Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Adeziv pe baza de apa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Adeziv pe baza de apa

    Vreau sa-mi lipescc o pereche de fete Nimbus cu adezivi de tip nou pe baza de apa, asa cum scrie "la carte". La un moment dat, cineva scria aici pe forum ca un adeziv din acesta nou, miroase intepator de "te trasneste" si nu mai gasesc topicul. Va intreb pe cei care aveti deja ceva experienta, stiti cumva care este acela? Este cumva Donic Formula First? As vrea sa ocolesc un adeziv urat mirositor! Cunoasteti unul care sa lipeasca bine si sa nu miroasa urat?
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

  • #2
    ras

    eu am cumparat donic power boost dar am auzit ca mai trebuie unu ca asta ar fi doar pt spin, inca unu care doar face operatia de lipire, inca nu am lipit si nu stiu cum e...
    Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
    Fh: Xiom Omega II euro black
    Bh: Xiom Omega I euro max red
    Glue: Xiom i-bond
    http://www.okclub.lx.ro

    Comentariu


    • #3
      Formula 1st n are nici un fel de miros,o folosesc de vreo 6 luni,am folosit o de vreo 4-5 ori.Dar trebuie sa dai si un booster pe fețe,asa scriu instructiunile cel putin.Si sa o lasi nelipita 24 h
      of all the things i lost i miss my mind the most

      Comentariu


      • #4
        Donic formula first nu miroase , e ca laptele . Asa cum zic baietii dureaza mult lipitul ca se usuca greu . Eu zic ca se poate si fara Booster .
        Efectul e de 2 saptamini deci nu mai trebuie lipita in acest timp .
        Eu am formula first si stiu cum miroase . tocmai de aici ideea , sa fie cit mai ecologic .
        celor carora le-am dat sint multumiti de el , spun ca controlul e mai mare si ca fața se lipeste mai bine de lemn in comparatie cu solutia veche .
        E mai scump dar daca joci zilnic scapi de "lipit" , dai doar o data la doua saptamini efectul ei pastrindu-se dupa cum spun ei 2 saptamini . deci practic chiar daca e scump merita pentru ca nu mai lipesti des si nici nu piezi timp zilnic cu lipitul .
        Alceva nu stiu , cum curetzi fețele dupa ce le-ai incarcat bine , am inteles ca nu prea se curatza bine , dar el fiind f. subtire patrunde in burete si poti da multe straturi pina se incarca .
        Am inteles ca la nivel inalt sint probleme , un jukator are 2 palete identice si in fața aparatelor una trece cealalta nu , se isca discutii... nici acolo nu e clara treaba .
        Mai sint foliile adezive care se pot folosi in loc de solventii acestia .
        Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
        Fete de palete tenis de masa
        TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

        Comentariu


        • #5
          ..eu folosesc Falco Tempo Unlimited, un adeziv pe baza de apa cu efect de speed-glue, nu are miros neplacut sau de solventi, este putin laptos iar mirosul aduce vag cu aracetul sau mai precis cu apretul de dinainte de '89, eu unul sunt multumit de el, cei drept folosesc si fete care merg la adezivii cu apa, in schimb dureaza mult lipitul si la inceput trebuie sa te obisnuiesti sa pui prima fata pe lemn.. adezivul dupa uscare ramane lipicios pe ambele fete ale lemnului..

          http://forum.oneofakindtrading.com.au/v ... .php?t=697

          Comentariu


          • #6
            Ce booster sa mai pui pe Nimbus , Visco ? Au ele "material" destul in ele.
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #7
              Re: Adeziv pe baza de apa

              Postat în original de VISCO
              Vreau sa-mi lipescc o pereche de fete Nimbus cu adezivi de tip nou pe baza de apa, asa cum scrie "la carte". La un moment dat, cineva scria aici pe forum ca un adeziv din acesta nou, miroase intepator de "te trasneste" si nu mai gasesc topicul. Va intreb pe cei care aveti deja ceva experienta, stiti cumva care este acela? Este cumva Donic Formula First? As vrea sa ocolesc un adeziv urat mirositor! Cunoasteti unul care sa lipeasca bine si sa nu miroasa urat?
              http://www.tenisdemasa.ro/forum/viewtopic.php?t=1299
              pag 3
              Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
              Fh: Xiom Omega II euro black
              Bh: Xiom Omega I euro max red
              Glue: Xiom i-bond
              http://www.okclub.lx.ro

              Comentariu


              • #8
                Lipiciul ala 'puturos' cu dublu efect, unul de sconcs celalt de viteze si efecte ametitoare fac celuliodul sa sara in adversar uimitor de tare si chiar sa-l ingenuncheze daca are pretentia la inceputul meciului sa vada (si automat sa miroasa) paleta.
                El este DONIC ENDURO si nu e un adeziv din categoria celor noi, "aposi".
                E un speed-glue clasic, doar ca efectul sau dureaza cam o saptamana, iar mirosul doua ca dupa aia nu-l mai simti.Ajungi sa mirosi ca el

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de vali
                  Ce booster sa mai pui pe Nimbus , Visco ? Au ele "material" destul in ele.
                  Pai eu nu vreau sa mai pun nici un Booster ca stiu ce pot fetele astea. Vad ca se vorbeste de durata efectului dar Nimbus au efect permanent asa ca pe mine ma intereseaza doar sa stea strans lipite pe lemn, sa nu cada. Mai este un forumist (Jordach) care are probleme cu o lama lacuita din fabrica, care nu prea tine bine fetele pe ea. Si ele este interesat de un adeziv mai puternic.
                  Lemn- Bty Viscaria
                  FH - TENERGY 05
                  BH - TENERGY 80

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de FUN
                    Lipiciul ala 'puturos' cu dublu efect, unul de sconcs celalt de viteze si efecte ametitoare fac celuliodul sa sara in adversar uimitor de tare si chiar sa-l ingenuncheze daca are pretentia la inceputul meciului sa vada (si automat sa miroasa) paleta.
                    El este DONIC ENDURO si nu e un adeziv din categoria celor noi, "aposi".
                    E un speed-glue clasic, doar ca efectul sau dureaza cam o saptamana, iar mirosul doua ca dupa aia nu-l mai simti.Ajungi sa mirosi ca el
                    Multumesc FUN. Buna informatie!
                    Lemn- Bty Viscaria
                    FH - TENERGY 05
                    BH - TENERGY 80

                    Comentariu


                    • #11
                      Apropos de boostere.
                      Eu joc cu Donic F1 2,0 fh si Donic COPPA SILVER 2 MM BH de aprox 6 luni
                      Pt lipire,folosesc Donic Booster si Formula First
                      In site ul fabricantului,e recomandata relipirea la aprox 14 zile,dandu se 1-2 -3straturi de booster(in functie de cat de rapida vrei sa fie)
                      Eu sant jucator bunicel,dar fara pretentii mari,asa ca o relipesc cam la 30 -40 zile.
                      Deosebirea este evidenta,rapiditatea crescand destul de mult,fara ca spin ul sa scada semnificativ.
                      Poate la fetele produse de alti fabricanti,cu alte compozitii chimice ale fețelor,metodele sant diferite
                      Dar,in general,e bine sa respectam cat de cat instructiunile de folosire a fabricantului
                      of all the things i lost i miss my mind the most

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de victor0987
                        ..eu folosesc Falco Tempo Unlimited, un adeziv pe baza de apa cu efect de speed-glue, nu are miros neplacut sau de solventi, este putin laptos iar mirosul aduce vag cu aracetul sau mai precis cu apretul de dinainte de '89, eu unul sunt multumit de el, cei drept folosesc si fete care merg la adezivii cu apa, in schimb dureaza mult lipitul si la inceput trebuie sa te obisnuiesti sa pui prima fata pe lemn.. adezivul dupa uscare ramane lipicios pe ambele fete ale lemnului..
                        http://forum.oneofakindtrading.com.au/v ... .php?t=697
                        Este ceea ce am banuit mai demult: sa trecut de la adezivi tip "prenadez" adica guma arabica si solventi volatili, la adezivi de tip "aracet" adica guma arabica si apa. Mai exista un mic semn de intrebare. Oare care o fi agentul care da efectul de speed glue la Falco Tempo Unlimited?
                        La Donic Formula First sunt cinstiti si spun ca mai trebuie si un booster daca vrei efect speed glue...
                        Lemn- Bty Viscaria
                        FH - TENERGY 05
                        BH - TENERGY 80

                        Comentariu


                        • #13
                          .. am folosit adezivul si pe un lemn normal cat si pe un lemn lacuit, tine la fel de bine.. diferenta a fost la indepartarea adezivului, de pe lemnul lacuit se lua mai greu dar am dat un strat de adeziv normal peste el dupa care s-a luat usor..

                          Comentariu


                          • #14
                            Deci fetele se trag mai greu jos de pe lemn dupa lipirea cu Donic Formula First?
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #15
                              .. probabil ceva ce intra si la bustere.. dar oricum nu este chiar acelasi efect ca la speed glue..

                              Comentariu


                              • #16
                                .. le-am tras la fel de usor, au ramas foarte putin lipicioase, mai greu a fost cu adezivul de pe lemn asa cum am mai pomenit..

                                Comentariu


                                • #17
                                  ..scuze, eu nu folosesc Donic..

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de cata_60
                                    Apropos de boostere.
                                    Eu joc cu Donic F1 2,0 fh si Donic COPPA SILVER 2 MM BH de aprox 6 luni
                                    Pt lipire,folosesc Donic Booster si Formula First
                                    In site ul fabricantului,e recomandata relipirea la aprox 14 zile,dandu se 1-2 -3straturi de booster(in functie de cat de rapida vrei sa fie)
                                    Eu sant jucator bunicel,dar fara pretentii mari,asa ca o relipesc cam la 30 -40 zile.
                                    Deosebirea este evidenta,rapiditatea crescand destul de mult,fara ca spin ul sa scada semnificativ.
                                    Poate la fetele produse de alti fabricanti,cu alte compozitii chimice ale fețelor,metodele sant diferite
                                    Dar,in general,e bine sa respectam cat de cat instructiunile de folosire a fabricantului
                                    Relipire si booster pt fetele care au nevoie de asa ceva. Nimbus, Nimbus Soft si Nimbus Sound nu au nevoie de asa ceva, credeti-ma!
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de cata_60
                                      Apropos de boostere.
                                      Eu joc cu Donic F1 2,0 fh si Donic COPPA SILVER 2 MM BH de aprox 6 luni
                                      Pt lipire,folosesc Donic Booster si Formula First
                                      In site ul fabricantului,e recomandata relipirea la aprox 14 zile,dandu se 1-2 -3straturi de booster(in functie de cat de rapida vrei sa fie)
                                      Eu sant jucator bunicel,dar fara pretentii mari,asa ca o relipesc cam la 30 -40 zile.
                                      Deosebirea este evidenta,rapiditatea crescand destul de mult,fara ca spin ul sa scada semnificativ.
                                      Poate la fetele produse de alti fabricanti,cu alte compozitii chimice ale fețelor,metodele sant diferite
                                      Dar,in general,e bine sa respectam cat de cat instructiunile de folosire a fabricantului
                                      Salut Cata. Spune-mi daca Donic Formula First lipeste "zdravan". Am nevoie de informatie pt un prieten care are o lama lacuita de fabrica si nu stau fetele prea bine lipite pe ea. Multumesc.
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        E lipesc cu Premium Speed unguresc de la Valigti . E superfain , lipeste de vis si seamana foarte tare cu Tibhar Rapid Clean. Are destula guma in el sa lipeasca trainic. Pe forumurile straine se bat aia dupa el iar noi il avem sub nas si cautam alte cele.
                                        Blade DHS PG 2
                                        FH: DHS Hurricane 3
                                        BH: Stiga Airoc Astro M

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de vali
                                          E lipesc cu Premium Speed unguresc de la Valigti . E superfain , lipeste de vis si seamana foarte tare cu Tibhar Rapid Clean. Are destula guma in el sa lipeasca trainic. Pe forumurile straine se bat aia dupa el iar noi il avem sub nas si cautam alte cele.
                                          dar nu e pe baza de apa, da adevarat e bun si se lipeste bine dar se consuma mai repede ca donic enduro, visco vroia ceva pe baza de apa cred....
                                          Blade: Tibhar Samsonov Alpha FL
                                          Fh: Xiom Omega II euro black
                                          Bh: Xiom Omega I euro max red
                                          Glue: Xiom i-bond
                                          http://www.okclub.lx.ro

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            mda , pe baza de apa vroia - tocmai ma gandeam ce am postat io si ce titlu avea threadu
                                            Blade DHS PG 2
                                            FH: DHS Hurricane 3
                                            BH: Stiga Airoc Astro M

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Eu folosesc de ceva timp Sunflex.Mi se pare ca seamana cu Basic-ul de la Butterfly.Lichidul seamana perfect cu o crema de corp si nici nu are un miros intepator.Eu n-am mai relipit fata de ceva vreme si inca sare bine.
                                              Pentru cei mai putini pretentiosi care cauta un lipici bunicel si la un pret decent,Sunflex poate sa fie o alternativa.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de VISCO
                                                Deci fetele se trag mai greu jos de pe lemn dupa lipirea cu Donic Formula First?
                                                Da , lipeste mai tare ca cel normal .
                                                Si eu lipesc chiar cu Premium speed lemnul Creanga Carbon care are suprafața acoperita cu un strat de plastic sau poate carbon nu am studiat , si reusesc de fiecare data sa lipesc fețele de el .
                                                Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                                                Fete de palete tenis de masa
                                                TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Eu intreb de "Formula First" nu de "Premium Speed"
                                                  Lemn- Bty Viscaria
                                                  FH - TENERGY 05
                                                  BH - TENERGY 80

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X