Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat fete, daca mai pot repara ceva

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfat fete, daca mai pot repara ceva

    Salutare! Cred ca am comis-o...fiind nelamurit ce lemn cu ce fete ar trebui sa combin, am optat pentru o preasamblata, si anume donic waldner 1000. Am cumparat-o de doua zile, si cand am jucat cu paleta unei cunostinte care are fete profi mi-am dat seama ca vreau mai mult. Intrebare de 1000 de puncte: pot da jos fetele astfel incat sa pot refolosi lemnul? Si daca da....ce fete ma sfatuiti sa pun pana in 120-130ron? Credeti ca bluefire m2 s-ar potrivi cu lemnul meu? stilul meu e ofensiv 60-70%, si folosesc mai mult fh ptr atac. multumesc anticipat!

  • #2
    sal...se pot da jos dar greu....incearca sa inmoi o pensula mica in nitrodiluant si sa inmoi adezivul de fabrica,daca nu merge trage incet de topsheet,chiar daca se va rupe bucati buretele,dupa aceea cu multa rabdare cu o carpa aspra inmuiata tot in nitrodiluant,spalat bine buretele pana ajungi la lemn,o sa ramai surprins de calitatea lemnului de pe suprafata paletei,adika e ca un fund de bucatarie slefuit.....in nici un caz sa nu incerci cu cutter,cutit,smirghel,daca vrei sa salvezi lemnul....lemnele de obicei au viteza de all.....all+ cel mult,dar cu fete profi o faci mai buna pana vezi ce iti place,plus ca poti salva ulterior fetele ce le vei pune....si eu am avut un waldner 700....pana la urma l-am vandut cu 20 lei lemnul.....
    fh-xiom vega-pro 2mm
    blade--galaxy-v16
    bh-xiom omega tour--max

    Comentariu


    • #3
      multumesc frumos zalter. o sa fac intocmai cum mi-ai spus daca nu apare alt sfat mai bun. referitor la fete....sunt in dubii intre: donic quattro formula, donic desto f3 si donic vario. Ai vreo idee? Imi recomanzi ceva? Cand ai spus ca o sa raman surprins de calitatea lemnului....placut surprins sau nu? Am vreo sansa cu vreuna din fetele pe care le-am enumerat sa fac o paleta? sau mai bine sa o vand si sa-mi iau alt lemn gen yasaka allround+ care e in jur de 100ron?

      Comentariu


      • #4
        Buna ziua

        Sfatul meu este sa incercati sa dati jos fetele dezilipind incet fata, si folositi putina acetona, o bucatica de vata imbibata in acetona , desprindeti putin , apoi strangeti vata sa curga cate o picatura de acetona care s-ar putea sa dizolve adezivul cu care a fost lipita acea fata, dar sfatul meu este sa va achizitionati un lemn profi, userul RBlade are niste lemne pe care foarte multi useri le lauda la niste preturi acceptabile(pana`n 100 RON, chiar si mai putin), puteti lua legatura cu dumnealui si va va ghida spre un lemn care vi se potriveste.
        Iar ca fete, sunt de parere ca fetele Donic din gama Bluefire sunt o alegere buna
        Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
        BH : Tenergy 05Fx
        FH : Tenergy 05Fx

        Comentariu


        • #5
          Sfatul meu este sa o vindeti asa cum este daca o puteti vinde. Arata mai bine si aveti mai multe sanse sa recuperati ceva din banii dati. In ce priveste paleta profi sfatul meu este sa apelati la cineva care sa va indrume live nu prin forum. Vad ca sunteti din Galați, incercati sa mergeti la Club ADR la dl. Paul parca se numeste si poate are ceva palete sa va dea sa incercati si dupa aceea sa va comandati ceva de pe net sau poate va ajuta cei de la club !
          Blade : Spinlord Ultracarbon Def
          FH : Spinlord Degu 2.1 mm
          BH : Spinlord Sternenfall OX

          Comentariu


          • #6
            Va multumesc! Observ ca parerile sunt cumva impartite:
            1) lemnul cu care as ramane dupa dezlipirea fetelor actuale + fete decente (gen donic desto f3) NU IMBUNATATESC FOARTE MULT PALETA
            2) Pot incerca totusi, dar risc sa nu mai recuperez nici macar o parte din banii pe care i-am dat pe preasamblata.
            Da, o sa incerc si o discutie cu dl. Paul, nu il cunosc bine dar stiu locul ptr ca am jucat de cateva ori la sala dumnealui.

            Comentariu


            • #7
              Tragi de ele de langa maner tare si voilla.eu asa am facut cand am avut waldner 1000.lemnul are o priza foarte buna.celui care i am facut paleta cu lemnul ala acum joaca fenomenal.

              Comentariu


              • #8
                Multumesc catalin. Asa o sa fac. O sa incerc cu desto f3 sa vad ce si cum.

                Comentariu


                • #9
                  Sincer, parerile nu prea au cum sa fie impartite. E cam unanimitate, pe oricine ai intreba, ca:
                  1. Arunca naibii lemnul ala. Acum!!!! Nu mai sta pe ginduri! L-ai aruncat sau citesti ce scriu eu??!?!
                  2. Pune mina si vb cu userul Tibi inainte de a-ti lua o paleta. Eventual ia-o de la el. Pe linga faptul ca nu are preturi mari, te si asculta si iti face o paleta pentru tine (crede-ma, se cam pricepe, ca sa zic asa =)))) )
                  Timo Boll ALC
                  FH: DHS 3 NEO 2.2
                  BH: DHS 3 NEO 2.2

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Catalin Paduret Vezi post
                    Tragi de ele de langa maner tare si voilla.eu asa am facut cand am avut waldner 1000.lemnul are o priza foarte buna.celui care i am facut paleta cu lemnul ala acum joaca fenomenal.
                    Cat de fenomenal? Lasa naibi paleta aia, fa-o cadou unui copil si fa-l fericit! Vezi ca sunt pe forum niste lemne Levi, home made, care au cel mai bun raport pret calitate din tot ce exista pe forumul acesta. Cu un Donic Accuda S2 si un S3 ti-ai facut o paleta super! Mult succes...
                    Ultima editare de laky; 05.sep.2013, 21:33.
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • #11
                      Nu juca nimic pana sa ii dau paleta aia.acum joaca super.a avansat intr o luna cat altii in 2 ani.nu zic ca e ma long dar e capabil sa iasa din inferioare sigur in amatur.de ce vorbesti pe banii omului.a investit bani ca sa ii dea de pomana?daca ar fi vrut asta nu mai era pe forum cred

                      Comentariu


                      • #12
                        O investitie poate fi buna sau proasta, in acest caz de pomana. Daca cineva are ambitii in domeniul tenisului de masa, ar cam trebui sa uite paletele hobby. Totusi au si ele o oarecare utilitate, mai ales prin crasme, intre halbe goale si fum de tigara...
                        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                        Comentariu


                        • #13
                          Dl. Laky are dreptate. Pina mai acum citeva zile am jucat cu lemne <de doi bani> gindindu-ma ca si tine la <protejarea investitiei>
                          Gresit! Doar da citva timp joc cu un lemn mai acatarii si pot sa spun ca jocul meu s-a inbunatatit fooooarte mult.Nu este obligatoriu sa fie valabil si pentru tine dar....este posibil. Un lemn prost ramine un lemn prost. La mine nu a mers cu schimbarea fetelor.
                          Ultima editare de t.i.sorin; 07.sep.2013, 07:35. Motiv: greseli ortografice
                          TIBHAR MX-P/home made off+/TIBHAR EL-P

                          Comentariu


                          • #14
                            Cand m-am reapucat (dupa 20 ani de pauza) de tenis de masă, in 2010, m-am dus cu vechea mea paleta Meteor, de la sfarsitul anilor '80... Mi-am dat seama ca nu mai e asa de buna cum o credeam eu si m-am dus la Metro sau Real (nu mai stiu), sa imi iau o paleta "mai buna"... Mi-am luat una cu 130 RON, parca, si am jucat vreo doua zile cu ea. Antrenorul de tenis de masă de la sala unde inchiriam masa, probabil ca a vazut ca "am potential", a venit la mine si m-a intrebat cu ce paleta joc. Cand a vazut-o, mi-a dat paleta lui (Photino + Tenergy05 + Bryce Speed FX) si mi-a zis sa dau doua mingi cu ea. Am dat vreo 20 minute numai pe-afara mingile, pana mi-am calibrat un pic mana... Atunci mi-a explicat antrenorul ce inseamna o paleta "adevarata", ca ea se face particularizata pe nevoile utilizatorului. Am dat cadou paleta pe care tocmai o cumparasem si in doua zile mi-am facut prima paleta profi (Donic Apelgreen Dotec Control + Donic Coppa Platinum + Donic Coppa Gold), pe care nu am schimbat-o decat atunci cand am simtit ca am progresat mult si paleta cu care joc ma limiteaza... Atunci mi-am luat o combinatie mai rapida.
                            Cred ca scopul acestui forum, printre altele, este si acela de a indruma incepatorii in alegerea materialelor potrivite, invatand din experienta altor useri, fara a repeta greselile lor. Problema e ca multi apeleaza la acest forum dupa ce deja au comis "greseala" de a-si cumpara o paleta hobby... (la fel a procedat si subsemnatul).
                            Scuze pentru postul, poate, prea lung, dar ideea e urmatoarea: oricat te-ai invarti, incercand fel si fel de combinatii intre lemne hobby si fete profi sau lemne profi si fete hobby, la un moment dat, daca vrei sa practici acest sport cu oarece pretentii, tot la magazinele specializate si dedicate acestui sport vei ajunge.
                            Fa cadou paleta pe care tocmai ai cumparat-o, asuma-ti pierderea, si ia-ti o combinatie ca lumea (daca ai de gand sa practici acest sport de cateva ori pe saptamana si cel putin cativa ani de acum inainte). Daca vrei sa joci doar in concediu, ramai la paleta pe care o ai.
                            O zi buna iti doresc.
                            Butterfly Timo Boll ALC ST FH: Yasaka Rakza 7 soft BH: Yasaka Rakza 7 soft

                            Comentariu


                            • #15
                              si eu sunt de acord cu dl laky o paleta hobby ramane doar o paleta hobby CATALIN nu trebuie sa te superi, dl laky a avut mereu intentii bune si a dat mereu sfaturi bune si a ajutat mereu cand a avut ocazia pe oricine dar poate a avut o zi mai putin buna dupa ce ROMANIA a surclasat ungaria cu 3-0.stima
                              4EVER HOOLIGAN

                              Comentariu


                              • #16
                                multumesc tuturor pentru sfaturi si implicare. am constatat 2 lucruri:
                                1) intradevar nu poti sa ai o paleta buna daca nu ai un lemn bun
                                2) sunt oameni care isi rup fara niciun interes din timpul lor ca sa te ajute cu un sfat.
                                O sa citesc mai mult pe forum pana voi constata ce lemn mi-ar trebui.
                                Va multumesc!

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X