Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

fete taiate mici!!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • fete taiate mici!!

    am si eu o nelamurire si m-am tot intrebat vazand f multe fete sh in stare f buna la vanzare dar cu dim f mici fata de dim standard ale majoritatii lemnelor de pe piata
    vorbesc despre dim gen 150./145 sau 148/142 etc care ar fi explicatia ca mai tot ce se vinde pe forum sunt cu dim sub 155/150 cat ar fi normal! multumesc!
    DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

  • #2
    Daca lipesti cu speed glue, fata se intinde. Fetele sunt taiate 148mm dar se intind la 150mm. Cand se usuca lipiciul, fata se strange.
    Alt fenomen de strangere il prezinta fetele tenergy, care se micsoreaza cu 1-2mm cand se uzeaza. Uzura nu afecteaza neaparat topsheet-ul, dar buretele uzat pierde din repulsie, mai ales in zona de lovire.
    TsE

    Comentariu


    • #3
      Danuț, nu ți-am dat bijuteria de Acoustic sa-i reduci dimensiunile? Si ai facut-o cu mare arta!
      Viscaria
      Tenergy 05 FX/Tenergy 05 FX

      Comentariu


      • #4
        probabil ca majoritatea folosesc speed glue si la fete patrate desi majoritatea se jura ca nu folosesc speed g ! oricum fetele nu ar trebuii intinse f tare atunci cand le lipesti de noi si ar trebui taiate putin mai mari pt a prevenii strangerea lor ! multumesc!
        DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

        Comentariu


        • #5
          La fel e și cu booster-ul. Fața își marește dimensiunile când este boostata iar dupa ce se dezlipește de pe lemn se micșoreaza.

          Comentariu


          • #6
            Daca la lipirea pe lemn fata este presata sanatos si apoi taiata exact cat lemnul spre exemplu 150X157 mm la deslipire se constata ca nu mai are atat deoarece fiind elastica a fost intinsa prea tare pe lemn si de fapt a fost taiata din start mai mica. Bineinteles ca la urmatoarea lipire poate fii intinsa din nou la aceleasi dimensiuni dar va fi mai tensionata si se va simti putin mai tare. La anumite marci mai apare si elementul de preboosterizare din fabrica care pe masura ce dispare arata similar ca un efect de speed glue care se duce si fata se strange in timp. Fenomenele descrise sunt mai accentuate la fetele de grosime max.
            Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de adishorul Vezi post
              Daca la lipirea pe lemn fata este presata sanatos si apoi taiata exact cat lemnul spre exemplu 150X157 mm la deslipire se constata ca nu mai are atat deoarece fiind elastica a fost intinsa prea tare pe lemn si de fapt a fost taiata din start mai mica. Bineinteles ca la urmatoarea lipire poate fii intinsa din nou la aceleasi dimensiuni dar va fi mai tensionata si se va simti putin mai tare. La anumite marci mai apare si elementul de preboosterizare din fabrica care pe masura ce dispare arata similar ca un efect de speed glue care se duce si fata se strange in timp. Fenomenele descrise sunt mai accentuate la fetele de grosime max.
              Poate este si o greseala a noastra ca incercam sa taiem fetele cat mai liniar pe linga lemn.Folosim cutter-e care taie cat mai bine ca taietura sa fie cat mai "curata"...si paleta sa arate "traznet"...
              Daca ne uitam cum isi asambleaza jucatorii profesionisti paletele(...cred ca ati vazut cu totii clipul de la Stiga cu Xu Xin),vedem ca acestia folosesc foarfecele la taiatul fetelor.De aceea se si vede diferenta de marime dintre fete si lemn(fetele mai mari cu putin decat lemnul,cu diferenta acceptata de ITTF)
              FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

              Comentariu


              • #8
                Dl. Nelu are dreptate in privinta modului de decupare a fetelor e mai eficienta taierea cu foarfece decat cu cutter.. cel putin la fetele taiate de dl. Tibi am vazut niste taieturi cu foarfeca ca si cu laserul impecabile..
                Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                Comentariu


                • #9
                  Dl Popescu foloseste o foarfeca speciala, de la Xiom parca, pentru taiataul fetelor!

                  - - - Actualizat - - -

                  Incercati dvs sa taiati un tenergy cu o foarfeca normala, fie ea foarte ascutita si buna, si veti vedea ca nu se poate taia cum o taie dl Gelu!

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Dan Universal Vezi post
                    probabil ca majoritatea folosesc speed glue si la fete patrate desi majoritatea se jura ca nu folosesc speed g ! oricum fetele nu ar trebuii intinse f tare atunci cand le lipesti de noi si ar trebui taiate putin mai mari pt a prevenii strangerea lor ! multumesc!
                    Aceasta este explicatia d-nu Dan...Oricine lipeste o fata, mai ales patrata, o tensioneaza foarte tare, adica o intinde mai mult decat trebuie...fata tensionata avand performante mult mai mari decat o fata netensionata...apoi cand le dezlipesti de pe lemn ramai cu ce mai este
                    Ultima editare de Ghiță Marta; 05.apr.2013, 09:53.
                    BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                    "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de drukeru Vezi post
                      Aceasta este explicatia d-nu Dan...Oricine lipeste o fata, mai ales patrata, o tensioneaza foarte tare, adica o intinde mai mult decat trebuie...fata tensionata avand performante mult mai mari decat o fata netensionata...apoi cand le dezlipesti de pe lemn ramai cu ce mai este
                      ... ramai cu tensiunea ... marita !
                      T05-ALC-T05
                      Adrian Gorum

                      Comentariu


                      • #12
                        La inceputurile mele intr-ale tenisului, cam pe la perioada de inceput a erei "v.o.c. free", atunci cand lipeam si eu fetele, le intindeam cat puteam de mult, dar nu pentru a fi tensionate, ca nu faceam eu diferenta atunci, ci pentru a le lipi cat mai bine, sa nu le mai dezlipesc...hehe, ca nu aveam de gand sa umblu prea des la ele, sa nu le "stric"...la vremea aceea aspectul era mai important decat comportamentul...
                        Dupa primele "dezlipiri" am observat o "inspaimantatoare" micsorare a fetelor, pe care cu nici un chip nu am mai reusit sa le lipesc "la loc" la fel...
                        Dupa un timp, mi-am dat seama ca fetele nu trebuie deloc intinse atunci cand se lipesc prima data, si oricum sa fie taiate cam cu 1 mm mai mari...pt aceasta folosesc o foarfeca chirurgicala.
                        Fetele raman stabile ca dimensiune dupa a doua lipire, chiar daca lipirile au fost facute cu adeziv pe baza de apa, la prima lipire oricum se "latesc" putin...
                        Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                        Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                        Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                        Comentariu


                        • #13
                          ma gandesc ca poate producatorii ar fi putut ei sa tensioneze fetele an asa fel ancat sa nu mai fie nevoie de boster sau speed g .. dar daca le faceau ei cine ar mai fi cumparat boster sau speed ?.. oricum chiar daca se bosteaza si se foloseste sg fetele de noi ar trebuii lasate mai mari cu 2, 3 mm taiate chiar dupa un sablon facut mai mare decat lemnul ca atunci cand relipesti sa ramana fetele bune pe lemn !
                          ??
                          DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                          Comentariu


                          • #14
                            Mai exista si si fenomenul natural de pierdere in timp, a tensiunii din burete, care tot prin micsorarea fetei se manifesta. Apoi cresterea fortata temporar, a dimensiunilor, prin folosirea speed glue, boostere sau chiar unii adezivi pe baza de apa. Apoi, "intinderea" datorata rularii apasate. Din toate cate putin se aduna. De aceia am renuntat la taierea fetelor cu cuterul, pe langa lemn si am revenit la foarfeca.
                            Dar cum poti sa convingi un incepator, care pupa seara paleta si o baga sub perna, ca e mai bine ca fetele sa fie putin mai mari decat lemnul, chiar daca estetic nu corespunde 100% ?
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X