Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Mingea de tenis

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Mingea de tenis

    Salutare tuturor. De fiecare data cand joc mi se intampla ca mingia sa mi se para din ce in ce mai lejera. Nu ma intelegeti gresit nu de la un set la altul. Eu joc cu un prieten cam de doua ori pe saptamana cam o ora si jumatate pe zi si amandoi avem un stil destul de ofensiv( nu stiu daca conteaza) dar ni se intampla ca dupa 2 saptamini de joc cu aceeasi mingie a treia sa nu ne mai placa chiar daca inca nu e sparta. Si proband alta mingie noua sa se vada diferenza in joc. Intrebarea mea se adreseaza tuturor cat este recomandat sa se joace cu o mingie pana se sparge sau este un anumit timp de care eu nu stiu. PS folosesc mingi de 1* si de 3* si cam cu toate aceeasi poveste. Va multumesc anticipat
    Donic Persson Power Play V1
    Xiom Vega Asia
    Donic Twingo
    Fh Tenergy 05
    VISCARIA
    Bh Vega Europa

  • #2
    Buna Daniel! Sincer sa fiu, mie nu mi s-a intamplat aceasta chestie, si eu jucand cu mingi de 3*. Insa s-ar putea ca dupa un timp mingea sa nu mai sara ca la inceput... Iar eu nu stiu sa fie un anumit timp dupa care este recomandat sa schimbi mingea, poate ca cei cu mai multe cunostinte decat mine te vor lamuri mai bine.

    Comentariu


    • #3
      Mingea se slefuieste daca joci mult cu ea si nu mai are aceeasi traiectorie dupa ce a sarit de pe masa.
      Daca nu spargeti mingea inainte de a deveni lucioasa inseamna ca trebuie sa dati mai tare
      Sent from my iPhone using Tapatalk 2
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • #4
        Eu am remarcat ca in ultima vreme mingile se sparg foarte repede chiar daca nu se crapa. La noi o minge 3* tine maxim doua meciuri. Dupa doua meciuri sare din ce in ce mai diferit, se inmoaie si nu mai ia acelasi spin. Sunt surprins ca la voi tine mai mult de 3 ore o minge. Daca o apesi usor cu degetul si poti sa o indoi e dusa.
        TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

        Comentariu


        • #5
          Ca se sparg nu am observat dar poate tocmai asta este problema dar ca se inmoaie este foarte adevarat eu. Eu eram foarte multumit daca sa zicem dupa 4-5 ore de joc ne pierzandu-si proprietatile (grip,viteza,greutate)se sparge singura
          Donic Persson Power Play V1
          Xiom Vega Asia
          Donic Twingo
          Fh Tenergy 05
          VISCARIA
          Bh Vega Europa

          Comentariu


          • #6
            Voi ce marca folositi? Am ramas neplacut surprins de fragilitatea celor de 3 * de la butterfly.

            Comentariu


            • #7
              Eu folosesc Donic 3* si(sau)Artengo 1* si pot sa spun ca sunt destul de multumit de donic si de artengo avand vedere ca este 1* sunt destul de grele pentru mine care imi place un joc destul de offensiv. Inainte am folosit si cornilleau pro care imi placeau dar nu mai am de unde sa le cumpar
              Donic Persson Power Play V1
              Xiom Vega Asia
              Donic Twingo
              Fh Tenergy 05
              VISCARIA
              Bh Vega Europa

              Comentariu


              • #8
                e relativ simplu....cum spunea si grasomega mingea de la spin in contact cu masa si cu pardoseala si ce mai atinge ea in timpul rotatiilor se subtiaza....la mine cedeaza dupa 2 antrenamente de 3 ore fiecare minge de 3 stele indiferent de producator.apar microfisuri in zona de lipire unde peretele mingii este mai gros si nu are aceeasi elasticitate.mingile jucate mult se descentreaza putin,pt ca nu se slefuiesc in mod egal,de aici este problema ca nu mai au traiectoria placuta a unor mingii noi...
                fh-xiom vega-pro 2mm
                blade--galaxy-v16
                bh-xiom omega tour--max

                Comentariu


                • #9
                  eu am auzit ca ultima '' moda'' acum sunt TSP-urile atat cele de 3* pentru meci cat si cele de antrenament...eu folosesc doar tsp de 2 luni si chiar nu am ce sa reprosez ( cu toate ca sunt foarte pretentios din acest pct de vedere) sfatul meu ...daca ai nevoie ne el ...inceraca si tsp ...bafta!.

                  Comentariu

                  Who has read this thread:
                  Procesare...
                  X