Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

2013 ITTF World Tour, Qatar Open, Super Series,20 Feb 2013 - 24 Feb 2013, Doha, QAT

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Baieti, nu va grabiti sa-i cantati prohodul lui JK. Dinastea o sa mai vedeti la el, dar si meciuri supertari unde o sa "mature pe jos" cu adversarii. Sunt convins de asta. N-ar mai fi el, marele JK.
    Intrebarea mea (pusa si intr-o alta postare, la Xu Xin nr.1) este insa: sa fie tanarul Yan An viitorul campion, viitorul nr.1 chinez ? Din cate am vazut pana acum are toate calitatile si atuurile. Ramane de vazut...
    Hai sa avem (si sa vedem) niste finale faine !
    Duminica placuta !
    - - - Actualizat - - -
    Finalele de azi :
    de la 14:30 dublu fem. BARTHEL Zhenqi GER / SHAN Xiaona GER - DING Ning CHN / LI Xiaoxia CHN
    de la 15:00 dublu masc. MA Long CHN / ZHANG Jike CHN - WANG Hao CHN / YAN An CHN

    de la 15:30 DING Ning CHN - LIU Shiwen CHN
    de la 16:45 MA Long CHN - YAN An CHN
    Daca la fem finala era anticipata, la masc... surpriza placuta ...un meci pe care musai tre' sa-l vedem.
    Sa vedem acum ce este cu "spatele" lui JK, care joaca finala de dublu...Sunt curios daca abandoneaza si acum, caci tot abandon se numeste indiferent de "problema"...
    Vizionare placuta !

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de iuliu zedler Vezi post
      Intrebarea mea (pusa si intr-o alta postare, la Xu Xin nr.1) este insa: sa fie tanarul Yan An viitorul campion, viitorul nr.1 chinez ? Din cate am vazut pana acum are toate calitatile si atuurile. Ramane de vazut...
      Hai sa avem (si sa vedem) niste finale faine !
      Duminica placuta !
      Yan An are toate sansele si sunt convins ca vor mai veni ca el. Chinezii se pricep cel mai bine la formarea unui campion. Trebuie specificat insa, ca nu este de ajuns doar sa ai un antrenor bun ... tine foarte mult si de caracaterul personal al fiecarui jucator.
      Cel mai probabail vom avea parte de un adevarat spectacol la finala dintre Ma Long si Yan An.
      Ia sa vedem ...
      "Tu, care n'ai vazut lampa, cu lampa ce ai sa vezi !!?"

      Comentariu


      • #28
        Nu am apucat sa citesc presa turneului dar cert este ca perechea JK a abandonat in finala de dublu.
        In finala de dublu fem. BARTHEL Zhenqi GER / SHAN Xiaona GER - DING Ning / LI Xiaoxia = 1-3 (8-11,11-9,7-11,9-11)
        In finala feminina : DING Ning CHN - LIU Shiwen CHN = 4-1 (11-5, 11-13, 11-8, 11-5, 11-7)
        Urmeaza finala masculina : MA Long - Yan An
        - - - Actualizat - - -
        scuze, este vorba de perechea Ma Long/ZHANG Jike - W.O.

        Comentariu


        • #29
          fantastic ce viteza de reactie are Yan An pe forehand!
          We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
          Aristotle



          Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

          Comentariu


          • #30
            A spus cineva ceva de spectacol ... ?

            AMAZING MATCH !!!
            BRAAAAAAAAAAAVO MA LONG !!!
            "Tu, care n'ai vazut lampa, cu lampa ce ai sa vezi !!?"

            Comentariu


            • #31
              Greu a scos-o la capat Ma Long! Lipsa de experienta a lui Yan An s-a vazut ca nu a gestionat bine finalul. Oricum, superb meci!
              We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
              Aristotle



              Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

              Comentariu


              • #32
                In finala masculina: MA Long CHN - YAN An CHN = 4-3 (11-9,11-3,10-12,10-12,9-11,11-6,11-9)
                Greu, foarte greu. Priviti scorul ... si priviti mingea de 10-9 din ultimul set. Mai priviti si explozia de bucurie din final a lui MA si veti intelege incarcatura meciului. E bun "pustiul", asta e cert. Bravo lui si bravo lui Ma Long. Greu, tare greu ...
                Sa urmarim si festivitatea de premiere.

                Comentariu


                • #33
                  suuuuuperb meci !!!!!
                  deci spectacol !~
                  Butterfly Viscaria fl
                  Butterfly tenergy05

                  Comentariu


                  • #34
                    Castigatorii au primit, pe langa flori, un cec de 25.000 usd si o superba corabie de aur/argint.
                    Asta a fost, prieteni ! Comentariile sigur vor continua...
                    Sa aveti o seara placuta !
                    - - - Actualizat - - -
                    Postat în original de vrg Vezi post
                    suuuuuperb meci !!!!!
                    deci spectacol !~
                    Rar un meci intre sportivii chinezi nu ofera spectacol. Reteta este sigura. Ne asteptam la un astfel de meci...
                    Hai noroc !

                    Comentariu


                    • #35
                      Yan An este coleg de echipa in Liga Chineza cu Ma Long.
                      Stia jocul lui Ma dinainte. Si a stat mai bine la capitolul diversitate.
                      M-am convins cum e cu aranjamentele la chinezi - nu sunt.
                      TsE

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                        M-am convins cum e cu aranjamentele la chinezi - nu sunt.
                        "Tu, care n'ai vazut lampa, cu lampa ce ai sa vezi !!?"

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                          Yan An este coleg de echipa in Liga Chineza cu Ma Long.
                          Stia jocul lui Ma dinainte. Si a stat mai bine la capitolul diversitate.
                          M-am convins cum e cu aranjamentele la chinezi - nu sunt.
                          Si totusi Ma Long a reusit sa il surprinda, cred de 3 ori cu o serva pe forhendul lui Yan in lung de linie pe care cel din urma nici nu le-a atins.......; insa la fel de spectaculoase au fost contrele/capacele lui Yan cu acelasi forhend la topspinurile lui Ma Long, date cu o viteza uimitoare. Asta ne arata ca fiecare desi se cunosc f bine mai are cate un as in maneca
                          "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                          Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                          BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de viorel.andrei Vezi post
                            Si totusi Ma Long a reusit sa il surprinda, cred de 3 ori cu o serva pe forhendul lui Yan in lung de linie pe care cel din urma nici nu le-a atins.......; insa la fel de spectaculoase au fost contrele/capacele lui Yan cu acelasi forhend la topspinurile lui Ma Long, date cu o viteza uimitoare. Asta ne arata ca fiecare desi se cunosc f bine mai are cate un as in maneca
                            De 2 ori a fost surprins Yan de serviciul lui Ma executat in lung de linie, el fiind plasat in coltul stang al mesei, neavand timp sa reactioneze. Sper sa nu ma fi inselat desi am urmarit meciul in direct.
                            Oricum, meciul a fost supertare, exact cum l-am anticipat. Mi-a placut curajul lui An ...si am observat teama lui Long. Inseamna ceva.
                            Daca cei 2 sunt colegi de echipa, se explica...

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de iuliu zedler Vezi post
                              De 2 ori a fost surprins Yan de serviciul lui Ma executat in lung de linie, el fiind plasat in coltul stang al mesei, neavand timp sa reactioneze. Sper sa nu ma fi inselat desi am urmarit meciul in direct.
                              Oricum, meciul a fost supertare, exact cum l-am anticipat. Mi-a placut curajul lui An ...si am observat teama lui Long. Inseamna ceva.
                              Daca cei 2 sunt colegi de echipa, se explica...
                              Serviciul despre care vorbesc a fost executat de 3 ori de-a lungul celor 7 seturi. O data si cred ca asta a fost la prima executie in setul 2-Yan a avut o reactie destul de buna parca atingand un pic mingea-deci nu a fost chiar as. Dupa care in urmatoarele seturi Ma Long a mai dat acelasi serviciu inca de doua ori, Yan ramanand pur si simplu "spectator", nevenindu-i parca sa creada ca mingea e pe masa....Oricum un meci f tare, invingator putand fi oricare dintre cei doi
                              La fel si Ma long insa a fost"spectator" la capacele in diagonala puse de Yan parca cu mana si date cu o viteza care si pe replay parea ametitoare
                              "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                              Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                              BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                              Comentariu


                              • #40
                                Daca acel serviciu a fost executat de doua, trei sau cinci ori (dupa cum am vazut eu) cred ca este mai putin important. Ati punctat foarte bine unele aspecte privind jocul chinezilor in acest turneu. Pe mine cel mai mult m-a surprins atitudinea lui Wang Hao si a lui JK. Eu nu am mai vazut niciodata in tenisul de masa profesionist vreun chinez invins dinaintea inceperii meciului. O fi fost vreunul mileniul trecut. Atitudinea celor doi dinaintea inceperii meciului cu Yan si pe timpul desfasurarii lui ma face sa cred ca noi nu vedem tot puzzelul sau la antrenamente o "fura" urat din partea pustiului. N-au ridicat nici macar o secunda privirea din podea. Nu si-au privit niciodata adversarul in ochi!!! Si asta face parte din abc-ul chinez din tenisul de masa. Ei de mici sunt invatati ca nu adversarul castiga, ci ei il lasa sa castige. Limbajul corporal trebuie sa arate ca sunt stapani pe situatie, sa aiba o aroganta pozitiva. La cei doi am vazut numai pozitia "ghiocel". Oricum sunt sigur ca viitorul ne va lumina ...
                                Viscaria
                                Tenergy 05 FX/Tenergy 05 FX

                                Comentariu


                                • #41


                                  la minutele 0:29, 2:23, 5:15

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de Flam Vezi post
                                    Daca acel serviciu a fost executat de doua, trei sau cinci ori (dupa cum am vazut eu) cred ca este mai putin important. Ati punctat foarte bine unele aspecte privind jocul chinezilor in acest turneu. Pe mine cel mai mult m-a surprins atitudinea lui Wang Hao si a lui JK. Eu nu am mai vazut niciodata in tenisul de masa profesionist vreun chinez invins dinaintea inceperii meciului. O fi fost vreunul mileniul trecut. Atitudinea celor doi dinaintea inceperii meciului cu Yan si pe timpul desfasurarii lui ma face sa cred ca noi nu vedem tot puzzelul sau la antrenamente o "fura" urat din partea pustiului. N-au ridicat nici macar o secunda privirea din podea. Nu si-au privit niciodata adversarul in ochi!!! Si asta face parte din abc-ul chinez din tenisul de masa. Ei de mici sunt invatati ca nu adversarul castiga, ci ei il lasa sa castige. Limbajul corporal trebuie sa arate ca sunt stapani pe situatie, sa aiba o aroganta pozitiva. La cei doi am vazut numai pozitia "ghiocel". Oricum sunt sigur ca viitorul ne va lumina ...
                                    acel serviciu a fost adus in discutie doar ca o remarca la un alt post referitor la faptul ca cei doi protagonisti "se antreneaza impreuna" si se cunosc f bine sau ar trebui.....dovada surprinderea lui Yan la executiile amintite
                                    - - - Actualizat - - -
                                    Postat în original de lauritheone Vezi post


                                    la minutele 0:29, 2:23, 5:15
                                    ok, am retinut corect - de 3 ori
                                    "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                                    Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                                    BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Draga Viorele, dupa cum spuneam este mai putin important de cate ori a servit Ma Long in lung de linie. Cu umila-mi parere am incercat sa fac o analiza a jocurilor dintre chinezi la acest turneu. Fara sa vreau a intra in polemica cu tine, dar sa fim corecti pana in capat, serva a fost data de 4 ori. Nu va uitati la meci cu reducere pe youtube, pe ittv este tot meciul. Minutele 08:10 , 19:30 , 20:44 , 43:57. La faza din minutul 43 comentatorul spune eronat ca este a cincea oara in meci. De acolo cred ca am tinut minte ca a fost de cinci ori.
                                      Viscaria
                                      Tenergy 05 FX/Tenergy 05 FX

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Am revazut meciul si intredevar au fost 3 "asi " ai lui Ma si o ratare a lui Yan (7-5 set 1; 3-1 set 3-ratare; 5-2 set 3; 4-4 set 7) dar si cateva capace spectaculoase (9-10 set 5; 10-9 set 7 -An; 4-2 set 7 -long). Dar remarca mea a fost facuta nu neaparat cu privire la nr. exact al acestora cat la faptul ca rar se intampla la acest nivel, mai ales intre jucatori care se cunosc, ca puncte sa fie facute din serva "as", fara reactie din partea adversarului, si nu ca dai pe langa minge...
                                        Mersi insa, acest aspect disputat m-a facut sa revad, cu placere, meciul invocat.
                                        Toate cele bune !

                                        Comentariu

                                        Who has read this thread:
                                        Procesare...
                                        X