Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

LIEBHERR 2013 World Table Tennis Championships,13 May 2013 - 20 May 2013, Paris

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de dado_daniel Vezi post
    Citeam pe undeva ca, la chinezi, unghiile mari denota o persoana care nu este incadrata la munca de jos, face parte din high-class. Snobism.
    foarte interesant...desi nu pare la prima vedere, are o umbra de aroganta(pe care i-o acceptam fiind nr. 1 mondial)
    "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
    Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
    BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

    Comentariu


    • Postat în original de viorel.andrei Vezi post
      off topic
      Stie cineva care este treaba cu unghiile lui XU XIN, de ce le poarta asa mari? Canta cumva la vreun instrument cu corzi: chitara, harpa...Am vazut si alte meciuri anterioare si tot asa erau, deci nu e ceva de moment
      ...cred ca il ajuta si la priza penhold...,pentru o mai buna aderenta in timpul jocului...
      FH:Hurricane lll National Butterfly VISCARIA FL BH:Tenergy 64

      Comentariu


      • Dincolo de toate disputele legate de jocurile de culise (sincer acuma, mie si semifinalele si finala mi s-au parut foarte dubioase), trebuie sa ne bucuram de acest sport si spectacolul oferit:

        - - - Actualizat - - -
        Postat în original de viorel.andrei Vezi post
        off topic
        Stie cineva care este treaba cu unghiile lui XU XIN, de ce le poarta asa mari? Canta cumva la vreun instrument cu corzi: chitara, harpa...Am vazut si alte meciuri anterioare si tot asa erau, deci nu e ceva de moment
        Pentru asta ( min 1:38 )
        TB ZLF & T05/T05FX

        Comentariu


        • Postat în original de Alex.C Vezi post
          daca facem o analiza la rece a meciurilor o sa vedeti clar ca ceva e dubios ...iar atitudinea din finala a lui wang hao dupa parerea mea e cea mai relevanta...nici o motivatie...nici un CHO ...chiar si cand a pierdut ...parca nu era cine stie ce ..

          prea mare diferenta de atitudine dintre wang hao cel din semifinala si cel din finala....

          am zis acum cateva posturi ...ca statul chinez dicteaza ...si inca sustin asta...ZJ trebuia sa castige campionatu mondial pt a incerca egalarea performantei lui Zhuang Zedong...si colegii lui au avut grija de asta...
          începând cu turneul de la Doha, din Qatar, ceva nu pare "?n regula" cu jucatorii chinezi. Daca vreți sa (re)vedeți "non combat" total, (re)uitați-va la meciurile dintre chinezi la acel turneu. Aduc aminte de Wang Hao si Jang Jike in meciurile disputate cu Yan An. Parerea mea este ca ei trebuiau atunci sa piarda. Yan An a trebuit sa fie atunci pe val.

          https://www.tenisdemasa.ro/forum/sho...Doha-QAT/page3
          Ultima editare de Flam; 21.mai.2013, 19:24.
          Viscaria
          Tenergy 05 FX/Tenergy 05 FX

          Comentariu


          • Am vorbit ieri cu o colega de munca din China legat de finala WTTC.
            Banuiesc ca chinezii stiu mai bine cum sta treaba.
            Aveti mai jos o mica parte din conversatie (scuzati greselile):
            Ming Yu Lu: When I am a child, I loved table tennis.
            11:51:11: Ming Yu Lu: Because it is the only available sport.
            11:51:29: PATAANDR: yes but you are the best at it
            11:52:16: Ming Yu Lu: you mean national team ?
            11:52:21: PATAANDR: yes
            11:52:46: Ming Yu Lu: Actually, I think it is a shame
            11:53:10: PATAANDR: why do you say that?
            11:54:58: Ming Yu Lu: Because they are not by their own willingness, they are driven by a super power.
            11:57:03: PATAANDR: here on our (romania) forum some people says that some matches are not fair
            11:57:54: PATAANDR: like the final from yesterday, they says that before the match they new that JZK will win
            11:58:06: PATAANDR: because WH will give the match
            11:58:45: Ming Yu Lu: This is the chinese way.
            11:59:00: PATAANDR: so you think the same?
            11:59:05: Ming Yu Lu: yes
            11:59:27: PATAANDR: i thought that JZK want to plays only on big events
            11:59:55: PATAANDR: like WTTC or olypmpics
            12:02:12: Ming Yu Lu: In my opinion, in China, the coach and the government can decide everything if they think necessary

            Inainte de aceasta conversatie si eu credeam (dupa cum se vede mai sus) ca ZJK joaca cu adevarat doar la competitiile importante.
            Acum sunt cam bulversat.

            Comentariu


            • Concluzie: cand esti cel mai bun sau cel mai puternic, faci jocurile, in special cu ai tai ...
              Apropos, estimari de ultim moment indica 2-3 ani pana cand CHN va deveni puterea nr.1 in lume, daca nu intervine ceva neprevazut...
              Mi-aduc aminte de o olimpiada la care, o fetita a incurcat socotelile, iar "juriul" a trebuit sa delibereze cca o ora, verdictul fiind cel "scontat", dar care a creat mari tensiuni politice ....

              Comentariu


              • Din pacate romanii, si in principal cei mai tineri care nu s-au omorat cu studiul istoriei in scoala, uita (sau nu stiu, nu-i intereseaza) ce poate insemna comunismul.
                Blade-Darker speed 90
                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                Bh- Testing

                Comentariu


                • Chiar daca am admite posibilitatea teoretica, cel putin, ca Partidul hotaraste cine castiga, asta nu inseamna ca noi stim sau vom stii vreodata cine e cel mai bun dintre chinezi. Ganditi-va ca inainte sa abandoneze cu Yan An la turneul din Kuweit parca, ZJ este sunat de secretarul X din partid si ii spune ca trebuie sa piarda ca sa il ajute putin pe colegul Yan sa prinda aripi . Atunci normal ca ZJ joaca precum o cizma (cum de altfel a si jucat atunci). De obicei ZJ pierde cand greseste foarte mult nu pentru ca nu are tehnica buna sau rapiditate. Dimpotriva e un jucator complet: are un rever aproape perfect, un forehand foarte bun cu fortza si topspin, mi se pare ca are jocul de picioare cel mai bun dintre totii mega-jucatorii chinezi ai momentului, pare sa aiba fortza mentala. Deci, cei care sunteti anti Zhang Jike nu incercati sa induceti ideea falsa ca ZJ e un jucator mediocru care castiga titluri importante pe linie de partid. Ganditi-va ca poate fi valabil si invers: mai castiga Xu Xin sau Ma Long sau Yan Ann in fata lui ZJ tot pe linie de partid.
                  Daca e asa cum spuneti voi, atunci noi nu o sa stim niciodata care dintre ei este cel mai bun. Asta or sa stie doar ei de la antrenamente sau cand joaca la sala in cadru restrans. Eventual mai stie staff-ul echipei Chinei si poate Partidul. Noi nu vom sti vreodata.
                  Deci toata discutia asta cu Partidul Comunist care dicteaza cine castiga nu inseamna nimic in ce priveste valoarea celor 4 grei ZJ, XX, ML si WH decat ca in fapt noi nu putem stii care e mai bun. Daca tenisul devine ca si boxul, in care castigatorul este hotarat mai dinainte de alte "fortze oculte" asta e alt subiect (desi in box sunt alte interese mult mai mari, de natura financiara).
                  Ultima editare de CornelTT; 22.mai.2013, 13:19.
                  Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                  Comentariu


                  • Evident ca nu o sa stim niciodata care dintre ei e mai bun ...valoric toti fiind acolo unu langa altul....
                    uitati un interviu interesant si destul de lung ...
                    Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                    Comentariu


                    • Un print cu paleta lui Ovtcharov,din meciul contra lui Baum.
                      Se pare ca ii plac lemnele cu manerul gol.
                      Sa fie un lemn din gama Waldner?
                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Ovtcharov.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	11,1 KB 
ID:	767432
                      Ultima editare de george25; 22.mai.2013, 17:37.
                      Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                      FH: Tenergy 05
                      BH: Dignics 05

                      Comentariu


                      • Postat în original de george25 Vezi post
                        Un print cu paleta lui Ovtcharov,din meciul contra lui Baum.
                        Se pare ca ii plac lemnele cu manerul gol.

                        [ATTACH=CONFIG]4214[/ATTACH]
                        ... si fetele Tenergy
                        BUTTERFLY Romania
                        Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                        E-mail: office@prosoftbn.ro
                        BUTTERFLY Store Bucuresti
                        Tel. Mihai: 0736-887467
                        E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                        Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                        Instagram: @butterflyromania
                        YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                        http://www.tt-shop.ro
                        http://www.butterfly.tt
                        http://www.tenisdemasa.ro

                        Comentariu


                        • pentru cei care nu isi dau seama ca Wang Hao este o clasa peste Ma Long
                          revedeti semifinala din 2011
                          degeaba xu xin si ma long sunt imbatabili la topspin-retopspin de la distanta de masa, asta nu inseamna mai nimic
                          de multe ori topspin - retopspin si baloane se dau mai mult pentru spectacol, pentru a distra spectatorii. Nu neaparat pentru a castiga un punct
                          un campion trebuie sa fie un jucator complet, inclusiv din punct de vedere tactic si psihic.
                          contrar cu viziunea unor pustani incepatori care cred ca tenisul de masa inseamna doar topspin-retopspin


                          ps: am vazut mai de mult un meci intre Vali Boaca si Alex Ciobanu
                          Alex l-a invins lejer numai cu capace, in conditiile in care Boaca " rupe masa cu topspin-uri "
                          Ultima editare de alexv; 23.mai.2013, 15:29.
                          Viscaria /Tenergy 05 Hard fh/Tenergy 05 bh

                          Comentariu


                          • Comentariu


                            • Postat în original de george25 Vezi post
                              Un print cu paleta lui Ovtcharov,din meciul contra lui Baum.
                              Se pare ca ii plac lemnele cu manerul gol.
                              Sa fie un lemn din gama Waldner?
                              [ATTACH=CONFIG]4214[/ATTACH]
                              Waldner Senso Carbon + Tenergy 05
                              - - - Actualizat - - -
                              Postat în original de Alex.C Vezi post
                              daca facem o analiza la rece a meciurilor o sa vedeti clar ca ceva e dubios ...iar atitudinea din finala a lui wang hao dupa parerea mea e cea mai relevanta...nici o motivatie...nici un CHO ...chiar si cand a pierdut ...parca nu era cine stie ce ..

                              prea mare diferenta de atitudine dintre wang hao cel din semifinala si cel din finala....
                              Am vazut doar semifinala Hao-Long si mi s-a parut un Wang Hao jucand incredibil reducandu-l pe Ma Long la un jucator de duzina .
                              Ma mir de rezultatul finalei.
                              Blade DHS PG 2
                              FH: DHS Hurricane 3
                              BH: Stiga Airoc Astro M

                              Comentariu


                              • N-as baga mana in foc.Uite o poza mai veche cu paleta colegului sau Baum,Butterfly

                                Postat în original de vali Vezi post
                                Waldner Senso Carbon + Tenergy 05
                                - - - Actualizat - - -
                                Am vazut doar semifinala Hao-Long si mi s-a parut un Wang Hao jucand incredibil reducandu-l pe Ma Long la un jucator de duzina .
                                Ma mir de rezultatul finalei.

                                Comentariu


                                • Postat în original de Andrei - Doru Pata Vezi post
                                  Am vorbit ieri cu o colega de munca din China legat de finala WTTC.
                                  Banuiesc ca chinezii stiu mai bine cum sta treaba.
                                  Aveti mai jos o mica parte din conversatie (scuzati greselile):

                                  Ming Yu Lu: When I am a child, I loved table tennis.
                                  11:51:11: Ming Yu Lu: Because it is the only available sport.
                                  11:51:29: PATAANDR: yes but you are the best at it
                                  11:52:16: Ming Yu Lu: you mean national team ?
                                  11:52:21: PATAANDR: yes
                                  11:52:46: Ming Yu Lu: Actually, I think it is a shame
                                  11:53:10: PATAANDR: why do you say that?
                                  11:54:58: Ming Yu Lu: Because they are not by their own willingness, they are driven by a super power.
                                  11:57:03: PATAANDR: here on our (romania) forum some people says that some matches are not fair
                                  11:57:54: PATAANDR: like the final from yesterday, they says that before the match they new that JZK will win
                                  11:58:06: PATAANDR: because WH will give the match
                                  11:58:45: Ming Yu Lu: This is the chinese way.
                                  11:59:00: PATAANDR: so you think the same?
                                  11:59:05: Ming Yu Lu: yes
                                  11:59:27: PATAANDR: i thought that JZK want to plays only on big events
                                  11:59:55: PATAANDR: like WTTC or olypmpics
                                  12:02:12: Ming Yu Lu: In my opinion, in China, the coach and the government can decide everything if they think necessary


                                  Inainte de aceasta conversatie si eu credeam (dupa cum se vede mai sus) ca ZJK joaca cu adevarat doar la competitiile importante.
                                  Acum sunt cam bulversat.
                                  cred ca orice comentariu este de prisos
                                  Blade DHS PG 2
                                  FH: DHS Hurricane 3
                                  BH: Stiga Airoc Astro M

                                  Comentariu

                                  Who has read this thread:
                                  Procesare...
                                  X