Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce strat preferati la exterior: Koto, Limba sau Hinoki?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ce strat preferati la exterior: Koto, Limba sau Hinoki?

    Buna. Marea majoritate a lemnelor de tenis de masă au la exterior unul din aceste trei straturi: koto, limba sau hinoki. Care ar fi proprietatile acestor lemne si care sunt punctele lor forte? Doresc sa va spuneti fiecare parerea, din ce lemne ati avut, pe care din aceste trei straturi il preferati la exterior si de ce. Deasemenea cum ati simtit lemnul cu aceste straturi la exterior, cum se comporta in timpul jocului.
    Blade: Mizutani ZLC
    FH Nittaku Fastarc G1
    BH Xiom Sigma II Euro

  • #2
    Daca te ajuta, poti citi aici cate ceva despre proprietatile fiecarui lemn: http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...or-proprietati

    Comentariu


    • #3
      Multumesc, stiu acest topic, as fi vrut sa-si spuna fiecare parerea din experientele avute intr-o discutie deschisa si nu pentru ajutorul meu.
      Blade: Mizutani ZLC
      FH Nittaku Fastarc G1
      BH Xiom Sigma II Euro

      Comentariu


      • #4
        Eu prefer suprafete mai tari: nuc, abanos, trandafir, dar si koto mi-a placut.
        Acum, depinde si ce stil de joc ai. Langa masa, parca e mai placut ceva soft: limba, hinoki. Cand dau re-topspin, imi place mai mult un simt ascutit, specific esentelor tari.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • #5
          limba koto nuc
          Butterfly Viscaria fl
          Butterfly tenergy05

          Comentariu


          • #6
            Aningre?! (la ext.) -ati incercat?
            lemn:HML -carbon, hinoki
            fetze; Victas V>01 Limber
            si echipament Xiom

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de levi Vezi post
              Aningre?! (la ext.) -ati incercat?
              da....am pe bty kong linghui are un simt placut....mediu hard.....suprafata ff fina si galbena.....daca nu ma insel.....
              fh-xiom vega-pro 2mm
              blade--galaxy-v16
              bh-xiom omega tour--max

              Comentariu


              • #8
                limba e cel mai bun pt topspin, il simti perfect retopspinu, koto e ok dar nu e ca si limba si hinoki nu imi place de nici o culoare cand dau incet parca merge prea incet si cand dau tare parca merge mai tare decat dau
                Lemn: Butterfly Petr Korbel
                BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                Comentariu


                • #9
                  Koto e favoritul meu, dar conteaza foarte mult restul straturilor. Cu miez de tei de 3.5 mm si strat intermediar de limba are cu totul alte proprietati (merge mult mai rau) decat cu miez tot de tei, dar de 4 mm, exact cu acelasi strat intermediar. Arunca foarte sus, devine greu de controlat, atacuri care cu miezul de 4 mm intrau perfect aterizeaza la 1 m de masa, etc. Alegerea esentelor e primul pas. Urmeaza apoi experimente cu grosimile straturilor si rasinile folosite pt lipirea lor...
                  Combinatia koto - limba - tei (4 mm) - limba - koto e de departe cea mai fericita incercata de mine pana acum. E perfecta pentru un joc bazat pe contre si blocuri, dar merge foarte bine si la mingi scurte. Un amic de-al meu da topspinuri devastatoare cu lemnul asta (atat cu Tenergy 05 cu burete hard cat si cu Bluefire M2).
                  Limba la exterior e si el bun, dar parca nu la fel de potrivit pentru blocuri.
                  Legat de Hinoki subscriu parerii lui Radu.
                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de levi Vezi post
                    Aningre?! (la ext.) -ati incercat?
                    Cu ce se poate compara aningre, este acelasi cu anigre yellow? Corectati-ma daca gresesc, D-l Levi, dar parca este un lemn mai tare, aproape de koto, insa cu un control mai bun si un simt mai soft decat koto, adica are viteza lemnului koto si simtul limbei iar greutatea este chiar mai mica decat greutatea limbei. Daca este asa, in aceste conditii, chiar este un lemn interesant pentru un atacant caruia ii place topspin-ul.
                    P.S. Din lemnul aningre sunt straturile exterioare de la Butterfly Kong Linghui Euro.
                    Ultima editare de Johnny Erasure; 21.mar.2013, 17:40.
                    Blade: Mizutani ZLC
                    FH Nittaku Fastarc G1
                    BH Xiom Sigma II Euro

                    Comentariu


                    • #11
                      ---------------Duritate----Densitate
                      Koto------------950---------35
                      Aniegre---------940----------34
                      Limba-----------490---------34
                      Greutatea raportata la volum e cam aceeasi pt toate cele 3 lemne, iar duritatea similara pt Koto si Aniegre. Limba e de departe cel mai moale dintre ele.
                      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de tudorprecup Vezi post
                        ---------------Duritate----Densitate
                        Koto------------950---------35
                        Aniegre---------940----------34
                        Limba-----------490---------34
                        Greutatea raportata la volum e cam aceeasi pt toate cele 3 lemne, iar duritatea similara pt Koto si Aniegre. Limba e de departe cel mai moale dintre ele.
                        Nu va suparati, dar aniegre (anigre) nu are duritatea 740? Asta dupa http://www.tabletennisdb.com/blog/wood/. Iar la greutate aniegre este semnificativ mai usor decat koto (SG40 fata de SG65), fiind aproape la fel cu limba care are SG45. Daca gresesc eu imi cer scuze.
                        P.S. Tare sunt curios cum ar iesi un lemn din 7 straturi cu urmatoarea compozitie: aniegre-limba-hinoki-ayous-hinoki-limba-aniegre.
                        Ultima editare de Johnny Erasure; 21.mar.2013, 20:36.
                        Blade: Mizutani ZLC
                        FH Nittaku Fastarc G1
                        BH Xiom Sigma II Euro

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Johnny Erasure Vezi post
                          Nu va suparati, dar aniegre (anigre) nu are duritatea 740? Asta dupa http://www.tabletennisdb.com/blog/wood/. Iar la greutate aniegre este semnificativ mai usor decat koto (SG40 fata de SG65), fiind aproape la fel cu limba care are SG45. Daca gresesc eu imi cer scuze.
                          P.S. Tare sunt curios cum ar iesi un lemn din 7 straturi cu urmatoarea compozitie: aniegre-limba-hinoki-ayous-hinoki-limba-aniegre.
                          Nu ma supar catusi de putin. Eu nu m-am rezumat la valorile afisate pe un singur site, ci le-am luat pe cele prezente pe majoritatea, iar pt aniegre (anegre) ea e aprox egala cu cea pt koto.
                          http://ejmas.com/tin/2009tin/tinart_goldstein_0904.html (980)
                          http://www.advantagelumber.com/aniegre.htm (1110)
                          http://thewoodendimensions.blogspot....d-aniegre.html (930)
                          Valorea variaza cu varsta arborelui, gradul de umezeala, natura solului, etc. Predominante sunt cele situate in jurul lui 950, la fel ca pentru koto. Lemnul cu 7 straturi v-ar putea iesi de la Off+ cu un miez gros pana la All-, daca nu chiar Def cu straturi egale foarte subtiri (ex: 0.8 mm)
                          DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                          Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                          Comentariu


                          • #14
                            Ok, multumesc. Deci sa inteleg ca in conditiile in care toate cele trei tipuri de straturi exterioare ar fi de 0,7 mm iar miezul ar fi de 2,4 mm lemnul ar putea iesi un OFF- iar daca miezul ar avea 3,6 mm lemnul ar putea iesi un OFF+, nu? Asta ca exemplificare.
                            Si altceva, sa revenim la subiectul topic-ului care l-am deschis. Nu am vazut la nici un producator cunoscut de lemne combinatia cu ultimele doua straturi hinoki si ultimul limba, ci doar invers, adica limba si ultimul strat hinoki. Oare de ce? Eu am prima varianta si sunt super multumit, mi se potriveste la fix.
                            Blade: Mizutani ZLC
                            FH Nittaku Fastarc G1
                            BH Xiom Sigma II Euro

                            Comentariu


                            • #15
                              Depinde mult si de adezivi, dar grosimile straturilor fac o diferenta reala. Am avut un lemn cu 4 straturi si miez de 4.5 mm pe care-l comandasem sperand ca va iesi in zona All. Cand colo, m-am ales cu un Off spre Off+. Alehandro a obtinut un Def foarte bun incercand sa scoata un Off din 7 straturi subtiri de stejar si balsa, dispuse alternativ, cu stejar la exterior.
                              Despre Hinoki se spune ca dispune de toate vitezele, fiind foarte sensibil la viteza de lovire. Pe mine nu m-a incantat pe backhand intrucat arunca prea tare pentru iarba. Nici limba nu e mai breaz din punctul asta de vedere. Pentru forehand mi se par la fel de bune ca straturi exterioare; hinoki ofera viteza mai mare. Sunt sigur ca d-nul Levi va poate oferi informatii mai precise si pertinente pe tema asta.
                              DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                              Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Johnny Erasure Vezi post
                                Ok, multumesc. Deci sa inteleg ca in conditiile in care toate cele trei tipuri de straturi exterioare ar fi de 0,7 mm iar miezul ar fi de 2,4 mm lemnul ar putea iesi un OFF- iar daca miezul ar avea 3,6 mm lemnul ar putea iesi un OFF+, nu? Asta ca exemplificare.
                                Si altceva, sa revenim la subiectul topic-ului care l-am deschis. Nu am vazut la nici un producator cunoscut de lemne combinatia cu ultimele doua straturi hinoki si ultimul limba, ci doar invers, adica limba si ultimul strat hinoki. Oare de ce? Eu am prima varianta si sunt super multumit, mi se potriveste la fix.
                                Am gasit niste lemne cu hinoki sub limba:
                                Cornilleau Hinotec ALL+ = hinoki - limba - ayous - limba - hinoki
                                Cornilleau Hinotec OFF- = hinoki - limba - ayous - limba - hinoki (just different thickness compared to ALL+)
                                Cornilleau Hinotec OFF = hinoki - limba - kiri - limba - hinoki
                                www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de RBlade Vezi post
                                  Am gasit niste lemne cu hinoki sub limba:
                                  Cornilleau Hinotec ALL+ = hinoki - limba - ayous - limba - hinoki
                                  Cornilleau Hinotec OFF- = hinoki - limba - ayous - limba - hinoki (just different thickness compared to ALL+)
                                  Cornilleau Hinotec OFF = hinoki - limba - kiri - limba - hinoki
                                  Cu ultimul strat hinoki si sub el limba sunt mai multe, ex. Xiom Amadeus: hinoki - limba - ayous - ayous - ayous - limba - hinoki. Eu ziceam invers, ultimul strat limba si sub el hinoki, aceasta combinatie nu am vazut-o.
                                  Blade: Mizutani ZLC
                                  FH Nittaku Fastarc G1
                                  BH Xiom Sigma II Euro

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Daca nu se gasesc astfel de lemne inseamna ca e nefericita combinatia. Nu tot ce zboara se mananca.
                                    Putin probabil sa n-o fi testat producatorii, de vreme ce exista si lemn cu 21 de straturi. Din experienta mea, pentru FH merg bine lemne ce au in compozitie esente cu diferente marisoare de duritate (ex: nuc intermediar cu plop la suprafata, limba intermediar + koto exterior sau invers, mahon intermediar + pin exterior sau invers). Pentru iarba OX incep sa-mi placa mai mult combinatii cu un strat superficial foarte subtire si dur, dupa ce inainte vreme cautasem tot materiale moi.
                                    Variantele tare(intermediar)-moale(exterior) par sa arunce mai sus decat cele in oglinda (moale interm -tare exterior), care sunt excelente pt joc bazat pe blocuri si atacuri drepte.
                                    Nu mi-au placut deloc lemnele cu 2 sau 3 straturi moi (ex: tei - ayous, balsa-plop-plop), fiind in mod invariabil greu de controlat si aruncand mingea extrem de sus pe FH.
                                    Dupa n experimente am ajuns la concluzia ca e indicat sa-i las pe altii sa testeze esente exotice si combinatii nefolosite de marii producatori, intrucat ale lor sunt rezultatul a nenumarate permutari de materiale, grosimi de straturi, adezivi, dimensiuni ale suprafetei. etc.
                                    Pana si dimensiunea si forma suprafetei par sa aiba un rol esential in echilibrul lemnului.
                                    Listei pregatite initial pentru ultima comanda de pe site-ul Eacheng i-am adaugat din pura curiozitate un Galaxy N9, aflat printre cele mai ieftine (10 USD) lemne cu presa buna, in ideea ca-mi va ameliora jocul de atac cu iarba. Spre marea mea surpriza, lemnul e excelent. Desi foarte rapid (spre Off+ as zice), are suficient control cat sa-l pot folosi cu succes cu iarba OX; atacurile pe BH imi merg mai bine decat cu orice alt lemn testat pana in prezent. Pe FH a trebuit sa-i pun un Gambler Reflectoid pentru a-l imblanzi. E de pastrat acest lemn si numai pentru ca mi-a adus prima victorie din istorie cu domnul Nelu Moldovan, unul dintre cei mai talentati si constanti jucatori din Cluj.
                                    Care-o fi secretul? Dimensiunea si forma suprafetei? Dimensiunea, forma si materialele manerului? Esentele utilizate pentru realizarea suprafetei? Miezul e gros (cam 4 mm), stratul intermediar are cam 0.7, iar cel exterior vreo 0.3 mm.
                                    Sunt atat de multe variabilele ce influenteaza rezultatul final incat pentru a evita surprizele e indicat sa reproduci identic o reteta de succes, de la maner pana la adezivii folositi.
                                    Ultima editare de tudorprecup; 23.mar.2013, 08:39.
                                    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      dintre limba, koto si hinoki prefer limba...koto e prea teapan iar hinoki e prea saltaret...dintre toate esentele prefer balsa in strat subtire.
                                      tibhar def plus jumulita
                                      gambler reflectoid 1,0
                                      dawei 388 D-1 ox

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X