Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ajutor configurare paleta.

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ajutor configurare paleta.

    Salutari tuturor. Sunt nou pe-aici dupa cum se vede si m-am gandit sa apelez la experienta si cunostintele voastre in acest domeniu, daca se poate. Sunt incepator intr-ale tenisului de masa (sau pre-intermediar tinand cont ca am jucat foarte mult in urma cu 20 de ani ) si m-am hotarat recent sa achiziotionez o paleta ceva mai buna decat un "tocator" Buterfly pe care-l detin in prezent. Bugetul este unul limitat si m-am oprit la paleta care mi s-a parut ca ar fi cea mai potrivita d.p.d.v. al raportului calitate/pret, anume Donic Waldner 1000 Carbon al carei pret a ajuns recent in jurul valorii de 180 Ron. Stand de vorba intr-un magazin cu cineva care jucase tenis de masă la un nivel inalt mi-a spus sa-mi iau eu lemn + fețe separat si voi avea o paleta mai buna la banii respectivi. Ma poate ajuta cineva cu o astfel de configuratie? Ma intereseaza foarte foarte mult sa aiba spinul cat se poate de mare, apoi cam pe acelasi palier as situa importanta vitezei si controlului (viteza nu este importanta pentru mine la acest nivel, iar la control cred ca stau destul de bine si imi imbunatatesc performantele cu fiecare zi in care practic acest sport). Mai tin sa precizez caracteristicile acelui Donic despre care vorbeam: Spin 100, Speed 100, Control 70. Tinand cont de scara pe care sunt masurate aceste caracteristici, este oare posibil sa configurez o paleta ceva de genul Spin 110, Speed 90, Control 80 ? Mi-as dori ca fețele sa fie la fel pe ambele parti, stilul de joc cred c-ar fi un all+, joc mult mai bine pe backhand, sunt dreptaci (nu cred sa conteze acest lucru). Orice sugestie este binevenita si tin sa le multumesc tuturor celor ce-si vor pierde din pretiosul lor timp pentru a-mi da o mana de ajutor.

  • #2
    Buna,
    luati legatura cu RBlade, care vinde materiale chinezesti, si el va poate oferi ceva pentru bugetul dvs.
    http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...y-Andro-Yasaka

    Comentariu


    • #3
      O paleta profi e formata din lemn si fete separat , userul Kralizec are dreptate la bugetul de 180 ron RBlade va va face cu siguranta o paleta dupa cerintele Dnv.
      Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
      BH : Tenergy 05Fx
      FH : Tenergy 05Fx

      Comentariu


      • #4
        Sugestie: ia-ti un lemn cat mai bun chiar daca un pic mai scump, pentru ca lemnul nu o sa-l schimbi imediat. Gasesti pe forum lemne second foarte bune ale unor producatori recunoscuti undeva pe la 150 lei (la un moment dat era un Butterfly Korbel made in Japan foarte fain... nu mai stiu daca inca este disponibil, trebuie sa cauti pe forum). Si ca sa nu depasesti prea mult bugetul iei pe moment niste fețe chinezesti foarte bune de la RBlade: 729 Cream TRanscend - 45 lei bucata. Sunt excelente si poti juca mult timp cu ele pana dai un upgrade cu niste fețe mai scumpe. Bafta!
        Ultima editare de CornelTT; 14.iun.2013, 12:23.
        Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

        Comentariu


        • #5
          Multumesc tuturor pentru raspunsuri, o sa trebuiasca sa aleg dintr-o sumedenie de oferte si sunt convins ca acesta va fi lucrul cel mai dificil. Sunt perfect de acord cu sfatul ca ar fi bine sa investesc momentan mai mult in lemn si mai putin in fețe, pentru ca mai tarziu sa pot face upgrade-ul fețelor odata cu perfectionarea jocului. Va trebui sa studiez si mai mult decat am facut-o pana acum, anunturile si sfaturile primite pentru a ajunge la un numitor comun si a fi multumit pe deplin de alegerea facuta in final. Inca odata multumiri si succes tuturor celor ce m-au ajutat.

          Comentariu


          • #6
            Mai poti sa vii la o sala si sa incerci cateva palete si sa vezi cam ce ti-ar place.

            Comentariu


            • #7
              Multumesc de sugestie. M-am hotarat sa ma las pe "mana" lui RBlade, m-am uitat peste ofertele lui si mi-am facut o configuratie virtuala pe care mi-as dori sa o discut cu el. I-am trimis mesaj si astept sa vad si parerea lui, apoi voi compara ceea ce-mi va sugera el cu ideea mea. Cred ca voi mari putin bugetul pentru un lemn ceva mai bun (asa cum mi-a sugerat CornelTT) si ma voi limita la niste fețe gen Galaxy Mercury II care cred eu ca-s excelente pentru nivelul meu si cerintele mele din acest moment. Incetul cu incetul se cristalizeaza ideea despre cum mi-as dori sa fie paleta, cum sa ma incadrez in buget si cum sa fiu si foarte multumit la prima minge pe care o voi juca

              Comentariu


              • #8
                Avand in vedere ca intentionezi sa practici un timp cat mai indelungat acest sport, din ce am inteles, risc sa fac o previziune: cel mai greu este primul pas pana te vei hotara la o paleta, pt ca vrei sa fie prima si ultima, ca si in casatorie....cu urmatoarele iti va fi mult mai usor... pt ca sigur, dupa ce-ti intra microbul, nu mai scapi...
                Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                Comentariu


                • #9
                  Ai perfecta dreptate Gabi. Microbul deja m-a prins (in copilarie am mai jucat destul, dar nu eram asa pasionat de acest sport precum eram de fotbal). Tenisul de masa mi s-a parut un sport extrem de simplu si usor pana cand am reinceput sa-l practic recent si am ajuns sa citesc forumuri de specialitate, sa urmaresc zeci de tutoriale pe YT incercand sa descopar cat mai mult din secretele lui. In urma cu 1 luna nu aveam habar ca totul poate fi atat de complex, ca fiecare detaliu conteaza si trebuie pus la punct cu cea mai mare precizie. Momentan, dupa cum vezi si tu, sunt la nivelul in care incerc sa "combin" viitoarea mireasa (paleta), o scot la un suc, la o cafa, mai citesc peripetiile altora, mai cer pareri, mai studiez tehnici de joc, privesc tutoriale Paleta asta vreau sa fie prima nevasta si s-o tin minte, dar cunoscandu-ma pe mine insumi stiu ca voi fi un curvar notoriu si in timp voi mai schimba hainele femeii (fețele pentru inceput), apoi cred ca voi schimba nevasta cu totul dupa cum ai spus si tu, explorand teritorii noi

                  Comentariu


                  • #10
                    pentru BERG din Timișoara cere si ce se va da. Ia te rog legatura cu RBLADE si te va sfatui sincer eu asa am inceput pina la configurarea unui setup defensiv format din lemn andro fibercomp def si fete andro hexer hd si tibhar gras d.tecs.

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de berg Vezi post
                      Bugetul este unul limitat si m-am oprit la paleta care mi s-a parut ca ar fi cea mai potrivita d.p.d.v. al raportului calitate/pret, anume Donic Waldner 1000 Carbon al carei pret a ajuns recent in jurul valorii de 180 Ron. Stand de vorba intr-un magazin cu cineva care jucase tenis de masă la un nivel inalt mi-a spus sa-mi iau eu lemn + fețe separat si voi avea o paleta mai buna la banii respectivi.
                      Sfatul meu e sa nu iei un lemn rapid pana-ti creste nivelul jocului. Eu am aruncat o gramada de bani pe lemne de firma din care pleca mingea ca din tun. Nu m-au ajutat deloc sa-mi formez loviturile, asa ca am redus treptat viteza, ajungand la All+, maxim Off-.
                      Am un lemn excelent facut de dl. Levi pe care e posibil sa-l pun in vanzare peste aproximativ o saptamana, impreuna cu o fata Donic Acuda S2 aproape noua. Impreuna le-as da pentru aprox. 150 de lei + transport. Lemnul merge excelent cu fete netede, dar nu e chiar pe stilul meu cu iarba fara burete (peri lungi) pe care o folosesc eu pe backhand. Ai descrieri si poze aici:
                      http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...e-preasamblate
                      Daca nu te-ai hotarat deja, esti interesat de setup si mai poti astepta o saptamana da-mi te rog de stire colo pe joia viitoare. Sunt foarte bune pentru nivelul tau atat lemnul cat si fata. Singura pb e c-ar trebui sa-ti mai achizitionezi o fata pentru backhand si sa rogi pe cineva sa ti-o lipeasca.
                      Numai bine.
                      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X