Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

topspin vs antispin

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • topspin vs antispin

    salut , ieri am jucat cu un domn mai in varsta , folosea o paleta veche , cred ca no name , care nu mai avea deloc aderenta ,deci cred ca fetele lui pot fi denumite antispin, nu? folosea chop-ul de sus in jos atat pe forehand cat si pe backhand , am luat -o scurt 3-0 fara sa -mi pot da seama ce spin imi vine inapoi , toate topspinurile mele mergeau in net , sau afara . Am mai jucat cu jucatori cu stil defensiv dar acestia foloseau srivere sau alte fete care aveau aderenta .
    Topspinul de forehand imi intra destul de bine atat din block cat si din chop dar daca vine inapoi din gume cu aderenta . Adevaru este ca m-am si enervat rapid (pe mine bineinteles ) si ma bagam la topspinuri tot mai in forta , trebuia sa incerc sa lovesc flat sau sa intru in jocul lui cu chop-uri ? Mersi
    blade : tbs st / fh : joola rhyzm 48 2.0 / bh : bty brycespeed fx

  • #2
    veneau inapoi fara efect .... daca fețele lui nu "prind" de unde efect ?
    Deci trebuia sa dai ca din mingii drepte , asta e si motivul ptr. care dadeai numai in plasa . Daca se duceau afara majoritatea , atunci insemna ca spinul e foarte puternic (cu mult efect) , si trebuia sa inchizi mai mult ca de obicei , sau sa pui mai moale capacul .
    Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
    Fete de palete tenis de masa
    TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

    Comentariu


    • #3
      Trebuie rabdare si tutun :P

      In niciun caz nu juca chopuri sau tzacaneala , mai ales cu setupul tau. Trebuie sa iti "construiesti" topspin din aproape in aproape. Adica sa nu te infigi din prima minge sa o omori, ci sa incerci sa dai slow-topspin cu cat mai mult efect si mingea sa fie inalta pe fundul terenului. Tot asa pana mingea are destul efect in ea si esti sigur ca din trasul tau o pui pe masa. Nu juca la intamplare.
      Vezi meciurile tipice dintre un atacant si un aparator : Kreanga vs Joo, Schlager vs Joo , Liqin vs joo , Kreanga vs Weixing , Kong vs Joo si lista ar putea continua ...
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de valigti
        veneau inapoi fara efect .... daca fețele lui nu "prind" de unde efect ?
        Deci trebuia sa dai ca din mingii drepte , asta e si motivul ptr. care dadeai numai in plasa . Daca se duceau afara majoritatea , atunci insemna ca spinul e foarte puternic (cu mult efect) , si trebuia sa inchizi mai mult ca de obicei , sau sa pui mai moale capacul .
        Cand dai topspin, daca fetele oponentului nu au aderenta, indiferent ce miscare face el, inapoi i-ti vine backspin ca si cum ti-ar fi dat chop. Cu cat dai mai mult topspin, cu atat mai mult "chop" i-ti vine. De aia dadeai in fileu. Cand dadeai afara, era din cauza ca topspinul precedent nu a avut multa rotatie iar cel de acum este prea puternic sau prea inalt. De aceia, ceea ce spunea Vali, ca sa dai mai intai mai incet si pe urma din ce in ce mai tare, este foarte valabil. Nu poti varia efectele foarte mult cand joci contra antitopspin, pt ca este contraproductiv!
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Loveste mingea cu paleta de un perete si vezi ce rotatie capata
          Daca dai backspin,iti vine topspin.Daca dai topspin,vine backspin
          Vrei sa citesti mai multe,cauta pe:www.tabletennis about.com
          sau www.masatenisi.org acolo lucrurile sant explicate bine
          Primul pas este clar:serveste lung,scurt,backhand sau forehand,dar numai NO SPIN
          of all the things i lost i miss my mind the most

          Comentariu


          • #6
            mersi , am bagat la cap , sa vedem acum cum o sa pun in practica pentru ca nu prea intalnesc tipi cu un asemena setup si stil de joc , va trebui sa-l caut pe d-l in cauza
            blade : tbs st / fh : joola rhyzm 48 2.0 / bh : bty brycespeed fx

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de cata_60
              Loveste mingea cu paleta de un perete si vezi ce rotatie capata
              Daca dai backspin,iti vine topspin.Daca dai topspin,vine backspin
              Vrei sa citesti mai multe,cauta pe:www.tabletennis about.com
              sau www.masatenisi.org acolo lucrurile sant explicate bine
              Primul pas este clar:serveste lung,scurt,backhand sau forehand,dar numai NO SPIN
              Wow , io dadeam numa taiat
              blade : tbs st / fh : joola rhyzm 48 2.0 / bh : bty brycespeed fx

              Comentariu


              • #8
                true

                true, de obicei cei care dau usor loop topspin incep de la o bucata sa creada ca se poate rezolva orice fel de minge dak pui in ea destul de mult topspin...
                cateodata insa un atac perfect plat in forta face cat toate topspinurile din lume (smash)
                Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                Comentariu


                • #9
                  Pai de multe ori, cei care stiu sa puna capace bine plasate si sa dea smash, castiga in fata looperilor!
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #10
                    re

                    true, cam asta patesc eu cu un preten pe care l-am invatat sa pune capace la topspin...acuma ma bate doar plasandu-mi pe masa topspinurile inapoi...
                    Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                    FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                    BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                    Comentariu


                    • #11
                      tre sa vad arat eu un baiatas de 9 sau 10 ani ce ciudat tzine de paleta si numai tacanita joaca dar scoate toate topspinurile si el nu trage delok.. numai chop
                      Schlager Carbon
                      Acuda S1
                      Acuda S1

                      Comentariu


                      • #12
                        Apai looperii aia ce pierd cu cei ce joaca flat nu sunt looperi
                        Blade DHS PG 2
                        FH: DHS Hurricane 3
                        BH: Stiga Airoc Astro M

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X