Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

schimbare paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • schimbare paleta

    Imi pot schimba paleta cu care am jucat primul set cu paleta de rezerva fara ca aceasta sa se fie deteriorata?
    Sau la un time out sa o inlocuiesc in timpul setului doar ca asa vreau eu.gen schimb o paleta cu fete normale cu una cu iarba

  • #2
    nu....

    Comentariu


    • #3
      Costele, daca ai jucat in superioare cu unul din partea de jos a tabelului, din pacate, in urna de sus te afli, iar acolo sunt numai numerele 9 si 8, iar in aceasta situatie nici nu mai are rost sa tragi la sort....,sau mai bine zis daca ai fost in grupa 2,3 superioare ratezi locul 6 pentru a nu te intalni cu cel care ai jucat in superioare si cum toate numerele sunt ocupate,... ghinion
      Whether you want to pass prince2 foundation exam exams or looking for Testking certification, our bfit can provide guaranteed success in real exam of www.pmc.edu ccna training are also having Uniformed Services University of the Health Sciences

      Comentariu


      • #4
        ?n mod normal poți să schimbi paleta în condiții speciale, de exemplu dacă s-a rupt sau dacă reclamă adversarul ceva și te obligă arbitrul s-o schimbi.

        iar într-o competiție neoficială, dacă tu și adversarul sunteți amândoi de acord, probabil poți schimba paleta când vrei.
        mai ales dacă nu e arbitru la masă.
        depinde cât de stricte sunt regulile. dacă o schimbi, iar adversarului nu-i convine, în mod normal ar trebui să meargă imediat la arbitru să-i spună, sau la organizator dacă nu e arbitru. că doar e vaccinat și el ca și tine dacă nu reclamă nimic și joacă meciul până la sf?rșit așa, ?nseamnă că-i convine.

        e ca și în viața reală: n-ai voie să traversezi strada când semaforul e roșu. dar poți să faci asta tot timpul dacă ție așa ?ți place. atâta timp cât nimeni nu reclamă sau nu se întâmplă nimic (de ex nu te vede nici un polițist), poți trăi toată viața cu impresia că de fapt ?e voie?





        ................ ............... ........................

        vă rog să mă scuzați c-am râs. unu întreabă de paletă dacă poate s-o schimbe, iar altu scrie ceva de grupele superioare și partea de sus și de jos a tabloului

        Comentariu


        • #5
          Buna,

          2.4.8. Jucatorul, la începutul meciului, sau oricând va schimba paleta,va permite
          adversarului si arbitrului sa o examineze.

          g. La startul fiecarui meci, sau ori de cate ori un
          ul dintre competitori isi schimba paleta el
          trebuie sa arate noua paleta oponentului si arbitru
          lui lasandu-i pe acestia s-o examineze.
          Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

          Comentariu


          • #6
            corect, eu am fost la oradea la amatori si un\ domn\ zicea ca nu se poate schimba paleta dar regulamentul iti permite sa citeasca un pic regulamentu mai bine

            - - - Actualizat - - -

            sa nu mai vorbeasca fara sa stie

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Catalin Paduret Vezi post
              Imi pot schimba paleta cu care am jucat primul set cu paleta de rezerva fara ca aceasta sa se fie deteriorata?
              Sau la un time out sa o inlocuiesc in timpul setului doar ca asa vreau eu.gen schimb o paleta cu fete normale cu una cu iarba
              Nu poti schimba paleta,decat daca s-a deteriorat [rupt,dezlipit,etc.] in continuare cu aceleasi fete.
              Meciul urmator poti juca cu alta paleta.

              Comentariu


              • #8
                Catalin Paduret,citeste un pic regulamentul oficial de tenis de masă nu scris pe forum de unul si de altul,si la amataori tot tenis se joaca nu se joaca popice

                - - - Actualizat - - -

                2.4.8

                Comentariu


                • #9
                  Citat regulament tenis de masă Frtm preluat de la Ittf
                  "3.4.2.2. Paleta nu poate fi schimbata pe durata unui meci individual decât în cazul unei deteriorari
                  accidentale când nu mai poate fi utilizata. Daca se constata acest fapt, paleta va fi imediat schimbata
                  cu alta de rezerva de lânga spatiul de joc.

                  2.4.8. Jucatorul, la începutul meciului, sau oricând va schimba paleta,va permite adversarului si
                  arbitrului s-o examineze."



                  Deci este foarte clar ca schimbarea paletei este permisa doar in cazul unei deteriorari accidentale si nu mai poate fii utilizata ,si de altfel jucatorul caruia i sa permis sa o schimbe v-a permite adversarului si arbitrului s-o examineze.


                  Citat Regulament Amatur 2015

                  "6. Regulamentul.
                  6.1. Regulamentul de joc
                  turneele amatur au ca principiu de baza respectarea si incurajarea fair-play-ului participantilor.
                  Jocurile din turneele amatur vor respecta regulamentul de joc aprobat de I.T.T.F.si F.R.T.M.
                  In acelasi timp, in spirit de fair play, in situatiile in care din motive tehnice nu pot fi luate decizii conform regulamentului, se va acorda credit jucatorului (in mod special in cazul respectarii regulilor privind utilizarea fetelor si a materialelor de lipire ).
                  Jocurile se pot disputa fara arbitru, scorul poate fi tinut de catre jucatori. La cererea unuia din jucatori, organizatorul va numi un arbitru dintre participantii care asista la joc.
                  Avand in vedere ca circuitul este destinat amatorilor, este permisa utilizarea oricarui tip de fata, daca respecta urmatoarele conditii:
                  1. Cele doua fete sunt de culori distincte;
                  2. Ambele fete au la vedere sigla de omologare ittf, chiar daca intre timp a fost interzisa!
                  3. Suprafetele paletei nu sunt deteriorate (nu au denivelari sau neomogenitati pronuntate).
                  Nu este interzisa utilizarea fetelor lipite cu solventi; lipirea fetelor nu este insa permisa in incinta de joc. In caz de nemultumire sau reclamatii, organizatorul va decide, respectiv va lua masurile ce se impun, iar in caz ca jucatorii nu au sesizat aceste nereguli inainte de inceperea partidei, se poate continua jocul fara masuri suplimentare;"

                  Comentariu

                  Who has read this thread:
                  Procesare...
                  X