Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Explicare reguli servire

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Explicare reguli servire

    Buna ziua,
    As avea rugamintea de a-mi explica cineva, daca se poate, motivele ce stau in spatele regulii de servire ce se refera la tinerea mingii in palma deschisa si aruncarea ei in sus urmata de lovirea ei pe traiectul descendent. Eu joc recreational si cei mai multi parteneri de joc servesc incorect si totusi eficient, cu viteza mare si mult efect. As vrea sa-i determin sa serveasca corect si as vrea sa am mai multe argumente decat simpla regula.
    Va multumesc

  • #2
    Si eu joc cu parteneri care sustin ca ei joaca "de placere", cu palete tip hobby si "pe stil vechi" cu seturi mari. Le-am explicat care sunt regulile in anul 2013 dar nu toti vor sa tina cont de ele. Joc si cu parteneri care participa in Amatur asa ca sunt interesati de reguli.
    Regulile sunt ca axiomele din matematica, nu trebuie explicate ci luate ca atare. Poti sa le spui ce scrie in regulament: ca este interzis sa runci mingea cu efect si pentru asta trebuie sa tii palma deschisa sau ca nu ai voie sa servesti din mana ci sa arunci mingea cel putin la inaltimea fileului (cca 16 cm) pentru a nu-ti crea un avantaj iar eficienta servei trebuie sa depinda de tehnica prin care lovesti mingea cu paleta.
    Sfatul meu este sa te adaptezi la fiecare nu sa incerci sa-i schimbi. Mai intervine si orgoliul oamenilor si este greu. Daca insisti poti sa te trezesti fara parteneri.
    Blade - Timo Boll Spirit
    FH/BH - Tenergy 05/Tenergy 64

    Comentariu


    • #3
      Merci. Cred ca asa voi face. Pana la urmanu jucam pe bani

      Comentariu


      • #4
        Am lasat paragrafele netraduse inca pentru a vedea cumva regulamentul 'intreg'

        adil

        Comentariu


        • #5
          pe langa faptul ca regulile sunt ca niste axiome, in particular, cele privitoare la serviciu sunt facute sa reduca avantajul pe care il are cel care serveste. daca nu ar fi regulile alea, cu ceva efort ai putea vedea jucatori care servesc numai asi, s-a terminat jocul...

          Comentariu


          • #6


            vă rog să mă scuzați. întrebarea e haioasă rău: „...motivele ce stau in spatele regulii de servire ce se refera la tinerea mingii in palma deschisa si aruncarea ei in sus...”

            e așa cum scria și cineva mai sus: „motivul” e... regulamentul


            sper că nu v-ați supărat că am râs. dar întrebarea îmi aduce aminte de o ecranizare a celebrei capodopere literare „Robinson Crusoe”.

            acolo în film, lui Robinson ?i vine la un moment dat ideea... să-l ?nvețe fotbal pe Vineri. acesta ?nvață dealtfel foarte repede, dar nicicum nu vrea să accepte că nu se poate folosi m?na. după ce Robinson face încercări repetate și disperate de a-l împiedica să-și creeze avantaj lu?nd mingea în m?nă, la un moment dat Vineri cedează, dă impresia că a înțeles, dar pentru că vrea neapărat să marcheze un gol..... ia mingea în gură și fuge cu ea până în poarta lui Robinson

            Comentariu


            • #7
              Atunci este clar: Vineri era roman si insula naufragiului era Romania!
              Blade-Darker speed 90
              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
              Bh- Testing

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X