Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Topspin cu mana intinsa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Topspin cu mana intinsa

    Salutare tuturor,
    Precum se vede si in semnatura, am ales sa ma joc cu fata chinezeasca pe FH, cu priza shakehand. Sunt capabil sa pun majoritatea mingilor pe masa atunci cand dau topspin clasic de FH. Recent, citeam un post tot aici pe forum si vorbea user-ul grasomega despre topspin-ul cu mana intinsa atunci cand se folosesc fetele chinezesti.
    Postat în original de grasomega Vezi post
    Topspinul cu fete chinezesti este mai eficient daca dai cu bratul intins, iar aceasta lovitura inseamna pregatire fizica foarte buna, altfel nu vei avea timp sa recuperezi pozitia pentru urmatoarea lovitura.
    Imi poate explica cineva, in cateva cuvinte, ce inseamna topspin de FH cu mana intinsa? Lovesti mingea cu mana perfect intinsa? sau in momentul in care aduci mana de jos o tii intinsa si pe masura ce urci catre punctul de lovire indoi cotul?
    Poate lasa cineva un link catre un filmulet care sa explice modalitatea de executie a unei asemenea lovituri?
    Multumesc.
    Ultima editare de silviu.antochi; 23.sep.2013, 12:00.

  • #2
    Uitete pe youtube, la Ma long, Jike, Ai Yan, wang liquin, etc... toti jucatori chinezi cu priza shakhand, cum lovesc mingia cu Fh, si ai sa iti dai seama singur...

    Comentariu


    • #3

      Aici, din cate imi dau eu seama, Ma Long tine mana intinsa inainte de lovitura si inainte de a lovi indoaie cotul. La asta se refera topspin-ul cu mana intinsa?


      Aici, Wang Liqin mi se pare ca are mana mai intinsa decat la contrele normale, dar cotul este in permanenta flexat (chiar si la inceput, spre deosebire de cel cu Ma Long).

      Unde este exemplificat mai bine? In primul sau in al doilea filmulet?

      Multumesc
      Lemn: Levi Diablo Senso OFF- (FL)
      FH: DHS Skyline NEO III - max
      BH: Nittaku Hammond Pro β - 1.9

      Comentariu


      • #4
        Daca ii compari pe Ma Long, Wang Liqin etc. cu Timo Boll, Michael Maze, Ovtcharov o sa-ti dai seama de ce topspinul efectuat de chinezi este cu mana intinsa ... chiar daca nu au mana perfect dreapta.
        www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de RBlade Vezi post
          Daca ii compari pe Ma Long, Wang Liqin etc. cu Timo Boll, Michael Maze, Ovtcharov o sa-ti dai seama de ce topspinul efectuat de chinezi este cu mana intinsa ... chiar daca nu au mana perfect dreapta.
          Da, acum am vazut diferenta, multumesc pentru idee, n-am avut destula imaginatie sa studiez filmulete comparativ
          Revin cu o intrebare in speranta ca ma lamuresc complet in legatura cu problema asta: Imi poate explica cineva, in cateva cuvinte, de ce este indicat sa se foloseasca topspin-ul cu mana intinsa atunci cand se folosesc fete chinezesti?
          Multumesc
          Lemn: Levi Diablo Senso OFF- (FL)
          FH: DHS Skyline NEO III - max
          BH: Nittaku Hammond Pro β - 1.9

          Comentariu


          • #6
            Daca joci indeajuns cu ele, fata singura te forteaza sa dai cu mana intinsa, fara sa iti impui tu asta (Ma refer la topspin, nu la alte lovituri). Cel putin asa mi s-a intamplat mie.

            Comentariu


            • #7
              Cu cat este mai departata mana de corp, cu atat viteza cu care lovesti mingea este mai mare. Loviturile cu mana intinsa se dau folosind in primul rand muschii din zona abdominala si schimbarea centrului de greutate. Avantajele ar fi ca poti schimba directia mai usor, poti controla arcul la top spin, ai mai multa forta si spin. E greu sa dai top spin asa pentru ca trebuie sa te misti mai mult si sa ai precizie mare. Desi se poate da si de pe masa, in general se da de la semi distanta si distanta, in apropierea mesei fiind preferabile loviturile mai compacte, datorita recuperarii rapide si stabilitatii crescute.
              TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

              Comentariu


              • #8
                (at)silviu: Eu zic sa incerci sa joci un antrenament si cateva meciuri cu Rakza 7 Soft pe forehand sa vezi daca iti va influenta tehnica de lovire... sau daca tehnica pe care ai dobandit-o cu Skyline mai produce aceleasi rezultate cu Rakza7 Soft.
                www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                Comentariu


                • #9
                  (at)RBlade: O sa incerc, multumesc de sfat. S-ar putea sa vad ceva diferente, parca Rakza 7 softu' asta respinge mai tare decat Skyline-ul.
                  (at)Ashes: Multumesc pentru explicatie, acum cred ca ar fi cazul sa urmaresc iar filmulete, sa incerc sa identific si miscarea trunchiului, pana acum fiind concentrat doar pe mana
                  Lemn: Levi Diablo Senso OFF- (FL)
                  FH: DHS Skyline NEO III - max
                  BH: Nittaku Hammond Pro β - 1.9

                  Comentariu


                  • #10
                    Uitati-va la Xu-Xin daca vreti sa vedeti un top-spin perfect cu mana intinsa.

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                      Uitati-va la Xu-Xin daca vreti sa vedeti un top-spin perfect cu mana intinsa.
                      Am evitat sa urmaresc jucatori cu priza penhold, dar o sa arunc o privire. Multumesc.
                      Lemn: Levi Diablo Senso OFF- (FL)
                      FH: DHS Skyline NEO III - max
                      BH: Nittaku Hammond Pro β - 1.9

                      Comentariu


                      • #12
                        Salut, nu stiu daca mai e nevoie dar ma bag si eu un pic in discutie. Folosesc Skyline 3 neo la fel ca si tine de aproape 2 ani. Topspinul cu mana intinsa esta absolut genial de pe masa sau aproape de masa, la distanta mai mare personal nu mi se pare la fel de eficient si prefer sa ii dau niste bolta, ceea ce eu fac indoind cotul. La topspinul cu mana intinsa se foloseste mult miscarea din sold. Secretul e sa descoperi "cantitatea" de forta pe care sa o pui in miscarea trunchiului si respectiv in miscarea mainii. In principiu mai multa viteza in miscarea mainii inseamna mai mult spin.
                        A si ca idee, mana nu prea trebuie intinsa la maxim, daca apuci sa iti dai cotul un pic peste cap pierzi mult din forta.
                        Eu personal nu as schimba cu nimic in momentul asta Skyline 3...iti sugerez sa mai joci cu ea sa te mai obisnuiesti, o sa vezi ca poti sa dai cam ce fel de topspin vrei tu cu ea. Un dezavantaj mare este jocul drept...din cauza ca e construita sa lipeasca mingea e destul de greu sa pleznesti. Dar de ce sa dai drept cand e asa frumos topspinul
                        Blade: Viscaria
                        FH: Tenergy05
                        BH: Tenergy05

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X