Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Butterfly zhang jike super zlc

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Butterfly zhang jike super zlc

    http://www.tt-shop.ro/925-butterfly-...super-zlc.html

    I-mi spune si mie cineva ce face lemnul asta de banii respectivi ?
    Yasaka Rakza 7 Soft‎ /HM Levi /Butterfly Tenergy 05

  • #2
    Eu as fi intrebat de ce asa mare diferenta intre zlc si super zlc !?
    Personal am jucat cu lemne tip zlc si confirm ca au un control mai bun...
    Dar diferenta de pret dintre alc carbon si super zlc mi se pare si mie a fi foarte mare !
    - - - Actualizat - - -
    Nicule, poate super zlc se livreaza cu vreun fir de par de-al lui ZHANG JIKE ca sa poarte noroc... Ca la cat tenis stim noi... poate fi si extra super zlc !
    Blade: lemn off...ce lemn !
    Bh: cu tepi
    Fh: fara tepi

    Comentariu


    • #3
      e un lemn foarte bun, viteza si control excelente.... dar totusi nu merita atatia bani
      Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de sorin_client Vezi post
        Nicule, poate super zlc se livreaza cu vreun fir de par de-al lui ZHANG JIKE ca sa poarte noroc... Ca la cat tenis stim noi... poate fi si extra super zlc
        Eu credeam ca are telecomanda cu on-off la banii astia. Apasam pe buton si i-i dadeam lui Crisan si 5 pct. in fata. ))))
        Yasaka Rakza 7 Soft‎ /HM Levi /Butterfly Tenergy 05

        Comentariu


        • #5
          ...sa nu trebuiasca sa-i faci si casco la valoarea asta !
          Intotdeauna cand a fost introdus pe piata un produs nou, a avut si pret pe masura. Banuiesc ca dupa toate testele japonezilor/chinezilor au ajuns la concluzia ca vis-a-vis de ce exista deja in piata, acest lemn valoreaza atat. Probabil ca odata cu acest lemn cumparam si un pic din imaginea campionului mondial. Dealtfel, dupa parerea mea, cred totusi ca pentru noi "amaturistii" acest pret este mult prea mare dar, tinand cont ca "totul va fi bine" are deja stranse aproape 18 mil de vizualizari... posibil ca se va cumpara in multe exemplare si in Romania. ...lemnul.
          Blade: lemn off...ce lemn !
          Bh: cu tepi
          Fh: fara tepi

          Comentariu


          • #6
            superzlc'ul este mai dens...
            http://i307.photobucket.com/albums/n..._resized_1.jpg
            blade: xiom strato
            fh: omega IV asia
            bh: vega asia

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de cerbu.nicu Vezi post
              http://www.tt-shop.ro/925-butterfly-...super-zlc.html
              I-mi spune si mie cineva ce face lemnul asta de banii respectivi ?
              Nu face absolut nimic, dupa parerea mea exista snobi in toate domeniile, sunt si in tenis si acest lemn se adreseaza lor!
              Blade-Darker speed 90
              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
              Bh- Testing

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de dado_daniel Vezi post
                Nu face absolut nimic, dupa parerea mea exista snobi in toate domeniile, sunt si in tenis si acest lemn se adreseaza lor!
                ...si eu care credeam ca cei din top sunt cel putin talentati ! Stiu ca marea majoritate a lor folosesc materiale de top, modele noi. Daca nu ma insel chiar d-nul Sterea Viorel joaca cu un lemn zlc... !!! ...ups !
                Cred ca a fost un pic fortata ideea Daniel !
                Cred ca aceste lemne se adreseaza in mod direct cunoscatorilor, cred ca aduce un pic de finete in joc, control mai bun, posibil de efectuat lovituri "elegante" care ar fi greu de aplicat cu un lemn normal, etc...
                Personal, nu sunt adeptul cu ideea "invata cu asta ca sa te adaptezi"... ci incepe/invata cu ceva bun ca sa poti juca si cu ceva mai putin performant in momentul in care vei fi nevoit s-o faci !
                Ultima editare de sorin_client; 10.aug.2013, 14:30.
                Blade: lemn off...ce lemn !
                Bh: cu tepi
                Fh: fara tepi

                Comentariu


                • #9
                  bisnita pt snobism de care nu ducem lipsa.....marketing made by butterfly.....nu contest ca au produse ff bune,dar sa vinzi cu mai mult decat dublu fata de orice alt brand e specula.....scuze ,,marketing"...
                  fh-xiom vega-pro 2mm
                  blade--galaxy-v16
                  bh-xiom omega tour--max

                  Comentariu


                  • #10
                    Am si eu o nelamurire legate de lemnele Butterfly.
                    Am dat cu ALC si cu Timo Boll W7 cu fete Tenergy pe ambele parti si mi s-au parut foarte echilibrate ambele palete, nicidecum grele.
                    Cautand informatii despre lemne aflu ca fiecare are 90 grame!
                    Stiind ca fetele Butterfly sunt cele mai grele de pe piata, cum se face ca nu se simt paletele grele?
                    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                    FH: Tenergy 05
                    BH: Dignics 05

                    Comentariu


                    • #11
                      Eu zic doar atit sunt facute pentru buzunarul altor nu pentru noi !!!!!!
                      Butterfly Viscaria fl
                      Butterfly tenergy05

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de cerbu.nicu Vezi post
                        http://www.tt-shop.ro/925-butterfly-...super-zlc.html

                        I-mi spune si mie cineva ce face lemnul asta de banii respectivi ?
                        Off topic : http://diacritica.wordpress.com/tag/imi-sau-i-mi/
                        Fara resentimente va rog Nu m-am putut abtine

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de george25 Vezi post
                          Am si eu o nelamurire legate de lemnele Butterfly.
                          Am dat cu ALC si cu Timo Boll W7 cu fete Tenergy pe ambele parti si mi s-au parut foarte echilibrate ambele palete, nicidecum grele.
                          Cautand informatii despre lemne aflu ca fiecare are 90 grame!
                          Stiind ca fetele Butterfly sunt cele mai grele de pe piata, cum se face ca nu se simt paletele grele?
                          Dincolo de marketing Butterffly dispune si de un departament de cercetare destul de maricel, fetele tenergy care se produc acum nu mai sunt chiar atat de grele ca primele produse in 2008 mai mult decat atat tenergy-urile FX au la dimensiune standard 150X157 mm doar 42 de grame care zic eu e destul de putin, iar seriile M si N de lemne compozite butterfly produse in Japonia au media greutatii undeva intre 83-87 de grame asta la lemnele care mai acum vreo 2 ani se produceau pe la 90 de grame.
                          Oricum in ecuatia generala a unui setup mai mult decat greutatea conteaza echilibrul si ca sa ma exemplific am sa iti spun ca am dat marti cu setupul unui amic care cantarea 217 grame din care lemnul un lemn vechi de vreo 20 si ceva de ani marca Hanoi avea 115 grame !!! insa avea un maner latit inspre capat si un balans de te lasa cu gura cascata. Daca nu iti spune cate grame are nu iti dai seama din cauza mutarii centrului de greutate din capul paletei catre maner. Poti testa ideea lipeste pe capatul manerului acolo unde este logo-ul lemnului o fisa de 50 de bani care cantareste aproximativ 8 grame si o sa fii uimit sa constati cat de usor se schimba toata ecuatia greutatii lemnului. Cele bune!
                          Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                          Comentariu


                          • #14
                            Este un lemn pentru snobi> Ci-ti cunosc tenis incit sa-i puna in caloare calitatile
                            Pretul este <nesimtit>.Cine spune ca 2 grame face diferenta........
                            dado_daniel are dreptate. Iar lemnul nu joaca singur.
                            TIBHAR MX-P/home made off+/TIBHAR EL-P

                            Comentariu


                            • #15
                              Am cumparat un TBS clasic dupa ce am avut ocazia sa-l testez intr-un magazin Butterfly din Koln. Paleta de prezentare avea lipite fetele T05 max. si T80 max. si mi-a placut foarte mult. Eu am pus pe TBS o fata T05 max. pe FH si pe BH am lipit o Joola Rhyzm 42.5 de 2.0 mm de la vechiul setup - un Andro Temper Tech cu 2 fete Joola Rhyzm 42.5 de 2.0mm. Am fost foarte dezamagit de greutatea paletei in comparatie cu Andro. Se simtea la fel de aiurea ca si primul meu setup - un LKT instinct+ cu 2 fete LKT cu bureti de duritati diferite. Nu am prea multa experienta dar am banuit ca de vina este diferenta intre greutatea fetelor. Am cumparat un T64 max. si l-am lipit pe BH. S-a schimbat total ''greutatea" paletei. Asa, din proprie experienta am aflat ca balansul si nu greutatea este ceea ce conteaza. Aceeasi "problema" o are si LKT-ul deci.
                              Referitor la subiect, pretul pentru lemnele noi Zhang Jike este de cateva sute de Euro. Profesionistii probabil pot "simtii" daca merita. Pentru amatorii care nu avem salarii in Euro ne multumim cu ce ne putem permite.
                              Ultima editare de ole; 10.aug.2013, 19:16.
                              Blade - Timo Boll Spirit
                              FH/BH - Tenergy 05/Tenergy 64

                              Comentariu


                              • #16
                                Mai spun doar atat referitor la acest subiect: zeci de ani campioni mondiali, europeni si olimpici au jucat cu lemne de cel mult 200 de dolari. Matematica o face fiecare...
                                Blade-Darker speed 90
                                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                Bh- Testing

                                Comentariu


                                • #17
                                  cred ca cei de la Butterfly exagereaza cu preturile mergand pe ideea unui profit cat mai mare mai ales ca daca stam sa ne gandim ca acest lemn face ca pret aproape triplu fata de un lemn de notorietate cum este timo boll alc de exemplu ,un lemn pentru jucatori ofensivi!
                                  tb alc t05/t05 fx

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    timo boll alc tot butterfly e !
                                    Butterfly = Mercedes daca vreti !
                                    Toti ajungem conducatori auto dar putini dintre noi vom avea vreodata un Mercedes !
                                    Blade: lemn off...ce lemn !
                                    Bh: cu tepi
                                    Fh: fara tepi

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Waldner a fost Niki Lauda in tenis si a jucat cu Donic deci de Ando

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de sorin_client Vezi post
                                        timo boll alc tot butterfly e !
                                        Butterfly = Mercedes daca vreti !
                                        Toti ajungem conducatori auto dar putini dintre noi vom avea vreodata un Mercedes !
                                        O vorba din popor spune ca nu are legatura coada vacii cu stampila primariei, asa cum masinile nu au legatura cu lemnele de tenis. Daca ar fi asa, atunci Timo Boll, Maze, Wang Hao. si 99,99 % din jucatorii de top ar trebui sa foloseasca toti acest model de lemn pentru ca este o descoperire revolutionara la banii acestia. Surpriza! Asta nu se va intampla! Concluzia mea ramane sustinuta de realitate: lemn pentru snobi.
                                        P.S. Nittaku a facut la un moment dat(s-a mai discutat pe forum) un lemn din nu stiu ce esenta rara dintr-o padure din Europa, esenta de lemn pentru care stateai la coada nu stiu cati ani sa cumperi un metru cub. Pretul lemnului era de cateva zeci de mii de euro! Alt snobism, nici un jucator de top nu a cumparat asa ceva.
                                        Poti sa faci un telefon de 100 de euro din diamante si aur( ba chiar se fac!) dar tot nu ai semnal cu el in tunel!
                                        Blade-Darker speed 90
                                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                        Bh- Testing

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Chiar joc cu un zlc T Boll dar mai conteaza si pilotul
                                          - - - Actualizat - - -
                                          Marii jucatori nici nu joaca cu lemnele astea comerciale ,astea sint pentru pinguini ca noi

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de dantim Vezi post
                                            Chia
                                            Marii jucatori nici nu joaca cu lemnele astea comerciale ,astea sint pentru pinguini ca noi
                                            Gresit...marii jucatori chiar joaca cu lemne d-astea comerciale, pe care le selecteaza in functie de greutate, echilibru, saritura si simt, dintr-un lot...(sau din mai multe...)
                                            Hai sa nu dam vina pentru diferenta mare de valoare dintre ei si "pinguinii" ca noi doar pe materialele folosite...stim cu totii ca nu materialele fac diferenta, decat poate la valori sensibil egale...
                                            Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                                            Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                                            Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Lemnul isi merita banii. Un partener de antrenament si-a luat un Super Zlc . L-am incercat si eu . Lemnul este facut pentru top spin si pentru capace (pe FH are Ten 80 si Bh 05) . Este un lemn rapid ,pentru mine care joc cu iarba ii "avion" . Daca aveti viteza de reactie si de executie mare puteti sa il cumparati este foarte bun si are suprafata de contact(lovire a mingii) mai mare ca si la alte lemne . Nu sunt expert in testat lemne dar in concluzie se poate lovi un top spin violent !
                                              Lemn:Matsushita Def:,Fh:Nitaku P1Bh: TSP Curl P-4 Chop
                                              http://www.tenismasa.ro/

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Lemnul e foarte bun, nimic de zis. Stie cineva, joaca vreun jucator din top 30 cu acest lemn?
                                                Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Puteti sa-mi explicati de ce are vreo importanta daca vreun jucator de top joaca cu un lemn sau altul? Asta face lemnul respectiv mai cum? Mai bun? Mai controlabil? Mai potrivit pentru mine? Mai potrivit pentru oricare altcineva decat acel jucator?
                                                  Am citit mai sus ca materialul nu conteaza. Ei bine, eu nu sunt de acord. Materialul conteaza, dar nu cat antrenamentul. Totusi, faptul ca ai in mana o paleta cu care sa te simti bine te poate face sa joci mult mai bine decat daca ai avea cea mai rapida combinatie, cea mai scumpa combinatie sau cea pe care o foloseste Waldner, Timo Boll, Zhang Jike, Ma Long etc.
                                                  Toata smecheria este sa gasesti un setup cu care sa poti pune mingea pe masa, in stilul tau, o data mai mult decat a pus-o adversarul.
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X