Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Fata contra ierbii

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Fata contra ierbii

    Buna. Care ar fi cea mai potrivita fata pentru a juca contra celor care au fete de iarba interzise gen Dr Neubauer Monster, Inferno, Boomerang si alte "long pips frictionless"? Pe ce tip de lemn s-ar preta cel mai bine aceste fete?
    Ultima editare de Johnny Erasure; 06.apr.2013, 18:54.
    Blade: Mizutani ZLC
    FH Nittaku Fastarc G1
    BH Xiom Sigma II Euro

  • #2
    Frictionless-urile sunt mai putin periculoase decat multe din ierburile aprobate. Impotriva unui ierbar e mult mai important cum lovesti decat setupul folosit.
    Jucand drept si variind intensitatea si lugimea mingilor poti avea succes. La fel cu topspinuri controlate (moi), trimise la inaltimi si in pozitii cat mai variate. Servele drepte tari pe partea cu iarba incomodeaza zdravan.
    Totul e sa nu-i dai material (spin) pentru reversal sau sa te bazezi in principal pe acelasi tip spin (under sau top) ca sa stii ce-ti vine inapoi. Unii alterneaza un topspin cu o lovitura dreapta, pentru a nu se cumula efectul reversalului.
    Cea mai mare greseala e sa dai serve cu efect pe partea cu iarba.
    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

    Comentariu


    • #3
      In primul rand impotriva ierburilor interzise n-ar trebui sa iti faci griji ca de aia le spune INTERZISE nu-i voie de jucat cu ele si in al doilea rand are Tudor dreptate cand spune ca trebuie sa variezi jocul topspin inalt, minge dreapta s.a.m.d. dar nu uita ca fiecare jucator are stilul lui chiar si ierbarii. Trebuie sa vezi cum foloseste iarba fiecare jucator : daca o foloseste numai ca sa scoata servele indiferent de efect si dupa aia taie orice minge , atunci e mai usor de jucat contra ierbarului, daca in schimb daca ierbarul varieza si el jocul si da minge taiata, minge impinsa, atac liftat , chop, bloc, atunci e greu tare !
      Blade : Spinlord Ultracarbon Def
      FH : Spinlord Degu 2.1 mm
      BH : Spinlord Sternenfall OX

      Comentariu


      • #4
        Multumesc de raspunsuri. Am inteles ca fata Dr Neubauer Goliath Speed ar ajuta la jocul contra ierbii. Chiar ajuta?
        Blade: Mizutani ZLC
        FH Nittaku Fastarc G1
        BH Xiom Sigma II Euro

        Comentariu


        • #5
          asa-i cum spune tudor...ierburile interzise sunt mai putin periculoase...servesti lung si drept in iarba, te asezi si-l trasnesti...am jucat un pic cu neubauer monster si cu jucatorii experimentati am simtit ca am mari probleme...cum am schimbat-o cu o iarba cu spin, nr.greselilor adversarilor s-a marit considerabil...cand joci cu ierbarii tre sa faci 2 lucruri: sa-i citesti si sa ai rabdare! iar daca ai un nivel cel putin mediu, orice fata merge contra ierbii!
          tibhar def plus jumulita
          gambler reflectoid 1,0
          dawei 388 D-1 ox

          Comentariu


          • #6
            Asa-i Eugen orice fata merge contra ierbii da mai ales daca-i alta iarba !
            Postat în original de Joo Vezi post
            asa-i cum spune tudor...ierburile interzise sunt mai putin periculoase...servesti lung si drept in iarba, te asezi si-l trasnesti...am jucat un pic cu neubauer monster si cu jucatorii experimentati am simtit ca am mari probleme...cum am schimbat-o cu o iarba cu spin, nr.greselilor adversarilor s-a marit considerabil...cand joci cu ierbarii tre sa faci 2 lucruri: sa-i citesti si sa ai rabdare! iar daca ai un nivel cel putin mediu, orice fata merge contra ierbii!
            Blade : Spinlord Ultracarbon Def
            FH : Spinlord Degu 2.1 mm
            BH : Spinlord Sternenfall OX

            Comentariu


            • #7
              sau un sandwitch sau un antispin .
              insa ambele necesita o adaptare si o schimbare de strategie , probabil sandwitch-ul fiind cea mai apropiata de fata lisa dintre toate .
              trebuie sa stii exact ce vrei , si cum vrei sa folosesti aceasta " noua arma " . daca intrii prea mult in defensiva nu e bine, daca esti prea ofensiv si nu-ti cunosti limitarile iar nu e bine ...
              Boys, be ambitious !

              Comentariu


              • #8
                Eu joc pe BH cu Xiom ZAVA, si in loc sa ma incurce ei, mai mult ii incurc eu. Se da drept mult pe partea cu iarba, si variezi jocul,exact ce spuneau si
                ceilalti. Spor la treaba.
                FH: GoldArc 8, 2.1
                STIGA XU XIN
                BH: XIOM VEGA SPO 2.0

                Comentariu


                • #9
                  Xiom Zava este foarte buna, trebuie jucat aproape de masa cu ea.
                  Atentie insa la cei care dau efecte laterale...
                  TsE

                  Comentariu


                  • #10
                    Se da topspin, iar efectul dat de ei se intorce sub forma de minge dreapta, dar terbuie sa dai tare. Miscarea din incheietura mainii trebuie sa fie rapida, astfel se va duce in fileu. Este singura fata de tipul asta care mi-a placut cel mai mult, apoi a fost Nittaku Hammond FA si Kokutaku 110.
                    FH: GoldArc 8, 2.1
                    STIGA XU XIN
                    BH: XIOM VEGA SPO 2.0

                    Comentariu


                    • #11
                      MUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUULT Antrenament !!!!!!!!
                      Butterfly Viscaria fl
                      Butterfly tenergy05

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de tudorprecup Vezi post
                        Frictionless-urile sunt mai putin periculoase decat multe din ierburile aprobate. Impotriva unui ierbar e mult mai important cum lovesti decat setupul folosit.

                        Jucand drept si variind intensitatea si lugimea mingilor poti avea succes. La fel cu topspinuri controlate (moi), trimise la inaltimi si in pozitii cat mai variate. Servele drepte tari pe partea cu iarba incomodeaza zdravan.

                        Totul e sa nu-i dai material (spin) pentru reversal sau sa te bazezi in principal pe acelasi tip spin (under sau top) ca sa stii ce-ti vine inapoi. Unii alterneaza un topspin cu o lovitura dreapta, pentru a nu se cumula efectul reversalului.

                        Cea mai mare greseala e sa dai serve cu efect pe partea cu iarba.
                        Si sa nu uitam ca mai sunt ierbari care invart paleta si te trezesti cu un topspin...Treaba este sa nu te grabesti.
                        Blade:Butterfly Kong Linghui Special ST
                        FH:Joola Rhyzm
                        BH:Joola Samba+ max

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Johnny Erasure Vezi post
                          Buna. Care ar fi cea mai potrivita fata pentru a juca contra celor care au fete de iarba interzise gen Dr Neubauer Monster, Inferno, Boomerang si alte "long pips frictionless"? Pe ce tip de lemn s-ar preta cel mai bine aceste fete?
                          Cea mai potrivita fata pentru a juca impotriva ierbii e cea cu care te simti tu cel mai bine, mana e cea care face totul cu foarte multa munca si antrenament.
                          Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                          BH : Tenergy 05Fx
                          FH : Tenergy 05Fx

                          Comentariu


                          • #14
                            M-am linistit d.p.d.v. al fetei. O sa raman tot cu Bluefire insa o sa ma antrenez mai bine, tinand cont si de sfaturile care le-am primit. Va multumesc tuturor.
                            Blade: Mizutani ZLC
                            FH Nittaku Fastarc G1
                            BH Xiom Sigma II Euro

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Johnny Erasure Vezi post
                              M-am linistit d.p.d.v. al fetei. O sa raman tot cu Bluefire insa o sa ma antrenez mai bine, tinand cont si de sfaturile care le-am primit. Va multumesc tuturor.
                              ...treaba ta !
                              Blade: lemn off...ce lemn !
                              Bh: cu tepi
                              Fh: fara tepi

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X