Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Clarificari

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Clarificari

    Avand in vedere ca au fost ceva discutii privind dreptul meu jos am decis sa imi prezint punctul de vedere.


    Postat în original de Regulament
    2. Participantii la circuit
    Tipuri de participanti:
    1. Amator In spritul participarii in competitie a unui numar cat mai mare de doritori, si pentru cresterea calitatii competitiei, participantii sunt considerati amatori daca sunt :
    -nelegitimati nu au avut niciodata legitimatii emise de catre Federatia Romana de Tenis de Masa;
    -fosti legitimati au avut legitimatii, dar ultima viza a expirat cu cel putin doi ani inainte de inceperea circuitului;
    -legitimati inactivi au legitimatie valabila, dar nu au participat in ultimii doi ani la competitii de tenis de masă organizate de Federatia Romana de Tenis de Masa (altele decat cele de onoare si calificari)
    -legitimati in Onoare si Calificari deocamdata jucatorii din aceste divizii inferioare au dreptul sa participe in circuit
    - juniori legitimati fara performante nationale (juniorii sub 14 ani si cei care nu sunt in loturile nationale)
    2. Avansat (legitimati activi ) Au legitimatie valabila si au participat in ultimii doi ani la competitii de nivel campionate nationale, Superliga, Divizia A, B.
    In sezonul 2006-2007 am fost legitimat la Spartac si am jucat vreo 2 etape la inceputul sezonului (pana cand au intervenit niste "divergente de opinie" cu Calauz). Din acel moment n-am mai jucat deloc aproximativ 1 an, iar inainte de turneul de la București am apucat sa joc de 2-3 ori.

    De ce am jucat? Foarte simplu .... in forma actuala pe care am reprodus-o, regulamentul nu imi interzice acest lucru. Pentru a fi declarat avansat sunt necesare 2 conditii : legitimatie valabila si participare intr-un eveniment organizat de FRTM in ultimii 2 ani (din enumerare lipsesc turneele Pro Tour). Avand in vedre folosirea conjunctie si ambele conditii trebuie sa fie adevarate. Evident nu incape discutie cu privire la a doua. Problema este la prima - legitimatie valabila - si nu legitimatie emisa de FRTM (cum este scris mai sus).

    Asa cum stau lucrurile institutia care emite o legitimatie este singura in masura sa decida in ce conditii acea legitimatie este valabila sau nu (as mai vrea si eu o legitimatie de elev sau o legitimatie de veteran pe Metrorex dar nu merge). FRTM este destul de clara si puteti intreba orice arbitru : legitimatia este valabila doar insotita de viza anuala si de viza medicala. In absenta uneia sau ambelor legitimatia nu este valabila, iar cei care au fost la etape au vazut ca primul lucru care se face este verificarea legitimatiilor.

    Pe legitimatia mea nu exista viza de 2007-2008 si nici viza medicala aferenta, deci conform cu definitiile FRTM legitimatia mea nu este valabila.
    Daca in loc de legitimatie valabila ar fi fost scris legitimatie emisa de FRTM lucrurile ar fi stat complet altfel. Astfel ma aflu in situatia paradoxala de a nu ma incadra nici la amatori, dar nici la avansati .... dar cum exista principiul "innocent until proven guilty" .....
    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

  • #2
    Despre cine discutam aici?

    Comentariu


    • #3
      ...

      da ma ..trebuia sa te prezintzi si tu inainte ..oricum ..eu te sustin oricine ai fi ..inca 1 jucator la open e binevenit ....
      Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

      Comentariu


      • #4
        cine esti

        Comentariu


        • #5
          Este un jucator cu un joc frumos si curat, din cite am vazut eu. Intreaba-l pe Nitu ca el a reusit sa-l bata o data la Galați in grupe, apoi a pierdut in finala.
          TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

          Comentariu


          • #6
            baietas cred ca nu vezi ce scrii, adica tu ne explici ca noi suntem batuti in cap si tu esti destept sau ce? ar trebui sa iti iei opincile in picioare, sa dai fuguta pana la galati sa le duci premiul la oamenii aceea de buna credita , sa iti ceri scuze si ne vedem in 2009.vaia con dios

            Comentariu


            • #7
              Re: ...

              Postat în original de Alex.C
              da ma ..trebuia sa te prezintzi si tu inainte ..oricum ..eu te sustin oricine ai fi ..inca 1 jucator la open e binevenit ....

              da ma si eu te sustin daca ne lasi in pace si iti vezi de superliga ta.de ce te-au dat aia afara esti cumva nesuferit?
              nu raspunsul este cel care lumineaza ci intrebarea

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de filo
                Despre cine discutam aici?
                despre jucatori din superliga filo nu ti-e clar?

                cel mai bine ar fi ca la concursuri permiile sa fie de alta natura gen cupe ,diplome,strangeri de maini,imbratisari, sa vedeti cum dispar varfurile care vin doar la vanatoare de premii.
                nu raspunsul este cel care lumineaza ci intrebarea

                Comentariu


                • #9
                  hahahaha....ma cristi ce-au sarit sacalii pe tine....si am eu o vaga impresie ca stiu cine e domnul TENISMENU... JUDOMENULE
                  Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                  Comentariu


                  • #10
                    Io cred ca vorbiti prostii. Nu vedeti ca omu o zis ca o jucat la Spartak...
                    Ce mare echipa de superliga e asta?
                    Din parte mea prezenta unui jucator bun in categoria OPEN(si nu amatori) este binevenita. Cui nu i convine inseamna ca nu merge la turnee sa joace meciuri bune cu jucatori cat mai variati ci doar pentru o satisfactie efemera.
                    Si premiile ar trebui sa fie simbolice!!
                    Primorac Carbon
                    FH Dignics 09C
                    BH JOOLA MAXX

                    Comentariu


                    • #11
                      sters
                      nu raspunsul este cel care lumineaza ci intrebarea

                      Comentariu


                      • #12
                        ce aveti ma cu tenismenu?
                        nu raspunsul este cel care lumineaza ci intrebarea

                        Comentariu


                        • #13
                          filo nu vrei tu sa stergi regulamentul pt ca oricum nu se sinchiseste nimeni sa respecte ce scrie acolo.gasim tot felul de scuze ba ca avea paleta stramba ba ca nu intelegem gramatica. nus ce e asa de greu de inteles ce scrie in regulament sau poate suntem miopi

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Alex.C
                            hahahaha....ma cristi ce-au sarit sacalii pe tine....si am eu o vaga impresie ca stiu cine e domnul TENISMENU... JUDOMENULE
                            ce oameni domne sa-ti taie mana sa iti ia ceas'u

                            Comentariu


                            • #15
                              Jucatorul in cauza este probabil Rusu Cristian,practicantul unui tenis curat,frumos. Are o lovitura de topspin pe fh putzin deosebita fata de cea uzuala,dar eficace.Este aproximativ la acelasi nivel cu jucatorii de varf din amatour,nefiind nici pe departe invincibil.
                              Cei in drept din conducerea Amatourului vor decide ce si cum,surprinde doar reactiile suburbane ale unor concitadini de a lui,care ,din cate observ in clasamentul Amatour,nu au nici o treaba cu varful ierarhiei,ca sa si simta pozitia amenintata
                              of all the things i lost i miss my mind the most

                              Comentariu


                              • #16
                                acum imi amintesc...nu are jocul mult diferit de liderul amatour(in afara de lopata), nu m-a batut chiar usor in 8-imi ,ba daca-mi amintesc chiar era sa fie...

                                Comentariu


                                • #17
                                  da misto pe unii ii intereseaza doar pozitia in clasament de parca asta este esenta miscarii amatour.foarte tare schimbam principiile pe clasamente ce sa mai vorbim de moralitate sau bun simt.
                                  nu raspunsul este cel care lumineaza ci intrebarea

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    printre multe altele si asta e

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      ce atata gargara ai jucat in urma cu un an si jumatate la la club deci nu ai doi ani cum spune regulamentu' du-te si lasa premiul la galati.asta daca ai obraz.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de cata_60
                                        Jucatorul in cauza este probabil Rusu Cristian,practicantul unui tenis curat,frumos. Are o lovitura de topspin pe fh putzin deosebita fata de cea uzuala,dar eficace.Este aproximativ la acelasi nivel cu jucatorii de varf din amatour,nefiind nici pe departe invincibil.
                                        Cei in drept din conducerea Amatourului vor decide ce si cum,surprinde doar reactiile suburbane ale unor concitadini de a lui,care ,din cate observ in clasamentul Amatour,nu au nici o treaba cu varful ierarhiei,ca sa si simta pozitia amenintata
                                        yo stiam ca suburbia e la faltiseni da ma rog

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Am asistat la discutia voasta.Partea buna a lucrurilor e faptul ca turneul vostru atrage atentia.Nu asta a-ti vrut! Sunt multi jucatori activi care joaca
                                          din placere si din lipsa concursurilor oficiale, dau fuga la voi.Partea urata e faptul ca noi romanii ne zicem "lasa ca merge asa". Eu am o propunere care ar putea sa impace ambele tabere.Pe langa turneul de amatori si open,organizati pe 1-2mese si unul de legitimati.Atunci veti vedea daca joaca din placere sau sunt vanatori de trofee.Ar mai costa 4 diplome in plus!(eu sunt legitimat si am jucat cateva meciuri la brazi). Ce ziceti?
                                          Liviu Petrescu

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de tenismenu
                                            Postat în original de cata_60
                                            Jucatorul in cauza este probabil Rusu Cristian,practicantul unui tenis curat,frumos. Are o lovitura de topspin pe fh putzin deosebita fata de cea uzuala,dar eficace.Este aproximativ la acelasi nivel cu jucatorii de varf din amatour,nefiind nici pe departe invincibil.
                                            Cei in drept din conducerea Amatourului vor decide ce si cum,surprinde doar reactiile suburbane ale unor concitadini de a lui,care ,din cate observ in clasamentul Amatour,nu au nici o treaba cu varful ierarhiei,ca sa si simta pozitia amenintata
                                            yo stiam ca suburbia e la faltiseni da ma rog
                                            Daca iti dadeai silinta si nu renuntai la orice forma de invatamant dupa ciclul elementar,probabil realizai ca intre suburbie si provincie e o diferenta de la cer la pamant.
                                            Si inca ceva...
                                            Initiatorul si moderatorii acestui site au indemnat tot timpul la un comportament si limbaj civilizat.Unii au fost chiar suspendati din aceast motiv,din pacate pt scurt timp doar.
                                            Din moment ce ai denuntat o presupusa ilegalitate,lasa pe organizatori sa ia masurile de cuviinta pe aceasta tema
                                            of all the things i lost i miss my mind the most

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Daca este vorba de Rusu Cristian am hotarat in comun de acord si cu alti lideri de opinie din AMATouR ca are drept de participare doar in turneele unde se desfasoara cu sistem Open. Deci la Bistrița nu are drept de participare.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de petrescu liviu
                                                Am asistat la discutia voasta.Partea buna a lucrurilor e faptul ca turneul vostru atrage atentia.Nu asta a-ti vrut! Sunt multi jucatori activi care joaca
                                                din placere si din lipsa concursurilor oficiale, dau fuga la voi.Partea urata e faptul ca noi romanii ne zicem "lasa ca merge asa". Eu am o propunere care ar putea sa impace ambele tabere.Pe langa turneul de amatori si open,organizati pe 1-2mese si unul de legitimati.Atunci veti vedea daca joaca din placere sau sunt vanatori de trofee.Ar mai costa 4 diplome in plus!(eu sunt legitimat si am jucat cateva meciuri la brazi). Ce ziceti?
                                                Din pacate nu doar turneul ci (mai nou) si premiile atrag atentia celor activi sau retrasi de curand. Dupa ce ca si cei doi ani de pauza stipulati in regulament sunt f.f.f. putini ca timp, nici acestia nu se respecta?
                                                Foarte buna ideea d-lui Petrescu privind creearea unei grupe separate (de activi si recent retrasi) daca vor neaparat sa se miste in turneul Amatour... si cu diplomele aferente!
                                                Filo, dl. Leorda, va rog mai umblati putin la regulament/grupe, daca nu este inca f. clar pt toata lumea si se lasa loc de interpretari!...
                                                Xiom -Mitzutani - Xiom

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Pentru mine nu conteaza daca vine cineva in turneele Amatour si ma bate din pasiune, din amuzament, pentru a lua premiile, pentru a ocupa pozitiile fruntase, etc.

                                                  Important e motivul pentru care particip eu la turneele respective.

                                                  Nu stiu daca scopul circuitului trebuie transformat intr-o vanatoare a "mercenarilor", a celor care vin pentru premii. Pana la urma nu trebuie sa fim toti la fel, fiecare are motivatia lui pentru care participa (pasiune, curiozitate, bani, etc) de unde si comportamentele tot mai diverse la masa si in afara mesei de joc. Bine e ca participa si ca suntem tot mai multi.

                                                  Regulile e bine sa existe si sa fie respectate dar cenzura de dragul cenzurii si vanatoarea cu orice pret a celor care nu se inscriu in joc cu aceeasi motivatie ca a noastra nu face foarte bine.

                                                  In final....e doar un joc, un sport....si ideea sportului este sa aduca impreuna culturi si oameni diferiti!

                                                  Nimeni nu e perfect!

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X