Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Banned rubbers

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Banned rubbers

    fețe interzise sau pe cale de interzicere :

    http://www.ittf.com/ittf_equipment/pdf/List28B.pdf
    Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
    Fete de palete tenis de masa
    TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

  • #2
    Ce nu inteleg eu este de ce Feint Long-urile nu au nici o cruce, pe cand "doctorul" are toate "ierburile" in curs de exterminare ?!?!

    Chiar asa de mare e diferenta intre ele ?

    De unde a stiut Butterfly sa pastreze doza optima de "otrava" ?!
    Blade : Nitakku Septear (OFF)
    FH>Joola Express Two
    BH>Butterfly Speedy PO

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de sfinxu
      Ce nu inteleg eu este de ce Feint Long-urile nu au nici o cruce, pe cand "doctorul" are toate "ierburile" in curs de exterminare ?!?!
      Chiar asa de mare e diferenta intre ele ?
      De unde a stiut Butterfly sa pastreze doza optima de "otrava" ?!
      Sunt 2 feluri de fete long pips:
      1.cele frictionless(gen dr.neubauer) care nu prind efect deloc dar au spinreversal mare.
      2.cele cu frictiune(gen feint long),folosite mai mult pentru aparare departe de masa,care taie puternic dar nu au spinreversalul "otravit" de care aminteai tu.

      Comentariu


      • #4
        s au interzis toate "long pips"urile la care coeficientul de frecare este sub o limita stabilita de ittf ....se numesc '" frictionless long pips"
        of all the things i lost i miss my mind the most

        Comentariu


        • #5
          Aaaa ...am inteles, dar din ce am vazut Yasaka si Butterfly sunt singurele branduri care nu au cazut in "pacatul" otravurilor
          Blade : Nitakku Septear (OFF)
          FH>Joola Express Two
          BH>Butterfly Speedy PO

          Comentariu


          • #6
            Nu sunt interzise decit ierburile frictionless ... cele care dau tot efectul inapoi fara prea mult efort din partea utilizatorului.
            Astea au permis avans spectaculos in ligile inferioare din multe tari in detrimentul jucatorilor care rafineaza topspinul ani de zile .... si s-a luat decizia de a nu permite ispitirea spre un stil de joc de bloc la masa ...

            cu alte cuvinte ar fi cam asa : daca vreti sa fiti aparatori, ia chinuiti-va voi cu ierburi rugoase gen Feint Long departe de masa ... sa "muscati" serviciile si sa nu ne mai vrajiti tineretul cu mingi OZN fara sa stiti cum le-ati generat !!!

            Ma rog, multi jucatori aparatori care nu pot acoperi terenul precum Joo sau Matsushita vor trebui sa se lase de acest sport acuma .... e tragedie in Franta si Germania, mai ales ca ultimele arme Neubauer (antispin) nu sunt tocmai ceea ce s-au preconizat a fi Deocamdata....

            Comentariu


            • #7
              Si totusi .....
              Daca sunt asa de "otravite", de ce "ierburile" frictionless, nu au ajuns si la jucatorii de top, de ce Joo sau Matsushita nu au apelat la ele ?!? Cum tenisul de masa modern se joaca "de pe masa" ar fi fost logic sa treaca si ei la acestea.
              Singura explicatie logica care imi vine in minte este ca o data ce le afli "antidotul" sunt mult mai slabe decat cele cu frictiune. "Parerea mea !"
              Blade : Nitakku Septear (OFF)
              FH>Joola Express Two
              BH>Butterfly Speedy PO

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de sfinxu
                Singura explicatie logica care imi vine in minte este ca o data ce le afli "antidotul" sunt mult mai slabe decat cele cu frictiune. "Parerea mea !"
                Total de acord cu tine.La fetele frictionless totul tine de gandire,tactica si rabdare.
                Am sa pun mai jos un post mai vechi al lui Ciprian in care explica cat de simplu se joaca impotriva unui "ierbar"
                Postat în original de ciprian
                Rares, eu zic ca e momentul sa le explicam odata misterul fețelor frictionless gen Neubauer ... ca au ajuns un fel de bau-bau ... sa nu creada lumea ca tinem secretul pentru noi, doar ca sa cistigam cu orice pret
                Singura regula de tinut minte : tot efectul pe care il dai iti vine inapoi in oglinda (reversed).
                Si asa se intimpla aproape indiferent ce gest tehnic face cel care are iarba frictionless (pentru ca el oricum nu are ce efect sa puna pe minge)
                Deci, dai topspin, iti revine inapoi sub forma de backspin (aproape indiferent daca ierbarul a facut chop sau bloc)
                Iar daca tai (backspin), ti se intoarce un TOPSPIN, de obicei lent si cu o parabola mai ciudata. Aici se greseste de multe ori, fiindca vazind ca ierbarul face chop pe chop, jucatorul are "reflexul" de a crede ca vine tot backspin, ca urmare lifteaza puternic si mingea merge drept afara !
                In fine, daca te pune necuratul sa dai serve "lucrate" cu mult sidespin sau efect combinat, inseamna ca esti masochist Iti vine inapoi un OZN de toata frumusetea ... si normal ca urmeaza injuraturile de rigoare !!!
                Deci, jucati cat mai fara efecte SAU cu astfel de efecte calculate incit sa stiti exact ce vine la mingea urmatoare. Totul tine de tactica, gindire, rabdare ... iar rezultatele vor veni. Frictionless-ul e prea previzibil odata ce ai invatat lectia cum trebuie
                Daca ierbarul ataca cu iarba sau invirte paleta in mina, atunci situatia se complica
                Atentie : ierburile friction clasice, gen Feint Long 2 se comporta diferit ... ele au capacitatea de a manipula/modifica efectele !!!
                Dar nu merg prea bine la bloc aproape de masa

                Comentariu


                • #9
                  Ce urmeaza post-frictionless ?
                  Greu de spus ... e ca dupa 11 septembrie ...

                  Dupa cum merg primele teste cu antispin Neubauer (Gorilla/Grizzly), jucatorii s-au cam dezumflat ... sunt neasteptat de rapide si blocul la masa e mult mai dificil decit se preconizase ... va dura saptamini/luni adaptarea ... dar ca SuperBlockul nu vor fi EVER. Case closed.

                  Totusi, diavolul nu doarme.
                  Stiti ce s-a intimplat pe vremea prohibitiei... Cine e dependent de frictionless, se va dezobisnui f.f. greu

                  Deci e de asteptat sa apara solutii home-made, de ierburi aparent rugoase (cu numele / logo-ul), dar in realitate tweak-uite dupa gust ...
                  Ia vedeti cu ce se ocupa unii jucatori intreprinzatori :
                  http://forum.oneofakindtrading.com.au/v ... e&start=15

                  In definitiv, daca unii atacanti incearca ulei de parafina sau eucalipt ca booster, sa n-aiba si ierbarii anti-solutia miracol ???
                  Toata chimia mondiala e pe baricade

                  ".... si nu ne duce pe noi in ispita ...."

                  Comentariu


                  • #10
                    Ahaaa.. ierbarii.... se pare ca a fost de folos linku' ...
                    Cipri ... sa-mi spui de care sa-mi iau si eu ... ca tu esti cel mai vechi in "domeniu" . Ma iau si eu de treaba , ca nu ma mai tin picioarele sa alerg . Sa-mi dai la "proba" ceva materiale dastea !
                    Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                    Fete de palete tenis de masa
                    TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      Inca n-am pus nimic in aplicare ... desi sunt curios cum e sa-ti faci un Neubauer acasa fara sa cheltui 40-50 euro ...

                      Comentariu


                      • #12
                        ... pana la urma cand vor fi scoase??
                        TB ALC/05FX

                        Comentariu


                        • #13
                          1 iulie ... zi de doliu in comunitatea ierbarilor frictionless.

                          si evident mare sarbatoare pentru atacanti.

                          Comentariu


                          • #14
                            De pe 1 iulie vor fi interzise si avatarurile cu dr. Bau-superblock, fac parte din razboiul psihologic ... provoaca ameteli si dureri de cap privitorilor ...
                            TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                            Comentariu


                            • #15
                              Vai, vai ... macar "in memoriam" sa le pastram ...

                              Macar ca pe tine Florine n-am reusit sa te ametesc niciodata
                              Dar esti pe lista neagra

                              Comentariu


                              • #16
                                Poate o sa ai mai mult succes cu Godzilla, T-Rex sau ce-or mai aparea;
                                Oricum, am facut meciuri faine totdeauna, chiar daca au fost numai in grupe.
                                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de ciprian
                                  1 iulie ... zi de doliu in comunitatea ierbarilor frictionless.
                                  si evident mare sarbatoare pentru atacanti.
                                  Nu va mai plangeti atat...vi-l recomand pe nea Nicu Pietris care va poate face niste fete de 2 ori mai ale dracu ca dr. Bomfaier...dupa reteta: se ia o iarba normala, se fierbe, se topesc la foc lent zimtii, se pune pe tabla de pe casa vara la 40 de grade, eventual se lipeste putina sticla pisata printre zimti, etc...

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Eugen a uitat sa spuna de faptul ca trebuie suflat in ele dupa fiecare minge si ca daca ai si ceva heliu este mai puternic efectul.
                                    Cu asa ceva nici nu stii cum castigi.

                                    Bafta si PASTE FERICIT !
                                    VET
                                    Blade : TIBHAR - HINOKI H-1-9
                                    FH : TIBHAR - NIMBUS MAX
                                    BH : TIBHAR - NIMBUS MAX

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Iarba pneumatica !

                                      Ceva brevet de inventie ?

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Sunt tampiti astia de la ITTF.. Nu sant de acord cu aceasta interzicere... Totusi daca cam iei bataie de la ierbari => ca nu prea esti jucator de nivel mondial; plus ca ierbarii mai infrumuseteaza un pic tenisul de masa, mai ales la nivelul amatorilor, si te mai pune sa si gandesti mai mult cand joci, ca sa nu uiti ca cica "tenisul de masa e al doilea sport din lume la gandire, dupa sah" .
                                        P.S. Imi place mult cum joaca Joo Se Hyuk cu feint long II

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          http://www.ittf.com/ittf_equipment/pdf/ ... _no_29.pdf

                                          Ultima versiune.
                                          Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                          FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                          BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Nu am inteles din lista cu pricina daca Hallmark Original e interzisa sau nu. Aveti idee care e situatia?

                                            Ce inlocuitor bun este pentru Super Block-ul Doctorului?

                                            Ati testat noile gorile sau alte asemenea?
                                            Blade: Butterfly Schlager Carbon off+
                                            FH: Butterfly Tenergy 19, 2.1
                                            BH: Dr. Neubauer Superblock Extreme, OX

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de kimbao
                                              Nu am inteles din lista cu pricina daca Hallmark Original e interzisa sau nu. Aveti idee care e situatia?
                                              Ce inlocuitor bun este pentru Super Block-ul Doctorului?
                                              Ati testat noile gorile sau alte asemenea?
                                              Originalul va fi cu siguranta interzis.Nu inteleg totusi cum de a fost omisa din lista ittf.

                                              Deocamdata nu s-a gasit nimic potrivit ca sa inlocuieasca superblock-ul.
                                              Raspunsul Doctorului la aceasta interzicere,antispinurile Gorilla si Grizlly sunt sub asteptari.Sunt mult mai rapide si cu spinreversal mai mic.Eu am o comanda pentru Gorilla de aproape o luna dar inca astept.

                                              Posibile alte variante ar mai fi:

                                              TT Master Insider(foarte laudat insa putin periculos)
                                              TT Master Swing Back IF
                                              Hallmark Phoenix(inca nu a aparut oficial dar se poate comanda pe
                                              contra.de)
                                              Joola Shark(o fata creata special pentru Amelie Solja)
                                              Joola Orca

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Se (re)testeaza masiv si diverse chinezarii mai ieftine :

                                                Globe 979
                                                Dawei 388D, 388D-1, 388D-1 Quattro sau Saviga V
                                                Kokutaku 911
                                                Meteor 8512 L
                                                Palio CK531a
                                                DHS C8

                                                ba chiar si sandvich-uri clasice gen BTY Orthodox, Andro Classic,
                                                TSP Miracle SuperSoft etc.

                                                Deocamdata ... mai asteptam ... AMR aprox. 2 luni

                                                Daca nu se poate nici cum, apelam la Super...Glue

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  [quote="kimbao"]Ce inlocuitor bun este pentru Super Block-ul Doctorului?quote]

                                                  Antrenamentul
                                                  Primorac Carbon
                                                  FH Dignics 09C
                                                  BH JOOLA MAXX

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X