Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tenergy 05 pe ce lemn? Butterfly Timo Boll Forte sau Galaxy?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Tenergy 05 pe ce lemn? Butterfly Timo Boll Forte sau Galaxy?

    Fetele Tenergy 05 pe ce paleta s-ar potrivi mai bine pe Butterfly Timo Boll Ponte sau Galaxy Yinhe T-11?

  • #2
    Depinde de mana ta, ai posibilitatea sa cumperi unul din aceste lemne sau le detii pe ambele?
    Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
    BH : Tenergy 05Fx
    FH : Tenergy 05Fx

    Comentariu


    • #3
      Pe Galaxy Yinhe T-11 il detin ,iar pe Butterfly Timo Boll Forte il voi cumpara de la userul Radu668.

      Comentariu


      • #4
        Cu ocazia asta le vei putea proba pe ambele pe indelete, dupa cateva ore de antrenament cu fiecare iti vei face o parere mai mult decat buna si iti vei da seama care e mai potrivit pentru stilul tau de joc
        Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
        BH : Tenergy 05Fx
        FH : Tenergy 05Fx

        Comentariu


        • #5
          il voi incerca pe lemnul Butterfly Timo Boll Forte si voi vedea cu care joc mai bine

          Comentariu


          • #6
            Si cam dupa cite ore o sa-ti dai seama? Asta cu "incearca-le si vezi cu care te simti mai bine" mi se pare o greseala, parerea mea. Uite situatie: poate joci destul de bine si trebuie sa incepi sa treci la alt nivel. Pentru asta iti trebuie o paleta mai rapida si mai tare. Dar tu evident ca nu te misti la fel de rapid si nu ai miscarea minii bine formata, nu faci miscarea rapid, pentru ca nu ai avut un lemn rapid pina acum si ala lent te mai iarta si cind esti lenes. E timpul sa treci la lucruri serioase si iti pui niste fete rapide pe un lemn rapid (sa zicem TEnergy pe TBS). Iti zic eu, dupa primele 10 minute o sa zici "WTF!! - ce prostie de paleta!!!", dupa prima saptamina la fel. Incepi sa-i dai de gust (ca sa zic asa) cam dupa 1 luna si apoi nu te mai saturi de el. Asa ca, ce poti intelege dupa 2-3 antrenamente cu noul lemn? O sa zici - draci, e prea rapid - ma intorc la ale mele. Si uite asa tot greu te misti la masa, mina tot lent o vei misca - nimic nu se va schimba.

            Eu zic mai bine sa te duci la unul care se pricepe la tenis de masă. Roaga-l sa se uite la tine cum joci si sa-ti spuna el daca e timpul sa treci la altceva sau nu.

            Parerea mea, poate ma insel ...
            Timo Boll ALC
            FH: DHS 3 NEO 2.2
            BH: DHS 3 NEO 2.2

            Comentariu


            • #7
              Eu zic sa lasi T-11 in vitrina.
              Daca ai antrenor, e mai bine sa-ti recomande el lemn si fete.
              Daca nu, ia Timo Boll Forte sau alt lemn chiar mai lent si invata sa generezi propria ta putere. Daca ai o paleta foarte rapida vei invata in prima faza doar sa te folosesti de ceea ce iti ofera adversarul. Daca iti ofera prea putin (da incet) vei gresi. Daca iti ofera prea mult (da foarte tare sau cu foarte mult spin) veri gresi din nou. Paleta rapida e buna dupa ce ti-ai format miscarile.
              Cauta un lemn All+ sau Off- la inceput si ia niste fete nu mai groase de 2.0 mm. Tenergy 05 nu e pentru incepatori, decat daca joci doar de distractie si nu cauti sa progresezi. Si, mai ales, incearca sa-ti iei niste materiale pe care sa stii ca-ti vei permite sa le cumperi si mai tarziu. Daca acum cheltuiesti 100 de lei pe un Tenergy cam uzat, de exemplu, s-ar putea sa vrei sa-l schimbi mai repede decat ai schimba o Rakza 9 sau Bluefire M1 sau mai stiu eu ce alta fata pe care o cumperi noua, patrata cu doar putin mai mult decat dai pe Tenergy SH.
              Parerea mea...
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • #8
                Galaxy T11 se aseamana cu Balsa carbo de la Butterfly dar este mult mai rapid si rigid, cu un feeling foarte tare. Poate Galaxy T11plus ar fi o optiune putin mai buna (un pic mai lent si mai controlabil) dar tot un lemn rapid si rigid.
                Lemnele Galaxy T11 sau T11plus sunt rigide si nu prea bune pentru topspin, dar merg bine a capace si smash-uri. Parerea mea, daca vrei sa inveti corect loviturile si sa progresezi, ia Timo Boll Forte, desi sunt si alte optiuni foarte bune, poate chiar mai bune decat Forte si nu mult mai scumpe. Poate ar fi bine sa consulti pe cineva care se pricepe si care iti cunoaste stilul de joc. Bafta!
                Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                Comentariu


                • #9
                  Multumec pentru recomandari !Eu m-am gandit sa joc cu Butterfly Timo Boll Forte

                  Comentariu


                  • #10
                    Sunt perfect de acord cu omnul Filoteanu Adrian.
                    Fara o miscare foarte buna la masa si miscarea din antebrat rapida,este foarte,foarte greu sa iti imbunatatesti jocul avand o paleta "racheta",mai ales primele antrenamente.
                    Vad ca esti din București.
                    Ai la dispozitie atatea sali,Viva Sport,Top Tenis,noua SKT Arena,sunt sigur ca la oricare ai merge vei gasi persoane profesioniste,cu un nivel foarte ridicat de joc si care te vor vedea si evalua si recomanda o paleta potrivita stilului tau de joc,si poate te vor lua sub aripa lor sa te antreneze,fiind atat de tanar!
                    Nu ai decat de castigat!
                    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                    FH: Tenergy 05
                    BH: Dignics 05

                    Comentariu


                    • #11
                      Eu de obicei mai mergeam la Viva Sport.

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de dragos98 Vezi post
                        Eu de obicei mai mergeam la Viva Sport.
                        La vivasport sunt sigur ca vei gasi pe cnv suficient de dragut sa te indrume spre o alegere foarte buna dupa ce te priveste la masa cateva momente , sunt jucatori cu foarte multa experienta acolo. Bafta
                        Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                        BH : Tenergy 05Fx
                        FH : Tenergy 05Fx

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X