Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Rezumat al regulamentului ITTF pt organizatorii Amatour

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Rezumat al regulamentului ITTF pt organizatorii Amatour

    Nu stiu daca postez bine acest topic in sectiunea "amatour" si nu "regulamente",dar iata motivele ce ma determina sa fac asta:
    Am participat la Amatourul de la Iași si am constatat ca unii participanti
    nu cunosc sau se fac ca nu cunosc niste prevederi regulamentare
    .si nu ma refer doar la "banalele"de acum servicii din mana
    In grupele superioare,de exemplu, am jucat cu un baiat din P Neamțz,Buruiana,care avea tricoul alb.Fiind deja seara si eu fiind oarecum "chior'nu va mai povestesc ce placere a fost sa ghicesc ce se intampla cu mingea cand era in dreptul corpului lui.
    De asemenea,o dsoara din Iași(jucatoare destul de buna,btw),Calin Alina,avea majoritatea servelor ilegale,adica mana libera obtura vizibilitatea adversarului,fiind postata pe directia mingii,intre paleta si fileu.Pt cei care nu sant lamuritzi cum vine chestia asta,urmaritzi meciul Schlager-He Zhi Wen ,liga europeana 2008(www.megaupload.com/?d=L7H9E35),arbitrul dand la un moment dat pct lui Schlager pt asta.
    Cum am putin timp,voi face un extras cu prevederile regulamentare de baza,pt ca organizatorii de amatoururi sa faca eventual un print si sa il aiba la indemana in timpul concursurilor un exemplar pt solutionarea litigilor.
    Asta doar daca respectivii considera necesar,altel nu are rost sa muncesc degeaba
    of all the things i lost i miss my mind the most

  • #2
    raspuns

    M-am lovit si eu de situati cu serva din mana si altele... nefiind arbitru la masa tre sa te opresti si sa il pui sa repete serviciul macar daca omul nu se simte... eu i-am zis ca a servit din mana si el mi-a raspuns: o sa fiu mai atent.... ..si tocmai castigase setul cu serva aia ...
    Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
    Fh: Xiom Omega II euro black
    Bh: Xiom Omega I euro max red
    Glue: Xiom i-bond
    http://www.okclub.lx.ro

    Comentariu


    • #3
      sigur ar fi folositoare cateva prevederi regulamentare de baza pe care sa le reamintim la inceputul fiecarui turneu, eventual sa le afisam pe un perete si sa rugam la microfon la inceputul turneului sa fie citite si respectate, asta asa, ca aducere aminte(reimprospatare a memoriei). Astfel, poate ii responsabilizam mai mult pe cei care apeleaza la aceste tertipuri sau ii luminam pe cei care nu stiau anumite reguli.
      Daca le incalca, li se ia punctul sau in functie de situatie.
      Sunt jucatori care tocmai in momente cheie(mingi decisive, de final de set), apeleaza la astfel de trucuri (serva din mana, minge ascunsa cu mana libera,etc)!
      Pentru doritori, puteti vizita site-ul oficial al federatiei, unde exista si regulamentul, in toata splendoarea lui! www.frtenismasa.ro
      spor la lectura!
      Xiom -Mitzutani - Xiom

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de george, c-ta
        sigur ar fi folositoare cateva prevederi regulamentare de baza pe care sa le reamintim la inceputul fiecarui turneu, eventual sa le afisam pe un perete si sa rugam la microfon la inceputul turneului sa fie citite si respectate, asta asa, ca aducere aminte(reimprospatare a memoriei). Astfel, poate ii responsabilizam mai mult pe cei care apeleaza la aceste tertipuri sau ii luminam pe cei care nu stiau anumite reguli.
        Daca le incalca, li se ia punctul sau in functie de situatie.
        Sunt jucatori care tocmai in momente cheie(mingi decisive, de final de set), apeleaza la astfel de trucuri (serva din mana, minge ascunsa cu mana libera,etc)!
        Pentru doritori, puteti vizita site-ul oficial al federatiei, unde exista si regulamentul, in toata splendoarea lui! www.frtenismasa.ro
        spor la lectura!
        Daca nu exista arbitri nu are cine sa le ia punctul...solutia ar fi ca arbitrii sa fie jucatorii din grupa care nu au meci in momentul respectiv, dar nu cred ca va lua nimeni o astfel de decizie ...eventual s-ar putea decide rejucarea punctului, macar atat si tot ar fi ceva

        Comentariu


        • #5
          Da Eugen, de acord.
          Numai ca jucatorii in pauze prefera fie o tigara, o plimbare in afara salii, o detensionare pt meciul urmator.
          Facandu-le cunoscut regulamentul prin afisarea lui si indemnarea(prin statie) la relecturare si respectarea lui, "cei in culpa" vor gresi mai putin si vor repeta(macar) punctul stiind ca regulamentar ar trebui sa li se ia respectivul punct!
          Iar cei "pacaliti" vor avea constiinta impacata ca prin rejucarea lui nu au pierdut punctul prin frauda ci isi joaca sansa acelui punct prin mijloace regulamentare!... e adevarat ca se da mai greu direct punct pentru adversar, ca la carte!... sunt putini arbitri oficiali care merg pana la capat, ca sa zic asa!... cu atat mai putin un arbitru de ocazie...
          Xiom -Mitzutani - Xiom

          Comentariu


          • #6
            Sincer sa fiu am incercat varianta cu atrasul atentiei. Nu are niciun efect. Personal consider serviciul din mana o incalcare a regulamentului la fel de grava ca oricare alta (poate si din cauza faptului ca nu ma pricep mai deloc la retur si un serviciu din mana bine executat ma "omoara").

            Chiar in grupa open sunt cativa care servesc la limita regulamentului (adica arunca mingia spre ei sau ii dau drumul sa cada in loc sa o arunce sau nu o arunca cu palma deschisa si alte mici trucuri care de fapt tot serviciu incorect sunt).

            Multi dintre ei spun ca nu isi dau seama. Poate da, poate nu. Ideea e urmatoarea: daca eu si altii ca mine putem sa ne concentram la fiecare serviciu sa aruncam mingia cu palma deschisa si la o inaltime cat de cat acceptabila (macar 15 cm), in conditiile in care nu joc cine stie ce si poate un serviciu m-ar ajuta, atunci poate oricine, indiferent de varsta si de obisnuita.

            Asa ca pana la urma cauza fenomenului sta in motivatia fiecaruia (pana unde esti dispus sa mergi ca sa castigi un meci)

            Comentariu


            • #7
              Nu va agitati ca si la case mai mari se serveste incorect si nu se iau punctele. Oricum omul cat timp poate sa faca ceva mai putin ortodox ca sa castige o va face. Eu am mai ridicat problema asta dar degeaba. Totusi e diferenta intre cei care nu stiu si cei care o fac din "talent". Sunt cateva exemple in amatour din a doua categorie. Se stiu ei nu trebuie date nume. Un exemplu ar fi simon csaba care are niste serve date cu prea mult talent.
              Primorac Carbon
              FH Dignics 09C
              BH JOOLA MAXX

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de tycutz
                Nu va agitati ca si la case mai mari se serveste incorect si nu se iau punctele. Oricum omul cat timp poate sa faca ceva mai putin ortodox ca sa castige o va face. Eu am mai ridicat problema asta dar degeaba. Totusi e diferenta intre cei care nu stiu si cei care o fac din "talent". Sunt cateva exemple in amatour din a doua categorie. Se stiu ei nu trebuie date nume. Un exemplu ar fi simon csaba care are niste serve date cu prea mult talent.
                Da...corect, am urmarit si eu cateva meciuri din superliga in care se servea direct din unghii, nu din mana...

                Comentariu


                • #9
                  Pai daca nu pot sa castige corect, trebuie sa apeleze la tot felul de smecherii si trucuri. Am pierdut si eu o finala din cauza asta.....dar....nu mai conteaza acum
                  Blade: Butterfly Schlager Carbon
                  FH:TENERGY 05
                  BH:TENERGY 05

                  Comentariu


                  • #10
                    Chestia cu iti iau punctu ca nu servesti corect nu va duce decat la scandaluri si poate chiar la bataie intre unii jucatori mai patimasi.
                    Doar prezenta unui arbitru poate rezolva aceasta problema dar acest lucru ar fi costisitor pt organizatori.

                    Comentariu


                    • #11
                      Un luptator de K1 ar trebuie la fiecare masa sa arbitreze!!!
                      Blade: Butterfly Schlager Carbon
                      FH:TENERGY 05
                      BH:TENERGY 05

                      Comentariu


                      • #12
                        Regulamentul spune ca mai intai se atentioneaza jucatorul cu cartonas galben,apoi daca persista cartonas rosu si pierde punctul,apoi la al doilea cartonas rosu pierde doua puncte.

                        Comentariu


                        • #13
                          E buna ideea cu explicatul sau atentionatul inainte de turneu a unor aspecte mai sensibile (serviciul ascuns, etc), o sa aplicam in practica.

                          Comentariu


                          • #14
                            Spicuiri din regulamentul ITTF
                            2.4.6 SUPRAFATZA MATERIALULUI DE ACOPERIRE A PALETEI TREBUIE
                            SA FIE MATA,ROSIE APRINSA PE O PARTE,NEAGRA PE CEALALTA
                            2.4.8 JUCATORUL TREBUIE SA PERMITA LA INCEPUTUL SETULUI ,ATAT
                            ADVERSARULUI CAT SI ARBITRULUI SA I EXAMIENEZE PALETA
                            2.5.2 MINGEA ESTE IN JOC DIN MOMENTUL IN CARE,STATIONARA IN
                            PALMA INTINSA A MAINII LIBERE,E PROIECTATA IN SUS....
                            2.5.7 UN JUCATOR LOVESTE MINGEA,DACA O ATINGE CU PALETA TINUTA
                            IN MANA SAU CU MANA PALETEI,DEDESUBTUL INCHEIETURII
                            2.6.2 JUCATORUL LA SERVICIU TREBUIE SA PROIECTEZE MINGEA IN
                            SUS,PE VERTICALA,FARA A I IMPRIMA VREUN EFECT,CEL PUTIN 16CM
                            2.6.4 DE LA STARTUL SERVICIULUI PANA CAND VA FI LOVITA,MINGEA
                            TREBUIE SA SE AFLE DEASUPRA SUPRAFETEI DE JOC SI IN SPATELE
                            LINIE DE FUND A MESEI SI NU VA FI ASCUNSA VEDERII PRIMITORULUI
                            CU NICI O PARTE A CORPULUI SAU IMBRACAMINTII
                            2.10.1.8-9 PUNCTUL SE PIERDE CAND MINGEA,FIIND IN JOC, JUCATORU
                            ATINGE FILEUL SAU MISCA MASA
                            2.10.11 PUNCTUL SE PIERDE DACA MANA LIBERA A JUCATORULUI ATINGE MASA CAND MINGEA E IN JOC
                            3.2.2.3 TRICOURILE,SORTURILE,FUSTELE,POT AVEA ORICE CULOARE
                            DAR CULOAREA DE BAZA TREBUIE SA FIE TOTAL DIFERITA DE CEA A
                            MINGII
                            of all the things i lost i miss my mind the most

                            Comentariu


                            • #15
                              Partea asta ar trebui citita bine de unele persoane:

                              2.6.2 JUCATORUL LA SERVICIU TREBUIE SA PROIECTEZE MINGEA IN
                              SUS,PE VERTICALA,FARA A I IMPRIMA VREUN EFECT,CEL PUTIN 16CM
                              2.6.4 DE LA STARTUL SERVICIULUI PANA CAND VA FI LOVITA,MINGEA
                              TREBUIE SA SE AFLE DEASUPRA SUPRAFETEI DE JOC SI IN SPATELE
                              LINIE DE FUND A MESEI SI NU VA FI ASCUNSA VEDERII PRIMITORULUI
                              CU NICI O PARTE A CORPULUI SAU IMBRACAMINTII
                              Blade: Butterfly Schlager Carbon
                              FH:TENERGY 05
                              BH:TENERGY 05

                              Comentariu


                              • #16
                                atentie la SELECTIA NATURALA

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X