Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

2013 ITTF World Tour, Kuwait Open, Super Series,14 Feb 2013 - 18 Feb 2013, Kuwait Cit

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Dupa cum am spus si in topicul despre ZJ exista o perioada de antrenamente numita perioada de acumulare si care se desfasoara inainte de competitiile majore..ZJ a ajuns la nivelul de care are nevoie la CM de la Paris,daca va juca asa si acolo nu va avea cine sa-i faca fata

    Comentariu


    • #77
      La cata bataie i-a dat Ma Long lui Zhang in ultima perioada era normal sa vina si o infrangere. Modul in care Ma Long l-a invins pe nr.1 mondial in semifinala spune multe, poate o sa vedem la Paris o finala intre cei doi.
      DHS Hurricane King - FL
      FH: Tenergy 05 - 2.1
      BH: Donic Barracuda - 2.1

      Comentariu


      • #78
        Postat în original de clickofmind Vezi post
        Traim in secolul vitezei, nu ?

        Asta este jocul acum ...


        Si apropo de spectacol, cred ca un meci de senzatie a fost acela dintre Ma Long si Jun Mizutani ...


        Subscriu! Intotdeauna meciurile dintre Ma si Mizutani mi-au placut. Sunt f. frumoase, f.tari. Sunt 2 jucatori de superclasa, seriosi, constanti, profesionisti. In fond sunt reprezentantii de varf a doua scoli de t.t. care se confrunta de ceva vreme si domina ierarhiile mondiale. Si Ma si Mizutanii sunt idoli in tara lor si nu numai (a se vedea multiplele documentare despre ei, despre pregatirea lor,...). Alaturi de coreanul Joo See Hyuk, sunt preferatii mei.
        Cat despre spectacol, viteza, spectatori, ...fiecare vede ce vrea. Gusturile nu se .... disputa, nu ? Pareri poate avea oricine...
        Hai, sa auzim numai de bine !
        Respect si fair play !

        Comentariu


        • #79
          Postat în original de Cristian Teodor Vezi post
          La cata bataie i-a dat Ma Long lui Zhang in ultima perioada era normal sa vina si o infrangere. Modul in care Ma Long l-a invins pe nr.1 mondial in semifinala spune multe, poate o sa vedem la Paris o finala intre cei doi.
          ma long este peste zike in disputele directe!totusi este destul de greu s fci o diferent intre cei 2!depinde si de form de moment!s-a vazut ca ma long a cedat psihic!un joc frumos!xiu xin nu a fost la nivelul asteptat!
          tb alc t05/t05 fx

          Comentariu


          • #80
            Zhank Jike are un plus la capitolul concentrare...stie si poate cand trebuie sa dea totul...din acest motiv are si titlul mondial si olimpic....per ansamblul Ma Long are mai multe victorii asupra lui in meciurile oficiale...dar cu ce folos...Zike stie sa castige cand chiar trebuie....de ex la turneul din Kuweit, Jike mi sa parut inca iesit din forma in primele zile...a castigat greu primul meci revenind de la 1-3 si castigand in decisiv cu 12-10, pe cand Ma Long parea destul de constant...invingandu-i pe MItsutani (4-1) si Xu Xin (un sec 4-0)...insa in finala Jike a stiut sa faca diferenta...bravo lui...bravo celorlati pt meciurile oferite....

            Comentariu


            • #81
              Lemn:Butterfly Liu Shiwen
              FH: Tenergy 05
              BH: Dignics 05

              Comentariu


              • #82
                Mie mi s-a parut ca Ma Long a fost foarte irascibil si s-a enervat repede. Chiar nu inteleg de ce dreaq s-a enervat. Ok, nu iti iese nimic timp de 2 seturi. Acum ce faci, renunti? Dupa ce s-a enervat si-a pierdut si concentrarea si parca se resemnase. Parerea mea e ca el are nevoie mai mult decit ceilalti de un antrenor pe margine care sa vorbeasca cu el in pauzele dintre seturi. Zhang sta mai bine la capitolul asta, nu pare sa resimta asa mult lipsa antrenorului de pe margine.
                Cred ca era enervat de faptul ca nu reusea sa-l suprinda cu serva deloc pe Zhang. Se apucase prin setul 3 sa serveasca aproape din mina, cu niste serve de rever, cu efect lateral - cam ca ale lui Ovtcharov. A dat vreo 4 d-astea cu un relativ succes si dupa a lasat-o balta. oricum, Ma Long sa serveasca asa simplist - mai rar.
                No gata, ca daca mai scriu mult incep sa ma cred antrenor.
                Timo Boll ALC
                FH: DHS 3 NEO 2.2
                BH: DHS 3 NEO 2.2

                Comentariu


                • #83
                  Din pacate Eliza a avut o adversara mult prea incomoda
                  Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                  FH: Tenergy 05
                  BH: Dignics 05

                  Comentariu


                  • #84
                    Tineti cont si de faptul ca cei doi fac pereche la dublu in toate turneele al care participa,sunt chiar locul 1 mondial in topul la dublu,inainte de turneul din Kuweit erau pe locul 2.Pe linga faptul ca se antreneaza,logic mult timp impreuna,se cunosc foarte bine,sunt si buni prieteni si poate aparea la un moment o intelegere tacita...,jucam la spectacol,renuntam la tactica si vedem ce iese...cel mai bun in ziua respectiva castiga,fara ca celelalt sa-i "bage multe bete in roate"...
                    Sa nu uitam ca Ma Long a schimbat lemnul la inceputul acestui an..., Zhang joaca cu acelasi lemn de mai multa vreme.S-a vazut si ieri ca Ma Long inca este in cautarea loviturilor,inca nu s-a acomodat cu noul lemn...Sa vedem si turneul care incepe maine la Doha in Qatar unde participa iar toata spuma Asiei,...ce va fi...,vom trai si vom vedea,deocamdata Zhang a trecut in fata lui Ma Long in topul mondial,...in continuare Xu Xin pe primul loc...Ce credeti ca la chinezi nu sunt "bisericute"..., una dintre ele MaLong-Zhang Jike...,uitati-va cu cine face pereche la dublu Xu Xin...
                    Sa nu va mirati daca in finala din Qatar va invinge Ma Long...,daca vor ajunge Jike si Ma LOng din nou in actul final...
                    FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

                    Comentariu


                    • #85
                      Tin sa va contrazic, putin... Eu nu mi-amintesc cand au fost parteneri de dublu ultima data (Ma Long si Zhang Jike). In general, din ce am observat eu, se cam rotesc perechile. Acu' vad ca si in Qatar sunt tot ei doi... Prieteni nu sunt cei doi (parerea mea). Iar Ma Long e in fata lui Jike in clasamentul din februarie, drept e, cu un singur punct, dar e in fata .

                      Comentariu


                      • #86
                        Ma Long si a schimbat lemnul demult, a jucat cu el in superliga, unde nu a avut decat 2 infrangeri, cred...Antrenorul decide perechile de dublu, le schimba tot timpul tot pentru a nu se crea bisericute...probabil...Conteaza foarte mult forma de moment, Ma Long nu poate sa l bata tot timpul pe Zhang...e normal sa fie asa...In definitv conteaza trofeele castigate si aici Zhang e in mare avantaj.Daca va mai castiga un titlu sau doua mondiale(la simplu), va deveni probabil cel mai mare jucator de pana acum.

                        Comentariu


                        • #87

                          ...in Kuweit au facut pereche la dublu,au si jucat finala contra lui Xu Xin ,Yan An si au pierdut cu 3-1,la fel si in Qatar fac pereche la dublu...
                          http://www.ittf.com/ittf_tournaments...&Tour_ID=2197&
                          FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

                          Comentariu


                          • #88
                            Da, nu ma refeream la turneul de acum. Iata doua exemple din 2012: China Open face pereche cu Wang Hao, Korea Open cu Xu Xin.

                            Comentariu


                            • #89
                              Cand vad ma pufneste rasu !!! Vad ca atata se tot desparte firu in zece si Ma Long-ii cauta scuze,ca lemnul ca ziua ca ...................dumnezeu mai stie ce.Uitativa in general la jocul lui Ma Long,inafar de forhendul ala nu are nimic.Uitativa la Jike,cat este de complex are cam tot ce trebuie unu jucator de tnis.Si aranjamente nu se prea fac intre ei,orgolile sunt foarte mari. Asa ca lasatio asa cum est, realitate.Apropo sa nu uitam ca Ma Long are in spatre mult mai multe competiti decat are Jike, el a scos capu de 2 ani si ceva si a castigat tot ce s-a putut castiga, titlul mondial,olimpic..etc.Ma Lomg are 4 -5 ani de competiti si inafar de protururii n-a castigat nimica,si la astea merge una doua si la al treile isi da in cap.Haideti,fitii cu capu pe umeri,nu c-a adepti lui Bivolaru,vedeti numai pe unul si atat.

                              Comentariu


                              • #90
                                Si-acu' tre' sa tinem toti cu Jike?!? Nu cred ca tre' ca "Ma Long-ii" sa fie lamuriti sa tina cu Jike sau invers. Fiecare are dreptul la o parere si fiecare tine si simpatizeaza cu cine vrea!

                                Comentariu


                                • #91
                                  Postat în original de Kralizec Vezi post
                                  Si-acu' tre' sa tinem toti cu Jike?!? Nu cred ca tre' ca "Ma Long-ii" sa fie lamuriti sa tina cu Jike sau invers. Fiecare are dreptul la o parere si fiecare tine si simpatizeaza cu cine vrea!
                                  Ai inteles gresit,eu nu tin cu Jike,doar cu realitatea,care se vede de a o posta.Realiatea,ii supara pe multi in general,mai ales pe cei care vad numai in FATA.

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    Nu-i nicio realitate . E punctul tau de vedere . Asta ziceam... Eu zic ca Xu Xin si Ma Long sunt peste Jike. Asta nu inseamna ca asta-i realitatea. E parerea mea . Cum si tu ai parerea ta .

                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Stie cineva de ce Adrian Crisan nu a participat?
                                      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                      FH: Tenergy 05
                                      BH: Dignics 05

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        Postat în original de Kralizec Vezi post
                                        Nu-i nicio realitate . E punctul tau de vedere . Asta ziceam... Eu zic ca Xu Xin si Ma Long sunt peste Jike. Asta nu inseamna ca asta-i realitatea. E parerea mea . Cum si tu ai parerea ta .
                                        Si eu tin cu Jike, cu toate ca e el prost si nu da autografe si fitos cum e el, are cel mai complex joc la ora actuala si de asta a fost locul 1 ft mult timp si va mai fi zic eu... m-am uitat la ultimu lui meci cu Xu Xin cand a pierdut, parca nu dadea 2 bani pe Xu Xin nu ii pasa pur si simplu daca pierde sau castiga, chiar nu il interesa si in alte meciuri cu jucatori sub valoarea lui am vazut acelasi lucru, parca nu joaca nimic numa cat sa castige si atat... dar cand e vb de un titlu important nu prea pierde, da tot ce poate si cam matura cu toti
                                        Lemn: Butterfly Petr Korbel
                                        BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          Postat în original de ticu sorin Vezi post
                                          Ce naiba,este un joc de amatur-isti,intra sau nu intra.La nivelu asta nu exista asa ceva si sa vorbim realiatea,lui Ma Long,nu-i mai prea intra de multa vreme servici 0 revere,abea da 2-3 schimburi...........Nare rost sa mai discutam,o spun palmaresul. Si inca ceva.nu sunt un fan Jike,dar vad realitatea.
                                          La orice nivel ai fi , nu poti juca niciodata constant, intotdeauna vei avea in orice domeniu suisuri si coborasuri, ai fi robot daca ai fi mereu in forma maxima, dar e imposibil.
                                          Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                                          BH : Tenergy 05Fx
                                          FH : Tenergy 05Fx

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            Atata "scandal" pentru ce?
                                            Este evident ca fiecare dintre noi "ne vedem" oarecum in unul dintre cei aflati in fruntea clasamentului mondial si este evident ca ni'i sustinem pentru ca poate intr'o alta viata am vrea sa fim si noi ceea ce sunt ei in viata asta.
                                            Singurul lucru cu care'ar trebui sa ne obisnuim atat noi cat si ei este acela ca ... atat in viata cat si in competitii trebuie sa inveti sa si pierzi.
                                            In orice competitie cel mai bun NU poate fi cel mai bun o vesnicie. Intotdeauna altcinceva mai bun va veni, dar nici el nu va dainui.
                                            - - - Actualizat - - -
                                            Eu personal, admir foarte mult atitudinea si implicarea lui Ma Long la joc.
                                            "Tu, care n'ai vazut lampa, cu lampa ce ai sa vezi !!?"

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              Postat în original de Radu668 Vezi post
                                              ... de asta a fost locul 1 ft mult timp...
                                              7 luni, din iunie pana in decembrie 2012.

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                Stimabililor,
                                                urmarind statistica (ITTF World Ranking) am constatat urmatoarele:
                                                - cel mai longeviv sportiv (chinez, caci pe ei ne "certam") si cel mai bine clasat All Time este WANG Liqin: 52 de clasari 1 WR (ian.2001-sept.2002; ian.2004-nov.2004; ian.2005-febr.2007), activeaza dinainte de 2001 (de cand este inregistrarea statistica) si este clasat in toti acesti 13 ani in top 10.
                                                -al doilea clasat in top, la fel de serios, muncitor, profesionist,.. este WANG Hao: 26 clasari 1 WR (oct.2007-iul.2009; apr.-sept.2011), din febr.2002 find clasat in top 20 si din ian.2003 in top 10.
                                                -pe 3: MA Long: 20 clasari 1 WR (ian.-dec.2010; oct.2011-mai.2012), din nov.2005 intrat in top 50 si din martie 2007 find clasat in top 7.
                                                -pe 4: MA Lin : 17 clasari 1 WR (oct., nov.2002; iul.2003; oct.2003; martie-mai 2007; iul.-sept.2007), din ian.2001-febr.2013 fiind clasat in top 7 (de 13 ani in top 7).
                                                ……
                                                ZHANG Jike: 7 clasari 1 WR (iun.-dec.2012), intrat in top 12 din ian 2010. Tanar de perspectiva, f. talentat si ambitios, dar capricios. De el depinde daca intra vreodata in galeria jucatorilor legendari, mai sus prezentata.
                                                XU Xin: 2 clasari 1 WR (ian, febr.2013)
                                                Nu am pus (deocamdata) titlurile mondiale si olimpice. Am vorbit doar de seriozitate, profesionalism, talent, longevitate. Sa nu mai vorbim de fair play… capitol la care JK nu exceleaza (ca sa fiu elegant).

                                                To be continued….

                                                Cu respect

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  Liu Guoliang spunea intr-un interviu ca cel mai talentat jucator chinez pe care l-a cunoscut vreodata a fost Wang Liqin, si statistica de mai sus confirma parerea antrenorului nationalei Chinei, antrenor care la randul lui a fost un mare campion! Dintre europeni de departe Waldner este considerat cel mai talentat, iar in China este un fel de erou.
                                                  Blade-Darker speed 90
                                                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                                  Bh- Testing

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X