Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propunere pentru parteneriat sportiv - educational

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propunere pentru parteneriat sportiv - educational

    D-NUL Cozma a spus:
    "Am citit dezbaterile din acest topic si am incercat sa trag o concluzie .Este un punct de vedere personal.
    Dl Motoroi este unul din cei care au investit bani in t.d.m ,fiind unul din finantatorii echipelor S.K.
    Are o fundatie a carui scop principal este indrumarea copiilor spre sport in general si t.d.m in special.
    Este dispus sa finanteze Amaturul pentru a activa intr-un cadru jurisdictional.
    Pana aici totul e OK.
    Suspiciunile vis-a-vis de bunele lui intentii deriva din insistenta cu care propune infiintarea asociatie non-profit Amatur,fapt agreat de unii si dezagreat de altii.
    Eu propun o initiativa care sa impace si capra si varza: infiintarea unui circuit national pentru copii,sponsorizat de Fundatia non-profit mai sus mentionata,dotat cu trofeul"Costi Motoroi" sau "SPort Kombat"sau cum se numeste asociatia respectiva.
    Sunt multe localitati care pot gazdui etape din acest circuit si unde sunt copii entuziasti care nu fac parte din cluburi sportive.Pe astea din zona le cam pot enumera:Rădăuți,V.Dornei,Suceava,Bacău,Moinesti,Bo tosani.Ca sa nu mai zic de cate or mai fi in restul tarii.Se poate alcatui un calendar,se poate tine un clasament separat,castigatorii pot primi diverse premii (palete,mingi),se pot oferi la sfarsit de an 1-2 mese S.H sau Active(sunt foarte bune pt copii).Toate aceste in spiritul statutului fundatiei dlui Motoroi.Interesele Amaturui si a dlui Motoroi ar fi pe deplin congruente in acest mod."
    D-nul Marcu Vasile a spus:
    "DRAGA domnule Costin MOTOROI,sunt instructor antrenor de tenis de masă la VATRA DORNEI.Am 31 de copii INSCRISI PANA ACUM .Singurul sponsor al clubului pana in prezent am fost eu(am cumparat aproape tot ce am putut sa le cumpar din propria mea pensie).Caut de nu stiu cand un sponsor oficial pentru acest club.Cateodata simt ca o iau razna ca nu mai am resurse de unde sa iau pentru acesti copii.Dar de unde am de unde nu am incerc sa fac ca acest club sa nu se darame .De ati sti ce frumos este atunci cand intrii in sala si ii vezi figurile alea zambarete,uiti de toate necazurile.Ma lupt singur cu mkorile de vant si nu am nici un ajutor din partea nimanui.Daca sunteti atat de hotarat sa sponsorizati o grupare de tenis va invit sa ne ajutati .Mai multe date va pot oferi la telefon 0756258169.
    Daca vrei sa faci performantqa trebuie sa ai materiale de performanta,asa sa joci banbilici mai bine nu te apuca.Asa sunt eu,am putin dar bun.Totusi am uitat sa mentionez ca o mare parte de vina ca nu am desfiintat pana acum acest club o au si cei mai buni prieteni de pe site amatur.Care pe aceasta cale vreau sa le multumesc "
    D-nul Adrian Pascu a spus:
    "FELICITARI! poate ca se va concretiza intr-o forma sau alta ceea ce propuneti dvs. Eu va felicit sincer pentru IMPLICARE! In ceea ce priveste atacurile la gestul dvs. trebuia sa va asteptati deoarece asta ne caracterizeaza ca popor: sa moara capra vecinului, chiar daca eu nu am varza sau am dar o tin pentru mine"
    Costin Motoroi a spus:
    "Asociatia ,,Sport pentru Minti Deschise” are ca scop principal eradicarea dependentelor nocive asupra omului, in primul rand a dependentei fata de droguri, jocuri de noroc si bauturi alcoolice.
    Un rol important il are identificarea surselor care creaza dependenta si gasirea mijloacelor de combatere ale acestora. Pot exista situatii cand, din neatentie sau din rea vointa, aceste surse reusesc sa se foloseasca de societatea in care traim si sa-si faureasca o aparenta forma legala.
    Un exemplu real il reprezinta salile de pariuri sportive in cadrul carora functioneaza si diferite jocuri de noroc. Accesul la aceste jocuri il au si minorii, lucru care este interzis de lege, dar care nu este pus in practica deoarece nu exista nimeni la intrare care sa legitimeze jucatorii. Totodata, se accepta introducerea banilor, in masinile de jocuri de noroc, în mod direct de catre jucatori, deci fara a se putea controla daca acestia au varsta permisa de lege.
    Copiii si tinerii cad mult mai usor prada acestor carente sociale si de aceea trebuie sa constientizam acest fenomen si sa luptam pentru contracararea lui. In momentul in care acesti tineri devin dependenti, problemele create se acutizeaza intai in familie, apoi in societate.
    In mod clar, exista o relatie de cauzalitate intre dependenti si sursa care creeaza dependenta. Daca eliminam sursa, in primul rand nu mai apar noi dependenti; in al doilea rand, vechii dependenti au o sansa in plus de vindecare, mai ales daca urmeaza un program sau un tratament de specialitate.
    In concluzie, Asociatia ,, Sport pentru Minti Deschise ” lupta prin toate mijloacele legale pentru a face cunoscute si eliminate, de catre institutiile statului, a scaparilor din legislatie care permit existenta sub forma legala a diferitelor surse ce creeaza dependenta. Totodata, Asociatia ,, Sport pentru Minti Deschise ” are ca scop promovarea sportului ca un mijloc eficace de ajutorare a dependentilor, dar si a altor categorii sociale, deoarece poate fi privit ca un mod de viata sanatos, ca un mod de educatie, integrare sau socializare. "

    La sugestia D-lui Cozma, propun tuturor celor interesati urmatorul PARTENERIAT SPORTIV - EDUCATIONAL prin care se încearca crearea unui fenomen sportiv și social, pentru a putea duce o campanie ,, antistrada ”, prin care sa se puna în aplicare urmatoarele idei: sportul împotriva violenței, dependenței de droguri, dependenței de jocuri de noroc; sportul, un mod de viața sanatos; educație prin sport; competiția sportiva: integrare și socializare
    1.Crearea unui circuit de turnee pentru copii, pe diferite categorii de varsta, separat amatori de legitimati.
    2.Pentru cei interesati si care nu sunt persoane juridice, A.S. Clubul Sport Kombat pune la dispozitie logistica necesara
    3.Aceste turnee se realizeaza fara taxa de participare
    4.Se tine un clasament pentru fiecare categorie
    5.Turneele pentru copii se tin separat fata de celelalte turnee
    6.Acest circuit pentru copii se va numi SPORT KOMBAT TOURNAMENT la care se poate adauga daca se vrea, de exemplu:
    SPORT KOMBAT - AMATUR TOURNAMENT
    7.Din punct de vedere financiar nu implica in nici un fel circuitul Amatur

    Daca conducerea AMATUR nu doreste alaturarea sa in acest parteneriat, va rog sa-mi comunicati pentru a se muta acest topic la competitii nationale sau in alta parte.
    Numarul de telefon la care ma puteti gasi este 0728.959.799
    Ultima editare de costinmotoroi; 06.feb.2013, 21:18.

  • #2
    Este un fapt ,este adevarat,acest om imi ofera increderea in mine pentru tot ce am facut pana acum.Am discutat cu dumnealui cam 40 de minute si mi-am dat seama ce fel de om este.Dragi colegi cei care aveti asa cluburi cum am eu la Vatra Dornei cu copii, haideti sa incercam cu toti sa vedem ce va iesi din tot ce vrea domnul Motoroi sa faca.Nimeni nu te forteaza sa ramai cu el daca totul se va parea ca a dat gres,sau ca a fost o farsa asa cum ne-am alaturat lui ne putem si retrage.Gandirea lui despre acesti copii este fara doar si poate un adevar ce se intampla acum in societatea noastra,haideti sa le intindem o mana de ajutor acestor copii sa putem avea , eu stiu cum sa zic , inca o inima fericita care bate langa noi,o inima curata de copil.Haideti sa ne ajutam reciproc in acest turneu al copiilor,haideti sa facem ceva ce pe viitor o sa ne multumeasca sufleteste.Cei care imi sunteti aproape va rog sa sunati si sa discutati probleme de organizare . de protocol,de legalizare si tot ce trebuie pus la punct, sa miscam acesta initiativa a dumnealui. Ce se poate intampla daca incercam .
    Felicit pe domnul COZMA pentru serioasa propunere facuta,asa oameni avem nevoie pentru a reusi
    VA SALUT CU STIMA SI MULT RESPECT AL DUMNEAVOASTRA PRIETEN MARCU

    VA ASTEPTAM.
    Blade . PHOTINO
    Fh. Tibhar ev. Mx-p
    Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

    Comentariu


    • #3
      Daca va lua fiinta un circuit pt. copii, indiferent cine il face si cum se va numi, va fi cel mai frumos lucru in anul 2013... Mult succes! Doamne ajuta!

      Comentariu


      • #4
        Succes Costi ,sper sa fie cum ai scris pentru ca este pacat s-a te joci cu sperantele unor copii.

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de dantim Vezi post
          Succes Costi ,sper sa fie cum ai scris pentru ca este pacat s-a te joci cu sperantele unor copii.
          Intradevar,asa cum spunea si dl. Marcu,ar trebui miscata aceasta initiativa.
          Merita incercat,nu avem ce pierde.!!
          Pe copii din Bors si Oradea va puteti baza indiferent cum se va numi circuitul

          Comentariu


          • #6
            Pt copii Clubul nostru din Ploiești sta la dispozitie oricarei miscari (asociatii, organizatii..etc,) in organizarea de turnee, campionate cu taxa de participare ZERO.
            Asteptam propuneri pt aceste turnee.
            Cu stima,
            Mircea Dumitrescu 0722658987

            Comentariu


            • #7
              Daca este nevoie de ajutor la organizare (laptop, imprimanta, grupe, eliminatorii), in zona București, treceti-ma si pe mine pe lista de voluntari.
              TsE

              Comentariu


              • #8
                Totul pentru COPII.Initiativa de nota 100....
                - - - Actualizat - - -
                Postat în original de mike29 Vezi post
                Pt copii Clubul nostru din Ploiești sta la dispozitie oricarei miscari (asociatii, organizatii..etc,) in organizarea de turnee, campionate cu taxa de participare ZERO.
                Asteptam propuneri pt aceste turnee.
                Cu stima,
                Mircea Dumitrescu 0722658987
                FELICITARI..
                ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                Comentariu


                • #9
                  Asa mai fratilor cu cat mai multi cu atat mai bine pentru infiintarea acestui circuit.Haideti sa realizam ceva frumos pentru copii nostri ca merita.Din parte mea toate cele bune ptr. cei care au curaj si sau inscris deja .Sunt tare bucuros ca-mi vine sa merg la toti care sau inscris si sa va strang in brate.Asa sunt eu pun totul la suflet.Nu am putut dormi noaptea asta cu gandul sa vad daca sau mai inscris cineva
                  CEA MAI MARE GRESEALA A UNUI OM ESTE SA-I FIE FRICA SA GRESEASCA(nu am spuso eu ci un om mai destept ca mine)
                  Ultima editare de marcu vasile; 07.feb.2013, 06:00.
                  Blade . PHOTINO
                  Fh. Tibhar ev. Mx-p
                  Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                  Comentariu


                  • #10
                    Pot ajuta si eu la organzarea turneelor de copii in Cluj .
                    Farcas Vlad 0756326814
                    GEWO TABLE TENNIS

                    Comentariu


                    • #11
                      si la Comănești am niste copii cu care lucrez si am un prieten care ma poate ajuta sa organizez la o sala astfel de competitii
                      pentru copii ,cu placere
                      felicitari si succes
                      punem umarul
                      Blade: Xiom Strato
                      FH: Tenergy 05
                      BH: Tenergy 05

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de costinmotoroi Vezi post
                        Daca conducerea AMATUR nu doreste alaturarea sa in acest parteneriat, va rog sa-mi comunicati pentru a se muta acest topic la competitii nationale sau in alta parte.
                        Felicitari pentru idee si pentru initiativa! Este o idee generoasa si in concordanta cu actiunile pe care Amaturul le-a intreprins -si pe care le are in vedere pentru viitor. Fara indoiala, o astfel de actiune este in interesul copiilor, al parintilor si al tuturor amaturistilor. Initiatorii proiectului se pot baza pe ajutorul coordonatorilor si al organizatorilor de turnee Amatur din fiecare zona, precum si pe sprijinul conducerii Amatur.

                        Comentariu


                        • #13
                          Am primit cu deosebita satisfactie adeziunile multora din cei implicati in Amatur! Acum, cu aceasta declaratie a d-lui Bodeanu in numele conducerii Amaturului, fac o plecaciune in fata d-lor si ACCEPT ajutorul si sprijinul oferit.
                          Ma bucura faptul ca exista o concordanta intre proiectul social ( initiat de SPORT KOMBAT si Asociatia Sport pentru Minti Deschise ) si vederile spre viitor ale Amaturului.

                          Comentariu


                          • #14
                            Costi,
                            felicitari pentru initiativa concreta!
                            Am sa te ajut cat pot ,atata timp cat ceea ti-ai propus se concretizeaza !
                            Timpul vorbelor au trecut,urmeza faptele !
                            Ultima editare de Vali Suta; 07.feb.2013, 18:22. Motiv: completare

                            Comentariu


                            • #15
                              Am placerea sa va anunt ca am primit deja prima aprobare pentru sala din partea unei primarii si anume cea a Orasului Buftea. Dansii au incheiat cu noi un ACORD DE PARTENERIAT EDUCATIONAL prin care ne pune la dispozitie sala de sport O DATA PE LUNA!
                              Vom programa cat mai curand primul turneu al copiilor amatori si legitimati.
                              - - - Actualizat - - -
                              O precizare importanta:
                              Toate turneele pentru copii organizate de SPORT KOMBAT si Asociatia Sport pentru Minti Deschise sunt cu taxa ZERO

                              Comentariu


                              • #16
                                Felicitari domnul MOTOROI,pana acum ati vorbit v-ati mai contrat cu unul altul dar acum chiar imi doresc din tot sufletul sa reusiti pt acei copii si cu ocazia asta o sa inchideti gura multora, FELICITARI

                                Comentariu


                                • #17
                                  Noi,membri fondatori si copiii sectiei de tenis de masă ai CS Agnita imbratisam cu bucurie orice forma de competitie si organizare destinate copiilor.Obiectivul nostru a fost,este si va ramane crearea conditiilor optime in favoarea copiilor,pentru invatarea si practicarea tenisului de masa in mod organizat si atingerea performantei sportive.Am gasit,in Amatur,un loc propice pentru realizarea acestor deziderate,am "decolat" cu ajutorul multor colegi si prieteni din Amatur,am "crescut" valoric odata cu Amaturul si suntem profund recunoscatori Amaturului pentru aceasta.Raspundem,insa,pozitiv la orice noua forma de provocare,sub orice stindard sau statut,atata timp cat nu sunt lezate interesele copiilor si in masura posibilitatiilor noastre,modeste.Mult succes in demersul dvs si asteptam,cu emotie,primele semnale!
                                  I love table tennis !

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de csabazedler Vezi post
                                    Noi,membri fondatori si copiii sectiei de tenis de masă ai CS Agnita imbratisam cu bucurie orice forma de competitie si organizare destinate copiilor.Obiectivul nostru a fost,este si va ramane crearea conditiilor optime in favoarea copiilor,pentru invatarea si practicarea tenisului de masa in mod organizat si atingerea performantei sportive.Am gasit,in Amatur,un loc propice pentru realizarea acestor deziderate,am "decolat" cu ajutorul multor colegi si prieteni din Amatur,am "crescut" valoric odata cu Amaturul si suntem profund recunoscatori Amaturului pentru aceasta.Raspundem,insa,pozitiv la orice noua forma de provocare,sub orice stindard sau statut,atata timp cat nu sunt lezate interesele copiilor si in masura posibilitatiilor noastre,modeste.Mult succes in demersul dvs si asteptam,cu emotie,primele semnale!
                                    SUNTETI CEI MAI TARI ASA FRATILOR HAIDETI SA FACEM PTR. COPII DIN AMATUR O SARBATOAREA .Aceasta sarbatoare sa tina sute de ani
                                    Blade . PHOTINO
                                    Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                    Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      In cateva zile vom anunta primul turneu. Sper ca putem face si un calendar cu urmatoarele.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Iata cartea noastra de vizita http://www.ajtmBotoșani.ro/ daca va putem fi de folos cu ceva va rog sa ma contactati.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Acest calendar competitional este numai pentru juniori,pe ctg. de varste si nelegitimati la vreun club de performanta,sau pot participa cine si cum doreste? Statutul acestor competitii trebuie sa cuprinda toate detaliile necesare .Daca incepem in graba fara un regulament sau un statut bine pus la punct,atunci o sa apara tot felul de vorbe pro si contra desfasurarii acestor evenimente.Ar fi pacat chiar din startul acestui eveniment sa avem barfe si neajunsuri care sa starneasca discutii si iar discutii.Asa este romanul nostru de cand lumea.Am vazut oameni dornici de desfasurare a acest eveniment.Este ceva care nu am cuvinte de lauda pentru ei dar haideti sa facem in asa fel ca lucrurile urate care se petrec in alte locuri sa nu-si faca loc in jurul acestor copii.Asta va fi posibila numai printr-un regulament riguros si bine pus la punct.Sa facem in asa fel sa atragem cat mai multi copii in jurul nostru,sa-i vedem fericiti si bucurosi la fiecare competitie indiferent unde se desfasoara ea.Sper din tot sufletul ca oamenii de bine si cu experienta din tenisul de masa sa dea o mana de ajutor la redactare acestui regulament cat mai repede posibil si adus la cunostinta tuturor participantilor sa putem demara primele concursuri.
                                          VA SULUTA CU STIMA MARCU
                                          Ultima editare de marcu vasile; 11.feb.2013, 08:07.
                                          Blade . PHOTINO
                                          Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                          Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Va voi prezenta schema proiectului in care sunt implicat. Am nevoie de ajutorul d-voastra pentru imbunatatirea lui si pentru gasirea celor mai bune modalitati de punere in practica. Este adevarat, nu trebuie sa ne grabim! Pot nuanta ceea ce am reusit sa obtinem si anume: legitimitate, recunoastere, implicarea factorilor oficiali.
                                            1. Denumire proiect: ,, SPORT PENTRU MINTE ”
                                            2. Parteneri
                                            Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Sector 1
                                            Primaria orasului Buftea

                                            3. Prezentare
                                            Se încearca crearea unui fenomen sportiv și social, pentru a putea duce o campanie antistrada, prin care sa se puna în aplicare urmatoarele idei:
                                            -sportul împotriva violenței, dependenței de droguri, dependenței de jocuri de noroc
                                            -sportul, un mod de viața sanatos
                                            -educație prin sport
                                            -competiția sportiva: integrare și socializare
                                            -terapie prin sport
                                            4. Initiatori
                                            Asociația ,, Sport pentru Minți Deschise ”
                                            Asociatia Sportiva ,, Clubul Sport Kombat ”
                                            5. Scopuri
                                            -crearea unei alternative cu ajutorul sportului ( tenis de masă ) pentru copiii din centrele de plasament si pentru diferitii dependenti in curs de vindecare ( dependenti de droguri, alcool, jocuri de noroc, etc ).
                                            -atragerea copiilor si tinerilor catre sport
                                            -descoperirea tinerelor talente si indrumarea lor catre performanta

                                            6. Cai si mijloace
                                            6.1. Crearea „ Scolii de tenis de masă SPORT KOMBAT ” cu centre in toata tara:
                                            -initierea si antrenarea copiilor in vederea intrarii in circuitul SKT
                                            -punerea in practica a ideilor de la pct. 4. Scopuri
                                            6.2. Crearea unui circuit national de turnee denumit SKT (Sport Kombat Tournament
                                            -competiția este organizata de catre A.S. ,, Clubul Sport Kombat ”
                                            -taxa de participare este zero
                                            -vor fi 2 categorii: legitimati si nelegitimati, fiecare pe mai multe grupe de varsta.
                                            -dezideratele turneului: practicarea ,, sportului pentru toți ”; de a da posibilitatea creșterii în valoare in condiții de competiție; aplicarea ideilor de la pct. 2. Prezentare
                                            -reprezinta un circuit alcatuit din mai multe concursuri ce se desfașoara în toata țara, pe toata perioada anului.
                                            -se fac clasamente pentru fiecare categorie.
                                            -premiile constau în cupe, medalii, diplome sau bunuri.
                                            -ultimul turneu al anului este Turneul Campionilor, unde vor fi premiați cei mai buni sportivi din fiecare categorie.

                                            7. Prezentare initiatori
                                            7.1. Asociația ,, Sport pentru Minți Deschise ” are ca scop principal eradicarea dependențelor nocive asupra omului, în primul rând a dependenței fața de droguri, jocuri de noroc și bauturi alcoolice.
                                            -un rol important îl are identificarea surselor care creaza dependența și gasirea mijloacelor de combatere ale acestora. Pot exista situații când, din neatenție sau din rea voința, aceste surse reușesc sa se foloseasca de societatea în care traim și sa-și faureasca o aparenta forma legala.
                                            -un exemplu real îl reprezinta salile de pariuri sportive în cadrul carora funcționeaza și diferite jocuri de noroc. Accesul la aceste jocuri îl au și minorii, lucru care este interzis de lege, dar care nu este pus în practica deoarece nu exista nimeni la intrare care sa legitimeze jucatorii. Totodata, se accepta introducerea banilor, în mașinile de jocuri de noroc, în mod direct de catre jucatori, deci fara a se putea controla daca aceștia au vârsta permisa de lege.
                                            -copiii și tinerii cad mult mai ușor prada acestor carențe sociale și de aceea trebuie sa conștientizam acest fenomen și sa luptam pentru contracararea lui. în momentul în care acești tineri devin dependenți, problemele create se acutizeaza ?nt?i în familie, apoi în societate.
                                            -in mod clar, exista o relație de cauzalitate între dependenți și sursa care creeaza dependența. Daca eliminam sursa, în primul rând nu mai apar noi dependenți; în al doilea rând, vechii dependenți au o șansa în plus de vindecare, mai ales daca urmeaza un program sau un tratament de specialitate.
                                            -in concluzie, Asociația ,, Sport pentru Minți Deschise ” lupta prin toate mijloacele legale pentru a face cunoscute și eliminate, de catre instituțiile statului, a scaparilor din legislație care permit existența sub forma legala a diferitelor surse ce creeaza dependența. Totodata, Asociația ,, Sport pentru Minți Deschise ” are ca scop promovarea sportului ca un mijloc eficace de ajutorare a dependenților, dar și a altor categorii sociale, deoarece poate fi privit ca un mod de viața sanatos,ca un mod de educație,integrare sau socializare.
                                            7.2. A.S. ,, Clubul Sport Kombat ” este o asociație având ca obiective principale promovarea spiritului de competiție și a conceptului de ,, Kombat ”.
                                            -noțiunea de ,, Kombat ” nu semnifica lupta în sine, ci ideea de a lupta cu d?rzenie și perseverența pentru autodepașire, de lucru în echipa, în condiții de competiție și fair-play.
                                            -se pune accent pe concepția potrivit careia, prin promovarea spiritului de competiție, fiecare participant își manifesta personalitatea în mod sportiv, într-un cadru organizat.
                                            -in esența, sportivii noștri practica sportul educațional, ceea ce ?nseamna ca ne adresam în special copiilor și tinerilor. Se încearca captarea interesului pentru sport în defavoarea interesului pentru calculator și a ,, strazii ” în special. Putem spune ca activitatea ,, Clubului Sport Kombat ” se definește ca o campanie ,, antistrada ”, adica împotriva violenței și a drogurilor.
                                            - - - Actualizat - - -
                                            Postat în original de costinmotoroi Vezi post
                                            6.1. Crearea „ Scolii de tenis de masă SPORT KOMBAT ” cu centre in toata tara:
                                            -initierea si antrenarea copiilor in vederea intrarii in circuitul SKT
                                            -punerea in practica a ideilor de la pct. 4. Scopuri
                                            Acolo unde exista o asociatie sau club sportiv ( deci exista o personalitate juridica ), se va intocmi un contract de parteneriat cu SPORT KOMBAT cu privire proiectul social ,, SPORT PENTRU MINTE ”.
                                            Unde nu exista personalitate juridica, SPORT KOMBAT va numi un reprezentant oficial al clubului, care va fi responsabil cu punerea in aplicare al proiectul social ,, SPORT PENTRU MINTE ”.
                                            Ultima editare de costinmotoroi; 11.feb.2013, 18:32.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Pentru ei sa facem totul sa le fie lor bine nu altora


                                              Acesti copii trebuiesc educati corect prin orice mijloace posibile pe care le avem la indemana.
                                              Blade . PHOTINO
                                              Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                              Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de costinmotoroi Vezi post
                                                Va voi prezenta schema proiectului in care sunt implicat. Am nevoie de ajutorul d-voastra pentru imbunatatirea lui si pentru gasirea celor mai bune modalitati de punere in practica. Este adevarat, nu trebuie sa ne grabim! Pot nuanta ceea ce am reusit sa obtinem si anume: legitimitate, recunoastere, implicarea factorilor oficiali.
                                                1. Denumire proiect: ,, SPORT PENTRU MINTE ”
                                                2. Parteneri
                                                Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Sector 1
                                                Primaria orasului Buftea

                                                3. Prezentare
                                                Se încearca crearea unui fenomen sportiv și social, pentru a putea duce o campanie antistrada, prin care sa se puna în aplicare urmatoarele idei:
                                                -sportul împotriva violenței, dependenței de droguri, dependenței de jocuri de noroc
                                                -sportul, un mod de viața sanatos
                                                -educație prin sport
                                                -competiția sportiva: integrare și socializare
                                                -terapie prin sport
                                                4. Initiatori
                                                Asociația ,, Sport pentru Minți Deschise ”
                                                Asociatia Sportiva ,, Clubul Sport Kombat ”
                                                5. Scopuri
                                                -crearea unei alternative cu ajutorul sportului ( tenis de masă ) pentru copiii din centrele de plasament si pentru diferitii dependenti in curs de vindecare ( dependenti de droguri, alcool, jocuri de noroc, etc ).
                                                -atragerea copiilor si tinerilor catre sport
                                                -descoperirea tinerelor talente si indrumarea lor catre performanta

                                                6. Cai si mijloace
                                                6.1. Crearea „ Scolii de tenis de masă SPORT KOMBAT ” cu centre in toata tara:
                                                -initierea si antrenarea copiilor in vederea intrarii in circuitul SKT
                                                -punerea in practica a ideilor de la pct. 4. Scopuri
                                                6.2. Crearea unui circuit national de turnee denumit SKT (Sport Kombat Tournament
                                                -competiția este organizata de catre A.S. ,, Clubul Sport Kombat ”
                                                -taxa de participare este zero
                                                -vor fi 2 categorii: legitimati si nelegitimati, fiecare pe mai multe grupe de varsta.
                                                -dezideratele turneului: practicarea ,, sportului pentru toți ”; de a da posibilitatea creșterii în valoare in condiții de competiție; aplicarea ideilor de la pct. 2. Prezentare
                                                -reprezinta un circuit alcatuit din mai multe concursuri ce se desfașoara în toata țara, pe toata perioada anului.
                                                -se fac clasamente pentru fiecare categorie.
                                                -premiile constau în cupe, medalii, diplome sau bunuri.
                                                -ultimul turneu al anului este Turneul Campionilor, unde vor fi premiați cei mai buni sportivi din fiecare categorie.

                                                7. Prezentare initiatori
                                                7.1. Asociația ,, Sport pentru Minți Deschise ” are ca scop principal eradicarea dependențelor nocive asupra omului, în primul rând a dependenței fața de droguri, jocuri de noroc și bauturi alcoolice.
                                                -un rol important îl are identificarea surselor care creaza dependența și gasirea mijloacelor de combatere ale acestora. Pot exista situații când, din neatenție sau din rea voința, aceste surse reușesc sa se foloseasca de societatea în care traim și sa-și faureasca o aparenta forma legala.
                                                -un exemplu real îl reprezinta salile de pariuri sportive în cadrul carora funcționeaza și diferite jocuri de noroc. Accesul la aceste jocuri îl au și minorii, lucru care este interzis de lege, dar care nu este pus în practica deoarece nu exista nimeni la intrare care sa legitimeze jucatorii. Totodata, se accepta introducerea banilor, în mașinile de jocuri de noroc, în mod direct de catre jucatori, deci fara a se putea controla daca aceștia au vârsta permisa de lege.
                                                -copiii și tinerii cad mult mai ușor prada acestor carențe sociale și de aceea trebuie sa conștientizam acest fenomen și sa luptam pentru contracararea lui. în momentul în care acești tineri devin dependenți, problemele create se acutizeaza ?nt?i în familie, apoi în societate.
                                                -in mod clar, exista o relație de cauzalitate între dependenți și sursa care creeaza dependența. Daca eliminam sursa, în primul rând nu mai apar noi dependenți; în al doilea rând, vechii dependenți au o șansa în plus de vindecare, mai ales daca urmeaza un program sau un tratament de specialitate.
                                                -in concluzie, Asociația ,, Sport pentru Minți Deschise ” lupta prin toate mijloacele legale pentru a face cunoscute și eliminate, de catre instituțiile statului, a scaparilor din legislație care permit existența sub forma legala a diferitelor surse ce creeaza dependența. Totodata, Asociația ,, Sport pentru Minți Deschise ” are ca scop promovarea sportului ca un mijloc eficace de ajutorare a dependenților, dar și a altor categorii sociale, deoarece poate fi privit ca un mod de viața sanatos,ca un mod de educație,integrare sau socializare.
                                                7.2. A.S. ,, Clubul Sport Kombat ” este o asociație având ca obiective principale promovarea spiritului de competiție și a conceptului de ,, Kombat ”.
                                                -noțiunea de ,, Kombat ” nu semnifica lupta în sine, ci ideea de a lupta cu d?rzenie și perseverența pentru autodepașire, de lucru în echipa, în condiții de competiție și fair-play.
                                                -se pune accent pe concepția potrivit careia, prin promovarea spiritului de competiție, fiecare participant își manifesta personalitatea în mod sportiv, într-un cadru organizat.
                                                -in esența, sportivii noștri practica sportul educațional, ceea ce ?nseamna ca ne adresam în special copiilor și tinerilor. Se încearca captarea interesului pentru sport în defavoarea interesului pentru calculator și a ,, strazii ” în special. Putem spune ca activitatea ,, Clubului Sport Kombat ” se definește ca o campanie ,, antistrada ”, adica împotriva violenței și a drogurilor.
                                                - - - Actualizat - - -
                                                Acolo unde exista o asociatie sau club sportiv ( deci exista o personalitate juridica ), se va intocmi un contract de parteneriat cu SPORT KOMBAT cu privire proiectul social ,, SPORT PENTRU MINTE ”.
                                                Unde nu exista personalitate juridica, SPORT KOMBAT va numi un reprezentant oficial al clubului, care va fi responsabil cu punerea in aplicare al proiectul social ,, SPORT PENTRU MINTE ”.
                                                - - - Actualizat - - -
                                                Suntem bucurosi sa fim parteneri si noi(Asociatia Judeteana de Tenis de Masa Botoșani) la un asemenea proiect(copiii sunt prioritatea noastra numarul unu) si sa incheiem un contract de parteneriat dar vorba cantecului...spune-mi unde,cand si cum!
                                                - - - Actualizat - - -
                                                Suntem bucurosi sa fim parteneri si noi(Asociatia Judeteana de Tenis de Masa Botoșani) la un asemenea proiect(copiii sunt prioritatea noastra numarul unu) si sa incheiem un contract de parteneriat dar vorba cantecului...spune-mi unde,cand si cum!
                                                - - - Actualizat - - -
                                                Suntem bucurosi sa fim parteneri si noi(Asociatia Judeteana de Tenis de Masa Botoșani) la un asemenea proiect(copiii sunt prioritatea noastra numarul unu) si sa incheiem un contract de parteneriat dar vorba cantecului...spune-mi unde,cand si cum!

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Aveti numarul meu pe mesaje private.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X