tt-shop.ro 468x60
Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Reguli generale de funcționare a forumului

webmaster
    Data nscrierii
    24.07.2008
    Locație
    Bistrita
    Postări
    1.056
    Mulțumesc / mi place post
    Timp total online
    81 z 6 h 44 m
    Timp online pe zi
    51 m
    Reputație
    905

Exclamation Reguli generale de funcționare a forumului

Reguli generale de funcționare:
    - Rasismul, antisemitismul și atacul la persoană sunt interzise. Vă rugăm să fiți civilizați.
    - Sunt interzise conturile multiple. Descoperirea de către moderatori sau administratori a acestor conturi va duce la suspendarea definitivă a conturilor clonă precum și suspendarea pe o perioada nedeterminată a contului principal.
    - nainte de a crea un topic nou asigurați-vă că subiectul nu a mai fost discutat (folosiți cu incredere functia search), că topicul are un titlu ct mai sugestiv și că este postat n sectiunea corespunzatoare.
    - Nu sunt permise și vor fi șterse nick-urile create cu scopul de a face reclamă altor site-uri; este interzisă publicarea mesajelor publicitare de orice fel (link-uri, anunțuri, etc).
    Nici un membru al forumului nu poate invoca drept scuză pentru ncălcarea Regulamentului faptul că nu știa de existenta lui. Orice ncălcare a prezentului Regulament permite moderatorilor sau administratorilor să dea avertismente și/sau să restricționeze accesul membrilor n cauză.
    Acest regulament poate fi modificat fără nștiințări prealabile atunci cnd situațiile noi o impun! Este bine să verificați această pagină din cnd n cnd.

2. mi place mironliviu, GeluBv, PGI le-a plăcut acest mesaj
    webmaster
    Data nscrierii
    24.07.2008
    Locație
    Bistrita
    Postări
    1.056
    Timp total online
    81 z 6 h 44 m
    Timp online pe zi
    51 m
    Reputație
    905
    Categorii de utilizatori și drepturile asociate:
    titlu reputație vechime Nr posturi
    boboc <=0 <30 zile <10
    cadet 1 >30 zile >10
    junior 10 >90 zile >50
    senior 50 >180 zile >150
    maestru 150 >365 zile >1000
    ințelept 300 >700 zile >2000
    Toate 3 condițiile trebuie ndeplinite simultan.
    Dacă ulterior reputația scade sub intervalul din tabel, utilizatorul retrogradează n grupul corespunzător. (la retrogradare se ține cont doar de reputație, vechimea și posturile neavnd cum să scadă).
    Reputația crește cu 1 punct la fiecare "mulțumesc sau mi place post" și scade cu 2 puncte la fiecare "nu-mi place post".
    Ranguri acordate automat: boboc - la nscrierea pe forum - acești useri nu pot acorda mulțumiri sau reputații, au 300 de mesaje private alocate.
    cadet , junior, senior, maestru, intelept pot acorda cte un punct de reputație, pot de asemenea da "mi place / nu-mi place", au cate 300 de mesaje private.
    Organizatori de turnee - utilizatori care au organizat turnee n ultimii doi ani. n plus față de alți utilizatori, au dreptul de a edita posturile n secțiunea AmaTur, cu scopul de a putea actualiza listele de nscriși, clasament, etc.
    Orice abuzuri de "mulțumiri sau nu-mi place" precum și acordări de calificative vor fi sancționate, respectivii utilizatori rămnnd fără dreptul de a acorda pe viitor reputații si mulțumiri. Abuzurile se pot reclama aici.
    Cine ajunge la -15 reputație este automat "troll" - nu mai are drept de mulțumiri, forumul se va ncărca mai greu, etc.
    Cine ajunge la -25 reputație este automat "banat" - este exclus de pe forum
    EDITAT CLAU (28.06.2013):
    Am mărit baremurile la reputație pentru acordarea rangurilor.

4. mi place mironliviu, PGI le-a plăcut acest mesaj
    webmaster
    Data nscrierii
    24.07.2008
    Locație
    Bistrita
    Postări
    1.056
    Timp total online
    81 z 6 h 44 m
    Timp online pe zi
    51 m
    Reputație
    905
    Avertizarile si titlul de troll se acorda pentru:
    - Folosirea agresiunii verbale (in scris), a limbajului vulgar, defaimator, jignirile, njuraturile, insultele, atacul la persoana precum si a gramaticii, rasism si antisemitism
    - Abuzul in acordarea punctelor de reputatie
    - Acumularea a cel putin 15 puncte negative de reputatie
    Banarile se acorda pentru:
    - Dupa cel putin o avertizare, asa cum a fost descris mai sus, la decizia administratorilor/ moderatorilor
    - Repetarea actiunilor care au condus la avertizarea respectivului membru
    - Conturi multiple
    - Pentru publicarea mesajelor publicitare de orice fel (link-uri, anunturi, etc), inclusiv prin intermediul semnaturii precum si a mesajelor spam
    - Acumularea a cel putin 25 puncte negative de reputatie
    - Orice atac asupra echipei de moderare cu insinuari, jigniri, acuze si alte actiuni defaimatoare se va pedepsi drastic. Contestarea publica a actiunilor moderatorilor va fi pedepsita la fel. Pedepsele vor fi aplicate imediat fara postarea de comentarii sau alte explicatii.
    Pentru semnalarea de catre membri a incalcarilor regulamentului se va folosi functia „Report” in care se va descrie motivul raportarii.

6. mi place mironliviu, GeluBv le-a plăcut acest mesaj
    webmaster
    Data nscrierii
    24.07.2008
    Locație
    Bistrita
    Postări
    1.056
    Timp total online
    81 z 6 h 44 m
    Timp online pe zi
    51 m
    Reputație
    905
    Regulament pentru postarea unui Anunț de Vnzare-Cumpărare

1. Nu vă faceți magazin personal din forum! Riscați ban!
    Titlul unui anunț va conține explicit acțiunea de cumpărare/vnzare și produsul (produsele) n cauză. Titlul nu va conține apelative de genul: Ocazie unică!, Preț bombă!, SuperOfertă!, Preț de criză!, Foarte ieftin!, etc.

2. Conținutul topicului va conține OBLIGATORIU o descriere a produsului, dacă sunt defecte vizibile, daca este funcțional, etc. Dacă există și poze REALE la produs se mărește șansa ca acel produs să fie mai ușor vandabil!

3. Este OBLIGATORIU indiferent de natura anunțului făcut (vnzare/cumpărare/etc.) precizarea metodelor de contact direct cu vnzătorul ct și modalitatea de livrare. Se recomandă să se precizeze locația vnzătorului și dacă e valabil anunțul și pentru provincie. Se elimină astfel "chatul" inutil gen "lasă un nr. de tel" sau "ai un ID?" sau "trimiți curierat?" ct și altele de acest fel. Prin aceste precizări cresc șansele de a avea o vnzare rapidă și se elimină topicurile ntinse pe multe pagini greu de urmărit.

4. Produsele scoase la vnzare NU se vnd n sistem de licitație! n acest sens fiecare produs scos la vnzare va avea OBLIGATORIU un preț estimativ. Nu se admite scoaterea unui produs la vnzare ce are drept preț "nu stiu ct ar face" sau "aștept oferta voastră"! Dupa caz se precizează dacă suma cerută e negociabilă sau nu! ATENțIE - prețul estimativ nu trebuie sa depășească prețul oficial! Siteul nostru nu ncurajează BIȘNIȚA!

5. Daca un user are mai multe produse scoase la vnzare este OBLIGATORIU ca acele produse să fie adunate ntr-un singur anunț (nu se ncadrează n aceasă regulă anunțurile mai vechi de 2 luni). Se elimină astfel posibilitatea ca o pagină să fie ocupată de anunțuri aparținnd unui singur user, se poate urmări mai ușor ce mai este și ce s-a vndut, ct și reacția celor ce au cumpărat de la acel user. Nu ncercați să postați același anunț de mai multe ori sub alte forme! n caz de abuz ne rezervăm dreptul de a nchide anunțul.

6. Confirmarea valabilității anunțului se poate face la interval de 2 zile. Este INTERZIS să aveți două posturi consecutive n cadrul aceluiași topic pe parcursul a 48 de ore. Daca s-a uitat ceva și vreți să adăugați ceva dupa cteva minute de la postarea unui anunț folosiți EDIT. Orice mesaj postat nainte de cele 48 de ore se va uni automat cu mesajul anterior si nu va ridica anunțul. Dacă considerați că prețul cerut este mare pentru buzunarul personal NU jigniți vnzătorul sau alți useri participanți la "negociere" ! Nu abuzati de smiley-uri, fonturi mari sau culori suparatoare ochiului!

7. Este INTERZIS să vă promovați produsul n anunțurile altora. NU faceți oferte de schimburi dacă vnzătorul nu specifică că dorește schimburi. Ofertele cu prețuri mai mici dect cel solicitat se vor face prin mesaj privat. Este INTERZIS a posta n cadrul unui topic ce nu este deschis de dumneavostră mesaje de gen "scump doamnă, scump, dincolo era mai ieftin" sau "mai scade dacă vrei să vinzi" exceptie fac posturile celor ce sunt direct interesați de subiect și/sau se observă că prețul cerut este mai mare dect pe siteurile de profil. Ridicarea anunțurilor altor persoane este interzisă. Adică nu potați: "de ncredere", "am cumpărat", "super tare", etc.

8. Folosiți funcția RAPORTEAZă POST pentru a sublinia o ncălcare a acestor reguli sau a regulamentului general de ordine interioară! NU abuzați de această funcție pentru "a vă plăti polițe vechi" sau a vă elimina concurența ntruct n astfel de cazuri există șansa să vă treziți cu avertisment sau ban.

9. Este recomandabil a NU se vinde/cumpăra produse a căror proveniență este incertă! Scuza cu "postez pentru un amic/vecin ce nu are internet" ori "nu știu, nu e a mea e de la un prieten" sau și mai des ntlnită "el mi-a spus că e bun eu vă spun și eu ce mi-a spus el" nu este valabilă! Responsabilitatea n astfel de cazuri privind proveniența și/sau starea n care se află produsul vndut/cumpărat vă aparține n totalitate. ATENțIE- Administrația siteului www.tenisdemasa.ro NU și asumă răspunderea asupra corectitudinii anunțurilor și n caz de solicitare din partea persoanelor abilitate de lege va pune la dispoziție logistica necesară.

Abaterea de la aceste reguli duce la ștergerea anunțului și avertizarea celui n cauză.
    Pentru abateri repetate se poate lăsa și cu ban, chiar și pe o perioada nedeterminată!
    NECITIREA ACESTUI REGULAMENT NU Vă SCUTEȘTE DE SANCȚIUNILE PENTRU NCĂLCAREA SA.

8. Mulțumesc iuliu zedler au mulțumit pentru mesaj
    mi place mironliviu le-a plăcut acest mesaj

Subiecte similare

1. Unde a plecat sigla forumului?
    De grasomega n forumul Modificări și sugestii pentru www.tenisdemasa.ro
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 27.06.2016, 14:34
  2. Explicare reguli servire
    De danstoicastefan n forumul Regulament
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 18.12.2014, 11:58
  3. anunt despre problemele forumului
    De Clau- user banat n forumul Modificări și sugestii pentru www.tenisdemasa.ro
    Răspunsuri: 27
    Ultimul post: 31.01.2011, 23:44
  4. Discutii generale
    De valentin n forumul General
    Răspunsuri: 190
    Ultimul post: 03.04.2009, 09:36
  5. discutii generale
    De valigti n forumul General
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 04.08.2005, 09:58

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi