Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Materiale butterfly contrafacute

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de nduviscaria Vezi post
    lemnul este veritabil!

    - - - Actualizat - - -

    are 81 de gr pt ca este luat din maner ca sa zic asa!sa-l stapaniti sanatos
    !

    Totusi oricum este un lemn foarte usor. Partea luata din maner reprezinta maxim 1/10 din maner, deci mai mult de 1-2 g nu poate sa fie. Daca era intreg manerul ar fi avut maxim 83g. Foarte putin pentru o Viscaria.
    Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

    Comentariu


    • #27
      image.jpg-----Clona---In josul fetei mai are o dunga pe care Tenergy original nu o are 4678833k.jpgten1.jpg-----Fata din stanga este Clona--Tenergy original are doar burete ROSU nu Portocaliu sau alta culoare---Fata din dreapta este originala
      T-05。。.jpg-----Tenergy original
      Sper sa fie de folos
      Fișiere atașate
      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
      FH: Tenergy 05
      BH: Dignics 05

      Comentariu


      • #28
        Mai multe detalii si poze pot fi vazute si in acest topic:
        http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...op-ro-)/page19

        Comentariu


        • #29
          Multumim pt link....nu toti ne mai uitam pe postari mai vechi, desi acestea ne-ar putea da raspunsul la multe intrebari de actualitate...
          Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
          Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
          Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

          Comentariu


          • #30

            Buna. Va supun atentiei un lemn Bty Michael Maze, cu fluture negru si fara serie, care am vrut sa-l cumpar de pe forumul mytabletennis.net. Am avut suspiciuni ca ar fi fake iar nduviscaria mi-a confirmat aceste suspiciuni (multumesc de ajutor). De uitat la scrisul de pe maner (JTTAA)! Ar fi perfect pentru comparatie daca ar pune cineva niste poze cu scrisul de pe maner la un Maze cu fluture negru.

            - - - Actualizat - - -
            Am gasit tot eu pentru comparatie doua poze cu un Maze cu fluture negru.


            - - - Actualizat - - -
            O poza cu fluturele si scrisul de pe maner la rezolutie mai buna.

            - - - Actualizat - - -
            Care dintre aceste doua Maze este veritabil si care este fake? Sau sunt originale ambele variante?

            - - - Actualizat - - -
            Ambele variante sunt originale.

            Ultima editare de Johnny Erasure; 28.iul.2013, 17:14.
            Blade: Mizutani ZLC
            FH Nittaku Fastarc G1
            BH Xiom Sigma II Euro

            Comentariu


            • #31
              Dupa cum am remarcat, la fotografiile cu fluturele, forma manerului, la original, este mai "patratzoasa" decat la fake ce are profilul manerului mai rotunjit, chiar daca manerul este FL sau AN...
              Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
              Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
              Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

              Comentariu


              • #32
                salut cam cat ar ajunge fetele?

                Comentariu


                • #33
                  Venind vorba de VISCARIA , in acest topic , si fiind posesorul uneia , pot spune ca fiind si originala are o greutate de invidiat.
                  Am sa atasez si niste poze.
                  Una este cam deformata , dar se poate vedea acelasi lemn in alte pozitii.
                  Un lemn deosebit.
                  Ultima editare de mah.horea; 17.aug.2013, 13:06.
                  TENERGY // LIN Gaoyuan // TENERGY
                  TENERGY // VISCARIA // TENERGY

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de mah.horea Vezi post
                    Venind vorba de VISCARIA , in acest topic , si fiind posesorul uneia , pot spune ca fiind si originala are o greutate de invidiat.
                    Am sa atasez si niste poze.
                    Una este cam deformata , dar se poate vedea acelasi lemn in alte pozitii.
                    Un lemn deosebit.
                    mare atentie nu inseamna ca daca un lemn are serie este neaparat si original!se poate lua seria dupa un produs original!
                    tb alc t05/t05 fx

                    Comentariu


                    • #35
                      Venind vorba de VISCARIA , in acest topic , si fiind posesorul uneia , pot spune ca fiind si originala are o greutate de invidiat.
                      Am sa atasez si niste poze.
                      Una este cam deformata , dar se poate vedea acelasi lemn in alte pozitii.
                      Un lemn deosebit.
                      TENERGY // LIN Gaoyuan // TENERGY
                      TENERGY // VISCARIA // TENERGY

                      Comentariu


                      • #36
                        Arata fain Viscaria ta si pare ok. Am avut si eu una de 81 g adevarata. Avea manerul putin taiat la capat dar fara acea "decupare" cred ca ar fi avut tot cam 83 g. Totusi vad o diferenta intre manere: manerul la a mea (fosta ca am vandut-o) este putin mai lat la baza, manerul la a ta este mai drept. Oare a fost slefuit putin manerul sa fie mai spre drept decat flared sau e doar o impresie a mea ?
                        Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                        Comentariu


                        • #37
                          Materiale butterfly contrafacute

                          Da, am luat foarte putin. Ma deranja. Dubii de originalitate nu am pentru ca l-am comandat direct de la mama lui de acasa ...
                          TENERGY // LIN Gaoyuan // TENERGY
                          TENERGY // VISCARIA // TENERGY

                          Comentariu


                          • #38
                            Aici un link de pe site-ul oficial butterfly care arata diferentele dintre tenergy originale si fake-uri...
                            http://www.butterflyonline.com/stati...henticity.html
                            Ultima editare de gabikr; 02.sep.2013, 13:30.
                            Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                            Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                            Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                            Comentariu


                            • #39
                              Excelent. In sfarsit Butterfly (din America e adevarat) transmite niste informatii oficiale privind diferentele dintre fețele Tenergy contrafacute si cele originale. Majoritatea diferentelor au fost sesizate de catre diferiti useri si aici pe forum, chiar cu riscul de a incasa niste cuvinte de drag De acum lucrurile sunt putin mai clare in ce priveste fețele Tenergy. Asteptam si ceva informatii referitoare la lemnele BTY.
                              Ultima editare de CornelTT; 02.sep.2013, 14:44.
                              Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                              Comentariu


                              • #40
                                Materiale butterfly contrafacute


                                Am pus mana pe un lemn Viscaria cu fluture negru(auriu...negrul sa sters) , la fel sa sters si scrisul , se mai observa o urma de ceva semnatura.
                                Este autentic lemnul ???
                                Ultima editare de mschumy; 30.nov.2013, 14:10.
                                BLADE :VISCARIA(FL) fluture negru , FH : Victas v 01 Limber , BH : Tibhar Evolution FX-P
                                "Atentie : Dacă aprinzi proiectoarele de ceață noaptea (afară nefiind ceață) mașina ta primește automat 25 CP in plus !"

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de mschumy Vezi post

                                  Am pus mana pe un lemn Viscaria cu fluture negru(auriu...negrul sa sters) , la fel sa sters si scrisul , se mai observa o urma de ceva semnatura.
                                  Este autentic lemnul ???
                                  Da,este autentic

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    destul de vechi!dar autentic!sa-l stapaniti sanatos!
                                    tb alc t05/t05 fx

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      sal. baieti,foarte interesanta discutia si ma bucur ca asa mai aflam si noi cate ceva,(omul cat traieste invata).o seara frumoasa

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de Teodorus Vezi post
                                        Da,este autentic
                                        Subscriu...

                                        Am avut ocazia sa dau cu cu niste fete "Tenergy" luate de pe nush'ce site din China, de un prieten...
                                        NU am termeni de comparatie...este cu totul altceva...culoarea cauciucului este mai ...deschisa, cel putin pentru varianta rosie...da spre roz....buretele...la fel, are o culoare mai "deschisa".
                                        ...iar la comportament, ce sa mai zic? ...viteza mica, efect mic, maxim mediu, aruncare joasa...cam ceva intre "anti" si "slice", daca pot spune asta...oricum, comportament ciudat.
                                        Poate reusesc sa le fac o poza la sala acestor fake-uri de Tenergy...
                                        Ultima editare de gabikr; 08.mar.2014, 16:58.
                                        Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                                        Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                                        Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          aveti aici poze cu un un bty korbel original si fake
                                          http://mytabletennis.net/forum/forum_posts.asp?TID=65487&PN=1#786273
                                          tb alc t05/t05 fx

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Ca diferente intre lemnele originale si fake-uri, la Butterfly am mai remarcat urmatoarele aspecte:
                                            - scrisul pe fata lemnului nu este perfect centrat
                                            - culoarea cernelei difera putin, pentru scrisul colorat
                                            - seria lemnului este cu alte caractere...la original se aloca fiecarei cifre sau litere un spatiu putin mai larg, iar la fake cifrele si literele sunt mai "inghesuite"
                                            - In situatia in care pastila de pe maner a lemnului implica existenta, la original, a unei folii de protectie, (in general la pastilele metalice, gama IF, Photino, Mizutani Jun, etc)ca si la fluture,... la fake-uri, aceasta nu exista, iar pastila e din plastic

                                            - - - Actualizat - - -

                                            O parere (copiata, in engleza, isi traduce fiecare ) a unui user de pe forumul indicat mai sus de nduviscaria:


                                            I agree, for beginners, this blade would be hard to spot. Typical areas to spot for fake Butterfly are:

                                            1. handle color variations. Authentic - light. Counterfeit - Darker color
                                            2. shoulders. Authentic - shoulders are just "right". Counterfeit - shoulders a lot narrow when it meets the handle.
                                            3. Finishing. Authentic - smooth. Counterfeit - rough, especially around the handle
                                            4. Plies. Authentic - plies are clearly shown. Counterfeit - plies are all jumbled up.
                                            5. Serial #on box. Authentic - w/ serial. Counterfeit - w/o serial
                                            6. JTTAA letterings. Authentic - black and stands out from the plies in the background. Counterfeit - lettering slightly faded, colors of the letters are the same as the ply colors.
                                            7. Weight. Authentic - usually fall between the average weight. Counterfeit - most if not all counterfeits are significantly heavier by at least 10 grams on average
                                            8. Bounce test - grab a real one and compare the bounce, frequency, and feel of the purchased one.
                                            Ultima editare de gabikr; 09.mar.2014, 11:47.
                                            Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                                            Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                                            Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Atat la Korbel cat si la alte clone BTY se observa o diferenta la imbinarea manerului cu lama, forma manerului fiind mai plata la la cele contrafacute pe cand la originale foarte usor "ascutita" inspre lama.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Aici un link de la site-ul oficial de la Butterfly ce arata principalele diferente intre originale si fake-uri la cateva produse: http://www.butterflyonline.com/stati...henticity.html

                                                - - - Actualizat - - -

                                                Postat în original de vladc Vezi post
                                                Atat la Korbel cat si la alte clone BTY se observa o diferenta la imbinarea manerului cu lama, forma manerului fiind mai plata la la cele contrafacute pe cand la originale foarte usor "ascutita" inspre lama.
                                                Corect...se observa o arcuire spre interior a marginilor manerului in interiorul lamei la lemnele originale, spre deosebire de fake-uri, care au manerele drepte in partea de sus, pe suprafata lamei...
                                                Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                                                Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                                                Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Ultimul " tipat " in domeniul fake-urilor...din pacate, e pe un site romanesc asa ca ochii mari !!

                                                  http://olx.ro/oferta/lemn-tenis-de-m...tml#0a0ebfd7a1

                                                  Banda aurie ce inconjoara sigla de pe maner trebuie sa treaca prin mijlocul acesteia, nu mai jos si nici mai sus...nu mai vorbesc de cutie care e in afara subiectului.
                                                  TRUST NO ONE !

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Dl Vasile Alexandru s-ar parea ca se numeste... Intradevar, de avut grija...

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X