Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Materiale butterfly contrafacute

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Materiale butterfly contrafacute

    Salutare.
    Dupa cativa ani de tenis, timp in care am probat o mica parte din echipamentul existent pe piata, am remarcat pe acest forum mai multe discutii legate de originea unor materiale, ca nu stiu ce material este o clona a altuia, mult mai scump, sau ca altele par originale, dar sunt falsuri...etc
    Deschid acest subiect pentru ca fiecare sa isi spuna parerea despre astfel de perechi original-fals sau original-clona, eventual cu foto.
    Sa analizam acum cateva perechi ce mi-au trecut prin mana, dupa cum urmeaza:
    Original - fals
    Am observat, in urma cu ceva timp, ca un forumist a pus in vanzare un TBS despre care spunea ca este un fals, pt ca are seria mai stearsa, dar arata identic cu unul original...(felicitari, si pe aceasta cale, userului pentru corectitudine)....Mi s-a intamplat si mie sa ma "indragostesc" la un moment dat de un TBS, iar dupa ceva timp chiar mi-am achizitionat unul, dar vai, ce dezamagire, un cu totul alt simt, alta saritura, parca loveam cu o bucata de sticla...nu stiu daca era original sau fals...oricum, din ce am mai inteles, fiecare serie de lemne difera de celelalte din mai multe motive, pe care nu le mai enumar acum...
    ...asa ca....se poate incadra un fals in limitele de variatie ale unor materiale originale?...probabil ca da...dar discutia ramane deschisa.
    Original - clona
    O pereche mult discutata este perechea de fete Tenergy 05- LKT red diamond.
    Le-am avut la joc pe amandoua...pot spune sincer ca nu au nimic in comun cele doua fete, desi foarte multe site-uri induc in eroare potentialii cumparatori.
    Nu mai dau acum deosebirile dintre cele doua, pentru ca...nu au nici o asemanare in afara culorii buretelui...discutiile sunt de prisos.
    La lemne....situatia se mai complica putin.
    Va prezint o pereche foarte "reusita" original- clona...este vorba despre lemnele Stga Ebenholl NCT V si HRT (HUARUITE)...sunt identice aproape pana la cel mai mic detaliu....si, ce m-a surprins...au un comportament identic la joc, aceeasi greutate, saritura si simt....la jumatate de pret...in favoarea HRT, evident.

    Daca mai aveti cunostinta de astfel de "perechi"...foto sau eventual comentarii despre comportamentul comparativ al acestora....va invit sa le postam aici.
    Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
    Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
    Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

  • #2
    Cele mai mari diferente apar din calitatea lemnului folosit, grosimea straturilor, tipul de adeziv folosit pentru a le imbina si simtul utilizatorului.
    Chiar acum am pe mana o pereche de Stiga Ebenholz V si HRT Ebenholz V si mi se pare ca sunt foarte diferite. Atat de diferite, ca e cam mult de scris asa repede.
    In orice caz, constatarea mea este ca toate lemnele chinezesti, clone sau nu, HRT, Galaxy sau 729, in majoritate, au un simt ciudat, o vibratie neplacuta si ascutita, care se suprapune peste cea buna, de feedback si care mie nu-mi place deloc. Este posibil ca altii sa nu simta asta, dar cand compari cu alta marca de lemn, poti sa-ti dai seama.
    Parerea mea...
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      vorbind de tenergy 05 o clona nu prea reusita este galaxy moon,care fata de tenergy 05 are o singura asemanare,buretele tensionat,doar atat!,desi pe un site(nu dau nume)este prezentata ca fiind exact ca tenergy.Marog si pretul pe masura!

      Comentariu


      • #4
        Cred ca unul din criteriile prin care se poate deosebi un fals de un original este si calitatea vopselei imprimata pe fata lemnului, cel putin la lemnele scumpe. Am vazut anunturi pe acest site in care era specificat ca vopseaua s-a sters in urma deselor lipiri cu speed glue pe baza de toluen. Afirmatia este valabila doar pentru lemnele ieftine dupa parerea mea. Am lipit de zeci poate sute de ori fete cu lipici cu toluen pe lemne cum ar fi: TBS, TB ALC sau Ishlion si vopseaua imprimata a ramas absolut intacta. Uneori se vedea scrisul si desenul imprimat pe fata la dezlipire dar incolor fara a lua deloc vopsea de pe fata lemnului... Daca cineva cunoste alte criterii va rugam sa le pubicati ....
        Andro Rasanter 48
        Butterfly Timo ALC
        Andro Rasanter 48​

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de acidutzu Vezi post
          Cred ca unul din criteriile prin care se poate deosebi un fals de un original este si calitatea vopselei imprimata pe fata lemnului, cel putin la lemnele scumpe. Am vazut anunturi pe acest site in care era specificat ca vopseaua s-a sters in urma deselor lipiri cu speed glue pe baza de toluen. Afirmatia este valabila doar pentru lemnele ieftine dupa parerea mea. Am lipit de zeci poate sute de ori fete cu lipici cu toluen pe lemne cum ar fi: TBS, TB ALC sau Ishlion si vopseaua imprimata a ramas absolut intacta. Uneori se vedea scrisul si desenul imprimat pe fata la dezlipire dar incolor fara a lua deloc vopsea de pe fata lemnului... Daca cineva cunoste alte criterii va rugam sa le pubicati ....
          Tin sa te contrazic la chestia cu lipirea cu toluen. Cumpara un lemn de la Butterfly Romania acum in acest moment si lipeste cu toluen sa vezi ca toata vopseaua ti se duce. De cand interzicerea folosirii solventilor la aproape toate lemnele se duce vopseaua (mai putin la unele chinezesti la care nu mi s-a dus). Explicatia e simpla : inainte la butterfly lemnele erau vopsite cu laser iar acum le baga la tush pt ca e mai ieftin. Daca se duce vopseaua de pe lemn nu e un criteriu pt a-l deosebi de un original
          Lemn: Butterfly Petr Korbel
          BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

          Comentariu


          • #6
            Da si nu....am avut nittaku septear, tsp break 11. Abia am apucat sa ating cu pensula cu toluen pe lemn, ca si incepuse sa se curete vopseaua....si m-am lasat pagubas. Sigur nu erau fake-uri (cumparate de la tibi si valigti). Am avut si lemne din seria timo boll... (vreo 3 zlf-uri , 2 alc, si multe altele) nu s-a curatat vopseaua, ori de cate ori as fi data cu toluen. Nu cred ca poate fi luat in calcul ca si criteriu pentru lemnele fake calitatea vopselei!

            Comentariu


            • #7
              Cred ca pana la urma, inafara de modul in care se efectueaza scrierea (cerneala sau laser), conteaza si daca este facuta inainte sau dupa lacuire...pt ca lacul protejeaza vopseaua. Pe de alta parte, inainte, in era speed-glue, lemnele nu erau asa bine lacuite ca cele de acum...vezi TBS cu fluture negru si ALC nou...

              - - - Actualizat - - -

              Postat în original de grasomega Vezi post
              Cele mai mari diferente apar din calitatea lemnului folosit, grosimea straturilor, tipul de adeziv folosit pentru a le imbina si simtul utilizatorului.
              Chiar acum am pe mana o pereche de Stiga Ebenholz V si HRT Ebenholz V si mi se pare ca sunt foarte diferite. Atat de diferite, ca e cam mult de scris asa repede.
              In orice caz, constatarea mea este ca toate lemnele chinezesti, clone sau nu, HRT, Galaxy sau 729, in majoritate, au un simt ciudat, o vibratie neplacuta si ascutita, care se suprapune peste cea buna, de feedback si care mie nu-mi place deloc. Este posibil ca altii sa nu simta asta, dar cand compari cu alta marca de lemn, poti sa-ti dai seama.
              Parerea mea...
              Este posibil sa fie asa....eu doar le-am incercat, nu am dat foarte mult....dupa cum am zis, la prima vedere mi s-au parut a fi foarte asemanatoare, HRT-ul chiar fara acea vibratie specifica "chinezariilor"....dar...depinde de mana si de simtul fiecaruia...jucatorii mai avansati isi pot da seama de diferentele minore dintre doua lemne, diferente pe care altii, cu mana mai putin...."finutza", nu le observa...
              Multumesc Cristi...(care nu mai e demult "grasomega", ci mai degraba...."slabomega"... )
              Ultima editare de gabikr; 30.ian.2013, 14:31.
              Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
              Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
              Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

              Comentariu


              • #8
                Daca lipiti cu solutie home made pe baza de toluen sigur veti avea "surprize cu vopseaua".Cu speed glue-ul de la firmele producatoare nu am avut niciodata vreo problema.

                Comentariu


                • #9
                  Materiale butterfly contrafacute

                  Inainte de a posta tin sa anunt ca nu am nimic cu nimeni dar pur si simplu vreau sa stiu pe ce dau banii!mai ales avand in vedere ca inca se vand fake-uri pe acest forum!mi se pare normal sa fiu respectat ca si client atat eu cat si ceilalti!mai ales ca am avut o clona de alc si stiu cum se comporta!materialele seamana izbitor de bine cu originalul dar in cele mai multe cazuri nu au serie,sau au serie pusa doar asa de ochii lumii!cele mai multe clone sunt la lemnul campionului mondial zhang zike viscaria!

                  aveti aici poze cu un timo boll alc clona!

                  - - - Actualizat - - -
                  acum o sa pun poze cu originalul
                  - - - Actualizat - - -

                  - - - Actualizat - - -
                  scrisul la fake este de cele mai multe ori mai putin pronuntat decat la original ,litera T de pe lama nu vine aseazataperpendicular cu fluturele si cu dungile din mijloc din maner!LA FAKE dungile adica v-eul acela este mai lung!MANERUL fluturele este ,mai putin pronuntat scriusul la fel ,nu este asa ingrosat ca la original!carbonul de pe cant la fake este mai sus decat la original!sa nu mai vb de simt la fake are un sunet specific de lemn chinezesc ,viteza iesita din comun aproape incontrolabil devine lemnul!
                  - - - Actualizat - - -
                  o sa pun acum poze cu viscaria!stanga este fake dreapta este originalul!

                  - - - Actualizat - - -
                  diferente la fals scrisul este mai putin pronuntat seria este scrisa intrerupt!stratul de pa maner primul trebuie sa fie gri si are 5 straturi la original,la fake are numai 4!ARYLATE-CARBON distanta este mai mare ca de obicei!BLADE DESCRIPSION ,,the high performance,, la fake este scris in cele mai multe cazuri peirformance,,trebuie sa fie aliniate de la un capat la altul,polyarylate sectiunea cade de linie!"MADE IN JAPAN" ar trebui sa fie aliniate cu marginile din dreapta laterale ale descrierii, aceasta nu este.
                  Doua "T" pentru Butterfly par a fi mai mica decât prima "T"
                  Ultima editare de clau; 16.apr.2013, 18:29.
                  tb alc t05/t05 fx

                  Comentariu


                  • #10
                    m-am uitat la alc-ul meu si intr-adevar sunt diferente semnificative fata de ce prezinti ca fiind clona
                    sa fi respectat ca si client de cine ? cred ca glumesti
                    daca cumperi sh de oriunde asta este riscul.......
                    vanzatorul iti va spune intotdeauna ca el l-a luat de nu stiu unde si ca nu avea de unde sa stie etc etc
                    oricum, folositoare informatia
                    de unde ti-ai luat alc-ul facatura ?

                    Comentariu


                    • #11
                      din afara!da dar macar oamenii pot diferentia acum un fake de original!o clona o cumperi cu 30 de dolari!
                      - - - Actualizat - - -
                      pe spate la maner scrisul la fals este cu 1 cm mai lung si apare un roz decolorat
                      tb alc t05/t05 fx

                      Comentariu


                      • #12
                        La M. Maze stii care este cumva diferenta?

                        Comentariu


                        • #13
                          te uiti la maner asa e cel mai simplu penultima poza!fluturele si scrisul la clona nu este asa pronuntat ca la original!
                          tb alc t05/t05 fx

                          Comentariu


                          • #14
                            da...f bune aceste informatii.......dar de exemplu dc nu se falsifica.....donic,tibhar,xiom,joola,...raspunsul este simplu...se falsifica brandul cu cel mai mare renume,cel mai scump,si nu neaparat mai bun.....un lemn de tenis de masă si niste inscriptii,sunt f usor de falsificat.....si le iese destul de bine......succes la cumparat......dar deschideti bine ochii inainte ....eu daca as cumpara de la bty as lua numai de la reprezentanta sau de la o cunostinta care stiu sigur de unde a luat lemnul....)
                            fh-xiom vega-pro 2mm
                            blade--galaxy-v16
                            bh-xiom omega tour--max

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de zalter Vezi post
                              da...f bune aceste informatii.......dar de exemplu dc nu se falsifica.....donic,tibhar,xiom,joola,...raspunsul este simplu...se falsifica brandul cu cel mai mare renume,cel mai scump,si nu neaparat mai bun.....un lemn de tenis de masă si niste inscriptii,sunt f usor de falsificat.....si le iese destul de bine......succes la cumparat......dar deschideti bine ochii inainte ....eu daca as cumpara de la bty as lua numai de la reprezentanta sau de la o cunostinta care stiu sigur de unde a luat lemnul....)
                              E "normal" sa se falsifice ceea ce este mai scump pt ca oricum procesul de productie kiar si al clonei presupune niste costuri ....
                              Blade DHS PG 2
                              FH: DHS Hurricane 3
                              BH: Stiga Airoc Astro M

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de zalter Vezi post
                                da...f bune aceste informatii.......dar de exemplu dc nu se falsifica.....donic,tibhar,xiom,joola,...raspunsul este simplu...se falsifica brandul cu cel mai mare renume,cel mai scump,si nu neaparat mai bun.....un lemn de tenis de masă si niste inscriptii,sunt f usor de falsificat.....si le iese destul de bine......succes la cumparat......dar deschideti bine ochii inainte ....eu daca as cumpara de la bty as lua numai de la reprezentanta sau de la o cunostinta care stiu sigur de unde a luat lemnul....)
                                problema este ca nu numai la bty apar clone ci si la alte branduri precum STIGA,NITAKU!
                                tb alc t05/t05 fx

                                Comentariu


                                • #17
                                  Userul "nduviscaria" a mai deschis un topic foarte instructiv cu privire la falsurile de pe piata...si a facut un review foarte bun pentru a diferentia cele 2 tipuri de BFY Viscaria, originalul si falsul...
                                  Multumesc si pe aceasta cale...
                                  Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                                  Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                                  Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de gabikr Vezi post
                                    Userul "nduviscaria" a mai deschis un topic foarte instructiv cu privire la falsurile de pe piata...si a facut un review foarte bun pentru a diferentia cele 2 tipuri de BFY Viscaria, originalul si falsul...
                                    Multumesc si pe aceasta cale...
                                    sper sa fie de folos pentru toata lumea!
                                    tb alc t05/t05 fx

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Am o Viscaria de care m-am indragostit "la prima vedere". Am luat-o de la cineva de la un club din Germania. Lucrul absolut fantastic la acest lemn este faptul ca are doar 81 g!!. Da, nu am gresit, 81 g. Este foarte usoara si prima mea teama a fost ca este clona. Am analizat-o cu atentie si are toate caracteristicile unui lemn original (pot pune si cateva poze daca vreti). Acum nu am nici un dubiu ca este originala. Are un feeling soft absolut fantastic, control maxim dar si viteza foarte buna. Insa ceea mi se pare uimitor ca este atat de usoara. Eu nu am mai auzit de Viscaria la 81 g decat de clone. Deci se poate sa fie atat de usoara si totusi perfect originala.
                                      Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Vrem poze
                                        Postat în original de CornelTT Vezi post
                                        Am o Viscaria de care m-am indragostit "la prima vedere". Am luat-o de la cineva de la un club din Germania. Lucrul absolut fantastic la acest lemn este faptul ca are doar 81 g!!. Da, nu am gresit, 81 g. Este foarte usoara si prima mea teama a fost ca este clona. Am analizat-o cu atentie si are toate caracteristicile unui lemn original (pot pune si cateva poze daca vreti). Acum nu am nici un dubiu ca este originala. Are un feeling soft absolut fantastic, control maxim dar si viteza foarte buna. Insa ceea mi se pare uimitor ca este atat de usoara. Eu nu am mai auzit de Viscaria la 81 g decat de clone. Deci se poate sa fie atat de usoara si totusi perfect originala.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Sa fie varianta Light?in descriere la ttshop scrie ca are aprox.82 grame.
                                          http://tt-shop.ro/butterfly-japan/66...ria-light.html
                                          Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                                          FH: Tenergy 05
                                          BH: Dignics 05

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Nu e Viscaria Light... e Viscaria adevarata dar e foarte usoara si cu control fantastic ...
                                            Pun cateva poze.
                                            Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              lemnul este veritabil!
                                              - - - Actualizat - - -
                                              are 81 de gr pt ca este luat din maner ca sa zic asa!sa-l stapaniti sanatos
                                              !
                                              tb alc t05/t05 fx

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de CornelTT Vezi post
                                                Nu e Viscaria Light... e Viscaria adevarata dar e foarte usoara si cu control fantastic ...
                                                Pun cateva poze.
                                                In ultima poza se vede ca lemnul Viscaria ...inca mai "sangereaza",dar important e ca "traieste"...
                                                FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Da... Ma gandeam sa ii refac manerul dar mi-ar trebui niste prasele de Viscaria si nu gasesc. Ma gandeam sa iau o clona doar ca sa-i iau praselele.
                                                  Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X