mai bun la topspin. Doua lemne excelente pentru orice jucator de nivel intermediar. Pentru mine insa, Timber Touch All este mult superior fata de Sweden Clasic. Doar o parere. Stima multa tuturor!
                                    Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Wow, nu mă așteptam la atâtea păreri. Mersi mult tuturor, în primul rând.
                                      Am căutat foarte mult Primorac Off-, în stare bună, fără lovituri "grave" sau reparații și evident, la preț bun(nu vream să mă apropii prea mult de prețul din magazin), măcar modelul cu plăcuță metalică argintie, ovală. Sau dacă aș fi găsit modelul făcut în Japonia, aș fi fost dispus să plătesc mai mult pentru el dacă tot este mai lăudat. Modelul cel mai vechi cu plăcuță metalică, neagră, în formă de fluture nu m-ar fi interesat pentru că este scump și fiind vechi gradul de uzură este în general cam mare.
                                      Coincidență... Grubba Carbon puteam să cumpăr ieri la ~ 115RON dacă bine am înțeles, a adus cineva la sală unde am început să joc de vreo câteva săptăm?ni. Nou, cu plăcuță metalică, argintie, ovală, dar nu știu de ce am impresia că avea un defect la mâner. Părea "sucit" cumva, mânerul. Sau poate așa e el... Avea mâner drept și încă nu am avut ocazia să încerc un lemn cu mâner drept, să văd dacă îmi place. Fără fețe îmi părea exagerat de ușor, dar acum, după ce am făcut niște verificări îmi dau seama că este la fel ca celelalte pe care le urmăresc ~ 85-90g(diferă informațiile pe care le-am găsit).
                                      M?nerul, felul în care este lucrat, este destul de important pentru mine, în momentul de față având ceva probleme cu mânerul lemnului LKT Instinct+. M?nerul actual este concav, iar înainte am mai avut o paletă Butterfly, premade, cu mâner anatomic, destul de plăcut, bine finisat.
                                      Totuși aș merge în continuare cu un lemn cu mâner concav sau eventual aș încerca unul drept. Observ că, cu setup-ul actual, lovesc mai bine mingea dacă țin mânerul din partea dinspre coadă(priză mai joasă s-ar numi), îmi simt încheietura mai "liberă" și se duce centrul de greutate mai spre v?rful paletei(topsin-urile îmi ies mai bine de exemplu, chiar și pe backhand). Deci acestea ar fi niște aspecte importante, să aibă mâner atent lucrat, să aibă centrul de greutate mai spre v?rf(dacă nu cumva contează doar fețele la această echilibrare a paletei :-/ ), să fie bun pentru un amator "începător" ca mine(de ceva vreme am început să joc de 2-3 ori pe săptăm?nă, câteva ore bune), mai ofensiv, îmi plac topspin-urile pe forehand mai ales, dar să aibă și simț plăcut și control pentru că altfel degeba îmi ies câteva topspin-uri și în rest mă chinui...
                                      nittaku, dacă ?ți amintești te-am contactat pentru acel lemn de vreo două săptăm?ni, dar din păcate prietenul meu nu prea are timp să mă ajute și deocamdată sunt pe gînduri. Și a mai apărut o problemă... Chiar azi am vorbit cu cineva de la Butterfly România și mi s-a spus că nu au avut niciodată lemne cu plăcuță neagră de plastic ovală, că astfel de modele nu se găsesc prin cataloagele Butterfly și că nu știe despre proveniența lor. Ai cumva cutia lemnului sau știi alte detalii? Sau știe cineva cum este cu lemnele acestea cu plăcuță de plastic, neagră, ovală?
                                      CornelTT, este interesant ceea ce spui legat de acel TimberTouch All. Observ și o diferență de preț, FineWood-urile fiind mai scumpe. Bineînțeles, nu tot timpul ceea ce este mai scump este și mai bun. Dar mă aștept la un comportament bun și de la Finewood-uri, sper să nu mă înșel în cazul în care voi cumpăra unul.
                                      Vlad(RBlade) am văzut că vinde vreo două încercate și este destul de ciudat, s-ar putea ca acest Finewood Off- să nu fie chiar ok dacă lumea nu este mulțumită de el... Of, of și tot nedumerit sunt.
                                      Mai multe detalii despre stilul de joc și recomandările pe care le-am primit până acum, dacă aveți timp puteți citi aici:
                                      http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...l=1#post146120http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...l=1#post152509http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...l=1#post162400http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...l=1#post162640
                                      Momentan, din ofertele de pe forum urmăresc Finewood-ul Off- FL sau un Primorac EX ST(unii îl laudă, iar eu mă gîndesc să nu fie prea rapid sau să nu-mi placă mânerul drept; dar în același timp este posibil și ca mânerul drept să-mi placă mai mult decât celelalte două pe care le-am încercat FL și AN). Complicat.
                                      Ultima editare de sochaux_s; 16.dec.2013, 19:53.
                                      Blade: Butterfly Primorac Off- / Timo Boll Spirit
                                      FH: LKT Red Diamond / Butterfly Tenergy 05 2.1mm / Donic Acuda Blue P3 2.0 mm
                                      BH: LKT Rapid Soft / Donic BlueFire M3 2.0mm / Butterfly Sriver FX 1.7 mm

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Eu iti recomand sa pui stiga allround NCT - lemn all+ cu control foarte bun , simt bun , vibratii foarte putin spre deloc.
                                        Este o idee mai rapid ca yasaka sweden classic dar pastreaza controlul. Il am de 2 luni si sunt foarte multumit de el !
                                        Succes !
                                        - - - Actualizat - - -
                                        Pretul lemnului este in jur de 150lei nou.
                                        Blade : Stiga Allround wood NCT
                                        FH : Tenergy 05
                                        BH : Tenergy 05fx

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          sochaux_s, finewood-ul a ajuns la mine in urma unui schimb cu un user de pe forum, stefan_70, si a venit fara cutie. nu m-a interesat acest aspect, in conditiile in care lemnul era absolut impecabil. mai multe detalii chiar nu stiu, fara a avea pretentia ca sunt vreun cunoscator al materialelor de tenis. nu am dat mult cu el pentru ca, trecand de la clipper wood wrb, mi-a parut o idee prea lent pentru stilul meu. cat despre afirmatia lui alex.c, mie nu mi-a parut sa vibreze, din contra. In alta ordine de idei, un prieten cu care joc tocmai si-a comandat un lkt instinct + cu fete red diamond, desi eu am fost destul de sceptic, stilul lui fiind destul de offensiv. Ce parere ai de acest setup? Multumesc si succes in a-ti alege lemnul !

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Găsisem pe un forum de afară informația că lemnele Butterfly cu sigla ovala din plastic negru ar fi făcute in China. Nu știu cât de adevărat este, dar cei care au afirmat acest lucru păreau să știe ce vorbesc.
                                            Tibhar Evo FX-P | BTY Liu Shiwen | Tibhar Evo FX-P
                                            Tibhar Genius max | Primorac Blk Tag | Victas Limber

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Si eu am incercat foarte multe Lemne chiar cateva Butterfly cu sigla ovala din plastic negru si erau la fel de bune ca si cele cu plăcuță metalică argintie, nu am vazut nici o diferenta intre ele ... doar ca cele cu fluture din plastic sunt mai ieftine ,,,

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                nittaku, mă mai gîndesc în legătură cu lemnul. Am numărul tău de telefon și pot să te contactez în caz că este nevoie. Totuși de ce ai două conturi pe forum? Din întâmplare am observat, nu fac pe moderatorul aici. :P
                                                Legat de setup-ul prietenului tău, dacă ?i plac topspin-urile și preferă jocul ofensiv, cred că i se potrivește și la acești bani nici la m?na a doua nu cred că putea să cumpere ceva mai bun. LKT Red Diamond este o față tare, de tip chinezesc, puțin lipicioasă, spinoasă. S-ar putea ca faptul că este cam tare să nu-mi placă mie ca simț și control, dar după ce să schimb lemnul probabil o să-mi dau seama mai bine. Legat de mânerul lemnului actual, nu-mi place forma lui, în rest probabil este bun comparat cu alte lemne "de firmă", ceva mai scumpe.
                                                Scuba, n-ar fi atât de mare problema dacă s-ar fabrica în China, sub controlul Butterfly.
                                                leo33, dacă ar fi la fel de bine construite/asamblate și cu același simț ca cele cu plăcuță metalică argintie ovală, ar fi foarte bine. Totuși ceva este ciudat, având în vedere că sunt și mai ieftine.
                                                Blade: Butterfly Primorac Off- / Timo Boll Spirit
                                                FH: LKT Red Diamond / Butterfly Tenergy 05 2.1mm / Donic Acuda Blue P3 2.0 mm
                                                BH: LKT Rapid Soft / Donic BlueFire M3 2.0mm / Butterfly Sriver FX 1.7 mm

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Incearca si un lemn Levi: http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...highlight=Levi. Ti le face la comanda cum vrei tu. Eu joc de juma' de an cu un all+/off- de la Levi, un lemn usor cu mult control. Sunt foarte multumit. Manerul ti-l face cum vrei tu, mai gros, mai subtire, st, fl sau anatomic. Pretul e super, nu se compara pentru calitatea extraordinara a lemnelor. Am mai incercat din comert o gramada de lemne, dar avantajul e ca Levi ti-l face asa cum vrei tu (bineinteles daca stii ce vrei si poti sa ii explici). In loc sa tot incerci lemne si sa speri ca o sa ti se potriveasca poti sa ceri un lemn pe mana ta. Tocmai mi-am mai facut comanda de unul Off, tot de la Levi si de abia astept sa il incerc.
                                                  Cat despre fete, eu am jucat un an cu Donic Acuda S2 de 2.0 si au fost cele mai potrivite mie pentru inceput de drum. Medii, cu spin bun si cu control cat cuprinde. Recomand. Am trecut de curand la Xiom Vega Europe grosime max si se potrivesc la fel de bine pe lemnul de la Levi. Bafta si sper sa faci alegerea cea mai buna.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X