Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum sa scriem corect?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cum sa scriem corect?

    Chifan Ramona-Elena
    4. iunie
    Dragi elevi,
    Deși va bat cam 9 ore pe saptam?na la cap (va mulțumesc pentru prezența de 100% la cele 5 ore de pregatire suplimentara saptam?nala, recunosc e o minune) știu ca nimic nu are un mai mare impact asupra voastra ca facebook-ul și ale lui postari. Prin urmare, dați „like” daca ați înțeles și „comm” daca aveți nelamuriri
    Corect este „frumoaso!” nu „frumoas-o!” și deja știți din melodia lui Krem cine are cratima.
    „Doar” se foloseste cu forma pozitiva a verbului, iar „decât” cu cea negativa. (Ea are 25 de ani. Nu are decât 2 lei în buzunar.) Adverbul „decât” se mai folosește și atunci când construim propoziții comparative de inegalitate. (Antonia este mai deșteapta decât Inna.)
    Atunci când vreți sa fiți amabili cu doamnele și/sau domnișoarele, nu va adresați cu „dragele mele”. Tocmai le-ați facut masini care scot apa de pe fundul unui r?u. Corect este „dragile”.
    Atunci când planificați o ieșire la o cafenea sau la o cofetarie este impropriu sa spuneți „cautam locatie”. Pentru ca nu închiriați cladirea ca sa va petreceți restul zilelor acolo, ci beți doar un suc (nu altceva, sper). „Locatie” ?nseamna spatiu pentru închiriat.
    Corect este „Ce faci, papușa?” nu „Ce faci, papușe?” „?”-ul din final nu este taranesc, asa cum v-ați fi asteptat. Sfatul meu este sa gasiți un apelativ ceva mai original (mai spesal) daca nu vreți sa vi se raspunda cu „Bine, papușel.” plus un ghiozdan sau o geanta în cap.
    „Serviciu” si nu „servici” – fie ca e vorba despre locul unde va veți c?stiga p?inea (daca promovați examenul de evaluare naționala) sau serviciul de cafea pe care mama îl va arunca în capul vostru, pe lânga alte obiecte avute la îndem?na (daca nu îl promovați).
    Structura „Vizavi de problema discutata anterior...” poate fi tradusa doar asa: „peste strada de problema discutata anterior...”. Pentru ca „vizavi” nu ?nseamna decât „peste strada”, contrar parerii ca un cuv?nt de origine franceza poate fi abuzat cum avem noi chef. Daca nu aveți probleme peste strada, nu-l folosiți.
    „Sa aiba” si nu „sa aibe”. Ca sa nu mai vorbim de si mai ur?ciosul „sa aive”. De asemenea, „Vroiam sa va rog sa ma ?nvoiți...” este gresit. „Voiai” sa spui ceva, iar eu voiam sa te exprimi corect și sa fii prezent la ora.
    ?tiți momentele alea în care cuv?ntul pe care îl scrieți are ca ultima litera un „i” si voi nu știți daca trebuie sa stea singur sau sa își mai aduca vreo 2-3 prieteni? Ei bine, totul este stiinta.
    Pentru a nu fi incult, trebuie sa citesti.
    Nu fi nerabdator, fii precaut.
    Nu e important a sti câte postari sunt pe facebook într-o zi, ci este important sa stii lecțiile la limba româna.
    Verbul „a fi”, de obicei, da cea mai mare bataie de cap - „A fi sau a nu fi corigent, aceasta-i întrebarea”.
    Se scrie „fii”, cu doi i, numai la:
    - imperativ afirmativ: Fii cuminte!
    - conjunctiv prezent, forma afirmativa si forma negativa: Vreau sa fii cuminte. Vreau sa nu fii obraznic.
    - viitorul format de la conjunctiv: o sa fii, nu o sa fii.
    ?n rest e „fi”, cu un singur i:
    - infinitiv: a fi;
    - imperativ negativ: Nu fi obraznic!;
    - conditional prezent: as fi, ai fi;
    - conditional perfect: as fi fost, ai fi fost, ai fi spus, ai fi facut;
    - conjunctiv perfect: sa fi stiut, sa fi fost, sa fi avut;
    - viitor: voi fi, vei fi;
    - verb + FI: pot fi, poti fi, sa poata fi, sa poti fi, vei putea fi.
    De asemenea, substantivele masculine cu radacina terminata în -i au la plural nearticulat -ii (i din radacina + i desinenta de plural) si la plural articulat -iii: copil – copii – copiii.
    Copiii ?nvața cu drag la limba româna (primul i face parte din radacina, al doilea i este desinența de plural, iar al treilea i este articol hotar?t).
    Structura „Aveti detalii în atasament” se regasește în aproape toate mail-urile. Exista o problema totusi: atasament ?nseamna „afectiune (puternica si durabila) fata de cineva sau ceva. – Din fr. attachement.” Asa ca daca nu vreți sa includeți sentimentele în afaceri poate schimbați structura în „Aveți detalii în fișierul atașat” atunci când va veți depune CV-urile.
    Chifan Ramona-Elena
    Nu doresc sa supar pe nimeni cu acest post, dar de multe ori sunt indignat cum scriu multi pe acest forum. Ar fi bine sa invatam impreuna de la aceasta profesoara.
    Ultima editare de denesferi; 26.iun.2013, 18:56.

  • #2
    Desi nu are nici o legatura postul de mai sus cu turneele Amatur, m-a amuzat stilul doamnei profesoare. Din pacate asa evolueaza o limba in mod natural, asa a fost de la inceputul umanitatii si asa va continua. O sa vedeti ca in 100 de ani doar o mica parte a omenirii va mai stii sa scrie, se va ocupa tastatura de treaba asta! O fi bine, o fi rau, vom vedea! Daca acum 30 de ani va spunea cineva ca vor disparea cartile si ca veti putea citi biblioteci intregi pe un televizor(internet), nu cred ca ati fi crezut.
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

    Comentariu


    • #3
      eu prefer sa scriu prescurtat ...indiferent de corectitudinea limbii romane,pt a castiga timp....este un forum de tenis de masă si suntem din medii diferite,nu poti cere de la toti sa scrie corect.....trebuie sa vedeti partea plina a paharului.......daca scriem corect sau incorect in romanica de azi mai conteaza??la cata coruptie si saracie este in tara,mai conteaza un cuvant scris gresit pe un site de tenis sau de orice ar fi el??..........bafta si numai bine.....
      fh-xiom vega-pro 2mm
      blade--galaxy-v16
      bh-xiom omega tour--max

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de zalter Vezi post
        eu prefer sa scriu prescurtat ...indiferent de corectitudinea limbii romane,pt a castiga timp....este un forum de tenis de masă si suntem din medii diferite,nu poti cere de la toti sa scrie corect.....trebuie sa vedeti partea plina a paharului.......daca scriem corect sau incorect in romanica de azi mai conteaza??la cata coruptie si saracie este in tara,mai conteaza un cuvant scris gresit pe un site de tenis sau de orice ar fi el??..........bafta si numai bine.....
        Pai eu zic ca mai conteaza. Daca esti plin de zoaie si nu incerci sa te speli macar putin, n-ai sa scapi de mirosul urit. Stii cum e, putin tu, putin ceilalti, putin copiii tai, putin nepotii tai => mina de la mina se face treaba. Orice mica schimbare in bine conteaza. Una scurta din Belgia: semafor, rosu, trece una strada pe rosu. Nu-i bai, ca nu trecea nici o masina, s-a asigurat. Cind ajunge pe trotuarul celalalt, o femeie mai in virsta cu 2 strumfi de mina incepe sa se ia de ea: "Domnisoara, esti nesimtita! Cum iti permiti sa treci strada pe rosu? Nu vezi ca sint copii in jurul tau?". Gideste-te ca tot ce faci este un exemplu pentru ceilalti (copii, adulti, etc) - vorbitul si scrisul limbii romane corect este un inceput. Alternativa e stagnarea sau chiar involutia (vezi regulile Academiei cu "niciun, nicio").
        Orice mica schimbare conteaza. Cine are ochi sa o vada si sa intelega, bine - cine nu, isi merita soarta.
        P.S. Nu va luati de mine ca nu scriu cu i din a, sau cu sunt. Nu e relevant pentru discutie de ce nu vreau sa scriu cu zice Academia.
        Timo Boll ALC
        FH: DHS 3 NEO 2.2
        BH: DHS 3 NEO 2.2

        Comentariu


        • #5
          dl adrian ce ati spus este partial corect......trebuie sa treaca 2 generatii de acum incolo ca sa se corecteze ceva,ma asteptam sa se ia cineva de mine..,dar daca locuiti in romania stiti ca nu se va corecta aproape nimica de acum incolo mult timp cat sunt la conducerea institutiilor de stat numai oameni care isi vad propriul interes si isi fac din functia lor propria afacere....nu ma refer numai la scrisul corect al limbii romane.....deci domnilor care iubiti sa scrieti corect....uitati-va in jurul vostru si vedeti ce viitor ofera romania pt acele generatii pe care le v-om invata sa scrie corect,dar nu or sa aibe locuri de munca decent platite......ex invatamantul,sanatatea,platiti cu 600-700 lei pe luna........deci SA TRAITI BINE si sa IUBITI ROMANIA caci ,,merita"...
          fh-xiom vega-pro 2mm
          blade--galaxy-v16
          bh-xiom omega tour--max

          Comentariu


          • #6
            Nu scrieti corect - oricum se intelege ce spuneti!
            Nu va mai spalati - oricum va veti murdari!
            Nu mai invatati - oricum nu va foloseste!
            Nu mai munciti, oricum sunteti prost platiti!
            Zeci de exemple in care poti indemna pe cineva sa lase garda jos, sa devina la dezinteresat. Cei care promoveaza delasarea ori sunt interesati, ori nu stiu ca intotdeauna trebuie sa ai ce oferi ca sa poti primi in schimb.
            Eu cred ca dorinta de a face lucrurile bine tine in primul rand de respectul de sine, de caracterul fiecaruia. Cel mai usor este sa te demotivezi atunci cand altul langa tine cedeaza usor si treptat, treptat, intreaga comunitate poate ajunge o masa amorfa.
            Un caracter slab cedeaza usor, unul puternic trece peste aceste 'momeli' si are sansa sa reuseasca.
            Cele mai bune exemple le gasiti in sport, cine lasa garda jos pierde. De cate ori nu ati pierdut un set de la 9-2, doar pentru ca ati crezut ca setul e 'gata'?

            Comentariu


            • #7
              Suna a resemnare. Eu nu vreau sa ne resemnam.
              Nu sintem nici mai uriti, nici mai prosti, nici mai lenesi - nu sintem cu nimic mai prejos decit restul europenilor. Absolut cu nimic. Numai ca inca nu ne-am dat seama de asta. Avem un complex de inferioritate groaznic.
              Daca vrem, putem fi la fel de civilizati ca si ei. Numai ca nu avem incredere in noi si mi se pare ca nici nu vrem sa ne schimbam. Politicienii aia nu sint pusi acolo de cineva. Noi ii alegem. Si da, daca continuam sa alegem cu sticla de ulei si Kg de zahar atunci nimic nu se va schimba.
              Din pacate trebuie sa va dau dreptate, 2 generatii sint putin, eu zic ca vreo 5, minim (adica vreo 100 de ani) - nu mai prindem noi. Dar cineva trebuie sa inceapa schimbarea, chiar daca e vorba de o hirtie ridicata de pe jos. Orice gest mic conteaza. De ex. camerele de vederi la bac' sint o schimbare extraordinara. Nu vor mai iesi generatii analfabete ca pina acum. In fine, discutia e luuuunga si noi mai avem de trait cam 40 de ani ... n-avem timp s-o terminam
              Timo Boll ALC
              FH: DHS 3 NEO 2.2
              BH: DHS 3 NEO 2.2

              Comentariu


              • #8
                ?mi pare rau ca am lasat garda jos, dar, daca mai continua așa tema asta, iar ma enervez și scriu vreo poezie...

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de zalter Vezi post
                  dl adrian ce ati spus este partial corect......trebuie sa treaca 2 generatii de acum incolo ca sa se corecteze ceva,ma asteptam sa se ia cineva de mine..,dar daca locuiti in romania stiti ca nu se va corecta aproape nimica de acum incolo mult timp cat sunt la conducerea institutiilor de stat numai oameni care isi vad propriul interes si isi fac din functia lor propria afacere....nu ma refer numai la scrisul corect al limbii romane.....deci domnilor care iubiti sa scrieti corect....uitati-va in jurul vostru si vedeti ce viitor ofera romania pt acele generatii pe care le v-om invata sa scrie corect,dar nu or sa aibe locuri de munca decent platite......ex invatamantul,sanatatea,platiti cu 600-700 lei pe luna........deci SA TRAITI BINE si sa IUBITI ROMANIA caci ,,merita"...
                  Gresesti.
                  Incearca sa schimbi tu in bine ceea ce iti este la indemana.
                  Te plangi de invatamant, sanatate, viitorul copiilor... Cum ai putea sa schimbi toate astea daca nu poti nici sa scrii corect pe un forum unde nu conteza cum scrii?
                  Cea mai lunga calatorie incepe cu primul pas.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de zalter Vezi post
                    eu prefer sa scriu prescurtat ...indiferent de corectitudinea limbii romane,pt a castiga timp....este un forum de tenis de masă si suntem din medii diferite,nu poti cere de la toti sa scrie corect.....trebuie sa vedeti partea plina a paharului.......daca scriem corect sau incorect in romanica de azi mai conteaza??la cata coruptie si saracie este in tara,mai conteaza un cuvant scris gresit pe un site de tenis sau de orice ar fi el??..........bafta si numai bine.....
                    bineînțeles ca nu conteaza nimic și ca dumneata ești liber sa te simți bine și sa scrii așa cum ?ți vine la îndem?na, doar nu te ?mpușca nimeni pe aici...
                    dar totuși ceva conteaza: atunci când scrii ceva, altcineva citește. și nici macar aia nu conteaza, faptul ca cel care citește poate nu înțelege sau nu se simte confortabil vaz?nd multe greșeli acolo...?ți spun eu ce conteaza, conteaza ce crezi dumneata despre persoana respectiva, iar faptul ca ?ți pasa sau nu despre ce crede cel care citește---nu despre ce crezi DUMNEATA care ai scris---e o dovada de bun simț. iar asta e de fapt ce are nevoie lumea la noi în țara mai mult ca oricând acum:filosofia și practica bunului simț. pentru ca la urma urmei chiar și legile dupa care ne conducem acum tot din bunul simț își trag ob?rșia...

                    Comentariu


                    • #11
                      Imi aduc aminte de o intamplare cum ca in Suedia, o domnisoara sta la trecerea pentru pietoni la semafor. Nu vine nici o masina, iar domnisoara trece pe rosu. Pe celalalt trotuar o doamna cu 2 copii se ia de ea "nu ti-e rusine sa treci asa pe rosu? " Domnisoara contrariata : "nu de ce? nu vine nici o masina?" Doamna: "Nu vine nici o masina dar nu esti constienta ca sunt 2 copii aici care te vad si pot lua drept exemplu comportamentul tau?!"
                      Morala: Ceea ce facem influenteaza pe cei din jur fara ca noi sa ne dam macar seama. Daca vreau o schimbare in bine pentru mine si pentru cei din jurul meu, schimbarea incepe cu mine: sa fiu mai corect, mai bun, sa am valori clare. Foarte valabil pentru toti inclusiv in privinta limbajului!
                      Stima multa!
                      Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                      Comentariu


                      • #12
                        Sper ca acest topic sa nu ajunga în zona de fight... nu am expertiza în domeniul literelor dar nu ma pot abține.
                        Ne spalam chiar daca știm ca ne murdarim la loc, ne taiem unghiile chiar daca ele cresc la loc, ș.a.m.d. încercam sa ne conformam unor reguli de igiena și de comportament pentru ca la urma urmei traim în societate, ne respectam semenii și în primul rând ne respectam pe noi înșine. Daca nu suntem capabili sa respectam astfel de reguli elementare, scade și nivelul individului și al societații.
                        A te stradui sa scrii corect este o regula elementara de igiena intelectuala.
                        TB ZLF & T05/T05FX

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de macocco Vezi post
                          A te stradui sa scrii corect este o regula elementara de igiena intelectuala.
                          Foarte frumos si bine spus...
                          Daca-mi dai voie, am sa te citez cand va fi cazul!

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de macocco Vezi post
                            A te stradui sa scrii corect este o regula elementara de igiena intelectuala.
                            Am dat "Imi place mesajul" inainte de a citi comentariul facut de Gabi.Trebuie sa recunosc ca mi-a placut foarte mult aceasta fraza,mai ales ca in momentul in care intervin pe diverse forumuri pe care activez tin cont in mod deosebit de felul in care scriu.

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de zalter Vezi post
                              dl adrian ce ati spus este partial corect......trebuie sa treaca 2 generatii de acum incolo ca sa se corecteze ceva,ma asteptam sa se ia cineva de mine..,dar daca locuiti in romania stiti ca nu se va corecta aproape nimica de acum incolo mult timp cat sunt la conducerea institutiilor de stat numai oameni care isi vad propriul interes si isi fac din functia lor propria afacere....nu ma refer numai la scrisul corect al limbii romane.....deci domnilor care iubiti sa scrieti corect....uitati-va in jurul vostru si vedeti ce viitor ofera romania pt acele generatii pe care le v-om invata sa scrie corect,dar nu or sa aibe locuri de munca decent platite......ex invatamantul,sanatatea,platiti cu 600-700 lei pe luna........deci SA TRAITI BINE si sa IUBITI ROMANIA caci ,,merita"...
                              Si daca generatia ta nu incepe sa dea exemple pozitive, vor trece 3 generatii pina sa se schimbe ceva in bine.
                              Si de ce te-ar plati statul mai bine, daca tu nici macar nu stii sa scrii corect ?

                              Comentariu


                              • #16
                                Ce lipseste poporului roman (si lui zalter) este optimismul, nu poti fi optimist daca nu ai incredere in fortele tale.
                                Blade-Darker speed 90
                                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                Bh- Testing

                                Comentariu


                                • #17
                                  ,, Lumea nu va fi distrusa de de cei care fac rau, ci de aceia care ii privesc si refuza sa intervina."
                                  ,, Nu trai ca sa-ti fie simtita prezenta, ci ca sa-ti fie simtita absenta."
                                  Ultima editare de marius; 27.iun.2013, 19:36.
                                  Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                                  FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                                  BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Einstein a fost un mare OM!
                                    Blade-Darker speed 90
                                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                    Bh- Testing

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de dado_daniel Vezi post
                                      Ce lipseste poporului roman (si lui zalter) este optimismul, nu poti fi optimist daca nu ai incredere in fortele tale.
                                      Intr-adevar, avem un minus ( optimismul ), in schimb, avem un mare plus ( nesimtirea )
                                      Persoanele de fata se exclud

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de macocco Vezi post
                                        Sper ca acest topic sa nu ajunga în zona de fight... nu am expertiza în domeniul literelor dar nu ma pot abține.
                                        Ne spalam chiar daca știm ca ne murdarim la loc, ne taiem unghiile chiar daca ele cresc la loc, ș.a.m.d. încercam sa ne conformam unor reguli de igiena și de comportament pentru ca la urma urmei traim în societate, ne respectam semenii și în primul rând ne respectam pe noi înșine. Daca nu suntem capabili sa respectam astfel de reguli elementare, scade și nivelul individului și al societații.
                                        A te stradui sa scrii corect este o regula elementara de igiena intelectuala.
                                        Daca este cugetarea d-voastra si chiar daca nu,(avand in vedere ca este prima data cand il citesc)intra in top 5 aforisme preferate de mine.
                                        "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                                        Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                                        BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Colegul si prietenul Feri din Praid este cel mai roman dintre maghiarii din circuit si cel mai maghiar dintre romanii pe care eu personal ii cunosc!Bravo Feri,ai adus in discutie un subiect delicat la care nu toti cei ce posteaza pe Forum mai au "tupeul" sa participe din pricina orgoliului!Eu deja mi-am declarat "mea colpa":in perioada cand gramatica limbii romane a suferit aceste transformari eram stabilit in Italia si nu am fost in cunostinta de cauza.Mai interesant(sau mai grav!??) este faptul ca la reintoarcerea in tara dupa cativa ani,in cei 4 ani de facultate nici un cadru didactic sau coleg de an nu a facut vreo referire asupra acestor greseli.A trebuit sa aflu asta pe forumul Amatur de la un coleg amaturist,lucru pentru care i-am multumit!Deci,stimati colegi,lasati orgoliile la o parte si cautati sa vedeti latura pozitiva a oricarei interventii pe Forum,pentru ca...."Omul cat traieste invata". Feri Denes!CHAPEAU!
                                          I love table tennis !

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Feri Denes are multe calitati, dar cea mai mare calitate a lui este aceea de OM si, mai ales, ca aplica in practica ,,legea lui OHM ".
                                            Pentru cei mai tineri, care, poate ca, nu stiu ,,legea lui OHM ", v-o spun eu : ,, Daca tu esti om cu mine, si eu sunt om cu tine "

                                            Comentariu

                                            Who has read this thread:
                                            Procesare...
                                            X