Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Iarba adecvata

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Iarba adecvata

    Buna ziua.
    As dori sa stiu ce iarba ( cu zimti scurti) s-ar potrivi stilului meu de joc pe backhand: imi place sa pun pe masa mingile foarte taiate si sa atac unele mingi ( nu neaparat unele mingi usoare...mai atac si unele taiate mult...chiar daca nu le prea prind dar asta e partea a doua )....( imi doresc o iarba cu zimti scurti deoarece am probleme cu cititul efectului de la adversar ) ( as dori cum am spus sa pot ataca....am rakza 7 soft pe rever acum...mentionez despre ea ca la topspin e super si la capace si lovituri de control,dar cand primesc o minge cu foarte mult efect....se duce in pruni... si as dori sa imi recomandati o fata cu care pot sa dau si topspin din cand in cand si lovituri drepte).
    Multumesc frumos pentru toate sfaturile care le primesc si va doresc o zi buna.
    PS: Nu va luati dupa numele meu,nu reflecta jocul....nu am un joc defensiv....dimpotriva...am pus numele doar pt ca jucatorul meu preferat joaca defensiv(joo se hyuk).
    PS2: As dori daca se poate ca fata sa fie deranjanta pt adversar....si sa pot citi destul de bine efectele cu ea. Pe FH am rakza 7 normala si ma descurc destul de bine cu ea...si lemn am nitaku septear.

  • #2
    Imi cer scuze pentru dublu post, as dori sa stiu ce parere aveti despre DR NEUBAUER Inferno Classic? Dar despre DR NEUBAUER Boomerang Classic sau DR NEUBAUER Monster Classic?
    Multumesc frumos.
    O zi frumoasa la toti.

    Comentariu


    • #3
      Fetele cu zimti, indiferent de lungimea lor, nu sunt create pentru topspin. Chiar daca se spune despre unele ca permit si lovitura asta, sa nu te astepti la rezultate comparabile cu cele de acum.
      Pentru reducerea impactului efectelor adversarului iti trebuie un sandwich cat mai putin lipicios/aderent, iar asta face practic imposibila imprimarea efectului necesar pentru topspin. Am testat recent un Friendship/729 802, care e cu adevarat insensibil la spinul adversarului si un Dawei 388B, care nu prea face fata servelor dificile. Cu ambele am avut dificultati majore la blocuri si imprimarea de efect mingii. Am schimbat si buretele original pt ambele. 802-ul avea unul extrem de moale, iar Dawei-ul unul prea rapid pentru mine si tot destul de moale. Orice efort s-a dovedit zadarnic.
      Sandwichul e gandit special pentru joc drept, pe contre si blocuri. Consider ca nu se apropie ca valoare de fetele netede. Mai degraba pun o iarba buna OX sau cu burete subtire (06-0.8 mm) pe un lemn dur, Off sau chiar Off+ daca vreau sa-i anulez adversarului avantajul serviciului si sa pot ataca. Imi merg foarte bine atacurile cu Giant Dragon Dragon's Talon pe un lemn de 10 USD (Galaxy N9).
      Gasesti informatii despre o gramada de tipuri de fete cu zimti aici: http://www.tabletennisdb.com/pips/
      Opreste-te doar asupra celor cu minim 5-6 rating-uri.
      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

      Comentariu


      • #4
        In primul post ne intrebi despre fete cu zimti scurti, care in nici un caz nu sunt din categoria "iarba" iar apoi ne intrebi despre ierburile de la dr. Neubauer. Cele amintite, sunt din categoria ierburilor cu frictiune, Bumerang clasic pentru aparare clasica iar Monster clasic pentru un joc mai agresiv. Nu sunt foarte cunoscute, cel putin la noi nu joaca multa lume cu ele. Nu sunt nici pe departe atat de eficiente ca si "inaintasii' friction less. Si in plus pretul este mult prea piperat, pentru a face experiente! Exista ierburi mult mai ieftine, chiar la brandurile de top, sa nu mai vorbim de chinezarii! Pentru stilul de joc pe care l-ai descris, dintre cele cu care am jucat mai mult, se potriveste Tibhar Grass Dtecs OX, Jolla Badman reloaded OX si Donic Piranha Tec OX, pe un lemn cel mult All+.
        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

        Comentariu


        • #5
          Eu joc cu Tibhar Grass D-Tecs cu burete tensionat de 1.6 mm, pe BH. Fata permite ceva care seamana cu topspinul dar trebuie sa iti modifici stilul de joc. Eu m-am obisnuit dupa aprox 5 luni cu trei antrenamente si un meci in fiecare saptamina. Dac te obisnuiesti insa efectele sunt foarte deranjante pentru adversar pina la un anumit nivel. Jucatorii versati stiu sa isi adapteze stilul de joc la ierbari chiar daca se chinuie un pic.Fata de care iti spun am ales-o dupa multe incercari cu diverse tipuri de ierburi si sandwich( zimti scurti) ca si dupa testarea mai multor grosimi de burete dar Dl Laky are dreptate nu este ieftin sa incerci mai multe variante decat daca ai parteneri ierbari si incerci paletele lor.
          Pentru bloc, chop si retur de servici fara probleme iarba OX ( fara burete) este cea mai buna dar uiti de ceea ce se cheama atac. Ierburile cu burete mai gros( 0.5; 1; 1.6 mm) permit atacul si sunt foarte deranjante pt. adversar prin comparatie cu OX dar repet totul depinde de tine cum iti adaptezi stilul de joc. Eu de exemplu nu fac aparare cu iarba, joc aproape de masa si atac cu iarba cu burete ( bineinteles iarba cu burete permite si preluari taiate fara probleme), dar am exersat cum spuneam cam 5 luni ca sa dozez corect forta pentru ca iarba cu burete arunca mingea cum spuneai tu " in pruni ". Succes oricum indiferent ce alegi .
          Postat în original de JocDefensiv Vezi post
          Buna ziua.

          As dori sa stiu ce iarba ( cu zimti scurti) s-ar potrivi stilului meu de joc pe backhand: imi place sa pun pe masa mingile foarte taiate si sa atac unele mingi ( nu neaparat unele mingi usoare...mai atac si unele taiate mult...chiar daca nu le prea prind dar asta e partea a doua )....( imi doresc o iarba cu zimti scurti deoarece am probleme cu cititul efectului de la adversar ) ( as dori cum am spus sa pot ataca....am rakza 7 soft pe rever acum...mentionez despre ea ca la topspin e super si la capace si lovituri de control,dar cand primesc o minge cu foarte mult efect....se duce in pruni... si as dori sa imi recomandati o fata cu care pot sa dau si topspin din cand in cand si lovituri drepte).

          Multumesc frumos pentru toate sfaturile care le primesc si va doresc o zi buna.

          PS: Nu va luati dupa numele meu,nu reflecta jocul....nu am un joc defensiv....dimpotriva...am pus numele doar pt ca jucatorul meu preferat joaca defensiv(joo se hyuk).

          PS2: As dori daca se poate ca fata sa fie deranjanta pt adversar....si sa pot citi destul de bine efectele cu ea. Pe FH am rakza 7 normala si ma descurc destul de bine cu ea...si lemn am nitaku septear.
          Blade : Spinlord Ultracarbon Def
          FH : Spinlord Degu 2.1 mm
          BH : Spinlord Sternenfall OX

          Comentariu


          • #6
            Multumesc frumos pentru raspunsuri....as mai dori sa stiu care este diferenta dintre o fata OX si o fata de exemplu de 1.3 mm si fata OX se lipeste ca o fata normala(de exemplu ca rakza 7 sau alte fete lise ...),si cum o pot lipi?

            Comentariu


            • #7
              Toate fetele se lipesc la fel.
              OX (fara burete) sunt cele mai deranjante pentru adversar dar ataci greu cu ele. Le folosesti pentru a incetini jocul, a plasa mingea si a-i intoarce efectele adversarului. Cu cat e mai gros buretele cu atat creste viteza fetei si se reduce inversarea efectului adversarului (deranjul provocat acestuia).
              Cei ce joaca fara efecte te pot face oricand praf daca folosesti iarba (peri lungi), iar pe cei ce imprima mult efect ii vei pune in dificultate.
              Pentru a putea ataca eficient cu iarba ai nevoie fie de un lemn rapid si dur (pentru OX) fie de un burete de minim 1 mm. Trebuie si sa alegi o fata buna. Iti recomand cu caldura Giant Dragon's Dragon Talon.
              Cu cat sunt mai scurti perii cu atat cresc sensibilitatea fetei la efectele imprimate de adversar si viteza fetei. Mie nu-mi plac deloc cele cu peri scurti, iar cu medii n-am de gand sa testez. Doar cele cu peri lungi mi se pare ca-ti pot aduce un plus in joc.
              - - - Actualizat - - -
              Toate fetele se lipesc la fel.
              OX (fara burete) sunt cele mai deranjante pentru adversar dar ataci greu cu ele. Le folosesti pentru a incetini jocul, a plasa mingea si a-i intoarce efectele adversarului. Cu cat e mai gros buretele cu atat creste viteza fetei si se reduce inversarea efectului adversarului (deranjul provocat acestuia).
              Cei ce joaca fara efecte te pot face oricand praf daca folosesti iarba (peri lungi), iar pe cei ce imprima mult efect ii vei pune in dificultate.
              Pentru a putea ataca eficient cu iarba ai nevoie fie de un lemn rapid si dur (pentru OX) fie de un burete de minim 1 mm. Trebuie si sa alegi o fata buna. Iti recomand cu caldura Giant Dragon's Dragon Talon.
              Cu cat sunt mai scurti perii cu atat cresc sensibilitatea fetei la efectele imprimate de adversar si viteza fetei. Mie nu-mi plac deloc cele cu peri scurti, iar medii n-am de gand sa testez. Doar cele cu peri lungi mi se pare ca-ti pot aduce un plus in joc.
              DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
              Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de tudorprecup Vezi post
                Toate fetele se lipesc la fel.
                OX (fara burete) sunt cele mai deranjante pentru adversar dar ataci greu cu ele. Le folosesti pentru a incetini jocul, a plasa mingea si a-i intoarce efectele adversarului. Cu cat e mai gros buretele cu atat creste viteza fetei si se reduce inversarea efectului adversarului (deranjul provocat acestuia).
                Cei ce joaca fara efecte te pot face oricand praf daca folosesti iarba (peri lungi), iar pe cei ce imprima mult efect ii vei pune in dificultate.
                Pentru a putea ataca eficient cu iarba ai nevoie fie de un lemn rapid si dur (pentru OX) fie de un burete de minim 1 mm. Trebuie si sa alegi o fata buna. Iti recomand cu caldura Giant Dragon's Dragon Talon.
                Cu cat sunt mai scurti perii cu atat cresc sensibilitatea fetei la efectele imprimate de adversar si viteza fetei. Mie nu-mi plac deloc cele cu peri scurti, iar cu medii n-am de gand sa testez. Doar cele cu peri lungi mi se pare ca-ti pot aduce un plus in joc.
                - - - Actualizat - - -
                Toate fetele se lipesc la fel.
                OX (fara burete) sunt cele mai deranjante pentru adversar dar ataci greu cu ele. Le folosesti pentru a incetini jocul, a plasa mingea si a-i intoarce efectele adversarului. Cu cat e mai gros buretele cu atat creste viteza fetei si se reduce inversarea efectului adversarului (deranjul provocat acestuia).
                Cei ce joaca fara efecte te pot face oricand praf daca folosesti iarba (peri lungi), iar pe cei ce imprima mult efect ii vei pune in dificultate.
                Pentru a putea ataca eficient cu iarba ai nevoie fie de un lemn rapid si dur (pentru OX) fie de un burete de minim 1 mm. Trebuie si sa alegi o fata buna. Iti recomand cu caldura Giant Dragon's Dragon Talon.
                Cu cat sunt mai scurti perii cu atat cresc sensibilitatea fetei la efectele imprimate de adversar si viteza fetei. Mie nu-mi plac deloc cele cu peri scurti, iar medii n-am de gand sa testez. Doar cele cu peri lungi mi se pare ca-ti pot aduce un plus in joc.
                Iarba inseamna control, efect perturbator si apoi abilitati de atac! Strict in aceasta ordine. Cu un lemn mai rapid(Levi carbo glass OF-), atacam bine , dar ramaneam dator la aproape toate celelalte procedee, preluarea serviciilor, lift controlat si mai ales chop si chop bloc. Asa ca am taiat o viteza jumatate din viteza setup-ului, trecand la la Levi Cloth Sintec. Si totul s-a schimbat in bine. Atacul, desi cu o idee mai lent, merge mult mai precis, la fel si chopul si mai ales chop blocul. Efectul perturbator e proportional cu puterea chopului. Tai tare ai efect mare, tai incet ai efect minim, si un lemn rapid nu te lasa sa faci asta!
                Lemnul pentru iarba trebuie sa fie cu simt moale, foarte usor vibrant si max.All+
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu


                • #9
                  Pana la urma am facut urmatoarea combinatie : Lemn Nitaku Septear,FH : Yasaka Rakza 7 soft 2.0 mm , BH: Tibhar Grass DtecS 1,6 mm. Eu am spus am probleme cu cititul efectelor...am testat 1 antrenament combinatia si scot destul de bine efectele...( cei drept nu mai trag ca inainte...).Adversarul meu nu prea simte foarte mult efectul care il dau eu din iarba.....ce e de facut?

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de JocDefensiv Vezi post
                    Adversarul meu nu prea simte foarte mult efectul care il dau eu din iarba.....ce e de facut?
                    antrenament muuuult de tot
                    cu burete de 1,6 nu il prea deranjeaza,daca era OX ... intra in depresie!

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de adi catri Vezi post
                      antrenament muuuult de tot
                      cu burete de 1,6 nu il prea deranjeaza,daca era OX ... intra in depresie!
                      Faza e ca eu mai si trag cu reverul ( am o miscare de incheietura...nu stiu cum sa explic ...ceva asemanator cu miscarea lui zhang jike de rever ....bine la un nivel scazut de amator) . E umpic mai greu acum pentru mine la inceput...pentru ca am trecut de la yasaka rakza 7 pe rever la tibhar grass dtecs...(am trecut din cauza ca nu citeam bine efectele de la adversar).

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de JocDefensiv Vezi post
                        Faza e ca eu mai si trag cu reverul ( am o miscare de incheietura...nu stiu cum sa explic ...ceva asemanator cu miscarea lui zhang jike de rever ....bine la un nivel scazut de amator) . E umpic mai greu acum pentru mine la inceput...pentru ca am trecut de la yasaka rakza 7 pe rever la tibhar grass dtecs...(am trecut din cauza ca nu citeam bine efectele de la adversar).
                        pacat de miscarea aia de rever a la jike, o sa se duca pe apa sambetei daca vei opta pentru iarba
                        mai bine dezvolti reverul cu o fata soft si in timp vei fi mai castigat
                        efectul va trebui oricum sa inveti sa il vezi si sa il intelegi, daca nu cu forehandul ce faci ?
                        rakza 7 aia era foarte buna pentru rever, insista mult, studiaza, incearca lovituri, ia-ti cateva ore cu un antrenor sa te invete miscarea, nu te gandi la puncte, si in timp o sa capeti un rever bun

                        Comentariu


                        • #13
                          Eu folosesc asa cum ai vazut Tibhar Grass D-tecs de 1.6 mm pe rever si trag cu aceasta fata fara probleme. Solutia sta in mult antrenament si in schimbarea miscarii. Trebuie sa tragi drept sau un pic liftat si cu varful paletei. Trebuie sa te contrazic eu joc cu aceasta fata si deranjez fantastic de mult dar dupa aproximativ 5 luni de antrenament. Partea buna e ca poti scoate orice serviciu fara probleme facand o miscare taiata dar care pentru un topspinar bun nu este deranjanta. Incearca insa sa scoti drept prin impingere controlata ca sa nu arunci mingea peste masa si ai sa vezi atunci ce se intampla.Ca sa eviti topspinul joaca scurt pina iti ridica mingea si atunci ataca. Daca ti-a ridicat mingea pe rever intoarce paleta in mana si ataca cu reverul cu miscarea a la zhang jike, asa ca nu renunta la antrenamentele de rever sub nici o forma.Succes !
                          Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                          FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                          BH : Spinlord Sternenfall OX

                          Comentariu


                          • #14
                            Multumesc frumos pt sfaturi..si astept in continuare si altele.
                            As dori sa stiu daca fețele :Friendship 729 802-40 (zimti scurti) , Palio CK531A 0.6 (zimti lungi) , Double Fish 1615 (zimti lungi) se preteaza jocului meu?
                            Daca nu se preteaza,atunci care ati folosit aceste fete va rog daca puteti sa imi spuneti detalii despre ele...cum se comporta etc...
                            O seara frumoasa la toti!
                            Va multumesc!

                            Comentariu


                            • #15
                              am jucat cu toate .pt atac iti recomand Double Fish 1615 chiar si din mingi taiate dar te vei apara cu ea putin mai greu in comparatie cu palio.

                              Comentariu


                              • #16
                                Am incercat si eu Palio CK e buna pentru aparare si putin pentru atac, dar putin de tot.
                                Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                                FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                                BH : Spinlord Sternenfall OX

                                Comentariu


                                • #17
                                  Palio mi s-a parut mult mai buna pt atac decat pt aparare in OX. E iarba cea mai greu de controlat din cate-am incercat, exceptand-o pe XiYing, care nici nu merita amintita la cat e de proasta.
                                  Cu 802 se poate ataca mai usor decat cu orice iarba, dar mie nu-mi merg grozav blocurile cu ea. Cu buretele original excesiv de moale nici nu s-a pus problema s-o pot folosi. Spinul adversarului il imblanzeste putin, dar nu ca o iarba moale sau medie.
                                  Double Fish e decenta atat pentru atac cat si pentru aparare, dar Dragon's Talon si DHS Cloud & Fog sunt mult mai bune.
                                  Dupa cum am mai scris, o iarba gandita anume pentru atac e TSP Curl PH. La asta nu-ti trebuie burete mai gros de 0.6 mm pentru a-ti merge bine jocul ofensiv. Eu ma descurc si cu OX. Din pacate, e foarte mofturoasa la lemne. In mod paradoxal, mie mi-a mers bine doar cu unul ofensiv (Galaxy N9), destul de rigid si incredibil de ieftin (10 USD pe eacheng.net - se gaseste si pe ttmall.ro). Miezul sau e gros, cel mai probabil din kiri sau balsa.
                                  Ultima editare de tudorprecup; 02.apr.2013, 06:41.
                                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    pune-ti galaxy neptune ca sa intelegi si sa te obisnuiesti cu jocul cu iarba...e medie la toate capitolele...daca ai ales tibhar d-tecs de 1,6 sa stii ca de-acum tre sa dormi cateva luni pe langa masa...gabi a amintit de loviturile lui drepte cu d-tecs-ul care intradevar is f. deranjante, dar e si f.pretentioasa!
                                    tibhar def plus jumulita
                                    gambler reflectoid 1,0
                                    dawei 388 D-1 ox

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Dupa cateva ore de jucat cu dtecs-ul ....loviturile acelea (a la zhang jike ,dar la lvl scazut,de amator) imi ies destul de bine , chiar mai bine decat cu fața lisa,dar simt ca am ceva probleme la capace....ceva sfaturi?
                                      Multumesc frumos si o seara buna !

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X