Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Pareri Lemn Yasaka

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Pareri Lemn Yasaka

    Buna! As dori niste pareri despre lemnul Yasaka Extra 3D. Un review ar fi de mare folos... Orice impresie, lauda, critica esti bine venita.

  • #2
    http://www.tabletennisdb.com/blade/y...-extra-3d.html ( LECTURA ! )
    Blade : DEF Butterfly Power Defence
    FH : Nittaku - Hurricane
    BH : Giant Dragon - Giant Long

    Comentariu


    • #3
      de ce extra3d?
      blade: xiom strato
      fh: omega IV asia
      bh: vega asia

      Comentariu


      • #4
        http://www.tabletennisdb.com/rubber/...uefire-m2.html
        Fata ce-ai ales-o are burete de duritate medie, deci ar tb sa se-mpace binisor aproape cu orice lemn. Are insa throw angle mare, deci arunca mingea sus. Asta inseamna c-ar putea sa-ti creeze pb cu lemne care arunca si ele sus, in special la blocuri si atacuri in forta. Daca ai tehnica perfecta te poti adapta. In stadiul de invatare insa nu merge asta. Yasaka Sweden Classic e moale si arunca destul de sus.
        Urmareste deci acesti factori cand alegi si consulta clasamentele de aici:
        http://www.tabletennisdb.com/top-bla...rall-desc.html (dai click pe numele coloanei si-ti ordoneaza dupa ea crescator sau descrescator - la fiecare click schimbi ordinea).
        Ia in considerare doar lemnele cu multe ratinguri. Altfel arunci banii de pomana ca si mine.
        Daca vrei all wood (fara material compozit, din care oricum nu te sfatuiesc sa iei in calcul daca nu-i fibra de sticla), marci bune sunt:
        Andro (Temper Tech All+ sau mai degraba Off-)
        Stiga
        Joola
        Xiom
        Yasaka
        Cei de Butterfly sunt notorii prin calitatea foarte slaba a lemnelor All Wood. Doar Anrzej Grubba si inca vreo 2 (ex Timo Boll All+) merg
        Nu te arunca pe un lemn ce are viteza mai mare de 8 in clasamentele de pe tabletennisdb. N-o sa stii cum sa scapi de el.
        De asemenea, nu cauta un lemn usor, pentru ca nu va avea forta. Sub 88 de grame nici nu ma mai uit la un lemn decat daca vreau sa joc ultra-defensiv cu el.
        Nu cauta lemn cu miez de balsa daca vrei sa dai bine topspin. Acel miez e foarte rigid si te va impiedica.
        Sa aiba 5 straturi (mai multe inseamna frecvent viteza foarte mare si ridigitate excesiva) - sunt si exceptii
        Fara carbon, soft carbon, zylon-carbon, carbokev, arylate-carbon (cu o exceptie: http://ttmall.ro/home/index.php/prod...arylate-carbon - asta e un lemn de viteza medie, foarte controlabil si relativ ieftin, la care insa nu m-as mai uita dupa ce am descoperit formula magica impreuna cu dl. Levi) .
        Am testat cel putin 20 de lemne de firma si inca vreo 5 formule de la dl Levi pana sa ajung la cel ce ti l-am recomandat. Asta pentru ca joc cu iarba pe BH.
        Crede-ma ca nu poti gasi lemn mai bun decat acela nici la 250 de lei. Nu lucrez mana-n mana cu dl. Levi. Pur si simplu-l apreciez pentru ce face si-ti prezint parerea mea sincera. Cand mi-a facut un lemn altfel decat i-l cerusem i-am returnat si nu s-a suparat nimeni
        Deci koto (0.6 mm) - limba (0.6 mm) - tei (3.6 mm) - limba (0.6 mm) - koto (0.6 mm) si vei avea un lemn ce arunca nici prea sus nici prea jos, la 88-90 gr., duritate medie a stratului exterior, care e si elastic (bun pt topspin), puternic (off-, faca fata si de la schimburi de la distanta), echilibrat. Partenerii mei au zis aproape toti ca-l vor comanda cand li se va uza actualul lemn, indiferent daca el se cheama Yasaka, Butterfly, Xiom, Joola sau Andro. Sunt profund impresionati de el.
        E un lemn cum nu crezusem ca voi gasi. Nu alerga dupa marci vestite si scumpe. Esentele folosite si modul in care sunt lipite straturile fac diferenta.
        DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
        Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X