Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Butterfly zhang jike super zlc

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de grasomega Vezi post
    Puteti sa-mi explicati de ce are vreo importanta daca vreun jucator de top joaca cu un lemn sau altul? Asta face lemnul respectiv mai cum? Mai bun? Mai controlabil? Mai potrivit pentru mine? Mai potrivit pentru oricare altcineva decat acel jucator?
    Am citit mai sus ca materialul nu conteaza. Ei bine, eu nu sunt de acord. Materialul conteaza, dar nu cat antrenamentul. Totusi, faptul ca ai in mana o paleta cu care sa te simti bine te poate face sa joci mult mai bine decat daca ai avea cea mai rapida combinatie, cea mai scumpa combinatie sau cea pe care o foloseste Waldner, Timo Boll, Zhang Jike, Ma Long etc.
    Toata smecheria este sa gasesti un setup cu care sa poti pune mingea pe masa, in stilul tau, o data mai mult decat a pus-o adversarul.

    Mi se pare logica intrebarea. Nu stiu de ce vi se pare dificil de inteles. Are importanta cine joaca cu un lemn. Este destul de evident ca anumite lemne au devenit foarte apreciate dupa ce au folosite de anumiti jucatori de top. Si tocmai intrebarea avea in vedere calitatea lemnului nu pretul sau. Nu am formulat intrebarea incercand sa aflu daca jucatorii din top 30 au bani sa isi cumpere acest lemn. Folosirea lemnului de catre acesti jucatori de top poate fi un un gir ca este un lemn de calitate si nu doar excesiv de scump. Bineinteles ca lemnul nu joaca singur, ca trebuie sa ma impac personal cu el, ca trebuie sa ma antrenez, etc.... Asta e alta poveste. Eu doar voiam sa aflu daca vreun jucator de top prin mana caruia au trecut poate sute de lemne apreciaza acest lemn si joaca cu el.
    Era doar o pura curiozitate "tehnica". Poate nu ati inteles prea bine intrebarea mea ...
    Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

    Comentariu


    • #27
      Cristi, nu am spus ca materialul nu conteaza deloc...am vrut sa spun ca fiecare material de pe piata isi gaseste un jucator caruia sa-i placa a juca cu acel material si nu cu altul...
      Pentru fiecare nivel de joc si fiecare tip de lovitura exista materiale mai potrivite, sau materiale care plac mai mult sau mai putin unuia sau altuia, in functie de preferinte.
      Cu privire la acelasi material, lemn sau fata, doi jucatori profesionisti, de top, pot avea pareri diferite...in acest sens am vrut sa spun ca materialele nu conteaza...conteaza doar ce simte fiecare ca i se potriveste cel mai bine pentru a-si maximiza performantele...fiecare jucator are ierarhia sa in preferinte, adica materialele conteaza doar in topul fiecaruia...adica, pt mine, nu conteaza ce-ti place tie, conteaza ce-mi place mie....
      Ultima editare de gabikr; 12.aug.2013, 13:41.
      Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
      Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
      Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de CornelTT Vezi post
        Folosirea lemnului de catre acesti jucatori de top poate fi un un gir ca este un lemn de calitate si nu doar excesiv de scump. Bineinteles ca lemnul nu joaca singur, ca trebuie sa ma impac personal cu el, ca trebuie sa ma antrenez, etc.... Asta e alta poveste. Eu doar voiam sa aflu daca vreun jucator de top prin mana caruia au trecut poate sute de lemne apreciaza acest lemn si joaca cu el.
        Era doar o pura curiozitate "tehnica". Poate nu ati inteles prea bine intrebarea mea ...
        Eu nu inteleg de ce este un gir faptul ca joaca un jucator de top cu un anume lemn - scump sau ieftin, nu conteaza. Nu mi se pare relevant absolut deloc.
        Postat în original de gabikr Vezi post
        Cristi, nu am spus ca materialul nu conteaza deloc...am vrut sa spun ca fiecare material de pe piata isi gaseste un jucator caruia sa-i placa a juca cu acel material si nu cu altul...
        Pentru fiecare nivel de joc si fiecare tip de lovitura exista materiale mai potrivite, sau materiale care plac mai mult sau mai putin unuia sau altuia, in functie de preferinte.
        Cu privire la acelasi material, lemn sau fata, doi jucatori profesionisti, de top, pot avea pareri diferite...in acest sens am vrut sa spun ca materialele nu conteaza...conteaza doar ce simte fiecare ca i se potriveste cel mai bine pentru a-si maximiza performantele...fiecare jucator are ierarhia sa in preferinte, adica materialele conteaza doar in topul fiecaruia...adica, pt mine, nu conteaza ce-ti place tie, conteaza ce-mi place mie....
        Singurul lucru care conteaza este cel care iti place tie - exact asta este esenta.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de CornelTT Vezi post
          .... Are importanta cine joaca cu un lemn. Este destul de evident ca anumite lemne au devenit foarte apreciate dupa ce au folosite de anumiti jucatori de top. ...
          Cornel, este normal ca jucatorii de top sa foloseasca materiale foarte bune, performante, care sa atinga nivelul cerintelor lor, dar asta nu e obligatoriu ca acele materiale sa fie bune si pentru amatorii ca noi, care oricum nu reusim sa "extragem" tot dintr-un material, oricare ar fi acesta...
          Eu, spre exemplu, am dat cu foarte multe lemne "de top"...dar unul dintre lemnele cu care m-am simtit cel mai bine este un "hulit" Donic Li Ping Kitex, cu care nu stiu daca joaca vre-un jucator de top...(nici Li Ping nu joaca cu el...)
          Eu, spre exemplu, am avut ocazia de a testa un Bfy Cresail, foarte aprecial de jucatorii de nivel inalt (Crisan, Filimon...)
          Pe lemn erau puse Tenergy si Bryce, parca (nu mai stiu exct...) ...nu m-a impresionat deloc, mi s-a parut chiar un lemn mediocru, fara control si simt...REPET, PAREREA ESTE SUBIECTIVA...nu trebuie sa si-o insuseasca nimeni...
          Acesta este si motivul pentru care eu consider ca intrebarile de genul "care e mai bun dintre..." sunt fara sens...
          Da, poti pune intrebarea " cum se comporta un anume material? "...asta este altceva....si in functie de review-uri, coroborate cu stilul personal, ajuta pe cel care a pus intrebarea sa faca o alegere...
          - - - Actualizat - - -
          Postat în original de grasomega Vezi post
          Singurul lucru care conteaza este cel care iti place tie - exact asta este esenta.
          Ultima editare de gabikr; 12.aug.2013, 13:42.
          Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
          Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
          Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de gabikr Vezi post
            Eu, spre exemplu, am dat cu foarte multe lemne "de top"...dar unul dintre lemnele cu care m-am simtit cel mai bine este un "hulit" Donic Li Ping Kitex, cu care nu stiu daca joaca vre-un jucator de top...(nici Li Ping nu joaca cu el...)
            Subscriu! Donic Li Ping Kitex este un lemn subapreciat! (nu de alta, dar dupa îndelungi cautari, dupa ce am cumparat/probat lemne în valoare de multe milioane de lei, tot cu un amarat de lemn de 250 lei am ajuns sa joc! )

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de Claudiu84 Vezi post
              Subscriu! Donic Li Ping Kitex este un lemn subapreciat! (nu de alta, dar dupa îndelungi cautari, dupa ce am cumparat/probat lemne în valoare de multe milioane de lei, tot cu un amarat de lemn de 250 lei am ajuns sa joc! )
              Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
              Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
              Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de dado_daniel Vezi post
                O vorba din popor spune ca nu are legatura coada vacii cu stampila primariei, asa cum masinile nu au legatura cu lemnele de tenis. Daca ar fi asa, atunci Timo Boll, Maze, Wang Hao. si 99,99 % din jucatorii de top ar trebui sa foloseasca toti acest model de lemn pentru ca este o descoperire revolutionara la banii acestia. Surpriza! Asta nu se va intampla! Concluzia mea ramane sustinuta de realitate: lemn pentru snobi.
                P.S. Nittaku a facut la un moment dat(s-a mai discutat pe forum) un lemn din nu stiu ce esenta rara dintr-o padure din Europa, esenta de lemn pentru care stateai la coada nu stiu cati ani sa cumperi un metru cub. Pretul lemnului era de cateva zeci de mii de euro! Alt snobism, nici un jucator de top nu a cumparat asa ceva.
                Poti sa faci un telefon de 100 de euro din diamante si aur( ba chiar se fac!) dar tot nu ai semnal cu el in tunel!
                http://www.tabletennis11.com/other_e...l#.UgkqFayzNoU
                Poate nu este lemnul de zeci de mii de euro da de cateva sute este si asta.

                Comentariu


                • #33
                  Mea culpa, exact acesta era lemnul la care ma refeream, ma refeream la faptul ca era zeci de mii de euro metru cub, citisem un articol pe net despre cum stateau la coada producatorii de viori sa cumpere un metru cub din aceasta esenta. Lemnul de paleta in sine, cam 80 de grame de lemn, era 3000 de euro, asa cum reiese si din linkul dumneavostra!
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                    Subscriu! Donic Li Ping Kitex este un lemn subapreciat! (nu de alta, dar dupa îndelungi cautari, dupa ce am cumparat/probat lemne în valoare de multe milioane de lei, tot cu un amarat de lemn de 250 lei am ajuns sa joc! )
                    Si e chiar de la donic !!!!!!!!!!!!!
                    Butterfly Viscaria fl
                    Butterfly tenergy05

                    Comentariu


                    • #35
                      foto

                      Prin bunavointa unui prieten, am putut sa postez, si sa incerc asta seara, cateva din lemnele din seria Zhang Jike. De fapt pe toate . Si sincer, desi nu mam dat decat 3-4 mingii cu fiecare, nu m-a convins niciunul .

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                        Prin bunavointa unui prieten, am putut sa postez, si sa incerc asta seara, cateva din lemnele din seria Zhang Jike. De fapt pe toate . Si sincer, desi nu mam dat decat 3-4 mingii cu fiecare, nu m-a convins niciunul .
                        Mi-a facut cu ochiul paleta a patra din stanga, randul 2 (eu o puneam in varful piramidei ).
                        Intrebare fara prejudecata: n-o fi de vanzare?
                        Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                        Comentariu


                        • #37
                          Din pacate, nici una din paletele respective nu sunt de vanzare... iar in legatura cu viscaria, am dat cu ambele, cu aceleasi fete pe ele (05FX si bryce speed FX), iar cea cu fluture negru se simte mult mai bine decat cea cu fluture argintiu. Are un feeling aparte, e mai soft, mai controlabila, mai stabila (si mai grea).

                          Comentariu


                          • #38
                            Nu pot decat sa-mi imaginez!
                            Am probat saptamana trecuta una cu fluture argintiu si mi s-a parut un salt fantastic de control si simt fata de ALC-ul meu.
                            In asteptarea celei cu fluture argintiu (de la Brașov) nu pot sa nu intreb (deocamdata doar retoric - se pare) si de cea cu fluture negru.
                            Da` pun eu mana si pe una de asta si-atunci sa te tii ... victorii una dupa alta.
                            Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                            Comentariu


                            • #39
                              zhang jike a jucat cu jun mizutani ?
                              - - - Actualizat - - -
                              Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                              Prin bunavointa unui prieten, am putut sa postez, si sa incerc asta seara, cateva din lemnele din seria Zhang Jike. De fapt pe toate . Si sincer, desi nu mam dat decat 3-4 mingii cu fiecare, nu m-a convins niciunul .
                              zhang jike a jucat cu jun mizutani ?

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                                Prin bunavointa unui prieten, am putut sa postez, si sa incerc asta seara, cateva din lemnele din seria Zhang Jike. De fapt pe toate . Si sincer, desi nu mam dat decat 3-4 mingii cu fiecare, nu m-a convins niciunul .
                                Nici pe Zhang Jike nu l-a convins nici una daca continua sa joace cu Viscaria
                                Andro Rasanter 48
                                Butterfly Timo ALC
                                Andro Rasanter 48​

                                Comentariu


                                • #41
                                  Ei.....eu am facut scoala pe cand se scria asa si nu mi-am facut update. Nimeni nu e perfect. Daca te uiti la varsta intelegi. Cum zicea un prieten: PE DRUMUL PE CARE MERGI TU...EU MA INTORC
                                  - - - Actualizat - - -
                                  Postat în original de adi84_g Vezi post
                                  Off topic : http://diacritica.wordpress.com/tag/imi-sau-i-mi/
                                  Fara resentimente va rog Nu m-am putut abtine
                                  Ei.....eu am facut scoala pe cand se scria asa si nu mi-am facut update. Nimeni nu e perfect. Daca te uiti la varsta intelegi. Cum zicea un prieten: PE DRUMUL PE CARE MERGI TU...EU MA INTORC
                                  Yasaka Rakza 7 Soft‎ /HM Levi /Butterfly Tenergy 05

                                  Comentariu


                                  • #42

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Dement )

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X