Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Puteti recomanda LEMNE pentru STANGACI ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Puteti recomanda LEMNE pentru STANGACI ?

    Puteti recomanda LEMNE pentru STANGACI ?
    Micro-Ferma Fox , specializata in productie 100% bio .

  • #2
    lemnele de la donic DOTEC pt.mana stanga.

    Comentariu


    • #3
      puteti juca cu orice tip de lemn.....lemnele au simetrie de obicei si nu conteaza ca esti stangaci sau dreptaci..........trebuie doar antrenament pt obisnuinta...)
      fh-xiom vega-pro 2mm
      blade--galaxy-v16
      bh-xiom omega tour--max

      Comentariu


      • #4
        mersi..dar nu as vrea capul de pluta. tot un maner FL m-a intereseaza...
        - - - Actualizat - - -
        Folosesc acum Tibhar IV-L Balsa si se simte greutatea pe mana stanga..dar pe dreapta vine ca turnata. Nu e doar opinia mea ci si a catorva ,copii de 9 ..11ani ,jucatori de club..dar ei sunt dreptaci si nu au stiut sa imi recomande un lemn anume.
        Micro-Ferma Fox , specializata in productie 100% bio .

        Comentariu


        • #5
          Pai la stangaci ar fi normal ca greutatea sa se simta pe mana dreapta!
          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

          Comentariu


          • #6
            Aveti cumva doua fete diferite pe acel lemn? Daca da, este posibil sa fie un dezechilibru care se redreseaza folosind fete identice, de culori diferite, sau macar fete comparabile ca greutate.
            "Pe dreapta vine ca turnata", mai poate insemna ca si pe stanga poate fi la fel, daca intoarceti paleta cu BH pe FH.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              In afara de lemnele Dotec pt mana stanga se pot face la comanda lemne speciale pt stangaci sau dreptaci,ba chiar cu maner cu orientare spre FH sau BH (pentru pretentiosi).
              OSP face lemne la comanda,scump ce-i drept,dar puteti apela cu incredere si la userul LEVI prezent aici pe forum,care sunt sigur ca va poate face un lemn asa cum doriti la un pret bun.
              http://ospblades.com/wp-content/uplo...entation_4.jpg

              Comentariu


              • #8
                Dupa parerea mea, lemnele Dotec au o mare hiba. Sunt facute mai mult pt estetic, decat pt functional. Ma refer la faptul ca taietura obliga de la capatul manerului, este facuta sa urmareasca estetic linia de terminatie a pumnului, insa "coltul" rezultat, impunge incheietura, atunci cand se executa proceduri ce implica o flexie mai mare, cum este de exemplu "banana flip" sau topspinul de rever. De aceia, este mult mai bine sa fie folosit lemnul "conceput" pt mana dreapta, de catre stangaci si viceversa, bineinteles pastrand convexitatea manerului catre palma. Sau mai pe inteles, pastrand FH si BH, nu inversandu-le.
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Multumesc pt. raspunsuri. Momentan folosesc fețe Yasaka New Era ,BH si Tibhar Sinus, FH..care s-a uzat destul de rapid. M-am apucat de tenis de masă acum 9 luni. Rezerv 2..3 ore /zi pentru antrenament. Sunt un amator incepator..si tind spre incepator..mediu. mai am pana la incepator..avansat. Apoi sa devin un..mediu incepator.. Tibhar Balsa a fost primul meu lemn , excelent pentru control,destul de greu. Dar a devenit incomod pentru urmatorul nivel. Acum sunt in cautarea "lemnului" pe care sa il pastrez pentru urmatorii ani si cu care sa trec urmatoarele nivele de pregatire fara sa il mai schimb. Sunt stangaci si doresc un lemn special pt. mana stanga. Chiar daca e mai scump il voi avea pe termen lung. Speram sa gasesc lemne la furnizorii consacrati ca sa le pot vedea si compara.
                  Ultima editare de alexandrufe; 23.feb.2013, 02:45.
                  Micro-Ferma Fox , specializata in productie 100% bio .

                  Comentariu


                  • #10
                    Cine v-a bagat in cap prostia asta cu lemne pt mana stanga si pt mana dreapta? Inafara faptului ca manerul poate fi orientat pt stangaci si dreptaci, restul lemnelor sunt la la fel pentru ambele maini... asta incearca oamenii astia sa va explice ca nu exista lemne speciale pt mana stanga si pt mana dreapta... copiii aia de 9-12 ani de care ati pomenit va iau la misto... nu va place lemnul tibhar, schimbati-l si incercati sa cumparati un lemn all+ sau off- cel mult pt nivelul la care ati pomenit ca va aflati... PS: cititi alte posturi cu recomandari de lemne pt incepatori sunt valabile si pt stanga si pt dreapta
                    Lemn: Butterfly Petr Korbel
                    BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                    Comentariu


                    • #11
                      Sunt sigur ca nu m-au luat la misto pt. ca i-am intalnit la concursuri.Copii diferiti care mi-au spus ca este vorba de maner si de muchia paletei care nu este egala pe stanga sau pe dreapta. Lemnul pt. stangaci are muchia mai mare pe partea stanga pt. o priza si un control mai bun pe degetul mare si aratator. Nu e acelasi lucru daca schimbi pe BH pentru ca isi schimba si centrul de greutate de pe varf spre capatul manerului. Eu am creat o zona pe forum speciala pt. aceste lemne. Donic Dotec este un exemplu. Nu e nevoie sa intru in polemica..daca exista sau nu lemne pt stangaci . Intrebarea e lansata si isi asteapta raspunsul.
                      Micro-Ferma Fox , specializata in productie 100% bio .

                      Comentariu


                      • #12
                        cum a spus si radu668 : nu exista diferente atat de minore intre lemne ,astfel incat sa fie pentru dreptaci sau stangaci ; donic dotec este un exemplu si singurul exemplu (dar diferenta este evidenta)...orice lemn il gasesti la sectiunea vanzare cumparare ,in afara de eventualele dotec-uri ,este la fel ptr stanga ca si pentru dreapta si invers...nu ai inteles bine ce spuneau copiii sau chiar te luau la misto..sau intrebarea este pusa complet aiurea..

                        Comentariu


                        • #13
                          Lemnele de pe piata sunt simetrice,dar daca doriti neaparat ceva personalizat ,exista lemne la comanda (cum am precizat in postul anterior) sau se poate obtine o priza mai confortabila pur si simplu prin pilirea acelei muchii la care va referiti.Nici eu nu va recomand acest lucru,dar asta nu inseamna ca nu exista sau ca nu se poate face.
                          Lemnul lui Michael Maze

                          Comentariu


                          • #14
                            Excelenta fotografia Si comica. Despre asta era vorba deci...pot cumpara orice lemn si sa il personalizez prin slefuire.
                            Micro-Ferma Fox , specializata in productie 100% bio .

                            Comentariu


                            • #15
                              nu...complet gresita interpretarea...acelasi lemn este personalizat cu ghilimele si pentru dreptaci...negru fh...

                              Comentariu


                              • #16
                                Mersi . Am ales Xiom Hayabusa ZXi,fl.
                                Micro-Ferma Fox , specializata in productie 100% bio .

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X