Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

fabricare lipici pe baza de apa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • fabricare lipici pe baza de apa

    salut
    are cineva o reteta de lipici pe baza de apa?
    sau stie cineva daca e vreo metoda compicata?sau se face la fel ca speed glue?
    necesita materiale care nu se gasesc in comert sau tot la chimicale caut?
    multumesc

  • #2
    A mai fost un topic pe aceeasi tema.
    In principiu, daca nu esti chimist de meserie, e mai ieftin sa cumperi gata facut.
    Inca n-am probat, dar se poate sa mearga sa folosesti latex lichid - am vazut cu 60 lei 500 ml.
    De altfel, poti folosi speedglue foarte bine, daca lasi fata la evaporat (solventul) macar vreo 12 ore.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Reteta pentru solutiile de lipit nu sint asa simple, stiu ca sint in compozitie cel putin 5-8 ingrediente pe linga Latex, cantitatile (procentele) folosite sint si ele masurate cu grija... cred ca cel mai bine sa achizitionezi unul de firma , care este testat si studiat mult timp inainte sa ajunga pe piata , sa nu strici fețele cu ceva "ad-hoc" .
      Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
      Fete de palete tenis de masa
      TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

      Comentariu


      • #4
        aha.deci nu e combinatie sa imi fac singur.ms

        Comentariu


        • #5
          se poate face si acasa,dar cei care stiu combinatia de ingrediente nu o sa spuna pt ca este vb de bani,iar pt cine vinde asa ceva e normal sa iti recomande ceva fabricat de un anume brand,dar mult mai scump decat daca ai crea ceva solutie acasa,nu avem chimisti intre pasionatii de tenis?......momentan cea mai rentabila solutie este eco-lex......poate mai devreme s-au mai tarziu va posta cineva ceva retete.....
          fh-xiom vega-pro 2mm
          blade--galaxy-v16
          bh-xiom omega tour--max

          Comentariu


          • #6
            Ca tot veni vorba.... Dupa 3-4 luni de neutilizare (in recipient ermetic inchis și la ?ntuneric), lipiciul s-a ?ntarit, a devenit ca o piftie mai v?scoasa și nu poate fi utilizat. Mi s-a întâmplat și cu lipici de la Tibhar și de la Butterfly. La VOC era simplu, amestecam cu dizolvant și lipiciul își revenea. Dar cu lipiciul pe baza de apa ce se poate face? Am încercat sa torn apa și sa-l mai subțiez, dar fara rezultat. Are cineva vreo soluție?
            TB ZLF & T05/T05FX

            Comentariu


            • #7
              Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie cu Ecolex-ul! Se pare ca acesti adezivi au tendinta de a se precipita in recipient. Ideal ar fi ca sa fie amestecati, scuturati cat mai des, obligatoriu mai ales inainte de utilizare, pentru a evita acest fenomen fatal! Cred ca din aceasta cauza sunt comercializati in flacoane asa de mici pentru a se termina cat mai repede si sa nu poata ajunge la stadiul acesta de pasta vascoasa. Cu cat flaconul se goleste, cu atat cantitatea de aer de deasupra lipiciului e mai mare si creste tendinta de precipitare.
              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

              Comentariu


              • #8
                Eu nu am patit niciodata sa se intareasca lipiciul de la nici un brand daca sticla a fost inchisa bine, dar daca chiar se intareste il puteti transforma in speedglue
                Lemn: Butterfly Petr Korbel
                BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                Comentariu


                • #9
                  Poate in guma de prastie!
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • #10
                    Cautam si eu retata dar ma ?ndoiesc ca ar posta cineva!
                    tb alc t05/t05 fx

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de macocco Vezi post
                      Ca tot veni vorba.... Dupa 3-4 luni de neutilizare (in recipient ermetic inchis și la ?ntuneric), lipiciul s-a ?ntarit, a devenit ca o piftie mai v?scoasa și nu poate fi utilizat. Mi s-a întâmplat și cu lipici de la Tibhar și de la Butterfly. La VOC era simplu, amestecam cu dizolvant și lipiciul își revenea. Dar cu lipiciul pe baza de apa ce se poate face? Am încercat sa torn apa și sa-l mai subțiez, dar fara rezultat. Are cineva vreo soluție?
                      Fenomenul se numeste autopolimerizare si este unul ireversibil. La adezivii pe baza de compusi organici volatili discutam de evaporarea solventului ce putea fi compensata prin adaugarea de solvent nou. La cei pe baza de latex hidrosolubil sau suspensie de latex in apa, merge doar in prima, a doua luna, dupa este ca frectia la picior de lemn.

                      Morala: lipici cumparat in cantitati industriale si nefolosit, se aplica perfect zicala: il folosesti, nu-l folosesti, vremea lipiciului trece.

                      Multa bafta!

                      p.s. sunt inginer chimist si cumpar si eu lipiciul (marcile testate). Nu este economic producerea lui in cantitati mici sau daca nu faci din asta o afacere.

                      Comentariu


                      • #12
                        speed glue-ul e sfant.
                        restul sunt rahaturi comerciale de prostit lumea.

                        auzi tu, prostie! speed glue-ul ataca mediul, ...
                        un singur lemn DEF
                        zeci de fețe diverse

                        Comentariu


                        • #13
                          Nu e vorba doar de faptul ca ataca mediul, ci mai degraba ca ataca sanatatea...stai mult cu nasul mirosind solventi organici volatili, ajungi ca aurolacii aia din Gara de Nord. Una peste alta, nu fac bine inspirati in plamani
                          Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                          Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                          Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                          Comentariu


                          • #14
                            Toluenul se evapora in doua minute lasand doar cauciucul pur depus. Nu inteleg de unde ideea ca te ataca la sanatate. A murit cineva lipind palete? Ai auzit tu asa ceva? Nu mai puneti botul la inventiile butterfly in domeniu.

                            - - - Actualizat - - -

                            Iti place sa stai 20 de minute sa se usuce un strat de lipici "pe baza de apa"?
                            un singur lemn DEF
                            zeci de fețe diverse

                            Comentariu


                            • #15
                              De murit nu se moare imediat... In timp si se cheama.. cancer de plamani. Am avut ocazia sa vad oameni care au lucrat cu solventi aromatici (toluen = C6H5-CH3, derivat benzenic), xilenul, C6H4-(CH3)2, e si mai nociv. In laborator, acum, ti se permite lucrul cu acesti solventi doar cu permis special, sub nisa, prevazuta cu exhaustor puternic. Daca vrei sa vezi cum arata unul ce trage pe nas asa ceva, (e continut in prenadez) mergi la Gara de Nord si o sa intalnesti destui aurolaci de 10-16 ani ce-si scuipa plamanii si par de 40-50.
                              Daca vrei articole științifice de medicina cu efectele in timp ale solventilor aromatici (numele nu vine de la miros ci de la gruparea ciclicla de tip benzenic), iti pot indica linkuri. Problema esentiala e ca la fumatul pasiv, unul o face si altii trag ponoasele. O seara placuta!

                              Comentariu


                              • #16
                                perfect, asta e.
                                doar ca toluenul nu e cancerigen.

                                https://ro.wikipedia.org/wiki/Toluen

                                https://www.cdc.gov/niosh/idlh/108883.html

                                https://www.atsdr.cdc.gov/PHS/PHS.asp?id=159&tid=29

                                In a two-year animal inhalation study, the most sensitive effect on rats was non-cancerous lesions and degeneration of the inner lining of the nose and the respiratory tract.

                                https://www.des.nh.gov/organization/.../ard-ehp-4.pdf

                                dar nu ai ce face: cand bty zice o chestie, aia e.
                                Ultima editare de dolly; 03.aug.2017, 20:04.
                                un singur lemn DEF
                                zeci de fețe diverse

                                Comentariu


                                • #17
                                  Toluenul in particular nu, el doar iti distruge sistemul nervos periferic si creierul. Aici iti dau citatul corect dupa fisa toxicologica profesionala USA, CAS # 108-88-3, "... Repeatedly breathing toluene from glue or paint thinners may permanently damage the brain". E libera si gratis pe net.
                                  Daca cineva are impresia ca la adezivii in discutie se foloseste doar toluen p.a. (pro analisis - pentru analiza, cel mai apropiat de un compus chimic pur), sa ramana cu acasta impresie. In realitate este un amestec de benzen si derivati benzenici, toluen, xileni (orto, meta si para) si cam tot ce ramane in blazul coloanei de rectificare/distilare fractionata si nu prea are valoare comerciala mare. Ma refer, specific, la prenadez, care costa mai nimic.
                                  Asa ca la final, ai dreptate, imi cer scuze:
                                  Efectul cancerigen e dat de benzen si derivatii benzenici
                                  CAS #71-43-2
                                  Hazard statements H225, H304, H315, H319, H340, H350, H361d, H372, H412
                                  Toluenul CAS #108-88-3,
                                  aici ai dreptate, nu este asa de cancerigen,... doar mutafen pentru... progenituri, adica o patesc aia micii, vb ceea, "mananca parintii agurida si li se sterpezesc copiilor dintii" ; in plus mai poti beneficia din plin de avantajul de a fi disruptor endocrin, cu alte cuvinte, poate provoca la baietei... infatisari de.. fetite prin inhibarea testosteronului si exacerbarea estrogenului. Dar asta e nimica toata dupa senzatiile tari produse de un creier piure.
                                  Hazard statement :H315, H304, H336, H373, H361d

                                  Btw, Hazard statements nu au nimic de-a face cu BTFY (nu sunt distribuitor, nu am nimic de-a face cu firma, desi sunt de formatie ing. chimist, cumpar si eu materiale ca toti ceilalti si am mai specificat odata de ce fac asa) sunt codurile standardizate referitoare la pericolele potentiale.
                                  La final, fiecare e liber sa faca ce vrea cu sanatatea proprie, atata timp cat nu o afecteaza pe a celor din jur, dar daca ITTF a instaurat a regula, si posibilitatea de a controla fetele lipide cu VOC, este acolo pentru a fi respectata si nu in virtutea principiului balcanic, incalcata de cate ori cineva are ocazia.
                                  Mulțumesc mult, nu mai vreau sa continui aceasta polemica, te las pe tine sa ai ultimul cuvant, eu te declar de pe acum castigator
                                  Eu o sa folosesc tot lipiciul furnizat de dl. G. sau dl V. sau de dl DT (sunt trecute initialele pt a nu se considera reclama, cam toti stim despre cine e vorba).
                                  Seara placuta!
                                  p. s. daca chiar vrei sa stii care sunt efectele pe larg sau detaliate ale solventilor aromatici, te invit la mine la laborator, unde am o biblioteca intraga, direct de la producatori, cu detalierea efectelor si a dozelor. Dupa asta, filmele de groaza or sa ti se para... desene animate.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de Dan V Vezi post
                                    Toluenul in particular nu, el doar iti distruge sistemul nervos periferic si creierul. Aici iti dau citatul corect dupa fisa toxicologica profesionala USA, CAS # 108-88-3, "... Repeatedly breathing toluene from glue or paint thinners may permanently damage the brain". E libera si gratis pe net.
                                    Daca cineva are impresia ca la adezivii in discutie se foloseste doar toluen p.a. (pro analisis - pentru analiza, cel mai apropiat de un compus chimic pur), sa ramana cu acasta impresie. In realitate este un amestec de benzen si derivati benzenici, toluen, xileni (orto, meta si para) si cam tot ce ramane in blazul coloanei de rectificare/distilare fractionata si nu prea are valoare comerciala mare. Ma refer, specific, la prenadez, care costa mai nimic.
                                    Asa ca la final, ai dreptate, imi cer scuze:
                                    Efectul cancerigen e dat de benzen si derivatii benzenici
                                    CAS #71-43-2
                                    Hazard statements H225, H304, H315, H319, H340, H350, H361d, H372, H412
                                    Toluenul CAS #108-88-3,
                                    aici ai dreptate, nu este asa de cancerigen,... doar mutafen pentru... progenituri, adica o patesc aia micii, vb ceea, "mananca parintii agurida si li se sterpezesc copiilor dintii" ; in plus mai poti beneficia din plin de avantajul de a fi disruptor endocrin, cu alte cuvinte, poate provoca la baietei... infatisari de.. fetite prin inhibarea testosteronului si exacerbarea estrogenului. Dar asta e nimica toata dupa senzatiile tari produse de un creier piure.
                                    Hazard statement :H315, H304, H336, H373, H361d

                                    Btw, Hazard statements nu au nimic de-a face cu BTFY (nu sunt distribuitor, nu am nimic de-a face cu firma, desi sunt de formatie ing. chimist, cumpar si eu materiale ca toti ceilalti si am mai specificat odata de ce fac asa) sunt codurile standardizate referitoare la pericolele potentiale.
                                    La final, fiecare e liber sa faca ce vrea cu sanatatea proprie, atata timp cat nu o afecteaza pe a celor din jur, dar daca ITTF a instaurat a regula, si posibilitatea de a controla fetele lipide cu VOC, este acolo pentru a fi respectata si nu in virtutea principiului balcanic, incalcata de cate ori cineva are ocazia.
                                    Mulțumesc mult, nu mai vreau sa continui aceasta polemica, te las pe tine sa ai ultimul cuvant, eu te declar de pe acum castigator
                                    Eu o sa folosesc tot lipiciul furnizat de dl. G. sau dl V. sau de dl DT (sunt trecute initialele pt a nu se considera reclama, cam toti stim despre cine e vorba).
                                    Seara placuta!
                                    p. s. daca chiar vrei sa stii care sunt efectele pe larg sau detaliate ale solventilor aromatici, te invit la mine la laborator, unde am o biblioteca intraga, direct de la producatori, cu detalierea efectelor si a dozelor. Dupa asta, filmele de groaza or sa ti se para... desene animate.
                                    Padurile sunt plamanul planetei. Producerea lemnelor de paleta, este o adevarata industrie la nivel global. Daca ITTF este preocupat de respiratia noastra, vis a vis de folosirea adezivilor, oare nu da dovada de inconsecventa, pentru ca nu incurajeaza folosirea altor materiale, altele decat lemnul, in compozitia paletelor, decat intr-o proportie redusa? Zic si eu....

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      da vai, ... tu nu crezi ce zice ittf/bty?
                                      e grav.

                                      ei detin adevarul absolut si noi trebuie musai sa le dam multi coco pentru lipici, lemne si fete.
                                      un singur lemn DEF
                                      zeci de fețe diverse

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X