Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Oboseala fizica

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Oboseala fizica

    Mi se intampla de multe ori ca dupa 4 seturi jucate in forta sa fiu prea epuizat, vad cum tremura mana si parca lovesc cu intarziere mingea.
    Are cineva idee ce s-ar putea face ca sa dispara aceasta oboseala macar 5 seturi cat ar avea un meci mai lung?

  • #2
    Incalzire faci?
    Neefectuarea acesteia poate cauza oboseala de care zici...practic daca soliciti corpul fara o incalzire prealabila sistemul cardiovascular nu sustine efortul, glicoliza are loc in lipsa oxigenului, se produce acid sarcolactic si atunci se instaleaza oboseala, crampe musculare, s.a.m.d.
    Incalzirea nu este doar pt.prevenirea accidentarilor.

    Comentariu


    • #3
      Incalzirea mea presupune cateva rotiri de brate si intinderea muschilor la maini si piciore apoi vreo 5 minute de dat mingi liber pe masa si pe urma seturi.
      Primele 3 seturi merg perfect apoi usor, usor dau topspin tot mai rar si parca as sta numai intr-un loc si sa dau de acolo.Oricat m-as stradui nu pot sa ies din starea aia.
      Multumesc de raspuns Stima!

      Comentariu


      • #4
        Este evident atunci unde este buba.
        Insista mai mult pe incalzire, aceasta trebuie sa includa pe langa stretching, si miscari de crestere a frecventei cardiace.
        O varianta buna ar fi de mers pe bicicleta pana la sala, dar si aici nu pedalat in forta sau cadenta mare de la prima pedala.
        Odata incalzit, nu da totul de la primul set, dozeaza efortul.
        Atentie si la revenire, foarte putina lume am vazut sa o faca.A doua zi te vei simti mai bine daca o faci si nu te trantesti dupa ultimul set in scaun.
        Toate cele bune!

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Coynak Vezi post
          Mi se intampla de multe ori ca dupa 4 seturi jucate in forta sa fiu prea epuizat, vad cum tremura mana si parca lovesc cu intarziere mingea.
          Are cineva idee ce s-ar putea face ca sa dispara aceasta oboseala macar 5 seturi cat ar avea un meci mai lung?
          Fa exercitii cardio . Nu e de la incalzire... sunt atatia jucatori amatori care joaca fara incalzire (majoritatea). Trebuie sa-ti imbunatatesti conditia fizica.
          We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit.
          Aristotle



          Stiga Offensive Classic ||| DHS G888 / Banco Ouragane

          Comentariu


          • #6
            Am sa incep sa pun in practica sfaturile de mai sus, multumesc pentru ajutor.
            Astept in continuare si alte pareri utile...
            Numai bine!

            Comentariu


            • #7
              Ar fi multe de discutat despre acest subiect.

              Cu greutatea raportata la inaltime cum stai? Dar conditia fizica?

              Incepe cu inceputul, adica cu incalzirea.daca te simti la fel is dupa o incalzire temeinica trebuie analizate is alte aspecte.

              Comentariu


              • #8
                Vezi aici exercitii fizice pe care le faceam la incalzire inainte de fiecare antrenament.
                Sunt de acord cu Cosnic - pentru problema ta trebuie sa-ti imbunatatesti conditia fizica.
                Incearca sa faci alergare (dar nu pe beton, mai bine pe banda), alternand sprinturi cu alergare usoara, crescand de la un antrenament la altul timpul petrecut. Daca esti pe banda, incearca sa alergi si in rampa cateodata, daca esti in aer liber - urca niste scari in tura de alergare.
                Altfel, poti merge si cu bicicleta, dar, pentru a conta, ar trebui sa mergi intre 20-30 km la fiecare tura, in ritm alert.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  Dupa cunostintele mele incalzirea are rostul de a aduce progresiv sportivul la niste parametri cat mai apropiati de solicitarile fizice ce urmeaza sa le faca. Incalzirea se face, in special, dar nu numai, pentru evitarea accidentelor sporive (cele mai frecvente fiind intinderile).
                  O incalzire temeinica, pentru un sportiv cu rezistenta fizica scazuta, nu face decat sa-i reduca perioada te timp in care sportivul are randament maxim.
                  O cauza a epuizarii fizice rapide, in cazul amatorilor, poate fi data de incordarea exagerata din timpul schimburilor. Este si cazul meu, cu toate ca am rezistenta fizica peste medie la probele de fond, fiind ca si constitutie fizica astenic (a se intelege slab, nu lipsit de putere). Asadar, pe langa marirea capacitatii la efort fizic, prin antrenament, trebuie controlata si incordarea/relaxarea din timpul schimburilor.
                  Rudius

                  Comentariu


                  • #10
                    Intradevar, aveti mare dreptate.... Si eu, la 28 de ani si 72kg am o conditie fizica (cred eu) destul de buna: 3-4 ore de tenis pe zi, 3 zile pe saptamana, bicicleta 1-2 ori pe saptamana cate 15-20 km. Cand joc tenis, nu pot sutine un nivel fizic maxim decat 2-3 meciuri(6-8 seturi) pe seara. Dupa aia, intervine oboseala, "picioarele lente", loviturile "din burta, etc. Cred ca se datoreaza faptului ca acele meciuri care le joc la intensitate maxima, le joc incordat, fara a face economie de energie... de aici rezultand o perioda redusa in care pot sustine un ritm accelerat.

                    Comentariu


                    • #11
                      Am 25 de ani, 180 inaltime si 67 kg.
                      Ceia ce spune Claudiu mai sus este foarte apropiat de ce mi se intampla si mie, cand joc primul meci tin paleta zdravan in mana si dau parca sa rup masa, unele topspinuri imposibile ma mir chiar si eu.
                      Apoi cand intervine oboseala e clar ca nici genuchii flecsati nu-i mai pot tine, ma chinui sa stau aplecat catre in fata cand serveste adversarul si dupa returnare nu mai sunt pe pozitie pt. urmatoarea mingie.
                      Vazand ca nu se poate mai mult am recurs la o zi antrenament si una doaua zile pauza.
                      Cand joc la turnee, la incalzire caut sa dau topspin cat mai puternic si mai repede ca sa imi ridic jocul putin, oare nu o fi si aici greseala... ajungand scorul 2-2 intervine oboseala, miza si incordarea... apoi ce sa mai castigi

                      Comentariu


                      • #12
                        Daca ar fi vorba doar de surescitare, caderea ce rezulta dupa ea nu ar trebui sa fie de durata.
                        La inaltimea si greutatea ta, nu cred ca forma fizica este foarte precara.
                        Mentalul poate sa aiba si el o influenta, poate sa apara o blazare dupa faza initiala de agitatie.
                        Mergi pe excludere si vezi ce se intampla.

                        Comentariu


                        • #13
                          Fati un control medical, dupa 5 seturi nu ar trebui sa fii epuizat, sau incearca o dieta bogata in energizante, calorii in general bazata pe fructe proaspete sau bea cateva sucuri naturale de regie proprie, sigur ai sa-ti revii.

                          Comentariu


                          • #14
                            Mai e un factor pe care nu l-a luat nimeni în calcul...e posibil ca setup-ul sa fie un pic prea lent si sa muncesti un pic mai mult decat trebuie...eu unul oboseam teribil la finalul concursurilor si nu ma mai puteam concentra...am schimbat cu un lemn ceva mai rapid cu control bun si acum totul e ok.
                            Blade: Viscaria, FL
                            fh: T05, 2,1 mm, black
                            bh: T05, 2,1 mm, red

                            Comentariu


                            • #15
                              Eu zic ca de vina este lipsa de conditie fizica,eu am 2m si 146 de kg,joc 7 zile din 7,cate 10-20 de seturi,dar macar de 3 ori pe saptamana,am timp sa fac 4 superserii in sala de forta cu aparate diverse,
                              La inceput cand am intrat acum aproape 2 ani in sala aveam 187 de kg,nu ma mai puteam incheia nici la pantofi,faceam 20 de abdomne pe aparat cu 20 de kg si simteam ca plesnesc.
                              Acum fac serii si de 2000 cu 49 de kg,si am mai spus joc 10-20 de seturi pe seara,am cateva diplome si cei cu care joc,se miraca reusesc astfel de mingi la statura mea,incearca si eu zic ca sigur vei reusi.
                              Nu iti fie rusine,toti gresim undeva,totul este sa vrei sa indrepti.

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X