Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Curatare lipici de pe fete!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Curatare lipici de pe fete!

    salutari la toata lumea!... cum curat fetele de lipici, dupa ce le-am lipit de cateva ori pe lemn?...am impresia ca tot mai mult lipici se strange pe fete dupa fiecare lipire.
    Blade: XIOM ICE CREAM AZXi
    FH - Bty Tenergy 05
    BH - Dr. Neubauer Killer

  • #2
    Existe solutie pentru a dezlipi mai usor fetele de pe lemn si acee se poate folosi si la curatat lipiciul de pe fete .Azi la Sibiu la turneu am curatat o astfel de fata si a fost ok.Sau cu toluen dar dureaza un pic si se evapora f repede.

    Comentariu


    • #3
      vreau un link, unde pot sa gasesc asemenea solutii!. Solutile ce le-am gasit pe un site de specialitate, sunt pentru curatat fetele de praf si de mizerie , nu de curatat lipici.
      Blade: XIOM ICE CREAM AZXi
      FH - Bty Tenergy 05
      BH - Dr. Neubauer Killer

      Comentariu


      • #4
        Ce fel de lipici ati folosit?
        Câte straturi sunt în acest moment pe burete?
        Tibhar Evo FX-P | BTY Liu Shiwen | Tibhar Evo FX-P
        Tibhar Genius max | Primorac Blk Tag | Victas Limber

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Aurel Sabau Vezi post
          vreau un link, unde pot sa gasesc asemenea solutii!. Solutile ce le-am gasit pe un site de specialitate, sunt pentru curatat fetele de praf si de mizerie , nu de curatat lipici.
          Uite aici de exemplu http://www.tenismasa.ro/donic-vario-...fetele/103.htm

          Comentariu


          • #6
            Mai sunt ceva topicuri deschise pe tema asta, poti gasi usor o solutie, functia "search" a forumului chiar functioneaza.
            Uite cateva exemple:
            http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...=curatare+fetehttp://tenisdemasa.ro/forum/showthre...=curatare+fetehttp://tenisdemasa.ro/forum/showthre...=curatare+fetehttp://tenisdemasa.ro/forum/showthre...=curatare+fete
            Personal folosesc toluen, aplicand o pelicula subtire pe lipiciul de pe fata, acesta inmuindu-se si curatandu-se foarte usor. Buretele ramane, cum spunea un coleg de forum, ca un "fund de bebelus".

            Comentariu


            • #7
              Va multumesc tuturor de ajutor!
              Blade: XIOM ICE CREAM AZXi
              FH - Bty Tenergy 05
              BH - Dr. Neubauer Killer

              Comentariu


              • #8
                In functie de lipiciul pe care il folositi e si gradul de dificultate al curatarii fetelor. Daca folositi solutie pe baza de apa revolution dupa 4 sau 5 straturi de solutie se va forma o pelicula care se va dezfolia foarte usor, daca ati folosit Butterfly Free Chack se va curata foarte greu, una peste alta eu am folosit ambele solutii si de fiecare data am curatat solutia cu buricul degetului fie ca mi-a luat 2 minute fie ca mi-a luat 45 de minute de fata.
                Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                BH : Tenergy 05Fx
                FH : Tenergy 05Fx

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Ben Vezi post
                  In functie de lipiciul pe care il folositi e si gradul de dificultate al curatarii fetelor......de fiecare data am curatat solutia cu buricul degetului fie ca mi-a luat 2 minute fie ca mi-a luat 45 de minute de fata.
                  45 de minute din viata!
                  TsE

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Emil Tudor Vezi post
                    45 de minute din viata!
                    Da asa e, revolution se curata foarte usor , dar alte solutii pe baza de apa, iti dau mare bataie de cap si trebuie sa fii atent la anumite fete cu burete sensibil sa nu`l distrugi
                    Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                    BH : Tenergy 05Fx
                    FH : Tenergy 05Fx

                    Comentariu


                    • #11
                      M-am dus sa cumpar "toluen" de la magazinele de profil, cel putin sa ma interesez de unde pot sa cumpar. Cand intrebam de TOLUEN mi se raspundea in felul urmator: -poftim? ce vrei sa cumperi? Toluen? ce vrei sa faci cu el? iti faci bomba?...
                      Blade: XIOM ICE CREAM AZXi
                      FH - Bty Tenergy 05
                      BH - Dr. Neubauer Killer

                      Comentariu


                      • #12
                        Diluant D506 de la orice magazin de piese auto. Contine aprox 40% toluen. Dai 1-2 "maini" cu un burete/pensula, se lasa sa se "traga" in adeziv, si se curata f usor!

                        Comentariu


                        • #13
                          eu am curatat cu nitrodiluant d209 dar e mai slab si te chinui mai mult.
                          blade: xiom strato
                          fh: omega IV asia
                          bh: vega asia

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                            Diluant D506 de la orice magazin de piese auto. Contine aprox 40% toluen. Dai 1-2 "maini" cu un burete/pensula, se lasa sa se "traga" in adeziv, si se curata f usor!
                            multumesc! o zi placuta .
                            Blade: XIOM ICE CREAM AZXi
                            FH - Bty Tenergy 05
                            BH - Dr. Neubauer Killer

                            Comentariu


                            • #15
                              Eu am folosit Butterfly Chack si e un cosmar sa il cureti, mai ales de pe fetele cu un burete moale sau fragil. Am incercat cu parafina, lipiciul vechi se inmoaie intradevar, dar devine si mai lunecos si automat mai dificil sa il iei cu degetele. La fel se comporta si toluenul? N-am incercat si de aia intreb.
                              De acord, riscul de a ciupi buretele e mai mic cu parafina pt ca inmoaie lipiciul vechi, dar tot e chinul naibii.

                              Comentariu


                              • #16
                                da... la fel se intampla si cu toluen. eu inmuiam o carpa in diluant si stergeam buretele cu ea pana se lua lipiciul.
                                blade: xiom strato
                                fh: omega IV asia
                                bh: vega asia

                                Comentariu


                                • #17
                                  Dupa ce folosesti toluen, urmaresti ca lipiciul sa absoarba toata pelicula (ce nu se evapora) dupa care cureti buretele prin simpla trecere a degetelor(apasind usor) . Curatarea unei fete dureaza 3 minute.Valabil si pentru speed glue , prenandez diluat sau lipici pe baza de apa.
                                  TIBHAR MX-P/home made off+/TIBHAR EL-P

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Diluantul de care se vorbeste aici curata si o fața in starea aceasta ??

                                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Capture.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	15,4 KB 
ID:	775981

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Da, cu siguranta!

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X