Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cum sa-ti alegi prima paleta?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • cum sa-ti alegi prima paleta?

    Salut.
    Sunt si eu nou pe acest forum.
    Sunt incepator in ale tenisului de masa, adik am invatat tarziu si de-abia acuma ma mai perfectionez. Am ajuns la concluzia ca ar trebui sa joc cu paleta mea, pentru ca e nasol daca le tot schimbi...
    Cred ca jocul meu e ca al tuturor la inceput, adik servici scurt, o serie destul de lunga de mingi taiate, si apoi atac dak mi se ridica o minge sau ma apar blochez daca ma ataca adversarul mai intai. Cu topspinul nu prea ma impac, rar cand folosesc acest procedeu in deplinul inteles al cuvantului.
    Am fost in cautare de o paleta buna pentru control, din pacate in acea perioada contul nu-mi fusese activat pe forum, pana la urma am gasit la cineva o paleta:
    lemn Donic Appelgreen Senso
    fete Butterfly Sriver FX
    desi la inceput doream sa-mi cumpar o paleta cu fete permanente, am considerat ca ofera prea putin si ca mai bine gasesc la aceeasi bani un lemn folosit dar mult mai bun.
    Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
    FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
    BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

  • #2
    Lemnul ales este excelent pentru scopul propus. La fel si fetele. Sigurul lucru de care mai trebuie tinut seama este grosimea fetelor care nu trebuie sa depaseasca 2.1-2.2, pentru un control cat mai bun, mai ales ca, deocamdata nu va "omorati" cu topspinul. Si inca ceva: nu relipiti, la inceput. Mai tarziu, cand veti deveni nemultumit de viteza, incepeti sa relipiti sau folositi un booster.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      da

      eu la inceput nu vedeam cu ochi buni sriver, jucasem pe alte palete cu sriver si intotdeauna mi s-a parut ca sare prea tare
      intr-adevar insa pe acest lemn controlul este excelent
      nu stiu sa lipesc si nici nu am de gand prea curand
      trebuie doar sa fiu atent sa nu dau cu ea de masa ptr ca lemnul este foarte foarte subtire

      o alta combinatie buna cred ca e
      lemn: btfly addoy-d
      fete: donic vario
      am jucat cu asa ceva intr-un club si de asemena aveam un control excelent
      gasisem undeva un topic cu nijte ratinguri pentru foarte multe palete o sa-l postez daca il mai gasesc
      Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
      FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
      BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

      Comentariu


      • #4
        Poti sa mai treci pe la CSM.
        Blade: Butterfly Schlager Carbon off+
        FH: Butterfly Tenergy 19, 2.1
        BH: Dr. Neubauer Superblock Extreme, OX

        Comentariu


        • #5
          Re: da

          Postat în original de bbogdanmircea
          eu la inceput nu vedeam cu ochi buni sriver, jucasem pe alte palete cu sriver si intotdeauna mi s-a parut ca sare prea tare
          intr-adevar insa pe acest lemn controlul este excelent
          nu stiu sa lipesc si nici nu am de gand prea curand
          trebuie doar sa fiu atent sa nu dau cu ea de masa ptr ca lemnul este foarte foarte subtire
          o alta combinatie buna cred ca e
          lemn: btfly addoy-d
          fete: donic vario
          am jucat cu asa ceva intr-un club si de asemena aveam un control excelent
          gasisem undeva un topic cu nijte ratinguri pentru foarte multe palete o sa-l postez daca il mai gasesc
          Cand ai control maxim, nu mai faci fata unor oponenti agresivi. Mai bine sa ai o competitie grea cu tine, decat cu oponentul
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de kimbao
            Poti sa mai treci pe la CSM.
            nu, sunt prea slab pentru CSM
            am facut acu vro 2 ani cateva luni antrenamente acolo, a fost superb, am invatat unele chestii pe care altfel nu le-as fi descoperit niciodata. Nici nu mai stiu care mai e atmosfera pe acolo, mai este tanti Nicoleta ?
            Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
            FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
            BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

            Comentariu


            • #7
              Re: da

              Postat în original de VISCO
              Cand ai control maxim, nu mai faci fata unor oponenti agresivi. Mai bine sa ai o competitie grea cu tine, decat cu oponentul
              ce vrei sa spui cu asta ca n-am inteles?
              Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
              FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
              BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

              Comentariu


              • #8
                Re: da

                Postat în original de bbogdanmircea
                Postat în original de VISCO
                Cand ai control maxim, nu mai faci fata unor oponenti agresivi. Mai bine sa ai o competitie grea cu tine, decat cu oponentul
                ce vrei sa spui cu asta ca n-am inteles?
                Adica sa nu sacrifici spinul si viteza pentru control.
                Blade DHS PG 2
                FH: DHS Hurricane 3
                BH: Stiga Airoc Astro M

                Comentariu


                • #9
                  Re: da

                  Postat în original de vali
                  Postat în original de bbogdanmircea
                  Postat în original de VISCO
                  Cand ai control maxim, nu mai faci fata unor oponenti agresivi. Mai bine sa ai o competitie grea cu tine, decat cu oponentul
                  ce vrei sa spui cu asta ca n-am inteles?
                  Adica sa nu sacrifici spinul si viteza pentru control.
                  aici o lista iinteresanta de first blades http://mytabletennis.net/forum/forum_po ... 17253&PN=1

                  eu prin control inteleg sa am idee pe unde o sa-mi sara un block sau un chop decat sa dau 5 tari peste masa prefer sa am control si sa le dau pe masa, cu riscul ca 2 din ele sa fie returnateptr ca nu au avut destula viteza
                  Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                  FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                  BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                  Comentariu


                  • #10
                    donic

                    Stiu ca lemnul e bun . A fost al meu 3 ani si nu am decit cuvinte de lauda despre el . Sa inveti cit mai multe cu ea , mai mult nu iti trebuie . Bafta multa si multa placere de a juca tenis de masă !

                    Comentariu


                    • #11
                      merci

                      merci mult cezar
                      Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                      FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                      BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                      Comentariu


                      • #12
                        Este la CSM si tanti Nicoleta si cam aceleasi fețe. In spatele lui KimBao se ascunde Mihai. Ne-am "duelat" de cateva ori. Daca iti mai aduci aminte.
                        Blade: Butterfly Schlager Carbon off+
                        FH: Butterfly Tenergy 19, 2.1
                        BH: Dr. Neubauer Superblock Extreme, OX

                        Comentariu


                        • #13
                          sal

                          salut Mishule!
                          credeam ca te-ai lasat da vad ca tot esti pe acolo.
                          cum mai merge cu topspinu?
                          am auzit ca s-au adus mese noi s-a mai modernizat pe acolo?
                          Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                          FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                          BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                          Comentariu


                          • #14
                            Dar de JOOLA Rosskopf Allround cu fete BUTTERFLY Flextra ce ziceti ?

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de petrescuandrey Vezi post
                              Dar de JOOLA Rosskopf Allround cu fete BUTTERFLY Flextra ce ziceti ?
                              Salut, vezi ca topicul asta e din 2008
                              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                              Comentariu


                              • #16
                                Mort si dezgropat
                                PS : Vezi ca Rosskopf Allround e mai mult un OFF- decat un ALL+ asa ca ia si asta in calcul daca doresti sa il achizitionezi...in rest e un lemn foarte bun.
                                --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                                --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

                                Comentariu


                                • #17
                                  Vand eu un lemn care imbina armonios ambele lumi (control + viteza). Daca nu intentionezi sa joci cu iarba poti sa-l iei cu incredere.
                                  Gasesti anuntul aici:
                                  http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...g-Shark-Off%29
                                  Fetze foarte bune pt cineva aflat in stadiul de invatare:
                                  Focus Snipe 3 (nelipicioasa, fara spin foarte mare, viteza cam 8.2 din 10)
                                  Globe 999 National (lipicioasa, spin mare, mai sensibila la spin-ul adversarului decat Snipe, viteza pe la 7.5 din 10)
                                  Palio Thors (tensor, cu viteza buna si spin excelent, lipicioasa, viteza cam 8.5 din 10)
                                  Donic Acuda S3. Acuda S2 si S1 sunt si ele f bune, dar cam rapide.
                                  Cand te simti avansat iti poti indrepta atentia spre:
                                  Donic Coppa X1 Turbo Platin
                                  Palio Macro Era
                                  Xiom Omega Pro
                                  Yasaka Rakza
                                  Tibhar Nianmor
                                  "Cost effective" ar fi sa cumperi un lemn off controlabil si sa cresti treptat viteza fetelor pe masura ce progresezi in joc. Exista lemne excelente la preturi de nimic (http://eacheng.net/index.php?act=detail&ID=1665). Ai putea pune pe el un Gambler Reflectoid sau LKT Rapid Soft intr-o prima faza. Ulterior poti trece la Focus Snipe 3 si chiar la tensori (Palio Thor's, de ex).
                                  Alternativa e sa iei un lemn All-All+ si sa incepi cu fețe gen Globe 999 National / Focus Snipe 3. In timp poti fie sa schimbi lemnul fie sa cumperi fete foarte rapide (ex: Tibhar Nianmor), care sunt insa si destul de scumpe.
                                  S-auzim de bine.
                                  Ultima editare de tudorprecup; 24.iun.2012, 20:39.
                                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    domnu tudor fara suparare dar de ce credeti ca daca esti avansat nu ti de ajuns globele national? Nu inteleg chestia asta... cu ce e mai buna fata tibhar nianmor decat globele? Eu stiu multi profesionisti care joaca extraordinar de bine cu fete pe care majoritatea amatorilor spun ca sunt fete ft proaste... exemplu globele national, fetele friendship... etc... cu fete friendship care sunt acum 20 lei la chinezi s-a castigat campionatul mondial, de ce ar fi proaste? Globele national a fost folosit de toti liderii mondiali chinezi e o fata extraordinara
                                    Lemn: Butterfly Petr Korbel
                                    BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de Radu668 Vezi post
                                      domnu tudor fara suparare dar de ce credeti ca daca esti avansat nu ti de ajuns globele national? Nu inteleg chestia asta... cu ce e mai buna fata tibhar nianmor decat globele? Eu stiu multi profesionisti care joaca extraordinar de bine cu fete pe care majoritatea amatorilor spun ca sunt fete ft proaste... exemplu globele national, fetele friendship... etc... cu fete friendship care sunt acum 20 lei la chinezi s-a castigat campionatul mondial, de ce ar fi proaste? Globele national a fost folosit de toti liderii mondiali chinezi e o fata extraordinara
                                      Sunt prefect de acord cu dvs. in ce priveste calitatea materialelor chinezesti. Unele fețe mi s-au parut excelente (ex: Focus Snipe 3, Globe 999 National, Gambler Refectoid, Giant Dragon Dragon's Talon). Dragon's Talon-ul, de exemplu, l-am gasit semnificativ peste TSP Curl PH ca posibilitati de exprimare oferitesi costa cam jumatate fata de TSP.
                                      Dorisem sa sugerez ca tensorii sunt indicati pentru cei ce vor viteza de joc foarte mare, asta neinsemnand in mod implicit ca-s si avansati...
                                      Eu m-am fixat pe Globe 999 National pentru ca am un joc bazat mai mult pe gandire decat pe viteza, pe care aceasta fata il favorizeaza. Pe un lemn Off sau Off+ cred ca si Globe-ul poate genera viteza marisoara (nu ca un tensor, evident).
                                      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Daca vrei viteza la Globe 999 National lipeste cu speed glue. De fapt aceasta fata este facuta pentru speed glue avand in vedere duritatea buretelui si generatia acestor fete.
                                        BLADE:Kreanga Aeros
                                        BH:Tibhar Torpedo
                                        FH: Globe National

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Parca s-a interzis speed glue-ul
                                          Mi-e perfecta viteza ei fara imbunatatiri
                                          DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                          Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Revenim la acest topic.
                                            Momentan joc cu fetele din semnatura, dar din pacate azi dupa un meci dezastruos am constatat ca fata 729 nu mai are nici un pic de viata in ea...adica efect la serve foarte slab, si nici mingile mai din spate nu prea mai aveau spin in ele mai deloc...
                                            Asadar ar trebui sa fac un upgrade ptr fata de pe FH.
                                            As avea de ales intre:
                                            -Donis Deste F3 Big Slam cu care am mai dat si mi-a placut foarte mult
                                            -Galaxy Moon care din descriere am inteles ca ar fi foarte asemanatoare cu Desto F3 fiind tot o fata moale
                                            Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                                            FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                                            BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              alege Donicul

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Corect!
                                                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de Radu668 Vezi post
                                                  domnu tudor fara suparare dar de ce credeti ca daca esti avansat nu ti de ajuns globele national? Nu inteleg chestia asta... cu ce e mai buna fata tibhar nianmor decat globele? Eu stiu multi profesionisti care joaca extraordinar de bine cu fete pe care majoritatea amatorilor spun ca sunt fete ft proaste... exemplu globele national, fetele friendship... etc... cu fete friendship care sunt acum 20 lei la chinezi s-a castigat campionatul mondial, de ce ar fi proaste? Globele national a fost folosit de toti liderii mondiali chinezi e o fata extraordinara
                                                  Nimeni nu castiga campionatul mondial cu fete de 20 de lei! Chinezii stiu o treaba, Numele e acelasi, dar ce se afla in pachet e cu totul altceva! Cel mai elocvent exemplu sunt fetele DHS Hurrican. National de 60-70 euro pentru elita, provincial de 25-30 euro pentru cei mai bunicei si cu ceva ambitii, iar comercial de 12-13 euro pentru...sa-mi fie cu iertare, pentru prostime! Faptul ca s-a castigat campionat mondial cu fete de 5 euro e o gaselnita jalnica si nerusinata a marketingului chinezesc. Pana si fetele brandurilor recunoscute, cu care joaca marii campioni recurg la aceasta inselaciune, sunt comenzi speciale, tunate si supertunate, la care nu prea au multe in comun cu variantele comerciale. Am vazut niste combinatii foarte interesante, intre bureti si topsheturi apartinand unor marci diferite, dar care se fabrica paradoxal in aceeasi fabrica...din Germania! De exemplu am avut norocul sa dau cu o fata avand burete de Baracuda si topshet de Xiom Vega Pro! Si atunci ce sa mai crezi???
                                                  Asa ca sa fim mai rezervati, in a ne entuziasma atunci cand citim imnuri de slava... pe spatele unui carton, mai ales daca e... Made in RPC!!!
                                                  Fara a desconsidera fetele chinezesti, care sunt bune pana la un anumit punct, reclama e cu mult peste realitate...reprezinta doar praf in ochi.
                                                  Parerea mea...
                                                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X